PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=665400}

Obcy: Przymierze

Alien: Covenant
5,7 78 977
ocen
5,7 10 1 78977
4,8 32
oceny krytyków
Obcy: Przymierze
powrót do forum filmu Obcy: Przymierze

Pamiętacie jak Scott na początku Prometeusza porusza najgłębszy sens pochodzenia człowieka, ukazując powstanie gatunku ludzkiego przez inżynierię genetyczną i poświęcenie życia jednego z Inżynierów? Uważam, że wątek jak najbardziej trafiony w filmie, widać, że Scott inspirował się tematami jakie porusza np. Von Daniken i wielu innych, którzy zgłębiają tematykę starożytnych cywilizacji. Poza tym motyw rysunków z gwiazdami, które przedstawiały różne kultury na Ziemi nie jest odrealniony, zobaczcie ile np. cywilizacji odnosiło się do konstelacji Oriona czy Syriusza, wskazując, że stamtąd przybyli nasi stwórcy. Przecież czy to w Biblii, u Majów, Egipcjan, Sumerów jest pisane, że nim powstał człowiek Bogowie eksperymentowali na kilku próbkach później je niszcząc. Tak więc motyw Scotta niesamowicie ciekawy.
Natomiast interesuje mnie jak kolejne wątki pociągnę dalej w 2 części. Jak myślicie w którym kierunku to pójdzie? Z tego co chyba powszechnie wiadomo, Dr Shaw uda się do Raju, co tam spotka ?? Słyszałem już kilka koncepcji:
- walka z nowym gatunkiem Aliena
- wątek Inżyniera jako Jezusa (to m.in. dlatego później chcieli nas zniszczyć)
- walka z Istotą uosabiająca pierwotne zło na planecie inżynierów
- połączenie fabularne Prometeusza ze zbliżającym się w 2017 obcym

1. Jak Scott dalej odniesie się do tego wątku, że Inżynierowie chcieli nas zgładzić, przecież Shaw na końcu filmu mówi Davidowi, że musi poznać prawdę dot. chęci zagłady ludzkości?
2. Jak zostanie pociągnięty wątek inżynierii genetycznej spacejockey-ów b to zostało pokazane w filmie wskazuje na ich niesamowite umiejętności technologiczne w tym zakresie. Czy wyhodowali jako pierwsi Obcego, a później człowieka? Podobno nie, ale zobaczymy co na pokarze reżyser.
3. Ciekawe gdzie będzie ta planeta Paradise? I kogo tam Shaw spotka? Myślicie, że będzie tam więcej żyjących Inżynierów?
4. Pewnie po to jest wątek Davida, żeby Shaw mogła się z nimi porozumieć przy pomocy znajomości Davida najstarszych języków Świata.
5. Czy korporacja Wayland zrobi jeszcze jakieś ruchy po Prometeuszu a przed wydarzeniami ukazanymi w Nostromo?
6. W jakiś sposób Prometeusz ma się łączyć z nowymi obcymi? Na screenach w necie widać, że Ripley będzie na hali gdzie badany będzie statek Inżynierów. Więc w nich widzę łącznika obu filmów.
7. Czy diakon jest matką obcych w początkowej formie? Jak odniesie się do tego Scott?
8. Jeszcze ciekawi mnie jak się maja Inżynierowie do Predatorów w całym tym pogmatwanym uniwersum? No bo obcy to wiemy, była to ich zdobycz bojowa, po zabiciu które przechodzili chrzest czy coś w tym stylu widać to w AVP.
9. Czy Alieny stanowiły bron biologiczną tylko dla Inżynierów czy kogoś jeszcze (pomijając korporację WY)?
10. Niektórzy piszą, że zdarzenia z Prometeusza są nieodległe od Nostromo, na chronologię: Predator – 1987, Predator 2 – 1997, AVP – 2004, AVP 2 – 2004, Predators - 2010
Prometeusz – 2094, Obcy – 2122, Obcy 2 – 2179, Obcy 3 – 2179, Obcy 4 – 2379. W takim wypadku planeta na której ląduje Ripley należy do układu na którym lądowali w Prometeuszu, czy może statek z Nostromo znajduje się na innej planecie (bądź planetoidzie) jest kolejnym, który rozbił się a miał lecieć zładzić Ziemię?
11. Połączenie Ripely i Shaw w jednym filmie? Myślałem, że to nie możliwe ale jednak jak się popatrzy na to od strony możliwości bycia w stazie kriogenicznej uspanym to nie jest wykluczone, że np. w Prometeuszu 3 Shaw uciekając z „Raju” podda się spaniu a natrafi na Ripely w nowej odsłonie Blomkampa. Czas od Prometeusza do 2 części Alen to niecałe 100 lat więc Shaw ma trochę czasu na 2 i 3 część Prometeusza no i oczywiście na spanie heh.

Podsumowując jeżeli się gdzieś pomyliłem poprawcie mnie, fajnie jakby ktoś powiedział jak to widz i ma może więcej informacji ode mnie. Może się doczekamy na biegające i walczące ramie w ramie Ripley i Shaw. Główny problem dla mnie to jest tutaj wiek Scotta i Sigourney Weaver oby zdążyli dożyć i jakoś to nakręcić, bo przy tylu zapowiedzianych projektach to im życia nie starczy haha. Szkoda że tak późno biorą się do 5 obcego bo Weaver już dawno chciała, może byśmy już dzisiaj oglądali zarys połączenia obu filmów.

Postawcie swoje pytania proszę :-) a kto wie niech mnie oświeci w moich. Pozdrawiam

dallas86

Cierpliwy_filmweb - no i co sieroto boża ? Gdzie ta Twoja wiedza, która wykracza po za moje płaszczyzny percepcji co ? Gdzie te przenikliwe argumenty przemawiające za tą szkaradą avp, którą chcesz wcisnąć jako niezrównany, bogaty i niezbędny wkład w kanon, bez którego nie ma wręcz obejścia. Reasumując - Cierpliwy_filmweb - jesteś kolejnym kretynem, na dodatek infantylnym, który potwierdził moje niezbite przypuszczenia - naiwnym, podatnym na wszelkie czynniki manipulacji i komercji rynku, który akceptuje wszystkie tandetne rozwiązania, które mu podsuwają. Kupisz wszystko, zaakceptujesz wszystko, nawet jeśli będzie to kosztem uniwersum. Ale co cię to obchodzi, skoro obojętnie patrzysz na dorobek Obcego, nie jesteś fanem i zależy ci na tandetnej rozrywce i kiczu. Choćby nie wiem jak dewastowali dorobek, ty jeszcze będziesz im lizać dupę i usprawiedliwiać, jak poniekąd Andersona.

dallas86

Wracając do Batmana i Supermena przez uniwersum można rozumieć, że to jest ten sam świat, ta sama planeta. Batman działa w Gotham a Superman w Metropolis.

ocenił(a) film na 5
dallas86

Dallas nie tłumacz Mu już, chłopak nie skuma i kropka.
PS. Szacun za twoje vlogi!
Memento Mori - mistrzostwo!

ocenił(a) film na 8
dallas86

Ja to widzę tak: alieny i predatory to jedno uniwersum, ale osobne sagi i tyle. Przez uniwersum rozumiem całą otoczkę dotycząca s-f i tego co się dzieje w tym świecie, tak jak powiedzmy w uniwersum fallouta losy świata zmieniają się w 1900którymś tam roku i jedziemy sobie dalej z całym koksem serii.
Jeżeli ktoś stworzy alien vs teletubisie i będziemy używali tej otoczki z aliena to taki film należy do uniwersum aliena, jeżeli będziemy używali otoczki z teletubisiów to jest to uniwersum teletubisiów.
Filmowa saga aliena jest całkiem spójna bo to 4 obce i jeden prometeusz do tej pory i koniec.
Filmy avp, gra avp, predatory itp. to to samo uniwersum, lecz nie dotyczą sagi, co najwyżej czerpią z niej postać obcego.
Co do komiksów się nie odniosę bo nie czytałem i nie wiem w jaki sposób się łączą, i czy któreś w ogóle powinno się wliczać w sagę, czy tylko sidestory od głównej sagi.

Z resztą o co wy się kłócicie czy avp to jedno uniwersum jak ridley scott chce się pozbyć obcego 3 i 4 z sagi bo się coś przestaje zgadzać.
Uniwersum może żyć sobie własnym życiem saga ma swój początek i koniec, albo przynajmniej określony wątek fabularny.

użytkownik usunięty
Ikaruspl

Film, książka, komiks czy gra komputerowa to różne media. Nie można ich ze sobą łączyć.

Najprostszy przykład to Wiedźmin Sapkowskiego. Gra, która powstała nie jest kontynuacją książki. To oddzielne medium.

Jak powiedział sam Sapek: gra komputerowa w najmniejszym nawet stopniu nie może być uważana za kontynuację cyklu wiedźmińskiego, ani za sequel ani za ciąg dalszy wydarzeń opisanych w ostatnim tomie opowieści "wiedźmińskich", zatytułowanym "Pani Jeziora". Wszelkie adaptacje - filmy, komiksy czy też gry, w tym i gra "The Witcher", są wyłącznie adaptacjami, stanowią całkowicie odrębne byty fabularne, będące dziełem ich twórców.

Nie masz pojęcia o rozszerzeniu uniwersum.
Wiedźmin to najgorszy możliwy przykład,powiem tak Star Wars miało swój stary kanon w którego sklad wchodziły gry,komiksy i książki które były kanoniczne ale powstawały też dzieła niekanoniczne.

Co do DC i Marvela to głownym kanonem są komiksy.

ocenił(a) film na 7
Ikaruspl

Aliena wymyślił Ridley. Cameroon zrobił kontynuację.
Cameroon miał zrobić prequel Aliena, ale powiedział, że jeśli ktoś spieprzy kinowy świat ALIEN robiąc film AVP to nie zrobi PREQUELA ALien i tak własnie nie powstało ALIEN prequel, bo PAUL W ANDERSON zrobił bezsensownego crapa z dwóch uniwersów, które z sobą nie mają żadnego związku.
AVP to tylko losowe wizje twórców zrobione dla kasy tak samo jak tworzone są komiksy typu ALIEN VS TERMINATOR. To wszystko nie ma żadnego sensu, a ja się CAMEROONOWI NIE dziwię, że nie chciał tego ruszać, bo w oczach widza po AVP w wielu przypadkach ALIEN stracił wartość.

ocenił(a) film na 5
Movie_Crash_Man

po co bredzisz, Aliena nie wymyślił żaden Ridley.

Dowiedz się kim był Dan O'Bannon i może poczytaj o Hansie Rudolfie Gigerze to się dowiesz jaki wkład miał Ridley Scott w ten film

Movie_Crash_Man

Wejdź na filmweb raz na parę tygodni i dowiedz się, że Kamerun zrobił kontynuację "Obcego". Ogień xD

ocenił(a) film na 7
Ikaruspl

Tak ALIEN 3 i 4 nie istnieją nie mają żadnego sensu.
Te filmy powstały przez odkupienie praw przez inną wytwórnię. Jedynie spójną całość tworzą dwie pierwsze części. Cameroon uzgadniał wszystko z RIDLEYEM i zachował jakość pierwowzoru. Wielka szkoda, że najlepszy reżyser kina akcji jaki jest CAMEROON nic nie działa.

Movie_Crash_Man

A jaka to wytwórnia pierwotnie miała prawa autorskie do Alien (1979) i Aliens (1986)? I jaka to wytwórnia wykupiła prawa do Alien 3 i Alien 4? Kiedy Cameroon uzgadniał scenariusz Aliens z Ridleyem?

ocenił(a) film na 7
Loki_Jotunheim

Prawa nie prawa. Zrozum. To Ridley wymyślił całe uniwersum. Od 3 części przestał mieć nad tym kontrolę. To, że ktoś przejął jego dzieło nie znaczy, że prowadził jego uniwersum do przodu.

Movie_Crash_Man

A Prometeusz i ten Alien to od Ridleya.

ocenił(a) film na 4
Movie_Crash_Man

Ridley Scott od 2 części nie miał nad niczym kontroli, bo wytwórnia go olała i zatrudnili Camerona. I z tego co widziałem to przed każdą częścią pojawia się lgo 20th Century Fox więc chyba żadna inna wytwórnia nie wykupiła praw.

ocenił(a) film na 5
Movie_Crash_Man

Akurat Alien 3 miał bardzo dobry scenariusz i fabularnie byl o wiele ciekawszy od Aliens (2).

ocenił(a) film na 5
Movie_Crash_Man

Bzdura. Ridley zaledwie wyreżyserował jedną część.
Pewnie nawet nie wiesz że scenariusz napisał Dan O'Bannon i to jego wizję zekranizował Ridley Scott. Wygląd ksenomorfa i wiele elementów zaprojektował H.R. Giger.

ocenił(a) film na 4
szybki1244

fragment: „Obcy: Historia pewnego koszmaru” (FENIX nr 75 – 6/1998)

"Czasami zastanawiam się, czy obcych mógł wymyślić człowiek w pełni zrównoważony. Odpowiedź brzmi – TAK, kwestią jest tylko, co przedtem połknął, wstrzyknął lub wypalił. Już wyjaśniam.
Wszystko zaczęło się bowiem od snu pewnego człowieka. Śnił on o podróżującym w przestrzeni gotyckim zamku, w którym odcięte ludzkie dłonie zakończone biczami próbowały go chwycić za twarz i udusić. W dalszej części snu po mrocznych, niekończących się labiryntach ścigała go niewyraźna zmora, ni to szkielet, ni to owad, ani drapieżnik.

Można się tylko domyślać, co zażył ten człowiek na sen, aby uzyskać taki efekt, ale nie zmienia to faktu, że bez tej chorej wizji nie byłoby „Obcego” takiego, jakiego znamy dzisiaj. Przypadek sprawił, że człowiek ten o nazwisku Scott był reżyserem filmowym. Ów sen utkwił mu tak mocno w pamięci, iż postanowił przedstawić go na taśmie filmowej.
O dziwo znalazł osobę, która była na tyle szalona, że podjęła się próby zmaterializowania zmory ze snu reżysera. Był nim Hans Ruedi Giger – plastyk surrealista ze Szwajcarii, który stworzył niepowtarzalną postać obcego i przerażającą scenografię filmu."

ocenił(a) film na 5
Movie_Crash_Man

Alien3 to całkiem mocny film, moim zdaniem lepszy od akcyjniaka Camerona

ocenił(a) film na 7
szybki1244

Ta..."wspaniały"

dallas86

Czy ty czytałeś jakikolwiek komiks od DC czy Marvela?
TO JEST JEDNO UNIWERSUM. AQUAMAN WONDER WOMAN BATMAN SUPERMAN tylko zazwyczaj działają osobno.
Gotham i robin to tylko kanon batmana?

Znasz takiego typa jak Nightwing,to pierwszy robin który zrobił własną karierę w innym mieście.
A wiesz od kogo ma ten pseudonim?
OD SUPRMANA!


A i powstały NIEKANONICZNE komiksowe crossovery marvela i dc.

Jest w komiksach coś takiego jak historie kanoniczne takie jak super son's i niekanoniczne takie jak batman vs predator a nazywa się to Elseworld.

ocenił(a) film na 6
dallas86

No to wychodzi na to że Ridley ma racje mówiąc że Obcy to tylko Nostromo i Prometeusz, bo to świat Ridleya :) A tak na poważnie to ja uznaje tylko filmy Ridleya za te o obcym. Reszta to wymysły jakiś tam reżyserów. Nie mówię film Camerona i Finchera mi się podobały, nawet ta 4 część nie była zła, ale ja tam wspieram Ridleya i dla mnie to będzie tylko świat Obcego.

dallas86

trochę nie rozumiesz bruce jest nawet właścicielem gazety w której pracuje superman, nie masz bladego pojęcia o czym w ogóle mówisz więc po prostu przestań bredzić

użytkownik usunięty
jabolmax

Alien vs Predator to crossover.

Crossover is the placement of two or more otherwise discrete fictional characters, settings, or universes into the context of a single story.

dallas86

Baaaa lepiej!! Na Pegazusie było nawet Battle Toads vs. Double Dragon :D A na ruskich składankach gier do pegaza ukazało się Mario vs. Contra !!!! Więc czekamy na nowe kombinacje alpejskie :P

kosciej_99

nie vs tylko &

dallas86

dobrze mówi. dać mu wódki i kartkę żeby coś napisał o universum

BlaszanyPinokio

Alien występuje w uniwersum serii Predator (Predator 2 pod koniec na statku i AvP 2 na początku), ale żaden Predator nie występuje w uniwersum serii Alien, tyle w temacie...

ocenił(a) film na 7
BlaszanyPinokio

Predator nie jest z uniwersum obcego. Predator został stworzony po sukcesie Aliena. To wymysł innych ludzi.

ocenił(a) film na 6
BlaszanyPinokio

...no niestety Predator nie zalicza się do uniwersum obcego...to że pokazali to w PVA i próbowali połączyć to nie znaczy że tak jest...o ile pamiętam jest też Batman vs Obcy i Predator oraz Superman vs Obcy i Predator... co nie znaczy że Batman i Superman są z uniwersum Obcego...to są dwa odmienne uniwersa a to że obecnie łączy się różne rzeczy z sobą umiejętnie czy nie...to nie znaczy ze te światy się pokrywają
Za chwilę nakręcą Superman vc Thor itp. gdzie w jakimś ujęciu na jakiejś ścianie jakiegoś pomieszczenia na Kryptonie biedzie wisiała maska Obcego bądź Predatora to idąc tokiem Twojego myślenia będziemy musieli Thora również zaliczyć do uniwersum Obcego...myślę że jest to błędna droga odbiegająca od kanonu

ocenił(a) film na 4
BlaszanyPinokio

Alien 1,2,3,4 i Prometeusz nie zaliczają się do uniwersum AvP.
AvP to całkiem inne uniwersum - początkowo Spin off.
Tak samo zwykły Predator i Predator 2 nie zaliczają się do cyklu AvP (a czaszka obcego jest tylko mrugnięciem oka do fanów wszystkich trzech serii).
Także masz uniwersa takie jak:
Aliens
Predator
Aliens vs Predator
Poczytaj komiksy, poczytaj źródła.
To tak jakbyś zaliczył Terminatora czy Batmana do uniwersum Aliena, bo jakbyś się rzeczywiście znał to byś wiedział, że są komiksy w których Terminator walczy z Alienami, czy komiksy w których Superman walczy z Predatorem etc.
Poznaj uniwersa, potem bądź znawcą.

BlaszanyPinokio

Nie zaliczaj . Kolega dobrze ci mówi. Dam ci przykład: Kiedy Adams kręcił Przebudzenie Mocy pojawiła się w necie krótka zajawka zrobiona przez niego samego. W niej widać Sokoła Milenium, kamera powoli przesuwa się pod spód statku a tam widać przyczepiony do niego miniaturowy pojazd Batmana. Czy uważasz że Batman też należy do uniwersum Gwiezdnych Wojen? Czy dociera do ciebie że czasem reżysera robi sobie jaja z takich jak ty? W Poszukiwaczach Zaginionej Arki jest scena kiedy Indiana Jones wraz ze swoim kumplem wyciągają arkę z sarkofagu. Na 2 sekundy na kolumnie obok widać wyryte w kamieniu postacie R2D2 i C3PO . Czy uważasz że Indiana Jones należy do uniwersum Star Wars? Pier... się w głowę.

ocenił(a) film na 7

Zalicza się do Universum, trzeba czytać też komiksy, żeby móc się wypowiadać.

użytkownik usunięty
Unibet_78

sam sobie czytaj komisky, te AVP 1 i 2 to smiecie, co sie nie zaliczają

ocenił(a) film na 7
Unibet_78

Komiksy właśnie powstają po to, aby tworzyć dla zabawy takie hybrydy jak np: TERMINATOR VS ROBOCOP. To, że ja np: zrobię komiks Alien VS Robocop nie sprawi, że Robocop wejdzie do uniwersum Aliena itd.

ocenił(a) film na 9

Mysle ze Predator i Alien bardzo do siebie pasuja.Tez uwazam ze zarowno Alien jak i Predator zyja w tym samym swiecie i bardzo do siebie pasuja.
Fox moze robic z tym uniwersum co zechce bo to oni go stworzyli.
Nie widze problemu zeby Alien i Predator mieli zyc w tym samym uniwersum

BlaszanyPinokio

Dzieciaku, ta 'czaszka aliena' to było świadome "mrugniecie okiem" do producentów / rezyserów serii Alien - mały żart, jaki producenci Predatora zrobili, i ZADNEGO w tym swiadomego "nawiazania do "uniwersum" Aliena nie było; zadnego łączenia fabuł. Choc z drugiej strony do dzis nie ma pewnosci, ze jest to na pewno czaszka znanego nam aliena własnie.

Poczytaj troszkę zanim sie wypowiesz.

A to, ze ktos z wytwórni jednej czy drugiej, gdzies tam pozniej po latach wpadl na pomysl, aby na rzecz komercyjnej gry dla dzieciaków takich jak Ty polaczyc oba swiaty... No tak, ale ciebie na swiecie nie bylo wtedy jeszcze, i/albo nie dostales od babci na komunię pierwszego ajfona, ajpada etc wiec skąd mozesz o tym wiedziec,

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
BlaszanyPinokio

Uuuch! jeśli miałem wcześniej jakieś wątpliwości w zakresie twojego poziomu (zawartości tej blaszanej puszki na mózg, którego w niej nie ma), to już nie mam; dopalacze Ci się widać chopaku skonczyły i coś łapiesz 'agresora' ;) LoL

BlaszanyPinokio

piaskownica , grabki i wiaderko

mopson

zgadza się, Alien ,Predator to inne universum, tak jak Batman i Superman to inne choć działają na Ziemi i,tak jak ma to w zwyczaju Marvel -czasem sie wszyscy spotykają , ale Alien to osobna histria z Predatorem nic nie ma, nie macie sie co tak napinac ludzie :) @mopson pozdrawiam Cie

ocenił(a) film na 7
BlaszanyPinokio

To tylko ukłon filmowców w stronę Obcego i nic poza tym. Łączenie obu tych serii jest zwyczajnie niepotrzebne.

ocenił(a) film na 7
BlaszanyPinokio

Czaszka Obcego była już w Predatorze2 i od tego zaczęto niezbyt szczęśliwie łączyć że sobą oba światy.

Azawakh

Pierwszy komiks łączący oba te światy powstał tuż po premierze Predatora, więc 3 lata przed Predatorem 2.

ocenił(a) film na 7
Cierpliwy_filmweb

Niestety nie znam tego komiksu i nie mogę ani potwierdzić ani zaprzeczyć co jednak nie przeszkadza w tym, że szerokie grono widzów widziało pierwszy raz nawiązania do Obcego właśnie w Predatorze 2. Jednak bez względu na to czy w komiksie czy filmie poraz pierwszy pokazano skielety ksenomopha albo Inżyniera nie znaczy, że należą one do kanonu. Z tego co mi wiaodmo to Scott do kanonu zalicza tylko część pierwszą i drugą. Tym samym AvP w żaden sposób nie wiązałbym z universum Obcego.

Azawakh

patrz mam nadzieje że angielski nie za trudny poczytaj potem mów o kanoniczności lub jego braku http://avp.wikia.com/wiki/Main_Page

BlaszanyPinokio

A choćby w drugiej części Predatora. Kiedy policjant wchodzi na statek Predatorow jest czaszka obcego.

ocenił(a) film na 6
BlaszanyPinokio

W którym miejscu ten hełm Space Jockeya??

ocenił(a) film na 7
BlaszanyPinokio

Fajnie by było predatora zaliczyć do uniwersum ale to że rezyser predatora 2 umieścił szkielet obcego w filmie nie znaczy ze weźmie to pod uwagę Scott. A na pewno nie brałbym pod uwagę tych gniotow AvP. Druga sprawa moze byc taka ze obcy zostabienpierwszy raz stworzony wlasnie w alien covenant czyli predatory i avp od razu traca na znaczeniu.

BlaszanyPinokio

Oj kolego a zapomniales jak Dany Glower w 2 czesci predatora oglada trofea na statku predatorow i widac tam czaszke obcego ?? Milem w tedy moze z 9 lat dzis mam 35 haha i juz wiedzialem ze zrobia AvP i zrobili a zeby bylo smieszniej rezyser AvP wylapal to samo co ja wtedy i dlatego zrobil AvP widzialem to w jakims wywiadzie z nim

ocenił(a) film na 7
BlaszanyPinokio

A to jak w którymś AvP zobaczysz maskę Batmana albo Spider Mana to też zaliczysz to do universum???Scott odcina się od tego badziewia, Alien to Alien, Predator to Predator.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones