PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=865}

Niebiańska plaża

The Beach
6,8 94 162
oceny
6,8 10 1 94162
5,5 16
ocen krytyków
Niebiańska plaża
powrót do forum filmu Niebiańska plaża

Co ten Leo?

ocenił(a) film na 3

Kiedyś obiecałem sobie, że obejrzę wszystkie filmy z DiCaprio. Uważam, że to jeden z najlepszych aktorów naszego pokolenia. Ten rozmiar kapelusza, który wcześniej przywdziewali DeNiro czy Nicholson. Czasem taki plan popłaca i odkrywam naprawdę niezłe, mniej znane tytuły (Basketball Diaries). Czasem jednak trafiam na coś takiego jak Niebiańska plaża.

Znudzony, młody Amerykanin Richard podróżuje po świecie szukając swojego miejsca. Trafia do hotelu w Bangkoku, gdzie dostaje prezent od naćpanego, paranoicznego Brytyjczyka. Prezentem okazuje się mapa do miejsca kompletnej szczęśliwości - tytułowej plaży, gdzie młodzi ludzie założyli utopijna komunę, w której wszystko jest doskonałe. Pozornie, bo wystarczy, że coś idzie źle i ludzie zrzucają swoje teatralne, uśmiechnięte maski.

Pomysł nie jest nowy. Problem w tym, że jest dramatycznie słabo zrealizowany. Nie wiem jaki pomysł miał (dobry przecież) reżyser Dany Boyle, ale nie wyszło. Pierwszą połowę filmu ogląda się jak romansidło dla nastolatków w typie Zmierzchu czy inne Jezioro marzeń. Potem mamy raj, a za chwilę antyutopię i parodię Władcy much. W międzyczasie pojawia się jeszcze pastisz Jądra ciemności. Te sceny z lasu (jedna a'la gra komputerowa - o kurna, co to było?!) miały zapewne pokazać jak bohater stacza się w odmęty szaleństwa, ale wygląda to tak źle i groteskowo, że na zmianę śmiałem się głośno albo uderzałem dłonią w czoło.

Film kompletnie nie ma klimatu. Opowiada historię z morałem, próbuje wykładać ważne i uniwersalne prawdy, ale robi to w sposób groteskowy. Tak bardzo, że robi się z tego niezamierzona parodia. Dziwaczne ujęcia, niepasująca do wydarzeń oprawa dźwiękowa. Nic nie ratuje tej produkcji. Nawet Tilda Swinton, która jak zawsze wypada co najmniej dobrze. Nawet DiCaprio, który dwoi się i troi. Swoją drogą dostał za to Złotą Malinę – kompletnie niezasłużenie. Wiele rzeczy w tym filmie jest słabych, ale akurat jego gra aktorska jest w porządku. Ciekawi mnie jakim cudem zagrał w czymś takim. Przegrał jakiś zakład, popełnił typowy błąd młodości czy może spalił się mocnym towarem tak okrutnie, że obudził się jak zdjęcia były na ukończeniu? Zagadka.

Nie pamiętam jak Niebiańska plaża została odebrana po premierze, ale dziś wygląda jak nieudany filmowy eksperyment z lat dziewięćdziesiątych. Na pewno nie przetrwała próby czasu. Pierwszy film z DiCaprio, który szczerze odradzam.

http://zabimokiem.pl/co-ten-leo/

ocenił(a) film na 10
SithFrog

Ja oglądając ten film za dzieciaka w latach 90tych go uwielbiałem :) Nie wiem jak teraz, bo nie oglądałem ponownie, ale może faktycznie nie przetrwał próby czasu... Chociaż wydaje mi się, że trochę masz złe nastawienie. Mi sie bardzo podobały elementy w lesie a'la gra na gameboy'u. No ale byłem dzieciakiem... :D

ocenił(a) film na 3
Lolmasz

Spoko, każdy ma jakieś swoje guilty pleasures. Ja za dzieciaka kochałem Robot Jox, a dziś to jest bardziej czerstwe niż trzyletni chleb ;)

Lolmasz

Oglądałeś w latach 90. film, który na ekrany trafił w 2000 roku? ;)

ocenił(a) film na 3
lenka96

Time traveller :D

ocenił(a) film na 6
Lolmasz

W latach 90-tych? Przecież miał premierę w 2000 roku. Ale czas leci, można się pomylić ;-)

SithFrog

Mam dokładnie takie same odczucia.

ocenił(a) film na 3
_Kiss_

Cool ;)

SithFrog

Nie rozwinęłam swojej wypowiedzi ;P Uważam jednak, że film jest po prostu nieciekawie zrealizowany. Przy tym jest naiwny. Młody chłopak spotyka jakiegoś ćpuna i postanawia iść za jego narkotycznymi bzdurami - no błagam... To samo z tą parą Francuzów. A co do tej sceny rodem z gry komputerowej - WTF? Tak trochę nie pasuje do całego filmu zwłaszcza, że tylko dwa czy trzy razy była wspominka o tym, że główny bohater je lubi, ale nic o tym, że jest jakiś uzależniony, a na to trochę wskazywała ta scena. Cały film czekałam na coś naprawdę ciekawego, liczyłam, że chociaż koniec będzie jakiś mocny, interesujący, wgniatający w fotel. Niestety, nie doczekałam się. Straszne rozczarowanie. A co do DiCaprio - identyczne pytanie zadałam sobie po seansie filmu.

ocenił(a) film na 3
_Kiss_

Scena z gry chyba miała oddać psychodeliczny trip bohatera, ale zamiast dramatu była groteska i wyszło żenująco.

SithFrog

Było to zbyt przerysowane. Mogli oddać stan Richarda w inny sposób, bardziej wyważony i pasujący do filmu, bo, jak zaznaczyłam wyżej, taka wstawka nijak się miała do filmu. Bardzo żałuję, że tak wyszło, bo po opisie filmu i z taką obsadą byłam przygotowana na ciekawe przeżycie filmowe. A tak... Zmarnowany potencjał i mój czas, niestety.

ocenił(a) film na 3
_Kiss_

Tak. Wydaje mi się, że gdzieś tam był potencjał na dobry film, ale coś po drodze bardzo nie wyszło. Szkoda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones