Obietnica

(2001)

The Pledge

Obietnica (2001)

opisy filmu

(4)
 • Detektyw Jerry Black prowadzi ostatnią sprawę w swojej karierze w policji. Ściganym jest zabójca dziecka. Detektyw składa przysięgę, że schwyta zabójcę, zanim na zawsze przejdzie na emeryturę...

 • Jerry Black (Jack Nicholson), zasłużony detektyw policyjny w małym miasteczku na środkowym zachodzie ma właśnie odejść na emeryturę. Tymczasem w lasach niedaleko miasteczka odnaleziono zwłoki małej brutalnie zgwałconej i zamordowanej blond-włosej dziewczynki, a Jerry okazuje się być tym, który ma poinformować jej rodziców o tragedii. Daje matce dziewczynki uroczystą przysięgę, że złapie zabójców jej córki.
  Dwaj farmerzy zauważają mężczyznę opuszczającego okolice miejsca zbrodni, a później identyfikują Indianina (Benicio del Toro), który jak się okazuje jest już notowany za gwałty. Policja zatrzymuje mężczyznę wierząc, że mają swojego podejrzanego, a on zostaje zmuszony do przyznania się do zabójstwa dziewczynki. W następstwie tej pomyłki Indianin kradnie broń policjantowi i popełnia samobójstwo. Jerry nie jest przekonany, że został schwytany właściwy człowiek, ale właśnie nadszedł jego ostatni dzień na służbie. Dlatego też opuszcza biuro myśląc o swojej wymarzonej wyprawie na ryby do Meksyku, którą podarowali mu koledzy z pracy jako pożegnalny prezent.
  Jednak coś w całej sprawie nie daje mu spokoju, a zeznania psychicznie chorego mężczyzny nie przekonują go, postanawia więc kontynuować dochodzenie na własną rękę. Odkrywa niepokojący schemat zbrodni i jest przekonany, że morderca dzieci jest wciąż na wolności. Jedyną wskazówką, która mogłaby mu pomóc zidentyfikować przestępcę jest rysunek wykonany przez jedną z ofiar przedstawiający wysokiego mężczyznę nazwanego Olbrzymem.
  Pomimo sceptycyzmu swoich zwierzchników, Jerry wciąż prowadzi swoje śledztwo w obawie, że prawdziwy morderca jest wciąż na wolności i może znowu zabić.
  Jerry, dręczony daną obietnicą daną matce zamordowanej dziewczynki, staje się podejrzliwy w stosunku do każdego wysokiego mężczyzny spotkanego w okolicy. Zaprzyjaźnia się z miejscową barmanką - Lori, zmęczoną życiem kobietą żyjącą w ciągłym zagrożeniu, że zostanie pobita przez swojego eks-przyjaciela. Zwraca się o pomoc do Gusa, a w następstwie tego ona i jej ośmioletnia córeczka wprowadzają się do domu Jerry'ego. Nawiązuje się między nimi bliska więź...
  Jak daleko posunie się Jerry spełniając swoją obietnicę ? I za jaką cenę?

 • Jerry Black jest detektywem, który wkrótce ma przejść na emeryturę. Tymczasem odnaleziono zwłoki zgwałconej i zamordowanej dziewczynki. Jerry obiecuje jej matce, że odnajdzie brutalnego mordercę. Rozpoczyna poszukiwania ... Policjantom udaje się schwytać podejrzanego Indianina, któremu zarzucają ten czyn. Ten jednak nie przyznaje się i popełnia samobójstwo. Sprawa wydaje się być zamknięta. Jednak Jerry cały czas o tym myśli. Dlatego postanawia dalej prowadzić swoje śledztwo. Podczas śledztwa poznaje młodą barmankę, z którą zaprzyjaźnia się. Tymczasem Jerry nie może rozwiązać sprawy morderstwa. Ale Jerry nie podda się łatwo ... Cały czas bowiem pamięta o złożonej tajemnicy.

 • Detektyw Jerry Black (Jack Nicholson) wkrótce ma przejść na zasłużoną emeryturę. Musi jeszcze spełnić smutny obowiązek i poinformować matkę, że jej córeczkę zgwałcono i zamordowano. Zrozpaczona kobieta wymusza na nim obietnicę, że Jerry odnajdzie mordercę. Sprawa z pozoru prosta - policja zatrzymuje winnego - ale Jerryemu coś nie daje spokoju. Podejmuje własne śledztwo, w którym jedyną poszlaką jest narysowany przez inną dziewczynkę, również ofiarę gwałciciela, potret tajemniczego olbrzyma.

opinie i nagrody
multimedia
o