PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=980}
7,9 289 868
ocen
7,9 10 1 289868
8,6 40
ocen krytyków
Obcy 8. pasażer "Nostromo"
powrót do forum filmu Obcy - 8. pasażer "Nostromo"

Obcy vs Obcy 2

użytkownik usunięty

Który z tych dwóch klasyków jest według Was lepszy?

Ja stawiam na film Scotta.

ocenił(a) film na 10

Ciężko te filmy porównać.
Saga ,,Obcy" wśród innych serii, wyróżnia się tym że każda część jest inna.
Klimat, dramaturgia i specyficzna atmosfera z całą pewnością przeważają w produkcji Scott'a.
Druga część jest bardziej efekciarska, nie jest już horrorem tylko typowym science-fiction nastawionym na akcję.
Trzecia z całą pewnością jest najlepsza pod względem obrazowym. Pojawiło się sporo nawiązań teologicznych i motywów religijnych. Wiezienie wyglądem porównywalne do klasztoru ( zwłaszcza moment w którym przemierzali korytarze, przywodzili na myśl maszerujących mnichów z pochodniami), i praktycznie brak elementów futurystycznych.
4-wórka to typowe odcinanie kuponów. Saga powinna zostać zamknięta po trójce, ale twórcy postanowili wydoić serię do ostatniej kropli krwi. Choć przyznam że 4-ta część, wyszła całkiem zjadliwie, choć to już nie to samo co poprzednio.
Mój werdykt jest taki:
Alien=Aliens /9; Alien 3-8; Alien 4-6.
Prometeusz-6+.

użytkownik usunięty
a1ien_1385

Ja wole pierwsza czesc za hitchcock'owski klimat.
Druga czesc jest dla mnie zdecydowanie zbyt hollywoodzka, choc to wziac bardzo dobre kino.

Prometeusz, choc tez hollywodzki, ma w sobie jednak dużą dawkę tajemniczości. Jest enigmatyczny, za co go uwielbiam.

ocenił(a) film na 10

też go uwielbiam i nie mogę się doczekać na drugą część. Fajnie, że świat Obcego nie jest znowu rąbanką.

ocenił(a) film na 10

Jeśli lubisz tajemniczość, enigmę i klimat obejrzyj sobie raz jeszcze OBCY 3, ale...
wersję DVD tam nie ma psa a jest bawół i jest dodane co najmniej 15 filmu.
klimat muzyka ....jak nie ten sam film.
To tak jakby Prometeusz miałby być taki jak 3 częśc ale mu się nie udało.

zdecydowanie 8 pasażer Nostromo, odsłona obcego firmowana przez Camerona to wg. mnie tandetna komercja odarta z tajemnicy, jaką stworzył Scott - chociaż jak wynika z mojego doświadczenia męskiej części widowni bardziej podoba się właśnie decydujące starcie...Prometeusz właśnie z uwagi na reżysera i Fassbendera oczywiście jest dla mnie kontynuacją sagi na najwyższym poziomie

użytkownik usunięty
Buka_79

Jako przedstawiciel meskiej czesci widowni wole pierwsza czesc Obcego:)

Prometeusz nie jest kontynuacja sagi, choc nalezy do tego samego uniwersum. Akcja filmu dzieje sie wczesniej niz Obcy.

ocenił(a) film na 10

Jak bym miał być szczery, faktycznie pierwsza odsłona była ciut lepsza. Aliens za to rozszerza uniwersum obcego, wątek marines detektory ruchu itd. Jedynka była oryginalniejsza, ale to dzięki dwójce zawdzięczamy choćby takie gry jak: AVP, AVP2 i niestety Aliens: Colonial Marines. Jednym słowem, Cameron tchnął trochę świeżości do serii.

użytkownik usunięty
a1ien_1385

Cameron poszedl w zupelnie innym kierunku - i bardzo dobrze - a Fincher w trójce nawiązuje poniekad do Scotta. Krąg sie zamyka.

Dwójce zawdzieczamy gry, ale nie bylo by dwójki gdyby nie pierwszy Obcy:)

Oczywiście, że film Scotta. U Ridleya jest zawarta niezwykle pożądana w kontaktach z obcą cywilizacją doza mistycyzmu. U Camerona zwykła i dość monotonna akcja. Albo siedzą przy mapie zastanawiając się w jaki sposób mają się wydostać na powierzchnię i nie zostać zjedzonymi przez obcych. Nuda. Tymczasem u Scotta jest pełen fascynującego napięcia kontakt z nieznanym. Brawo Scott! Cameron do kitu, zwłaszcza w wersji reżyserskiej, bardzo przegadanej, a właściwie przesiedzianej przez bohaterów na taboretach (taka prawda).

ocenił(a) film na 10

Scott mało akcji, dużo napięcia
Cameron dużo akcji, dużo napięcia
Oba rewelacyjne, dla mnie arcydziela

ocenił(a) film na 9

lubię oba, z lekką przewagą Scotta, obydwoje zrobili dużo tymi filmami dla SF

użytkownik usunięty
ataksobie

Racja.

Scott nakrecil moj ulubiony film ever, czyli Blade Runner.
Powrocil do gatunku s-f Prometeuszem a w planach ma Prometeusza 2 (Paradise?), Blade Runner 2 (jeszcze bez tytulu), The Forever War i The Wool.

Cameron to Terminatory i Avatar.

ocenił(a) film na 9

jak prometeusz 2 wyjdzie tak samo jak kiepska 1 odsłona może sobie podarowac kontynuacje

użytkownik usunięty
ataksobie

Mi sie Prometheus bardzo podobal. Kwestia gustu.

ocenił(a) film na 9

Mi nie, ponieważ mimo ciekawego

użytkownik usunięty
ataksobie

Mi Prometheus wszedl jak wódeczka bez popitki. Bardzo dobre kino.

ocenił(a) film na 9

pod względem technicznym tak i kreacja Davida również,ale reszta była bardzo głupia, teraz zostały przy życiu dwie postaci, mam nadzieje że tak pozostanie, że poznamy świat konstruktorów jaki kolwiek by nie był, a nasi bohaterowie będą prezentowac odwieczne pytania i przemyślenia, robot i osoba wierzaca w nieznanym świecie, jak Ridley db to rozegra na kartkach scenariusza ma szanse zrobic arcydzieło kina SF-jednak wątpie w to

użytkownik usunięty
ataksobie

Więcej wiary. Czas pokaże.

ocenił(a) film na 9

noo zobaczymy

użytkownik usunięty

Prometheus mógł dorównać Obcemu. Było to w zasięgu ręki, jednak szansa została zaprzepaszczona

Moim zdaniem pierwsza część jest... najklasyczniejsza? Jest swojego rodzaju wzorem na dobry horror, na początku nic się nie dzieje a potem stopniowo napięcie rośnie i kiedy wydaje nam się, że nastąpi koniec filmu dopiero jest finał. Natomiast druga część od początku do końca tłukła to samo, podobnie trzecia (z tym, że w trzeciej mamy fajne dramatyczne zakończenie). Żeby te dwie środkowe części docenić najlepiej nie oglądać przedtem pierwszej. A dopiero czwarta zmieniła klimaty i miała tupet jakiego nie uzyskały poprzednie - reżyserzy zbyt starali się dostosować do pierwszej części.

W każdym razie wszystkie mi się podobały, ale z tych dwóch lubię bradziej pierwszą bo jest straszniejsza.

użytkownik usunięty
Nyft11

Alien jest bardzo hitchcock'owski. Boimi sie tego co nieznane.
Ile razy na ekranie filmu pojawia sie Obcy?

Dlatego wole Alien od Aliens gdzie Obce pojawiaja sie grzyby po deszczu.

ocenił(a) film na 10

Ja też wolę Obcego Scotta

ocenił(a) film na 9

Oczywiście Alien :) Dwójka to typowy film akcji. Ja się pytam, gdzie jest mroczny klimat z jedynki, aura tajemniczości, gdzie napięcie budowane od 1 minuty? Mimo tego, iż spora część fanów Obcego wypowiada się w samych superlatywach o dwójce, ja jakoś nie potrafię. Strasznie mi przykro, że Cameron poszedł po linii najmniejszego oporu. W pełni zgadzam się z Witcher83: ,,Boimy się tego co nieznane".

ocenił(a) film na 9
leda12

No dobrze może z tym typowym filmem akcji troszeczkę przesadziłam :D

ocenił(a) film na 9

Zdecydowanie Scott. Nie chce mi się wyjaśniać dlaczego, bo już dyskusji tego typu było od groma, a i tutaj padły chyba wszystkie argumenty za. :))

Scott.

ocenił(a) film na 9

Alien pod każdym względem. Dwójka Camerona to typowy akcyjniak lat 80, który jednak darzę sporym sentymentem.

Jedynka słaba. Tylko pod koniec walka z obcym, a reszta to stanie i pi3rdolenie.

użytkownik usunięty
dooom

Jedynka jest slaba?
Stanie i pi3rdolenie?

No przecież tak napisałem.

użytkownik usunięty
dooom

Ja wiem, co napisales.

ocenił(a) film na 9
dooom

A w dwójce co? Napi#rdalanie i uciekanie przed alienami. Dwójka to zręczne kino akcji z klimatem i muzyką Hornera. Wciąż dobra rozrywka na poziomie, ale nie to co sprezentował nam Scott.

dooom

gimnazjum?

ocenił(a) film na 10

W moim odczuciu Alien jest po prostu bezbłędny i z każdym rokiem tylko zyskuje w moich oczach. Już sama czołówka pokazuje o jakiej klasie filmu mówimy. Gdyby tylko Scott otrzymał ciut większy budżet na ten film to nie raziłyby niektóre elementy. No i wg mnie Goldsmith po prostu zjada na śniadanie nie wybijającą się muzykę Hornera.
Natomiast Aliens jest bardzo dobrym obrazem, bardzo dobrze jak nie lepiej dopieszczonym niż oryginał, ale od razu widać że to holiłódzki reżyser kręcił ten film, a nie anglik. Newt salutująca w za dużym hełmie? Słodkie, ale pasuje jak zombie w przeminęło z wiatrem. Aliens jest leciutkim filmem akcji i dla mnie nigdy nie doścignie pierwszej części.
Całą serię posiadam na własność i oglądam namiętnie raz na jakiś czas więc każda część ma coś do zaoferowania. Ale jedynka to po prostu arcydzieło i nic mu tego nie odbierze.
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 9
bornstubborn

I wszystko jasne :)

ocenił(a) film na 8

Dla mnie wersja reżyserska trzeciej części najlepsza.

użytkownik usunięty
smaluu

Trzecia część ma w sobie coś z jedynki.

ocenił(a) film na 8

Oczywiście jedynka powala jednak mi najlepiej przypadła do gustu trzecia część ale w wersji reżyserskiej.

użytkownik usunięty
smaluu

James Cameron nienawidzi trzeciej czesci:)

ocenił(a) film na 8

Bo jest zazdrośnikiem. Wersja oficjalna jak i reżyserska to dwa różne filmy.
Słyszałem już o jego opinii. Podobno uznał że uśmiercenie Ripley było błędem.

użytkownik usunięty
smaluu

Audio commentary Camerona do Obcy 2:

"David Fincher did a really good job photographically and so on. I think it's really a well-made film, visually. It's just kind of a slap in the face of the fans who invested in Newt and Hicks and all of those character relationships. I understand the instinct, of course, which is you have to make it your own. I just don't think you should make it your own at the expense of what people like, personally."

"But everybody's gonna make their own decisions. I had to change some things and make it my own on my film. And I know that Ridley probably watched it and wasn't pleased with a lot of things. He probably wasn't pleased with the fact that he hadn't made it. But I think it's tough. It's tough to see somebody continue on something that you've started. But then you learn to just get over it because that's the nature of this business."

"I think the trick to this type of film is you just take it utterly seriously. You don't step outside yourself and try to have fun with it and wink at the audience. You take it absolutely seriously and you don't give the audience a chance to question it. And if the actors can sell it, then it works."

ocenił(a) film na 8

Polityka.

ocenił(a) film na 10

Popieram Twój gust. Pierwsza część jest bezkonkurencyjna w swej oryginalnej formie i o wiele bardziej "straszy" niż pozostałe... zresztą też świetne, ale dzięki Jedynce :)

ocenił(a) film na 9

Powiem tak. Nie ma sensu porównywac Beethovena z Mozartem. Oba filmy w swojej klasie są doskonałe. Film Camerona to już w zasadzie czysty SF - akcja zaś Obcy 8 Pasażer Nostromo to jest SF - horror bardziej. Oba filmy wyznaczyły standardy na całe lata i oba były wg mnie przełomowe chociażby pod kątem efektów specjalnych. Oczywiście możemy rozmawiac o naszych gustach więc ja przez szereg lat wolałem film Camerona ( ale byłem bardzo młody więc ten styl z masą efektów mi bardziej odpowiadał i szybszą akcją ) - teraz oglądając jedynkę sam nie wiem :-) wiem tylko jedno: że Nostromo ma świetnie wykreowany klimat jakiego próżno szukac w wielu nowych produkcjach gdzie kamera lata na wszystkie strony a ujęcia są milisekundowe, gdzie dźwięk i muzyka nie są tak wspaniale zharmonizowane z fabułą itd

ocenił(a) film na 10

Ja lubię wszystkie części lecz gdybym miał wybierać to stawiam na część drugą. Cameron to reżyser , który jest prawdziwym wirtuozem efektów specjalnych. Po obejrzeniu części pierwszej wiemy już o Obcym prawie wszystko , więc wiemy czego się spodziewać. W tym filmie dostajemy nie jednego a kilkudziesięciu Obcych. Zwykłych członków ekspedycji zastąpiono dzielnymi żołnierzami marines co idealnie wpasowuje się w klimat. Dużo strzelania , odrobina humoru , niesamowity klimat oraz świetne kreacje aktorskie to atuty tego jakże udanego sequela.

użytkownik usunięty

Scott. Aliens to zwykły akcyjniak, obdarto go z grozy i tajemniczości ale swoje zalety ma - audiowizualna maestria, świetni Henriksen i Biehn, w miarę dobre muzyka Hornera,

użytkownik usunięty

Tak jak ty wole jedynke, ale nie nazwalbym dwojki zwyklym akcyjniakiem. Groze w sobie ma, tajemniczosci zdecydowanie mniej ale to wciaz bardzo dobre kino.

ocenił(a) film na 10

Jeden 'Obcy' z jedynki straszy bardziej niż wszystkie z 'Obcego 2' razem wzięte i temu Scott. Choć klasyki obydwa. W sumie najlepszy film Camerona.

ocenił(a) film na 10

Scotta i raczej to prosty wybór. Lubię naturalnie wszystkie 3, ale porównując te dwie tylko części lepszy Scott.
Klimat cięższy, bardziej tajemniczo, powoli wszystko bez pośpiechu. Większa groza chyba.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones