PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=738700}

Nerve

6,8 111 783
oceny
6,8 10 1 111783
5,4 17
ocen krytyków
Nerve
powrót do forum filmu Nerve

Największe kinowe zaskoczenie tego lata. Nie miałem wobec tego filmu żadnych oczekiwań, prawdę mówiąc to przełknął przez mój „radar” praktycznie niezauważony. Jakiś czas temu trafiłem w kinie na zwiastun. Pomyślałem, że zapowiada się na dość przyjemnego przeciętniaka o fajnym pomyśle wyjściowym i natychmiast o nim zapomniałem. Od pewnego czasu „potykałem się” też o plakat, który nie zapowiadał niczego, bo wyglądał na pozbawioną pazura wizualną kopię ostatnich filmów Nicolasa W. Refna. Skojarzenie z Refnem nie było zupełnie błędne, ale jeszcze do tego wrócę. Do kina wybrałem się dość przypadkiem, bo w ostatniej chwili skojarzyłem tytuł ze wspomnianym zwiastunem i postanowiłem dać szansę. Dobrze zrobiłem.

„Nerve” ma jedną podstawową zaletę, niemalże od razu przykuwa do ekranu. Dwójka reżyserów szybko zarzuca na nas przynętę, którą bez większych oporów łapiemy i dajemy się im wodzić już niemalże do samego końca filmu. Historia opowiada o nowym internetowym fenomenie - aplikacji na telefon, która zachęcą do uczestniczenia za pieniądze w grze opartej na wyzwaniach rzucanych przez innych użytkowników. Już przy logowaniu należy wybrać, czy jest się graczem, czy tylko obserwatorem. Bohaterka filmu (Emma Roberts) wybiera pierwszą opcję i szybko dostaje pierwsze zadanie – pocałowanie nieznajomego. Pada na młodego chłopaka (Dave Franco), który okazuje się również być graczem i następnym zadaniem dwójki bohaterów będzie wspólne wyruszenie do centrum miasta. Wyzwania zaczynają się robić coraz bardziej szalone i punktem granicznym dla dziewczyny jest rozpędzenie się na motorze do 60 mil na godzinę, jadąc ruchliwą drogą w centrum Nowego Jorku z oślepionym kierowcą manewrującym pomiędzy samochodami przy pomocy udzielającego mu wskazówek współpasażera, czyli bohaterki. Od tego momentu można prychnąć na film, albo bawić się w najlepsze, bo wprawdzie bywa chwilami niedorzeczny, ale jednocześnie nie odbija zbyt daleko w kierunku pasa zarezerwowanego dla nowych odsłon „Szybkich i wściekłych” i podobnych im odrealnionych akcyjniaków. A przy tym bywa naprawdę emocjonujący i chwilami można się zawiercić nerwowo w fotelu.

Na wiele rzeczy można tutaj kręcić nosem, ale trzeba oddać scenarzyście, że jest się zaciekawionym akcją, dalszym rozwojem wydarzeń i tym jakie będzie rozwiązanie całej kabały. Finał okazuje się niestety dość rozczarowujący, a z filmu uchodzi powietrze już nieco wcześniej, ale dość udanie maskuje to fajna realizacja. Reżyserzy (Henry Joost, Ariel Schulman) opowiadają z młodzieńczą energią i ze zrozumieniem współczesnych trendów w kinie. Formalnie dużo zawdzięczają wspomnianemu Refnowi, bo neonowe światła i kolorystyka przywodzą w pamięci jego ostatnie filmy, ale i również przypominają o kilku innych tytułach z ostatnich lat, które garściami czerpały z lat 80. („The Guest”, „It Follows”). Widać, że stylistyczne nawiązania do tamtego okresu są teraz bardzo popularne i szybko nie zanikną (nie muszę pewnie nikomu przypominać o serialu „Stranger Things”). „Nerve” jednak muzycznie bardziej skacze pomiędzy dekadami i gatunkami, wrzucając na głośniki – oprócz współczesnych kawałków - jeszcze chociażby „C.R.E.A.M.” Wu-Tang Clanu, który nie tylko jest ważnym elementem pewnej sceny, ale i również motywem powracającym w dialogach.

Film jest zdecydowanie skierowany dla młodszych odbiorców, bo to w zasadzie thriller dla nastolatków, bardzo efekciarski wizualnie, niewymagający intelektualnie (z całym szacunkiem dla młodszych odbiorców rozsmakowanych w ambitniejszych produkcjach) i formalnie, dbający o utrzymywanie solidnego tempa wydarzeń, pobudzający muzycznie i operujący internetową terminologią. Oczywiście to ostatnie trzeba traktować z lekkim przymrużeniem oka, bo „Nerve” wiele brakuje do bycia realistyczną historią. Z całą pewnością nie jest też tak błyskotliwy w punktowaniu zagrożeń związanych z internetem, ani tym bardziej subtelny w metaforycznym ujęciu tematu, jak chciałby być. Osoby poszukujące stylowych klasycznych(/realistycznych) thrillerów powinny unikać jak ognia, widzowie nieskreślający na starcie filmu operującego współczesnym językiem kina rozrywkowego mogą podarować jednak szansę, bo to zaskakująco emocjonujący i wciągający tytuł.

http://kinofilizm.blogspot.co.uk/2016/08/nerve-recenzja.html

Więcej recenzji i innych materiałów o kinie:
https://www.facebook.com/pages/Kinofilia/548513951865584

ocenił(a) film na 7
T-Durden

Gdzie można zobaczyć ten film ... ? z góry dziękuje za odpowiedź.

ocenił(a) film na 6
xD_aV_i_Dx

W polskich kinach od 2 września. Musisz jeszcze trochę poczekać. ;)

ocenił(a) film na 7
T-Durden

Super! dobrze wiedzieć , jeszcze raz dzięki ;)

xD_aV_i_Dx

jest juz w sieci

xD_aV_i_Dx

a nie przepraszam - jest ale w slabej jakosci wiec nie warto sobie zawracac glowy

ocenił(a) film na 7
miko1980

Ok rozumiem, to nic czekamy ... :) Dziękuje za odpowiedź. Miłego weekendu kolego !

ocenił(a) film na 4
xD_aV_i_Dx

Na zalukaj jest w dobrej jakości. Ale do tej pory już pewnie widziałeś.

ocenił(a) film na 7
TrefnaPanna

Dzień dobry.Właśnie jeszcze nie widziałem, jakoś mi się o nim zapomniało.Jest w HD wielkie dzięki :) Pozdrawiam, a ja zabieram się za oglądanie ... :D

użytkownik usunięty
T-Durden

"Pomyślałem, że zapowiada się na dość przyjemnego przeciętniaka o fajnym pomyśle wyjściowym" .... I tak tez go oceniłeś

ocenił(a) film na 2
T-Durden

Nie dawajcie temu gniotu 6 ! Nawet nie waż się TU wymieniać "Stranger Things" - te filmy dzielą lata świetlne. Odsyłam do recenzji NERW(wkur) u siebie. ps. I ta młodzieżowa muzyczka w tle, (sarkazm) JAKBYM SŁUCHAŁ RADIA ESKA, jes impreska~! Tak, nie da się ukryć THYLLER MUODZIERZOWY, powinni to puszczać po teleranku, a ocenę 6 proponuję na specjalny dział: FILMWEB-Kids. Z gimbazą w statystykach na FILMWEB-DLA-DOROSŁYCH powinno być MAX! 4/10.

ocenił(a) film na 6
Wa770

Nie ekscytuj się tak, bo Ci żyłka pęknie.

Wa770

On tylko wyraził swoje zdanie .
To że ty go uważasz za gniot gówno to kogo obchodzi.

ocenił(a) film na 7
Wa770

Nie da się już opinii wyrażać kulturalnie. Trzeba po chamsku, bez szacunku do innych. I jak to to można traktować poważnie.

ocenił(a) film na 2
Goszka_

Mimo iż ostro i maniacko nie pisałem chamsko, za to kolega Lux_X użył wyrazu "gówno", widać nie posiadł umiejętności podkreślania swej opini bez użycia wulgaryzmów. Kolega T_Durden też się retoryką nie popisuje ze swoim "przełknął przez mój „radar”". *przemknął ! ! ! ;D

ocenił(a) film na 6
T-Durden

Wracam właśnie z seansu i w pełni popieram. Spodziewałam się czegoś mocno średniego i bardzo pozytywnie się zaskoczyłam: przyjemnie niewymagający (i nie nużący!) scenariusz, dobrze zarysowane postacie, przyjemne dla oka kolorowe kadry i pasujący soundtrack. Film idealny, gdy ma nie ma się ochoty na 'ambitne' kino.

ocenił(a) film na 6
T-Durden

Ja po obejrzeniu zwiastuna oczekiwałem lekkiego, naiwnego thrillera dla nastolatków w ładnej oprawie audiowizualnej i właśnie takie kino otrzymałem. Głupie, ale przyjemne.

ocenił(a) film na 2
Kung_Fu_Master

No jeśli lubicie głupie filmy o smartfone-junkies, to chyba po prostu sami jesteście...

ocenił(a) film na 2
Wa770

100% true

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
T-Durden

a więc nałogowo wstawiasz recenzje na forum zamiast do działu recenzji. Czyli mój ostatni post można uznać za nieważny. :)

użytkownik usunięty
T-Durden

jak dla mnie film rewelacyjny. bardzo przypadł mi do gustu i zapadł w pamięci, no ale ja mam swoje prywatne powody dla których tak się stało, oprócz faktu, że podobał mi się sposób w jaki to nagrano, pasująca o dziwo muzyka (mimo że normalnie nie przepadam za popem, techno i innymi mainstreamowymi kawałkami), fabułą i rewelacyjną parą - Emmą Roberts i Davem Franco.

ocenił(a) film na 8
T-Durden

Mi się bardzo podobał i. . . gwarantuje super emocje dla... (UWAGA MINI SPOILER) ludzi z lękiem wysokości (JA!).

T-Durden

o takich recenzentów mi zawsze brakuje Bez ąę jak to znawcą kina jestem a mimo wszystko już wiem to co chcę Dzięki

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones