PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1324}

Okno na podwórze

Rear Window
7,9 61 185
ocen
7,9 10 1 61185
8,4 35
ocen krytyków
Okno na podwórze
powrót do forum filmu Okno na podwórze

Przesłanie

ocenił(a) film na 6

Pytanie dotyczące morału wynikającego z filmu. W każdej recenzji zaznacza się, że jest to film o
podglądaniu, wręcz o manii śledzenia innych w intymnych sytuacjach. Sposób jego kręcenia,
przedstawienie tylko jednego pokoju i "widoku z okna" tylko to potwierdza. Tylko, że czegoś nie
zrozumiałem. Czy tylko ja mam wrażenie, że reżyser zakończeniem, do tego mocno
przewidywalnym, gloryfikuje to właśnie podejście podglądania? Bo oto główny bohater może i
złamał drugą nogę, ale dzięki nachalnej obserwacji sąsiadów diametralnie poprawił stosunki z
ukochaną, utwierdził się w przekonaniu o swojej nieomylności i na dodatek dzięki niemu
sprawiedliwość zatriumfowała. Jestem zbyt głupi by zrozumieć "dzieło", czy Hitchcock naprawdę chciał nam tym obrazem
powiedzieć "Podglądajcie, donoście, węszcie w nie swoich sprawach i w nie swoich życiach"?

ocenił(a) film na 6
PPectin

Ostatecznie dobro zatriumfowało, jednak nie od parady istnieje powiedzenie: "Ciekawość to pierwszy stopień do piekła", i właśnie od takiego swojego piekiełka bohater znajdował się o włos. Za jednym zamachem mógłby stracić ukochaną, a nawet przegrać własne życie, a wszystko przez to, że za dużo myślał i wtrącał cztery litery w nie swoje sprawki, ale od czego jest wszędobylska policja. : )

ocenił(a) film na 6
PPectin

W tym filmie jest masa dystansu do opowiedzianej historii czego dowodem są śmieszne dialogi jak np o psie że "wiedział za dużo"
Moim zdaniem autor filmu chciał zwyczajnie dostarczyć widzowi rozrywki a morał każdy sobie znajdzie jak się uprze

ocenił(a) film na 10
PPectin

Wyobraź sobie bycie przymocowanym do wózka inwalidzkiego... straszna nuda! tym bardziej dla żądnego przygód reportera. On nie był wścibski, tylko czujny. Skojarzył kilka faktów i tyle. Morał z tego taki, że właśnie baaardzo często ludzie nie zauważają, albo nie chcą zauważyć, że po sąsiedzku dzieje się tragedia; potem wszyscy mówią, że to taka porządna rodzina była... Trzeba czasem wychylić nos poza swoje cztery ściany.

ocenił(a) film na 6
kuapoucha

Też myślę, że jeśli z tego filmu ma płynąć jakiś morał, to właśnie taki. Sam wątek z Panną Samotne Serce i kompozytorem może w pewnym sensie nam to uzmysławiać...;]

reggy7

Ciekawe spostrzeżenie, nie wpadłam na to!

PPectin

Widać, że temat sąsiedzkiej "troski" ciąży ci w realu:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones