PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=572761}

Odważni

Courageous
6,9 7 328
ocen
6,9 10 1 7328
Odważni
powrót do forum filmu Odważni

Są takie filmy, w których średnio co trzy sekundy pada słowo "fak".
I są też takie, w których średnio co trzy sekundy pada słowo "Bóg".
Niestety, zazwyczaj te drugie nie dorównują tym pierwszym pod względem atrakcyjności (choć
bywają wyjątki), niemniej w obu przypadkach wstrzemięźliwość słowna nie zaszkodziłaby, a
wręcz przeciwnie.

Z takim scenariuszem lepszy reżyser, a zwłaszcza lepsi aktorzy zrobiliby z Odważnych Kino
przez naprawdę wielkie "K".
I tak sobie myślę, że również dla Boga znalazłoby się tam sporo miejsca, tyle że mówiłoby się
o Nim raczej niewiele.

A tymczasem powstał chyba najlepszy film propagandowy, jaki miałem okazję obejrzeć.
Prawdę mówiąc oglądałem ich mało, bo na produkcje tego rodzaju trafiam wyłącznie przez
przypadek. Jednak ze względu na scenariusz nie mogłem tym razem dać mniej niż 7/10,
aczkolwiek podczas słuchania niektórych kwestii, a szczególnie oglądania ostatniej sceny
mrowiło w palcach jak diabli i wnętrzności wywracały się na lewą stronę.
Na szczęście mam mocny żołądek, wytrzymałem i ocena pozostała niezmieniona.
A może to Pan czuwał nade mną...?
;-)

ocenił(a) film na 9
cycoman_2

No poganin nie zrozumie tego filmu ;/ Jak wiadomo Jezus usuwa serce z kamienia i daje serce wrażliwe i ja takie mam. Nie powiem końcówka było lekko kiczowata z tym wstawaniem, ogólnie protestantyzm taki jest, takie SHOW. Ale ogólnie bardzo dobre przesłanie ja się przynajmniej wiele razy wzruszyłem :)

ocenił(a) film na 7
Szarlej01

dziękuję za odpowiedź, bo nie spodziewałem się po tak długim czasie i gwoli ścisłości:

1 a czy ja gdzieś napisałem, że filmu nie rozumiem? wręcz przeciwnie, zresztą gdybym nie zrozumiał, to bym nie oceniał
2 zgadzam się co do przesłania, sam scenariusz filmu oceniłbym nawet na 10, nie zgadzam się z formą, a zwłaszcza nie zgadzam się z aktorstwem na poziomie powiatowego kółka dramatycznego, co w moim przypadku skutecznie zapobiegło choćby śladowemu wzruszeniu i nawet gdyby Jezus osobiście oglądał ten film ze mną, nic by to nie dało, po prostu wrażliwość estetyczna przeważyła wszystkie inne rodzaje wrażliwości
3 końcówka nie była lekko kiczowata, lekko kiczowate są końcówki 90% filmów amerykańskich, ta końcówka z powodzeniem mogłaby walczyć o tytuł kiczu wszech czasów z końcówkami Twierdzy i Dnia Niepodległości i protestantyzm nie ma nic do tego
4 poganin nie rozumie znaczenia słowa poganin ;-)

a tak w ogóle to fajnie, że zdarza się czasem przeczytać posta bez bluzgów
pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
cycoman_2

No rozumiem rożni są ludzie mi tam to nie przeszkadzało. Co do 4 punktu to w sumie racja. Końcówka taka amerykańska inaczej rzecz ujmując. Ciekawe co byś powiedział o filmie God's Not Dead polecam :)

W istocie dobrze spotkać normalnych ludzi :)

ocenił(a) film na 7
Szarlej01

zajrzałem na stronę filmu i chyba sama obsada skutecznie zniechęci mnie do sięgnięcia po ten film, pomijając fakt, że z opisu wynika kolejna agitka, ale nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć, szczególnie przez przypadek ;-)
wolę zdecydowanie filmy, w których jest dużo Boga, choć nie mówi się o Nim wiele albo wręcz wcale, jak Niebo Toma Tykwera, a z bardziej znanych Cienistą Dolinę, 21 gramów, Ludzkie dzieci, lub też ujmując całościowo - dzieła Tarkowskiego, czy Kieślowskiego
właśnie takie filmy dają nadzieję na to, że poganin może z czasem przestanie być poganinem, propaganda wszelkiej proweniencji przestała na mnie działać 13 grudnia 1981

pozdrawiam normalnych ludzi :-)

użytkownik usunięty
cycoman_2

Ale w sumie warto obejrzeć, czy też będzie potem człowieka dręczyło, że zmarnowany potencjał?

ocenił(a) film na 7

nie zamierzam niczego sugerować, ale to jeden z tych filmów, których ja drugi raz bym nie obejrzał
niemniej sama fabuła b. dobra, scenariusz jakby stworzony dla Inarritu, tyle, że on to wszystko pokazał już parę lat wcześniej, a przy tym głębiej, bez psalmów i w ogóle lepiej
jednak pomijając nieporadność większości aktorów i przede wszystkim scenę kulminacyjną, oglądało się całkiem płynnie
ale czy warto? - proponuję pociągnąć zapałki, żeby w razie czego nie było na mnie ;-)

użytkownik usunięty
cycoman_2

Filmowo raczej słaby, ale ma pozytywne przesłanie dla każdego, więc nic złego się nie stało, że powstał.

ocenił(a) film na 7

Tak sobie myślę, że właściwie to nic złego nie stało się w przypadku każdego filmu, który powstał. Po prostu niekoniecznie trzeba je wszystkie obejrzeć, pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones