PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=763837}

Niezwyciężony

Stronger
6,5 13 879
ocen
6,5 10 1 13879
5,1 10
ocen krytyków
Niezwyciężony
powrót do forum filmu Niezwyciężony

8/10

ocenił(a) film na 8

David Gordon Green ma na koncie takie tytuły jak "Facet do dziecka", "Wasza wysokość" czy "Pineapple Express". Zaczął kinem niezależnym, za które zdobywał nagrody na Sundance i Independent Spirit, ale gdzieś się po drodze pogubił. Ostatnie jego produkcje również nie spotykały się z pozytywnym odzewem, także dowiedziawszy się, że odpowiada za "Stronger" miałem swoje obawy. Trailer sytuacji nie ratował, bo film zapowiadał się na ckliwą historyjkę.

Recenzje jednak zdobywał nadzwyczaj dobre i z przyjemnością muszę oznajmić, że również mnie pozytywnie zaskoczył. Film jest bardzo życiowy, przyziemny jak tylko może być. Opowiada o prostych ludziach, którzy znaleźli się w niespodziewanej sytuacji. Główny bohater przeżył eksplozję bomby na bostońskim maratonie, ale stracił obie nogi. Obrót wydarzeń sprawia, że społeczeństwo chce zrobić z niego bohatera.

Ludzie każą wychodzić mu na stadion i machać flagą, by pokazać terrorystom jaka to Ameryka jest silna, a on wewnętrznie cierpi. Pamiętają o tobie przez kilka minut, wiwatują, a ty zostajesz z tym wszystkim koniec końców sam. Sam musisz przechodzić rehabilitację, sam musisz znosić ból. Ten kontrast doskonale tutaj przedstawiono.

Film przypomniał mi w konstrukcji "Fighter" w reżyserii Davida O. Russella. Jake Gylenhaal jest lepszym Markiem Wahlbergiem, Tatiana Maslany równie dobra, jak nie lepsza od Amy Adams, a Miranda Richardson to gorsza wersja Mellisy Leo. Wciąż jednak dobra, przy oscarowej kreacji Leo mało kto wytrzymuje porównanie. Brakuje "tylko" Christiana Bale'a.

"Stronger" jest świetny. Bywa owszem amerykański, ale nie na tyle, by wrzucać go w kategorię patos. Potrafi poruszyć, doskonałe są np. sceny, w których Jeff spotyka się z lekarzami. Wydają się tak bardzo realistyczne, jakby zatrudniono do tego prawdziwych specjalistów. Przy sekwencji ściągania opatrunków z nóg bohatera autentycznie czujemy jego ból.

ocenił(a) film na 6
Pauleta

Jakbyś zamiast 'Faceta od dziecka' obejrzała 'Drogę przez Teksas' albo 'Joe' to miałabyś mniej obaw. Ja Greena cenię od dawna, głównie za niesamowitą rękę do prowadzenia aktorów.

ocenił(a) film na 8
michal.2907

Obejrzał. Widziałem jego 9 filmów, te wymienione przez Ciebie również czy nawet "George'a Washingtona" i wciąż miałem obawy. I uważam "Stronger" za jego najlepsze dokonanie.

ocenił(a) film na 6
Pauleta

Z takim nickiem i takim avatarem? Pewnie co drugi użytkownik ma cię za kobietę.

ocenił(a) film na 8
michal.2907

Tak, zdążyłem się przyzwyczaić :) Przeważnie już nawet nie poprawiam.

ocenił(a) film na 6
Pauleta

Skąd taki pomysł na wizerunek, jeśli można spytać?

ocenił(a) film na 8
michal.2907

Wygoogluj kim jest Pauleta. Swego czasu nie kojarzył się z kobiecym imieniem i nie był anonimową postacią, więc kwestia przypadku.

ocenił(a) film na 6
Pauleta

Oczywiście, że znam, ale nie skojarzyłem go z nickiem. I musiałeś wybrać kolesia, który zapakował nam hattricka w Korei? Krycha byłby bardziej patriotycznym wyborem :) Ja miałem o tyle większe szanse na pomyłkę, że kojarzyło mi się z Pavettą- jedną z postaci z cyklu wiedźmińskiego.

ocenił(a) film na 8
michal.2907

To nawet nie był mój wybór :P Kiedyś na boisku za dzieciaka jeden z kumpli zauważył, że tylko ja nie mam przezwiska z grupy. Szybko mi wymyślili. Skojarzeniami Paweł (moje imię) -> Pedro, a że Pedro to od razu Pauleta, to tak się przyjęło. Lubiłem go również, więc mi się spodobało. I tak na mnie mówili i tak zacząłem się podpisywać w internecie. A konto na filmwebie robione w wieku 15 lat, kto to wtedy myślał, że się kojarzyć będzie z kobietą i kto spodziewał się, że będę to tłumaczyć na forum Stronger :)

ocenił(a) film na 6
Pauleta

Zaczęło się od filmu, niech się na filmie skończy. Mnie on nie przekonał. O ręce Greena do aktorów już pisałem, ale co on miał do gadania przy tak znakomitym aktorze, jak Gyllenhaal? Niewiele. Jake dobry, ale dla niego to samograj. 7/10 zasłużone, ale taki Ogrodnik w 'Chce się żyć' był lepszy.

Sam film niezdecydowany, Dramat społeczny, satyra, romans... Wolałbym to ostatnie, ma obustronny potencjał. Niestety niewykorzystany. On nie pokazuje, że mu zależy. Ona nie pokazuje, dlaczego jej zależy. No i brak konfrontacji z matką.

Solidny, ale przewidywalny hamerykański przeciętniak. Ode mnie 6/10.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones