PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=677753}

Neon Demon

The Neon Demon
5,4 23 060
ocen
5,4 10 1 23060
5,6 25
ocen krytyków
Neon Demon
powrót do forum filmu Neon Demon

W pewnym momencie tego filmu pada opinia, jakoby przede wszystkim piękno liczyło się w życiu. Jeden z bohaterów oponuje temu stwierdzeniu, lecz zostaje odesłany z kwitkiem. Nicolas Winding Refn niczym demoniczny projektant mody zdaje się wierzyć w potęgę piękna, jako jedynej drogi prowadzącej do poznania wnętrza. Ze smakiem komponuje kadry, miesza kolory, dobiera muzykę tak by drażniła na przemian niskimi i wysokimi dźwiękami ucho. A gdy już rozsmakujemy się w przyjętej estetyce, możemy jeszcze rozgryźć symbolikę jaka tutaj się pojawia. Nie zapominając jednak iż ona stanowi rolę drugorzędną, jak zresztą fabuła i aktorstwo.

Ja tymczasem stanę w obronie Deana (jeden z bohaterów filmu) wyrokując że liczy się przede wszystkim charakter. Bo z jakkolwiek ładnym dziełem mamy tutaj do czynienia, jest ono nieświeże. Zepsuty świat mody ukazany z perspektywy młodej niewiasty która przechodzi transformacje od niewinnej do "niebezpiecznej" to sztampa. Ukazanie tej historii w stylistyce horroru zresztą też, bo "Neon Demon" wiele zawdzięcza wcześniejszemu "Starry Eyes". Tamten film nie był również niczym oryginalnym stanowiąc mix "Dziecka Rosemary" i "Contracted", ale portretował przemianę głównej bohaterki w bardzo podobny sposób co dzieło Refna. Tutaj zarówno muzyka, jak i kolorystyka, a nawet same sceny (choćby ta w której bohaterka się rozbiera przed obiektywem) odsyłają nas do dzieła duetu Kolsch&Widmyer. Różnica jest taka iż Refn ma nieco większe środki, ale da się zauważyć iż częściej coveruje niż komponuje. Nie tego się spodziewałem po twórcy który dotąd uchodził za wizjonera.

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Pieprzysz jak potrzaskany...zejdź na ziemię a nie filozofuj.

ocenił(a) film na 4
Lucky_luke

Nie wiem jak ty to robisz, ale ilekroć zaczynam czytać coś twojego, zawsze kończę, nieważne jak długa nie byłaby wypowiedź. Pochłaniam wszystko. Takie to stylistycznie ładne.

ocenił(a) film na 5
raschel97

Bardzo miło mi to czytać :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones