PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=774188}

Nie jestem twoim murzynem

I Am Not Your Negro
7,4 4 434
oceny
7,4 10 1 4434
7,8 18
ocen krytyków
Nie jestem twoim murzynem
powrót do forum filmu Nie jestem twoim murzynem

Tego się spodziewałem

użytkownik usunięty

- HIPOKRYZJA (obrażanie białych, generalizowanie i wrzucanie ich do jednego worka),
- MANIPULACJA NA POTĘGĘ, na przykład Baldwin mówi, że "biali, w tym Polacy, gdy walczą o wolność to nikt nie nazywa ich bandytami". Przepraszam bardzo, a jak nazywani byli chociażby Żołnierze Wyklęci przez Związek Radziecki?
- PROPAGANDA i brak szerszego spojrzenia, nie dajcie się omamić temu filmowi. Działa na emocje, stąd tak wysokie oceny. Jednak uważny widz zobaczy, czym ten dokument jest naprawdę.

guciex

Ojejojej... "mądrości" z internetu. Zapoznaj się wpierw z podstawową definicją rasizmu - niewątpliwie jest ci obca

aya_rivera

Kolega guciex troszkę przekręcił. Chodziło mu o słynne słowa niejakiego Winstona Churchilla, powiedział: „The fascists of the future will be called anti-fascists”, czyli „W przyszłości faszyści zostaną nazwani antyfaszystami”. A dodam jeszcze od siebie co na ten temat powiedziała Oriana Fallaci: „Są dwa rodzaje faszystów- faszyści i antyfaszyści”. A więc nie są to tylko "mądrości z internetu".

patbateman666

Ten moment kiedy rzucasz cytatem żeby sprawiać wrażenie "inteligentnego". Cóż. Zawsze można próbować. I nie sądzę żeby twój kolega faktycznie cytował Churchilla - tak więc owszem, to "mądrości" z internetu. Znalazł na kwejku czy jakimś forum i mu się spodobało. Proste. Niemniej, sposób w jaki się wspieracie i bierzecie swoich w obronę, polaczki, jest niemal wzruszający :')

aya_rivera

Blondi, wpisz sobie w wyszukiwarce takie dwa słowa: "boer genocide" - dlatego po angielsku że materiał jest szerszy.

Rzeź Burów jest faktem. Gdzie dokumenty mówiące co tym ludziom robią murzyni za przyzwoleniem nieżyjącego już wielkiego noblisty, dojdź sama o kim mówię.

Yamato_filmaniak

No i? To ma być twój kontrargument do tezy "największymi rasistami są biali"?
Bardzo słabiutki. W porównaniu do tego co nasza rasa - biała rasa - na przestrzeni dziejów zrobiła czarnym i nie tylko im. Ja nie mówię, że tylko i wyłącznie biali są rasistami. Stwierdzam jedynie oczywisty fakt: największymi rasistami są biali. Tyle w temacie.

aya_rivera

Nie, to ma pokazać że milczy się na temat rasizmu czarnych. A rasizm białych jest wyolbrzymiany.
Słabiutki mówisz. I jaka nasza rasa ? Germanką czy Anglosaską jesteś, może masz korzenie Hiszpańskie lub Portulaglskie ? Albo Arabskie? Arabowie trudnili się niewolnictwem afryki od wieków, znaczniej wcześniej niż odkrycia geograficzne. Sami czarni w Afryce sprzedawali swoich, wystarczy poszukać. Ale Ty podstawowej wiedzy na dany temat nie masz, a się udzielasz. Słowianie też byli niewolnikami, kręci się na ten temat filmy >? Sama sobie odpowiedz.
Największymi rasistami są biali ? A masz na to dowody ? Źródła ? badania ? Nie, po prostu gadasz, nie znając tematu.

Trzeba powiedzieć że mongołowie to byli rasiści nie z tej ziemi. Ile milionów ludzi utopił we krwi Chanat Mongolski ? Czy rasizmem jest zabijanie ludzi o innym kolorze skóry ? Bo jeśli tak to Chanatu Mongolskiego biali nie wyprzedzili w tym.

Według Stevena Pinkera Arabscy łowcy niewolników przez okres swojej działalności doprowadzili do śmierci 19 milionów czarnych, miliony ludzi sprzedali. Działali na zachodzie Afryki i na tak zwanym rogu afryki. Ale o tym to Ty nawet nie wiesz. O rasizmie NIE WIESZ nic. Tyle co Ci mainstremowe media powiedzą.

Yamato_filmaniak

Nic nie wiem o rasizmie... Aha. Ok. A akurat ty jesteś ekspertem w tym temacie. Ty. Biały, uprzywilejowany, w dodatku cebulak. ;) Naprawdę niepotrzebnie się tak produkujesz: jakiekolwiek wysuniesz kontrargumenty - powtórzę - to nic w porównaniu do tego co nasza rasa na przestrzeni dziejów zrobiła czarnym i nie tylko im. I w dalszym ciągu robi.

aya_rivera

Jak widzisz wiem o rasizmie więcej niż Ty, ale na pewno nie więcej od ludzi którzy latami badają ten temat. Piszą książki, wydają sensowne artykuły które popierają źródłami.

Ty nie dajesz argumentów. "to nic w porównaniu do tego co nasza rasa na przestrzeni dziejów zrobiła czarnym i nie tylko im. I w dalszym ciągu robi."- To są puste słowa.

Yamato_filmaniak

Pff, "puste słowa". Aha, ok.

aya_rivera

A nie są. Gadasz pierdoły o tym jak biali ich transportowali na łodziach do Ameryki i ilu ich zginęło i jak źle mieli a pomijasz milczeniem ile setek lat Muzułmanie na nich polowali. Więc to są puste słowa.

Yamato_filmaniak

Nudzi mnie już ta "dyskusja". Każdy twojego pokroju (czytaj: zwykły rasista) kiedy stara się wmówić innym że rasizm białych jest wyolbrzymiany, a z kolei "rasizm czarnych" przemilczany, zawsze wyskakuje z tym samym: atak Afrykanów na białych farmerów w Płd. Afryce. Zawsze, za każdym razem.


A tym czasem to o zbrodniach białego człowieka można napisać wiele grubych tomów. Zarzuciłeś mi że ja nie podałam żadnych argumentów. Ale czy naprawdę muszę? Wystarczy przecież spojrzeć na historię świata. Na aktualne wydarzenia. Ale ok, skoro udajesz że nie wiesz o co chodzi. Poczytaj więc sobie o rzezi rdzennych Amerykanów dokonanych przez białego człowieka, o tym jak dzisiaj żyje ich praktycznie garstka w rezerwatach zachowując tą resztkę swojej kultury, tożsamości i tradycji. Poczytaj sobie o tym w jaki sposób Europejczycy zapanowali nad światem w XIX wieku, mianowicie dzięki niewolnictwu i koloniom zakładanych przez białych ludzi. Poczytaj sobie jak wyglądał transport czarnych niewolników, jak ich traktowano, ilu po drodze zginęło a także jakie później piekło przeszli ci, którzy przeżyli tą podróż i pracowali dla białego człowieka na plantacjach. Albo o królu Leopoldzie II, do jakiej ogromnej rzezi w Kongo dopuścił gdzie traktowano czarnych jak niewolników na ich własnej ziemi; co Belgowie dokładnie robili Kongijczykom. Możesz też sobie poczytać o tym co zrobili Brytyjczycy australijskim Aborygenom albo Niemcy w Nambii lub też Portugalczycy mieszkańcom Amazonii i Angoli. Poczytaj o segregacji rasowej, Klu Klux Klanie, apartheidzie.

O brutalności białych policjantów w USA . O rasistowskich incydentach ze strony białych w świecie sportu. Jest tego znacznie więcej. Jest o czym czytać - to bardzo obszerna literatura. Śmiało, przekonaj się jak to faktycznie biały rasizm jest "wyolbrzymiany".
Rasa biała jest najbardziej rasistowska. I takie są fakty. Taka jest rzeczywistość. Ale dalej wmawiaj sobie że dużo wiesz o rasizmie i masz jakiekolwiek prawo wypowiadać się w tym temacie choć oczywistym jest że gówno wiesz... a i tak się wypowiadasz. ;)

aya_rivera

"Każdy twojego pokroju (czytaj: zwykły rasista)" Za te słowa w kraju np. jak Szwecja mógł bym bez problemu wytoczyć Ci proces karny za znieważanie Mnie oraz oskarżanie bez podstaw. Proszę przytoczyć Mi słowa które świadczą że jestem zwykłym rasistą oraz co jeszcze o Mnie myślisz. I domysły w świetle prawa Mnie nie interesują.

"A tym czasem to o zbrodniach białego człowieka można napisać wiele grubych tomów"- O zbrodniach każdego ludu, każdej rasy można pisać grube tomy. Rewolucja haitańska, lata 14 sierpnia 1791- 1 stycznia 1804 roku. Obie strony dopuszczały się mordowania cywilów odmiennej rasy. I biali i czarni. I co > ?

"Zarzuciłeś mi że ja nie podałam żadnych argumentów. Ale czy naprawdę muszę" W dyskusji należy podawać argumenty, bo po to ona się. Wymiana myśli oraz poglądów na dany temat.

"Wystarczy przecież spojrzeć na historię świata. Na aktualne wydarzenia. Ale ok, skoro udajesz że nie wiesz o co chodzi" - Aktualne wydarzenia, więc czarni, biali muzułmanie mordujący chrześcijan, prześladujący chrześcijan oraz Kurdów. Czy robi się z tego filmy dokumentalne ? Na youtube jest filmik jak bojownicy z ISIS zrzucają z dachów świątyni na ulice ludzi podejrzany o homoseksualizm. Czy liberalne media zajmują się tragedia tych ludzi ? Robią dokumenty ? A skąd.

"Poczytaj więc sobie o rzezi rdzennych Amerykanów dokonanych przez białego człowieka, o tym jak dzisiaj żyje ich praktycznie garstka w rezerwatach zachowując tą resztkę swojej kultury, tożsamości i tradycji" Mam około 8 książek na ten temat. Znam tą rzeź i wiem dlaczego jej dokonano. I przy okazji wiem też że polski nardów nie miał z tym nic wspólnego. Tylko widzisz, Indianie to już nie czarni. Ile masz filmów dokumentalnych na ich temat ?

"Poczytaj sobie o tym w jaki sposób Europejczycy zapanowali nad światem w XIX wieku, mianowicie dzięki niewolnictwu i koloniom zakładanych przez białych ludzi." - Wiesz jak się to nazywa ? Postęp. Poczytaj sobie jak ludy bardziej zaawansowane od nas, niewoliły i sprzedawały w niewole Słowian. To to samo. I co, Ja mam za to przepraszać ? Chyba kpisz. Nie jest moją winą że czarna Afryka nie stworzyła państwowości mogącej się opierać sile białych Europejczyków i Arabów. Nie jest też moją winą, że kiedyś technologicznie lepiej rozwinięte Chiny zamknęły się na świat. Nie jest moją wina a ni białych że powstało państwo Mongolskie które niewoliło i mordowało Azjatów jak i Białych.

"Poczytaj sobie jak wyglądał transport czarnych niewolników, jak ich traktowano, ilu po drodze zginęło a także jakie później piekło przeszli ci, którzy przeżyli tą podróż i pracowali dla białego człowieka na plantacjach" Wyglądał ja wiele rzeczy wtedy. Transportowano tych ludzi w takich samych warunkach jak Polaków na Sybir. Podam Ci bardzo ciekawą rzecz: Czarny Kodek spisany przez Francuzów pozwalał na takie nieludzkie traktowanie czarnych w koloniach francuskich, a ówcześni Francuscy myśliciele bardziej przejmowali się "polskim niewolnictwem" czyli Chłopami pańszczyznami. Społeczeństwo Europejskie nie wiedziało co tam się dzieje na plantacjach bo nikt o tym nie pisał. Wtedy nie było internetu, telewizji. Informacje często szły miesiącami. Łatwo było zatuszować prawdę.

"Albo o królu Leopoldzie II, do jakiej ogromnej rzezi w Kongo dopuścił gdzie traktowano czarnych jak niewolników na ich własnej ziemi; co Belgowie dokładnie robili Kongijczykom" Znam tą historię. Doskonale wiem co on robił. Ale Europa za największych rasistów ma Polaków, bo Żydzi.

"Możesz też sobie poczytać o tym co zrobili Brytyjczycy australijskim Aborygenom albo Niemcy w Nambii lub też Portugalczycy mieszkańcom Amazonii i Angoli. Poczytaj o segregacji rasowej, Klu Klux Klanie, apartheidzie." Znam to. Wiesz dlaczego się narodził KKK ? Jakie były jego pierwotne założenia i kiedy upadł pierwszy raz ? Można mówić jaki to apartheid był zły. Ale jednego nie można powiedzieć, biały człowiek Rodezje czy RPA. czarni pamiętają tylko krzywdy, mają słuszność. Ale zapominają że swoim rasizmem doprowadzili bo upadku dwa klejnoty Afryki. Rodezja i RPA były państwami prosperującymi. Czarny od odzyskaniu niepodległości od koloni, wygnali, pomordowali białych farmerów(często niewinnych) i doprowadzili do upadku te kraje. O tym się milczy bo łatwiej.

"O brutalności białych policjantów w USA . O rasistowskich incydentach ze strony białych w świecie sportu. Jest tego znacznie więcej. Jest o czym czytać - to bardzo obszerna literatura. Śmiało, przekonaj się jak to faktycznie biały rasizm jest "wyolbrzymiany". " https://www.youtube.com/watch?v=ajvcvJyISvo - Przekrój rasistów w sporcie, o którym się wiem. Chcesz się wyliczać jaki kolor skóry jest częsty ? To może pójdźmy o krok dalej i popatrzmy na przekrój więźniów w więzieniach stanowych, który procent skóry tam dominuje.

"Rasa biała jest najbardziej rasistowska. I takie są fakty. Taka jest rzeczywistość. Ale dalej wmawiaj sobie że dużo wiesz o rasizmie i masz jakiekolwiek prawo wypowiadać się w tym temacie choć oczywistym jest że gówno wiesz... a i tak się wypowiadasz. ;)' -Więc na pewno masz badania które tego dowodzą czy mam Ci na słowo wierzyć. Ja gówno wiem, a skąd blodni niby to możesz wiedzieć ?
https://www.youtube.com/watch?v=HqiWFLsgVi4- Kto w tej rozmowie jest rasistą ?

Yamato_filmaniak

W sumie to spodziewałam się tego że po trzykroć się tu naprodukujesz. Wchodzę po dłuższej nieobecności na Filmweb a tu proszę! Nie rozczarowałam się! :) Co więcej, tak się przejąłeś że aż się naprodukowałeś nawet pod wypowiedziami które nie były skierowane do ciebie! Jakie to miłe z twojej strony. :) Nie chce mi się odp. pojedynczo na te twoje żenujące 3 zaczepki, więc zrobię to tutaj, w odwrotnej kolejności chronologicznej.

3. "Jaka prawda? Podaj nazwiska polskich marynarzy którzy pływali pod banderą Polską i transportowali murzynów łodziami przez ocean."


Kolejny uczepił się niewolnictwa :D Wy i ta wasza polska mentalność..To jest właśnie te wasze ograniczone myślenie. Aby być rasistą nie koniecznie trzeba przyłożyć rękę do rozwoju niewolnictwa albo atakować na ulicy każdego czarnego albo Azjatę jakiego spotkasz. Znasz podstawową definicję rasizmu, prawda? To przekonanie że jedna np. rasa znacznie przewyższa drugą. A tak się składa że twój kraj jest obecnie jednym z najbardziej ksenofobicznych w Europie (jeśli nie na świecie). Że poglądy ksenofobiczne i rasistowskie są u was bardzo powszechne i że nigdy nie lubiliście czarnych - choć teraz oczywiście bardziej gnoi się arabów niż czarnych. Btw, za granicą jesteście znani nie tylko z buractwa: wielu waszych nie ma problemu z wyrażaniem swoich ksenofobicznych poglądów po za swoją ojczyzną.


2. "Ty za to wiesz TYLE że nie dzielisz się wiedzą. Zabawne że są utarte stereotypy że blondynki są głupie. Widzisz, Ty też stereotyp przekuwasz w prawdę."


Na wstępie: wyobrażam sobie twoją radość z faktu, że jestem blondynką. :) Między słabiutką argumentacją i bólem dupy żarty o głupich blondynkach. To bardzo w twoim stylu i jednocześnie tak bardzo polskie.


Natomiast twój kolega, Rzeka_kupy, otrzymał taką a nie inną odpowiedź bo nie ma powodu dla którego miałabym brać na serio trolla. Ale tak bardzo się ciskasz o to, że w ogóle nie dzielę się swoją wiedzą (twój kolega akurat nie podzielił się żadną wiedzą tylko pochwalił się ) specjalnie dla ciebie się nią podzielę się swoją mądrością.

"Wiem, że żaden kraj zarządzany przez murzynów nigdy nie osiągnął statusu lepszego od skupiska wiosek rodem z epoki kamienia łupanego" -- Kapsztad w RPA, Nairobi w Kenii, Lagos w Nigerii m.in. Faktycznie, skupiska wiosek rodem z epoki kamienia łupanego.


" urządzenie bardziej zaawansowane technologicznie od kija pochodzi od białego bądź żółtego człowieka" -- Po 1, trochę ciężko zostać wybitnym czarnoskórym naukowcem w świecie w którym przez kilka wieków odmawia się czarnym równych praw, w tym m.in. prawa do edukacji, bo masz nieodpowiedni kolor skóry, prawda? ;)


Po 2, do historii zapisało się wielu wybitnych czarnych naukowców, chemików, inżynierów, lekarzy, matematyków. Wśród nich należy wymienić chociażby Benjamina Bannekera, Daniela Hale Williamsa, Percy'ego Juliana, Jane Wright, Valerie Thomas, Norberta Rillieux, Alice Ball, Katherine Johnson. A wy i tak dalej żyjecie w przekonaniu, że wszystko zawdzięczamy białym i Azjatom.


1. "Ty jej nie znasz a się tu dzielnie udzielasz."


Zabawne, bo właśnie tak pokrótce można cię idealnie opisać.

Na pewno się nie pomylę jeśli stwierdzę że nawet nie obejrzałeś dokumentu na którego stronie został założony ten temat. I nie specjalnie zdziwiłoby mnie gdybyś przeszukiwał podobne do tego tematu wątki na Filmwebie żeby wklejać linki z Youtube i "dzielić się wiedzą". Ale nie było mnie dosyć długo, więc może jednak postanowiłeś obejrzeć ten dokument?



Nie twierdzę że tylko nasza rasa jest rasistowska. Ale i tak są największymi rasistami. Zarówno historia jak i obecne wydarzenia to potwierdzają.
Nie neguje tego, że Słowianie nie byli kiedyś prześladowani. No ale właśnie - kiedyś. Obecnie już nie - teraz sami prześladują. Zresztą, wtedy nawet w przybliżeniu nie byli prześladowani na taką skalę jak rasa czarna.

Biali narobili ogromnego syfu na świecie. Takie są fakty. A teraz umywają ręce albo - co jeszcze lepsze - próbują odwracać kota ogonem i udowodniać nieudolnie że niby wyolbrzymia się biały rasizm i milczy na temat czarnego "rasizmu".
Kolego, jest kompletnie inaczej. Bo jak już to "rasizm" czarnych jest wyolbrzymiany. I nawet nie ma takiej potrzeby aby wyolbrzymiać rasizm naszej rasy. Po raz kolejny: to są fakty. A faktów nie zmienisz. Nie zaklniesz rzeczywistości.


Próbowałeś zabłysnąć ale się nie udało ci się. Na pocieszenie dodam, że na pewno znajdziesz mnóstwo zwolenników tych swoich wypocin które tak dzielnie tu naprodukowałeś. O to nie będzie trudno. Nie na tym portalu i na pewno nie w twoim kraju. Głównie dlatego, że to przecież powielanie tych samych argumentów, głupot i stereotypów którymi się od zawsze karmicie. Nawet byłeś na tyle uprzejmy, że wkleiłeś linki z Youtube! Gdyby ta rozmowa poszła dalej, zacząłbyś wklejać tu linki z kwejka i wiochy.pl To jest dopiero bardzo polskie.
Dobrze wiedzieć że nic się u was nie zmieniło.

Nie powiem żeby to była produktywna dyskusja, niemniej ubaw miałam przedni. Thx. Papa! Bez odbioru. :))

aya_rivera

Wciąż zero argumentów, zero źródeł. Ale jak można od lewicowej blondynki wymagać tak trudnych rzeczy; źródła na poparcie tezy.

Ile wieków temu człowiek wymyślił koło ? Wtedy też pewnie rasistowscy biali przeszkodzili prawym czarnym w rozwoju.

Odwracanie kota ogonem, Rivera na forum filmweba, przejdziesz do klasyków głupoty tego forum.

ocenił(a) film na 8
aya_rivera

@aya, Jak nie spodobał Ci się wątek, to merytorycznie się odpowiada a nie obraża Polaków. Wystawiasz sobie złe świadectwo. Yamato podał przykłady Arabów, to są fakty. Słowianie na przestrzeni wieków byli tak samo traktowani. To, że lubisz murzynów nie oznacza, że masz rację :) A temat odreagowywania przez tę rasę lat prześladowań to temat rzeka, RPA, wygogluj. W PL żył sobie np taki simon mol, poczytaj.

Wielki_ted

Po 1: odpowiadam merytorycznie. Nikogo też nie obrażam. Po 2: akurat mam rację nie dlatego, bo "lubię murzynów" - cokolwiek miało to znaczyć - a dlatego że jestem obiektywna, posługuje się faktami i potrafię wyciągnąć oczywiste wnioski. A jak widać, nie każdego na to stać. Po 3: Nic nie będę googlować. Proszę mnie nie odsyłać do swoich żenujących źródeł ani edukować w temacie rasizmu i prześladowań. Zleci się zaraz tutaj cała chmara "znawców" tematu pokroju twojego i Yamato. Ale ok: o wiele łatwiej jest wypowiadać się o rzeczach o których nie ma się pojęcia

aya_rivera

PS. Arabowie są przedstawicielami rasy białej. A tematem naszej "dyskusji" jest: "Rasa biała jest najbardziej rasistowska/ wyolbrzymianie rasizmu białych, milczenie o rasizmie czarnych". Argumenty Yamato są po prostu tak słabe że wolę się do nich w ogóle nie odnosić.

ocenił(a) film na 8
aya_rivera

"największymi rasistami wśród białych są polaczki właśnie". "Polaczki" odmieniane przez różne przypadki. Rzuciłaś się na autora tematu jak jehowy na klamkę. Nastąpił wylew żółci na kraj. Skąd te emocje, spotkałaś się z rasizmem mając czarnego chłopaka ? Nikt nie neguje niewolnictwa, Ty natomiast przechodzisz samą siebie pisząc że Polak z gruntu jest nastawiony ksenofobicznie, bo ich nie zna itp. To nieprawda. Są rasiści jak w każdym kraju, ale my pod tym względem (także objawów antysemityzmu) jesteśmy wyspą tolerancji na mapie Europy. Twoja fiksacja na tle białych rasistów nie odnosiła się do Arabów, nie wiedziałaś, że ci posiadali niewolników. Bo to udowadnia, że ten proceder nie jest domeną europejskich nacji. Widzisz to co chcesz widzieć pod sztandarem cebuli. Jakiś uraz ?

Wielki_ted

Bynajmniej nie rzuciłam się na autora tematu "jak Jehowy na klamkę". Dla Filmkwizytora sam fakt nakręcenia dokumentu traktującego o rasizmie w Stanach jest hipokryzją i obrażaniem białych ze strony czarnych. Spotykając się z tak idiotycznym i żenującym komentarzem postanowiłam się wypowiedzieć. To już nie mogą wina że ktoś odbiera prawdę jako atak i obrazę na swoją osobę. Na świecie jest mnóstwo rasistów, ale to nie zmienia faktu, że mentalność twojego narodu zatrzymała się w głębokim średniowieczu. Poglądy ksenofobiczne i rasistowskie są u was bardzo popularne. Temu nie zaprzeczysz, bo skłamiesz. A Polska bynajmniej nie jest "wyspą tolerancji na mapie Europy". Z kolei dla mnie polaczkiem tudzież cebulakiem jest każdy pokroju autora tematu czy drogiego kolegi Yamato. Wiem nie tylko jakiej rasy są Arabowie jak i również to że mieli niewolników. Próbowałeś zabłysnąć (nie udało się. No cóż, tak bywa), ale co to zmienia w sprawie mojej tezy? Kompletnie nic. Czemu więc się na tym skupiasz?

Dla twojej wiadomości: jestem zamężna. I nie, mój mąż nie jest czarny. Nie jest też Azjatą, muzułmaninem, Żydem czy Arabem. Wyraźnie głęboko wierzysz w to że łatwo rozszyfrowujesz ludzi, ale tak nie jest :) To ty raczej tutaj widzisz to co chcesz i to ciebie należałoby spytać: jakiś uraz?

ocenił(a) film na 8
aya_rivera

"mentalność twojego narodu zatrzymała się w głębokim średniowieczu".

"Poglądy ksenofobiczne i rasistowskie są u was bardzo popularne".

"twój", "u was", objawy niechęci do kraju (zdaje się już nie Twojego) coraz silniejsze, coraz bardziej widoczne. Stąd moje pytanie o uraz jak najbardziej zasadne.

Paralela ze średniowieczem ... od tego okresu Polska zaczęła przyjmować Żydów, nadawać im prawa. Czyli twierdzisz, że nasz kraj wraca do chlubnej tolerancji :) Zgadzam się !

Popularność poglądów ksenofobicznych, to zapraszam zajrzeć do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji. Pojedź, pomieszkaj. Zatęsknisz za PL.

Nie pytałem o męża ale czarnego boyfrienda kiedyś :) Brak akceptacji w środowisku, w szkole ? Przyznam się, że trochę strzelam :)

Biali rasiści pisałaś w kontekście niewolnictwa w am pln., ku klux klanu, tudzież polskiego cebulactwa, o tym myślalaś, a nie o Arabach. Jeżeli stwierdzisz inaczej to skłamiesz :) Skupiam się na tym, bo jeżeli wgłębimy się w historię, to okaże się, że Arabowie mieli więcej na sumieniu niż biali europejczycy. Ofiary wielowiekowego niewolnictwa muzułmanów liczy się w dziesiątkach milionów. Ale to nie pasuje do Twojej wizji rasizmu. Pisząc biały nie masz na myśli Arab (niezależnie od tego czy przeczytasz w wikipedii, że Arab to także biały:)) Pisząc niewolnictwo nie widzisz transportów na Bliski Wschód w którym ginie 90 % murzynów. Gdyby tak było to siedziałabyś cicho w tym temacie. A atakujesz autora wątku bo jest Polakiem :) Gdyby to napisałś jakiś muslim, to naszej dyskusji by nie było :) To jest pewne jak ciąża na porodówce. Krótko mówiąc niewiedza jaką ujawniasz stanowi asumpt do oczerniania czy to autora tekstu czy też Polaków jako zbiorowości (casus Twojej indolencji odnośnie średniowiecza).

Piszesz o rozszyfrowywaniu ludzi a sama co robisz tutaj na tym forum ? No właśnie.

Last but not least. Obejrzałem już w życiu ponad 800 dokumentów (a Ty ? :)) W tym wiele nt. ruchów demokratycznych afroamerykanów - time for justice, the children's march itp. Mało ideologii, więcej emocji, fakty, daty, zdarzenia. Ten od strony atrakcyjności dla widza jest znakomity, pytanie czy poglądy Baldwina nie były zbytnio radykalne, czasem niesprawiedliwe. Nie czytałem, nie wypowiem się, Ty także. Ale sporne jest twierdzenie, że Polacy walczący o swoją niepodległość byli zawsze traktowani podmiotowo, z należnym majestatem bohaterów, czy w pełni mieliśmy prawo do walki o wolność. Lata 20 i UK która nam ich odmawia, twierdząc, że winniśmy być w łapach czerwonych, czy wlasnie historia Niezłomnych po 45 r. pokazują, że Baldwin minął się z prawdą.

Wielki_ted

No i jest dokładnie tak jak mówiłam: widzisz to, co chcesz widzieć.

Po 1, bynajmniej nie zaatakowałam autora tematu. Wypowiedziałam się w założonym przez Filmkwizytora wątku. A ponieważ dlatego że jest żenującym rasistą i idiotą a nie "bo jest Polakiem".
Po 2, nie pytałeś się czy mam męża, ale i tak wyraziłeś zainteresowanie moim życiem uczuciowym. Poza tym najwyraźniej wg ciebie kiedy biały krytykuje biały rasizm to oczywiście oznacza że miał lub ma partnera rasy czarnej. No nie inaczej.
Po 3, podsumowując tą jałową dyskusję pod którą się podpiąłeś:napisałam o tym jakiego syfu na świecie na przestrzeni dziejów zrobiła biała rasa (a pisząc "biała rasa" mam na myśli właśnie na myśli całą białą rasę, a więc też Arabów. A wiedzę na temat przynależności rasowej Arabów akurat wyniosłam ze szkoły, a nie z internetów w przeciwieństwie do ciebie jak mniemam) i ile złego wyrządziła innym rasom. Yamato_filmaniak chciał udowodnić jak to się milczy się na temat rasizmu czarnych a biały jest "wyolbrzymiany" ale się nie popisał (słabiutka argumentacja). Na koniec ty się podpiąłeś bo wyłowiłeś słowa "Arabowie" i "niewolnictwo" i nie mogłeś się ich nie uczepić.

Rzucasz dużymi liczbami dla efektu (przykładowo transporty na Bliski Wschód w którym ginie 90 % murzynów", "obejrzałem w życiu ponad 800 dokumentów - a ty?". I Dodatkowo zdaje ci się że świetnie rozszyfrowujesz ludzi (gówno prawda) , pozujesz na wielce oświeconego i wszechwiedzącego inteligenta. "(...)pytanie czy poglądy Baldwina nie były zbytnio radykalne, czasem niesprawiedliwe. Nie czytałem, nie wypowiem się, Ty także."

A skąd ta pewność że nie czytałam więc się nie wypowiem? Znam twórczość Jamesa Baldwina. Czytałam m.in. jego eseje i ostatnie co można powiedzieć o poglądach Baldwina to to że były radykalne czy niesprawiedliwe.

"twój", "u was", objawy niechęci do kraju (zdaje się już nie Twojego) coraz silniejsze, coraz bardziej widoczne. Stąd moje pytanie o uraz jak najbardziej zasadne."

To nigdy nie był mój kraj dlatego "twój", "u was", "wasze"itd. A niechęć do twojego kraju spowodowana jest pogardą dla wcześniej wspomnianej mentalności narodu. Ogółem, nie spodziewałam się że może być ktoś bardziej męczący niż Yamato_filmaniak ani bardziej żenujący niż autor tematu. A jednak! Nie widzę ani jednego argumentu ku temu żeby kontynuować tą żenadę. Nie ulega wątpliwości że w ten sposób kończą się wszystkie dyskusje które podejmujesz. W końcu mądry musi ustąpić głupiemu.

Na zakończenie: tak - nasza rasa jest najbardziej rasistowska. Jest to tak pewne jak to że twój Ciemnogród zawsze będzie Ciemnogrodem.
Nie zaprzeczysz, bo inaczej skłamiesz :)

Bez odbioru.

ocenił(a) film na 8
aya_rivera

Jeżeli znasz twórczość Baldwina to ja jutro otwieram kwiaciarnię.

"głupiemu". I znowu nie umiesz dyskutować bez epitetowania, tak zaczęłaś, tak kończysz. Gratuluje.

Najgorsza jest jednak nie Twoja kultura (jej znikomość) ale uparte twierdzenie że wszyscy są nie w porządku, tylko nie Ty. Obrażasz Polaków - napiszę to po raz enty, per "polaczki" wyrażają się ludzie którzy gardzą nami np. w Niemczech. Chapeau bas.

Ostatnia kwestia Arabów, w całej Twojej litanii zła które Europejczycy wyrządzili czarnym, nie zauważyłem żebyś wymieniła ofiary z rąk właśnie nacji z Bliskiego Wschodu ?? Setki lat uprawiania niewolnictwa i dziesiątki milionów ofiar. Także, nie próbuj wmówić, że białego nie utożsamwiasz przede wszystkim z Europejczykiem. To samo z tolerancją, Polak przy Arabie jest Matką Teresą. Wylewać żółć opisując jak to jesteśmy najbardziej nietolerancyjni, rasiści itp. wiedząc, co wyprawiają Arabowie jak postrzegają i traktują chrześcijan to elementarz, wiec albo braki w elemenarzu albo zła wola.

Liczba obejrzanych dokument ma zasadnicze znaczenie, tak jak filmy fabularne mogą mieć skrzywienia ideologiczne, mogą być nierówne, skłonne do manipulacji, stronniczości. Więc ilość w tym przypadku jest istotna :) To nie kwestia chwalenia się ale jak w każdej nauce - bezcenne doświadczenie rozpoznawania i kategoryzowania dokumentu. Polecam dużo oglądać, może mniej będziesz używała emocji a wiecej merytoryki :)

Ostatnia sprawa, mało ważne ale jednak, niuans który finalizuje i potwierdza moją opinie odnośnie "kultury osobistej" którą tutaj zaprezentowałaś. Otóż, jeżeli zwracasz się do drugiej osoby to piszesz "Ty" "Ciebie" itp. Z dużej litery. Nie znasz podstaw to trudno wymagać żebyś nie elaborowała per "polaczki" dlatego myślę, że zarówno ja oraz reszta widzów tego spektaklu spojrzy łaskawie na Twoja rolę tutaj. Wszakże ... im mniejszy rozum, tym większa zarozumiałość - Ezop :)

patbateman666

Innych cytują tylko ci którzy sami nie mają nic mądrego ani istotnego do powiedzenia, ale bardzo chcą sprawiać wrażenie intelektualistów. Jesteś tego idealnym przykładem.

aaron_

Kurde, w takim razie żadne z moich wypracowań z polskiego nie miały sensu, tyle przegrać;(

kejsik

Wiesz, profanowi i półanaflabetowi cytowanie na nic się nie zda więc pewnie faktycznie nie miały sensu. A moja wypowiedź dotyczyła pseudointelektualistów, głównie z internetów. Ktoś choć w połowie bystry ogarnąłby o co mi chodziło. Ale ty to ty więc bynajmniej nie dziwi :)

aya_rivera

Ty jej nie znasz a się tu dzielnie udzielasz.

aya_rivera

Kto to mówi, hipokrytka.

guciex

To nie jest tak do końca gdyby to "czarni"mieli przewagę finansową,militarną od zalania dziejów tak jak biali mieli i mają,to my byśmy pracowali na plantacji bawełny do dzisiaj ...okazało by się że czarni są dużo gorsi niż biali...I nie zrozum mnie źle wiem co oni przeszli w historii,zdaję sobie sprawę że biali wyrządzili im dużo złego ale to nie znaczy że oni są lepszymi ludźmi,oddaj im władzę i przewagę na świecie a zobaczysz do czego są zdolni,my tego nie dożyjemy ale kiedyś myślę że świat się o tym przekona...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Rzeka_kupy

Nie wstydzisz się swojej wypowiedzi?

ocenił(a) film na 1
Sidox

Serwowanie czerwonych pigułek napawa mnie dumą, lecz fakt ich istnienia - smutkiem.

aya_rivera

Ktoś kto piszę o rasizmie, a jednocześnie pisze "polaczek" trochę słabo, co? Hipokryzja pełną gębą, mam łatkę rasistów, ale to nie my mieliśmy segregację rasową, czy kolonie. Biali są mordowani w RPA, ale o tym cisza. "rasy najbardziej uprzywilejowanej że wszystkich" To już się zmienia, krytyka białych? Spoko, nowoczesna Europa itd, ale jeśli skrytykujesz czarnego? Rasista, nazista, neonazista, faszysta, ksenofob, homofob, islamofobia itd, sam tego doznałem mieszkając we Francji, gdzie czułem się jak w Kapsztadzie, co nie zmienia faktu, że rasistą nie jestem, ale też nie będę kłamał w imię poprawności politycznej. Tylko nie pisz mi, że jesteś z tych, co mówią, że nie ma rasizmu wobec białych i, że takie coś w ogóle nie istnieje.

aya_rivera

"Całą swoją wiedzę na temat czarnych opieracie na podstawie krzywdzących stereotypów" - w pełni się z tym zgadzam. Np. taki krzywdzący stereotyp, że Czarni w USA (tu uprasza się o odrobinę szacunku - Czarni, Biali jako grupę piszemy wielką literą) to kryminaliści. Stereotyp krzywdzący i zapewne bez żadnego związku z faktem, że w więzieniach w stanie Nowy Jork ok. 95% długoterminowych turystów to Kolorowi.
Tak trzymaj.

Pref_de_Zoo

Oooo, ktoś tu sięga po wyciągnięte z dupy "fakty". Jak miło! Tak trzymaj, kolego. ;)

Czy ci się to podoba czy nie, fakt faktem pozostaje że biali są największymi rasistami. A obecnie, największymi rasistami wśród białych są polaczki właśnie. Większość w życiu nie spotkała czarnego nie mówiąc już o zamienieniu z nich słowa. Karmicie się stereotypami i opieracie na z dupy wzięte statystyki na temat Afroamerykanów (zaznaczam że dla was każdy Afroamerykanin to czarny) sprawia że wydaje się wam że wiecie wszystko o czarnoskórych - choć w rzeczywistości ch*uj wiecie. Ale czy można spodziewać się czegoś innego po narodzie uprzywilejowanych białych o mentalności rodem ze średniowiecza? Zdecydowanie nie ;)

ocenił(a) film na 1
aya_rivera

"chuja wiecie"
Wiem, że żaden kraj zarządzany przez murzynów nigdy nie osiągnął statusu lepszego od skupiska wiosek rodem z epoki kamienia łupanego, gdzie każde urządzenie bardziej zaawansowane technologicznie od kija pochodzi od białego bądź żółtego człowieka. To mi wystarczy. Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego nigdy nie słyszy się o rasizmie wobec azjatów? Czarnych sporo ludzi "dyskryminuje", skośnookich tylko zidiociali neonaziści. Bez powodu? Naprawdę wierzysz, że tu chodzi o coś tak błahego, jak kolor skóry?

Rzeka_kupy

Nick adekwatny do treści jak mniemam wszystkich bez wyjątku twoich komentarzy. I owszem: chuja wiecie, thx za potwierdzenie. Tyle w temacie.

aya_rivera

Ty za to wiesz TYLE że nie dzielisz się wiedzą. Zabawne że są utarte stereotypy że blondynki są głupie. Widzisz, Ty też stereotyp przekuwasz w prawdę.

aya_rivera

K%%%waa co za gówniana dyskusja !!! Jakiś szlauf sie trzesie że wszyscy są rasistami i że wogole hehe gupie polaczki ja to jestem takA mundra toleruje wszystkich i łykam ejakulat z drugiej strony jakiś internetowy hitlerek nazywa czarnoskórych małopoludzmi i proboje jakimis eugenicznymi frazesami pojaśniać że czarni to są gupi a bIaŁy człowiek pany.Bosz..a prawda jest taka że my polacy słowianie jak i czarni byliśmy tak samo ruchani w D od zarania dziejów przez tych lepszych białych z zachodu ani czarni nie mordowali słowian ani słowianie nie nieniewoili czarnych tylko ci właśnie biali nadludzie którzy mają teraz gęby pełne frazseów o tolerancji zabierali ludzią wolnośc i wymazywali państwa z map. iI TAK SAMO CZARNI MAJĄ PRAWO KRZYCZEĆ O SWOJEJ WALCE O WOLNOŚĆ TAK SAMO POLACY MAJĄ PRAWO MANIFESTOWAĆ SWOJĄ NIEPODLEGŁOŚ CZY TO SIE PODOBA CZY NIE RÓZNYM STRONOM POLITYCZNYM I IDEOLOGICZNYM.

WielkiVolare

Kolejny trzęsący się z oburzenia cebulak. Nawet nie chce mi się czytać tych wypocin. Jak widać prawda to trudna pigułka do przełknięcia. Ale miło że jakieś emocje moja wypowiedź wzbudziła. ;))

aya_rivera

Jaka prawda? Podaj nazwiska polskich marynarzy którzy pływali pod banderą Polską i transportowali murzynów łodziami przez ocean.

żenujący homofob i kolejny polski zaklęty w akcji.

Rasa białych upada.

ocenił(a) film na 10

A co to są Żołnierze Wyklęci przez Związek Radziecki?

ocenił(a) film na 8

Tylko, ze Twoi wielcy, oj jak wielcy zolnierze wykleci byli czesciowo bandytami.

Bialy rasizm nie istnieje. Jak w ogole mozna sie wypowiadac na temat rasizmu majac tak ograniczony dostep do odmiennosci rasowej, a co dopiero kulturowej! W dodatku Polska jest krajem charakteryzujacy sie w wiekszosci rasizmem “pasywnym”, wiec watpie, ze Polacy sa swiadomi, jakim wielkim problemem jest rasizm w innych krajach, np w UK. Wiec co do filmu, to biorac pod uwage historie bohaterow, ktorzy doswiadczyli dyskryminacji rasowej, poprawnie wytykuja ludzi, ktorzy za tym stoja. Nie wiem skad w ogole takie oburzanie i nagle poczucie solidarnosci bialych z bialymi ;—(

żołnierze wyklęci w dupe zapięci

ocenił(a) film na 9

A skąd taki Baldwin miał czerpać wiedzę o stalinowskiej Polsce? Z internetu?! Mówiąc o Polakach ma pewnie na myśli walkę z niemieckimi faszystami. O tym amerykańskie media informowały.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones