Cría cuervos

Po śmierci matki dziewięcioletnia Ana cierpi, obarczając winą ojca. Gdy również on umiera, dziewczynka całkowicie zatraca się w świecie marzeń pomagającym jej radzić sobie z problemami.

pokaż:
 
Geraldine Chaplin Geraldine Chaplinjako: Geraldine Chaplin María / Ana
Geraldine Chaplin jako María / Ana
Florinda Chico Florinda Chicojako: Florinda Chico Rosa
Ana Torrent Ana Torrentjako: Ana Torrent Ana
Ana Torrent jako Ana
Héctor Alterio Héctor Alteriojako: Héctor Alterio Anselmo
$related.related Germán Cobosjako: Germán Cobos Nicolas Garontes
Mirta Miller Mirta Millerjako: Mirta Miller Amelia Garontes
$related.related Mayte Sanchezjako: Mayte Sanchez Juana
$related.related Conchita Pérezjako: Conchita Pérez Irene
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Ana Torrent jako Ana
Ana Torrent jako Ana
9,4 187 głosów
Geraldine Chaplin jako María / Ana
Geraldine Chaplin jako María / Ana
8,6 120 głosów
Mónica Randall
rola: Paulina, ciotka
7,4 37 głosów
Florinda Chico
rola: Rosa
7,3 38 głosów

"Karm kruki, a one wydziobią ci oczy"- to przysłowie hiszpańskie, którego pierwsze słowa stały się tytułem filmu uznawanego za jeden z najlepszych w dorobku Carlosa Saury. Film nie ma zdecydowanej fabuły, to raczej zapis wewnętrznych stosunków bohaterki Any z otaczającą rzeczywistością. Kompozycja to nieustanne mieszanie się perspektyw czasowych, przeżyć obiektywnych, a głęboko subiektywnych wspomnień dorosłej Any z czasów dzieciństwa. Perspektywą "czasu utraconego" przywołującą dawne wydarzenia są wyblakłe fotografie rodzinnego albumu. Osobowość Any ukształtowały na równi wydarzenia rzeczywiste, jak i dziecięce fantasmagorie.  W starej madryckiej willi mieszkają trzy małe dziewczynki, sparaliżowana babka i zgorzknieła w staropanieństwie ciotka opiekująca się dziewczynkami. W życiu małej Any - równoprawnie - egzystują także jej zmarli rodzice. Wewnętrzny świat Any - wyobrażenia, sny, wspomnienia to jej własne wersja rzeczywistości podporządkowana regułom dziecięcej wyobraźni. Seria wydarzeń, które rozegrały się w życiu dziewczynki: nieudane małżeństwo rodziców, choroba i śmierć matki, bezduszność ojca i śmierć babki powodują zbyt wczesne wtajemniczenie w dramat życia. Inicjacja, a wraz z nią zdobycie wiedzy, powodują tragedię samotności i przekonanie o okrutnym i niepojętym losie. Mała Ana chce wymierzyć sprawiedliwość złemu światu, usiłuje "zlikwidować" tych, którzy zakłócają jego Ład. Dysponując trucizną (w rzeczywistości zwietrzałym proszkiem), po wypowiedzeniu magicznych zaklęć, podaje miksturę tym, którzy jej nie kochają - ojcu i ciotce. Nie może zgodzić się na taki model świata, w którym istnieje choroba i śmierć, zło, cierpienie i samotność.

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Nakarmić kruki

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 
oceń twórców
studio:
  • Elías Querejeta Producciones Cinematográficas S.L.
inne tytuły:
Cria Cuervos
  • Miedzynarodowe

(więcej...)
  • Oryginalny tytuł "Cria cuervos" pochodzi od znanego przysłowia hiszpańskiego "Cria cuervos y te sacaran los ojos" co oznacza "Karm kruki, a one wydziobią ci oczy".
  • Film kręcono w Madrycie i Quintanar, w Hiszpanii.
  • Film nieodłącznie kojarzony jest z piosenką "Porque te vas" ( Ponieważ odchodzisz), która dzięki obecności w dziele Carlosa Saury zyskała międzynarodowy rozgłos i stała się przebojem. Utwór wykonywany z obcym akcentem przez piosenkarkę Jeanette, głównej bohaterce przywodzi na pamięć matkę. Geraldine Chaplin grająca matkę Anny mówi bowiem po hiszpańsku, podobnie, z angielskim akcentem. Pomimo zaraźliwego rytmu, słowa piosenki są smutne i przejmujące. Utwór podkreśla, iż Anna nie rozumie jeszcze natury śmierci, zaś dotkliwie odczuwa nieobecność ("odejście") matki.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o