PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=789687}

Nić widmo

Phantom Thread
7,0 44 254
oceny
7,0 10 1 44254
8,5 39
ocen krytyków
Nić widmo
powrót do forum filmu Nić widmo

Dawno nie oglądałam tak nudnego, męczącego filmu (w dodatku kreowanego przez media na arcydzieło). Ktoś pewnie zarzuci mi że mam niski poziom wrażliwości, ale tak samo jak "Zabicie świętego jelenia" mimo "gwiazdorskiej" obsady było dla mnie "drogą prze mękę", tak tutaj nawet Daniel Day-Lewis nie ocalił tego filmu przed nudą.
Nie będę na siłę doszukiwała się ukrytego sensu ani próbowała wykrzesać z siebie coś na kształt entuzjazmu. Drewniana, drażniąca gra aktorów, dziwnie sztuczny klimat, nieudany ukłon w stronę psychologii, bezsensowne dialogi, jedynie kostiumy zasługują na uwagę. Ciekawy pomysł, ale niestety marne wykonanie.
Zmęczyłam się oglądając ten film, po prostu.

Annet_666

niestety takie jest kino Paula Thomasa Andersona, ja też za nim nie przepadam i też trudno mi zrozumieć te wszystkie ochy i achy wznoszące się co rusz nad jego "dziełami"
pozdrawiam bratnią duszę ;)

tisoc

Parafrazując, ten film jest jak baśń H. Ch. Andersena "Nowe szaty cesarza" - wszyscy zachwycali się cudowną kreacją władcy bo nie wypadało im powiedzieć na głos, tego co wykrzyczało dziecko - że król jest nagi. Dla mnie ten film jest koszmarnie nudny i bezlitośnie odarty z jakichkolwiek zalet. Niby ambitne kino, niby "dzieło" utkane z najlepszych materiałów (bo i aktor zacny i wszystko takie perfekcyjne), do tego niby ważne przesłanie, a...wyszło jak w tej bajce o szatach cesarza... Według mnie zmarnowany potencjał.

Też pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 9
Annet_666

Nie ma tu ukrytego sensu, gdyż jest on raczej jawny: miłość, na wzór flory, rozkwitającej między betonowymi pęknięciami przy zaczadzonej ulicy, jest w stanie zagnieździć się nawet w tak zarobaczonej i toksycznej (heh, to nawet było zupełnie dosłowne) relacji, nadając jej tym samym i sens.

Jest to o tyle oryginalne, że nie przypominam sobie drugiego filmu o podobnym wydźwięku, chociaż być może i pamięć mnie zawodzi.

kosobi

Pięknie powiedziane o tych pęknięciach. I tyle nadziei w tym. Z resztą w filmie też.

ocenił(a) film na 5
Annet_666

Zgadzam sie, 2 godziny nudy, nie rozumiem przeslania tego filmu

ocenił(a) film na 4
Annet_666

Ja też się zgadzam, trzeci raz w życiu zdarzyło mi się przerwać oglądanie filmu w połowie.. To było tak męczące, że nie dałam rady.

użytkownik usunięty
alexandra_de_linocourt

To czemu oceniłas, skoro nie obejrzałas do końca? Nieładnie.

A dlaczego miała nie oceniać? Bo powiedział tak jakiś SamFarsch na forum filmwebu? Film jej się nie spodobał to oceniła, od tego jest ten portal.

użytkownik usunięty
dukurage

Dlatego, że warto zobaczyć film w całosci, żeby go zrozumieć.

ocenił(a) film na 8
dukurage

Bo ocenianie filmy bez oglądania go to dziecinada. Nie da się ocenić filmu, jak połowy nie widziałeś. Skąd wiesz co było dalej i jaki był zamysł reżysera?

ocenił(a) film na 7
Alex303

To prawda, bardzo często film który zapowiada się średnio ,potrafi widza wcisnąć w fotel nawet po kilkudziesięciu minutach :-0

Chlor_3

Niestety bywa też na odwrót :)

ocenił(a) film na 7
jooo

To też prawda. ;-)

ocenił(a) film na 8
dukurage

Jak mogła ocenić, skoro go de facto nie widziała?
Oglądasz w muzeum pół obrazu?

użytkownik usunięty
ocenił(a) film na 6
alexandra_de_linocourt

No rzeczywiści oceniając Sherlocka Holmesa i Gladiatora jako arcydzieła to taki film musi Cię strasznie nudzić.

ocenił(a) film na 3
leon391

Na pewno są większymi arcydziełami niż to coś. Poza tym każdy ma własny gust i może ocenić film jak chce. Takie wytykanie jest idiotyczne.

dovio

"To coś" za 20 lat będzie uważane za top10 filmów tego wieku.

Clarance

wątpie. na początku bylo nieźle, aspiracje wysokie, ale.... to tylko wydmuszka. Już nudnawo bylo, jak ich zycie toczylo sie przed slubem - a po slubie - usnełam przy scenie krojenia grzybów...

filmweb2011_filmweb

A ja jestem przekonany. Opinie krytyków i jednak większości widzów są entuzjastyczne. A mam wrażenie, że jest to jeden z tych filmów, które należycie będą docenione po latach i zyskają status kultowy (w Polsce podobnie będzie z "Człowiekiem z magicznym pudełkiem").

Wydmuszką nie jest. Przeciwnie, ma w sobie mnóstwo znaczeń, odwołań do Freuda, nawet Junga nie trzeba daleko szukać, a to tylko jedna z interpretacji.

Clarance

Całe szczęście że zostanie jeszcze 60 lat żeby ten chłam zastąpić czymś wartościowym.

ocenił(a) film na 10
dovio

"Na pewno są większymi arcydziełami niż to coś. Poza tym każdy ma własny gust i może ocenić film jak chce." Mój nowy ulubiony oksymoron.

ocenił(a) film na 3
Lukasz_Broda

Świetnie. "Na pewno są większymi arcydziełami niż to coś" - Moja opinia na ten temat. Akurat uważam Gladiatora za bardzo dobry film, Nić Widmo - za beznadziejny.
Każdy może ocenić film tak jak mu się podoba i nie wiem po co czepiać się tego, jak ktoś ocenia sobie filmy, a właśnie tego dotyczyła moja odpowiedź. Podobało Ci się Nić Widmo? - No i fajnie, mi nie, wynudził mnie te film i zmęczył niesamowicie.

ocenił(a) film na 2
alexandra_de_linocourt

Podziwiam Twoją cierpliwość. Przetrwałem zaledwie ćwierć filmu ...

ocenił(a) film na 5
Annet_666

Mnie też się film nie podobał, mimo urzekającego zwiastunu, po którym byłam pełna nadziei. Uważam jednak, że może uchodzić za arcydzieło i rozumiem dlaczego ktoś go tak nazwał. Może obejrzę go ponownie, za jakiś czas...

Annet_666

Nie dla każdego jest takie kino, gdzie więcej jest wypowiedziane między słowami, aktorzy grają bardzo wysublimowanie, a reżyser czaruje kadrami i percepcją. Może film nie jest arcydziełem pod każdym względem, ale uroku nie da mu się odmówić. Tak jak z muzyką klasyczną, wiele osób nią się fascynuje, inni przysypiają i mówią, że to nuda. Obydwoje na swój własny sposób mają rację, po prostu takie wizualia nie są jednoznacznie odbierane.

ocenił(a) film na 7
Nethvoy

dokładnie, życzyć im tylko wzajemnego zrozumienia. Film piękny, subtelny, zdecydowanie nie dla poszukiwaczy mocnych wrażeń. Cały czas słyszę w głowie głos day lewisa - lekko zmanierowany, nonszalancki, dostojny. Świetna postać.

ocenił(a) film na 4
nile82

Nie jestem "poszukiwaczem mocnych wrażeń" - nie ma prawie na mojej liście takich filmów. Daniela Day-Lewisa mam za geniusza, ale ten film oceniam jako koszmarnie nijaki. Bo może jest o niczym. Ciebie i Twojego przedmówcę poproszę o interpretację tego "arcydzieła" zamiast ogólników, że subtelny, ma urok i tym podobne frazesy. Nie wystarczy stwierdzić, że coś jest dobre - to łatwizna, ale poproszę o trochę wysiłku intelektualnego i wykazanie: o czym był ten film, dlaczego takie "arcydzieło"...Co znaczy, że reżyser czaruje percepcją :), albo kadrami :). Wczoraj usiłowałam obejrzeć "King Konga" z 2005 r. - ten film to dopiero czaruje percepcją i kadrami - a nie do obejrzenia jest :)

nile82

życzenia wzajemnego zrozumienia jak widać niespełnione ;) Zapewne życzenie szacunku miałoby większe szanse na powodzenie, choć tu też nie przewiduję sukcesów. Tak czy inaczej życzę spełnienia :)

ocenił(a) film na 2
Annet_666

Zasada jest prosta. reżyser/scenarzysta zrobi jakiś dobry, ambitny film i staje się reżyserem "uznanym" po czym jak zrobi cokolwiek (takie jak np to) to krytycy nie mogą go zmieszać z błotem bo to przecież mistrz kina. A widzowie, cóż niektórzy nie mają własnego zdania tylko kierują się opinią krytyków. Nie ma innego wytłumaczenia dla oceny >2 dla tego koszmarnego 2 godzinnego nudnego spektaklu.

ocenił(a) film na 7
Piotr_59

Trójgłowy rekin atakuje 10/10 - i tyle w temacie

ocenił(a) film na 8
Piotr_59

Tak, tak, oczywiście, "Piksele" lepsze, 8, bo "nie były nudne".

Rozumiem, że 2, bo muzyka była koszmarna, zdjęcia fatalne, gra aktorska zerowa, scenografia obrzydliwa, kostiumy okropne?
Jeśli oceniasz filmy wyłącznie pod kątem tego, czy Cię wynudziły, to nie oceniasz uczciwie.

Piotr_59

Zgadzam się z Tobą!
Reżyser jest "uznany", aktor ma etykietkę "genialny", więc wszyscy pieją z zachwytu bo przecież inaczej nie wypada... A już tym bardziej mówić na głos, że film się nie podobał.

ocenił(a) film na 3
Annet_666

Pseudointelektualny bzdet zapakowany w estetyczne pudełko. Szkoda czasu.

marlett_1

Pseudointelektualny, jak ja uwielbiam to słowo. Jakby w tym filmie jeszcze było coś do "intelektualizowania" ;)

ocenił(a) film na 9
militenk

Dla kogoś z iq 70 może być "pseudointelektualny" :D

ocenił(a) film na 9
Alex_DeLarge_

brawo.

"Trzy bilboardy..." 6/10
"Nić widmo" 3/10

a z drugiej strony:

"Miasto 44" 8/10
"Jeziorak" 7/10

"Pseudointelektualny"? Doprawdy. Acha.

militenk

Ten film był prosty jak budowa cepa i tak samo prosto był świetny. Nigdy tego nie mówiłem ale wiele z tych wypowiedzi wydaje mi się takich...infantylnych. Ile wy macie lat?? Jak nie oglądam filmu to się o nim nie wypowiadam przecież to też jest takie proste.

marlett_1

Pięknie napisane ^_^

ocenił(a) film na 9
Annet_666

"Nie będę na siłę doszukiwała się ukrytego sensu ani próbowała wykrzesać z siebie coś na kształt entuzjazmu."
Nie ma tu żadnego ukrytego sensu, jest natomiast piękna historia o miłości mężczyzny z zespołem Aspergera i bardzo czułej i opiekuńczej kobiety. Tytułowa nić widmo to właśnie uczucie, które łączy ich w sytuacji, gdy on wydaje się zupełnie pozbawiony zainteresowania jej potrzebami. Cały film przedstawia bardzo subtelnie jak szukają się wzajemnie będąc blisko siebie.
Jeśli nie zrozumiesz, w którymkolwiek momencie, że główny bohater ma Aspergera, nie zrozumiesz istoty, proste!

ocenił(a) film na 5
Annet_666

zgadzam się, film o podniecaniu się podtruwaniem kogoś i bycia podtruwanym grzybami - one big WTF?!

ocenił(a) film na 8
Annet_666

A film oglądałaś w kinie? Ja muszę przyznać, że gdybym go oglądał w telewizorze albo na lapku, to chyba też nie oceniłbym najlepiej tego filmu. Ale w kinie zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Jarek_filmweb

Pofatygowałam się do kina. Liczyłam, że film mnie zachwyci. Świat mody i te sprawy, ale niestety...
Btw. obczaiłam sobie Twój profil, widziałeś American Crime Story (Sprawa O.J. Simpsona) obejrzyj Zabójstwo Versace.

użytkownik usunięty
Jarek_filmweb

Ja go oglądałem na laptopie i potrafił mnie zachwycić, więc dobry film raczej sam się broni, niezależnie od tego gdzie i jak jest oglądany :D Chociaż z drugiej strony, kwestia gustu. Ja też nie lubię niektórych filmów, które są uważane powszechnie za arcydzieła - Obywatel Kane czy Odyseja Kosmiczna, chociaż inne filmy od Wellesa i Kubricka naprawdę lubię.

ocenił(a) film na 8
Annet_666

Drewniana gra aktorów coooooooo

Annet_666

" Drewniana, drażniąca gra aktorów, dziwnie sztuczny klimat, nieudany ukłon w stronę psychologii...." że co??? Oglądaliśmy ten sam film? Niektóre argumenty mogę zrozumieć. Film nie dla każdego widza ale mistrzowsko zagrane rola Daniela i Vicky są przeciwieństwem "drewnianego" aktorstwa. A sam klimat był fascynujący, elektryzujący, momentami wręcz magiczny. A ukłon w stronę psychologii był bardzo udany. Sam scenariusz może wydawać się nudny ale w takim wykonaniu z jakim mamy tu do czynienia pozostawił mnie jeszcze długo z wywołanymi przemyśleniami po jego zakończeniu. Niewiele filmów odciska na mnie takie piętno.
Ktoś wyżej odniósł się do słuchania muzyki klasycznej. To dobry przykład. Jednego zafascynuje swoim pięknem a ktoś inny uzna za największą nudę. O gustach się nie dyskutuje ale rewelacyjnej gry aktorskiej ww. postaci jak i reszty osady, zdecydowanie będę bronił.

Annet_666

No cóż, kwestia gustu :) Mnie po seansie krążyły po głowie tylko stwierdzenia w stylu "Jakie to było piękne!". Nie nudziłam się zresztą ani sekundy. Za to co do Twoich wrażeń z "Zabicia świętego jelenia" - miałam podobnie z innym filmem Lanthimosa, "Lobsterem". Umęczył mnie do tego stopnia, że nie obejrzałam do końca (co zdarza mi się to niesamowicie rzadko), a przymiotnikiem, który najlepiej opisywałby moje odczucia względem tego filmu, byłby chyba "sterylny". Choć pewnie dam mu jeszcze szansę.

ocenił(a) film na 8
Annet_666

Z całym szacunkiem ale nie zrozumiałeś tego filmu, po prostu to kino nie jest dla Ciebie. I wcale nie musi być, to kwestia gustu, a ten każdy ma swój jak cytując klasyka dziura w d...,e każdy ma swoją.

ocenił(a) film na 3
Annet_666

Jako odtrutkę polecam "Po kłębku do nitki"!
https://www.filmweb.pl/film/Bez+%C5%9Bladu-1988-11736

Annet_666

Dokładnie mam takie same odczucia. Ale dziwne, że mężczyzną ten film się podoba.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones