Okruchy dnia (1993)

The Remains of the Day

plakat - Okruchy dnia (1993)

opisy filmu

(7)
 • Fascynująca i perfekcyjnie zrealizowana ekranizacja trzeciej, uhonorowanej prestiżową nagrodą Booker Prize powieści Kazuo Ishigury, japońskiego pisarza mieszkającego od 40 lat w Anglii. Stevens to służący idealny. Jego życiową pasją i ambicją stała się troska o to, by w Darlington Hall wszystko funkcjonowało zgodnie z odwiecznymi zasadami. W imię osiągnięcia zawodowej perfekcji zrezygnował on całkowicie z życia osobistego i własnych zainteresowań. Wstydliwie też skrywa przed światem uczucie, jakim darzy ochmistrzynię, pannę Kenton.

 • Anglia na przełomie lat czterdziestych i piędziesiątych. Młody amerykański dyplomata kupuje okazałą posiadłość, którą opiekuje się starszy lokaj. Służący dopiero teraz, gdy świat jego wartości legł w gruzach, znajduje nieco odwagi, by odnaleźć kobietę, która kiedyś pracowała z nim w rezydencji. Po latach przyznaje, że była największą miłością jego życia. We wspomnieniach powraca do wydarzeń sprzed drugiej wojny światowej.

 • Film opowiada o ślepym oddaniu i nieodwzajemnionej miłości, a jego bohaterami są Stevens, angielski lokaj, ślepo oddany swojemu panu, lordowi Darlingtonowi, który sympatyzuje z nazistami oraz gospodyni lorda, energiczna i niezależna młoda kobieta. Lokaj i gospodyni zakochują się w sobie, nie mają jednak odwagi wyznać sobie miłości, a targające nimi uczucia dochodzą do głosu w trakcie gwałtownych kłótni, jakie między nimi często wybuchają.

 • Kamerdyner Stevens jest szefem służby w posiadłości lorda Darlingtona. Dba o to, aby wszystko dobrze funkcjonowało. Jest perfekcjonistą. Rezygnuje z życia osobistego. Kiedy lord Darlington umiera, posiadłość zostaje sprzedana jednemu z amerykańskich dyplomatów. W czasie urlopu Stevens rozpoczyna poszukiwania byłej ochmistrzyni, którą darzył potajemnie uczuciem.

 • W 1958 roku amerykański dyplomata Lewis (Christopher Reeve) kupuje w Anglii posiadłość należącą przed laty do lorda Darlingtona, bliskiego współpracownika premiera Chamberlaina i zwolennika porozumienia się z III Rzeszą. Szefem służby w rezydencji jest kamerdyner pan Stevens (Anthony Hopkins). Służący zrezygnował z życia osobistego, aby całkowicie poświęcić się swoim obowiązkom. Nowy właściciel udziela mu kilku dni urlopu. Stevens wyrusza w podróż, aby odnaleźć pannę Kenton (Emma Thompson), która przed laty była ochmistrzynią w rezydencji. Kamerdyner w drodze rozmyśla o swoim życiu i skrywanym uczuciu, jakim darzył pannę Kenton.

 • "Wspaniały film!" - Michael Medved, New York Post.
  Zdobywcy Oscarów Anthony Hopkins ("Milczenie owiec") i Emma Thompson ("Howards End") występują razem w tym uznanym przez widzów i krytyków na całym świecie obrazie Jamesa Ivory, poruszającej opowieści o ślepym oddaniu i nieodwzajemnionej miłości.
  Stevens (Hopkins) to angielski lokaj w każdym calu, który fanatycznie służy swojemu panu, lordowi Darlingtonowi (James Fox). Darlington, podobnie jak wielu innych przedstawicieli angielskiej arystokracji lat 30. XX wieku, sympatyzuje z nazistami, którzy chcą zdobyć wpływy w rządzie brytyjskim. Thompson wciela się w rolę panny Kenton - gospodyni Lorda - energicznej i niezależnej młodej kobiety, która z rosnącym przerażeniem obserwuje poczynania swego pana. Z upływem lat panna Kenton i Stevens zakochują się w sobie. Nie mają jednak odwagi wyznać miłości, a targające nimi uczucia dochodzą do głosu tylko podczas gwałtownych kłótni, których sobie nie szczędzą.

 • Darlington Hall, wspaniała rezydencja lordów, w latach trzydziestych była miejscem, gdzie krzyżowały się drogi najwybitniejszych polityków epoki. Napawało to dumą Stevensa (Anthony Hopkins) - kamerdynera, szefa służby lorda Darlingtona. Stevens jest służącym idealnym, gotowym dla swego pana wyrzec się wszystkiego - miłości, więzów rodzinnych, życia osobistego. Ale czy Darlington (James Fox) był godny takiego poświęcenia? Może teraz - po 20 latach - Stevens odszuka bliską mu pannę Kenton (Emma Thompson) i na nowo odnajdzie sens swego życia...

multimedia
pozostałe