PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=450904}

Opowieść wigilijna

A Christmas Carol
7,1 60 258
ocen
7,1 10 1 60258
6,2 10
ocen krytyków
Opowieść wigilijna
powrót do forum filmu Opowieść wigilijna

Od strony technicznej, animacja wykonana całkiem imponująco, choć moim zdaniem autorzy nieco przesadzili z efekciarstwem. Przede wszystkim jednak całość wykonana została w strasznie mrocznym stylu (nierzadko ocierając się o thriller czy horror), przez co nie pokazałbym tego dziecku - niejedna scena potrafiłaby przyprawić przeciętne dziecko o nocne koszmary.

Podsumowując - historia Dickensa sama w sobie jest już wystarczająco przejmująca. Próbując ją na siłę dodatkowo "doprawić" - twórcy zniweczyli okazję do zrobienia naprawdę fajnej i ciekawej produkcji. Szkoda.

ocenił(a) film na 9
teofor81

no nie wątpliwe sklasyfikowałbym scenę gdy śmierć odkrywa nagrobek jako mroczną

teofor81

Tego samego zdania jestem.Na siłę wciśnięto niektóre elementy

teofor81

Oglądałam to razem z 7-letnią dziewczynką. Była przerażona już przy scenie z klamką, na samym początku. Wiem, że są dzieci bardziej i mniej wrażliwe, ale zdecydowanie za bardzo mroczny.

ocenił(a) film na 7
Zuzulek

", ale zdecydowanie za bardzo mroczny"

Pragnę przypomnieć, że w tym filmie są duchy i to nie takie w stylu Kacpra.

ocenił(a) film na 8
DRW

A cała scena z duchem Marleya jest akurat, o ile dobrze kojarzę, bardzo, bardzo wierna książce :)

annas_filmweb

Cały film jest bardzo wierny książce. Po prostu zniewieścieliśmy jako społeczeństwo i kiedy widzimy prawdziwy świat Dickensa zamiast cukierkowych i kolorowych światów współczesnych filmideł familijnych, wynikają takie kwiatki. Świat Dickensa i zachodnioeuropejskiego pozytywizmu jest mroczny, brutalny i bezwzględny.

ocenił(a) film na 8
Alkhilion

Wydaje mi się, że w książce nie było tych przygód pomniejszonego Scrooge'a ( chyba, że akurat tego nie pamiętam), a poza tym reszta się zgadza. Jak już wielokrotnie pisałam, uwielbiam scenę, kiedy słychać ducha Marleya wchodzącego po schodach :)

Alkhilion

Oczywiście Polska jest częścią tego zachodnioeuropejskiego pozytywizmu, bo Polska jest krajem Europy Zachodniej.

Alkhilion

Nie wiedziałem, że w czasach pozytywizmu Polska była krajem, i to do tego jeszcze zachodnim.
Człowiek uczy się przez całe życie.

ocenił(a) film na 8
Zuzulek

@ Zuzulek
Ale nie było powiedziane, że to jest "bajka". To, że film jest animowany, nie znaczy od razu, że jest dla dzieci. Ludzie pora się tego nauczyć!
Gdy byłam mała tata dał mi płytę z "Opowieścią...". Było to słuchowisko teatru Qwer. Pamiętam, że chodziłam już do podstawówki, a a tata powiedział mi- myślę, że masz jeszcze trochę czasu by zrozumieć o co w niej chodzi. Jak będziesz gotowa to ją odsłuchaj. Odsłuchałam rok później. Ale nie bez przyczyny "Opowieść Wigilijna" jest lekturą w klasach gimnazjalnych. Dickens przedstawia takie problemy jak walka z własnym, pełnym grzechów sumieniem, motywy śmierci - więc mimo wszystko powinnaś wiedzieć, że nie jest to "bajka dla dzieci"! Dzieci nie rozumieją takich rzeczy! Naprawdę. I do kogo te zarzuty, że film był mroczny? :)

jegelskernorge2

To dyskusja z 2011 roku, więc ciężko mi powiedzieć co dokładnie miałam na myśli. Jednak ten film na etykietę "familijny" to znaczy, że można oglądać go z dziećmi. Według mnie nie, ponieważ jest mroczny. Za mroczny na pscyhikę dzieci. Jeżeli miałabym komukolwiek cokolwiek zarzucać to tylko tej osobie, która określiła ten film jako familijny.

teofor81

Dziecko by nie zrozumiało przekazu,więc nie ma sensu mu tego pokazywać, chyba że ma 11,12 lat.

teofor81

Scena śmierci drugiego ducha winna być wręcz dla dzieci zakazana - straszne po prostu. Teraz film właśnie kończy się na TVP 1, zrobili dziś powtórkę, a film zaczął się o... 5.20. Zabawna pora emisji, podobnie jak klasyfikacja tego filmu dla dzieci.

teofor81

No co ty. Naprawdę "Opowieść wigilijna" jest dla dzieci? Kurczę! To ciekawe dlaczego jest omawiana w gimnazjum?

ocenił(a) film na 8
teofor81

Byłam na nim w kinie, był określony jako "od 9 lat". Miałam bodajże 13, ale niektóre sceny też mnie trochę przeraziły, szczególnie, że widziałam film w 3D (btw to był mój pierwszy film w tej technologii).

ocenił(a) film na 10
teofor81

Mam 10 lat. Wcześniej mi do głowy nie przyszło, że to straszne. Oglądałem to od wigilii do Nowego Roku codziennie rano.

teofor81

Myślę, że to, że film jest animowany jeszcze wcale nie znaczy, że jest dla dzieci.
"Opowieść wigilijną" omawiałam w szóstej klasie, więc miałam 13 lat. Gdyby sama książka była skierowana właśnie do dzieci, to omawiało by się ją w klasach 1 - 3 szkoły podstawowej.

Na film zabrali mnie do kina rodzice. Pamiętam, że bałam się sceny z klamką, śmierci drugiego ducha, całego epizodu z trzecim duchem, a nawet sam główny bohater bardzo mnie przerażał.
Rocznik '00. Miałam 9 lat.

ocenił(a) film na 7
teofor81

Kiedy w końcu ludzie się nauczą,że nie każda animacja jest dla małych dzieci...

ocenił(a) film na 7
teofor81

Jak dla mnie opowieść wigilijna powinna być od lat 8-9. To też zależy jaką dziecko ma psychikę i jak odbierze film ale ja jak pierwszy raz oglądałem opowieść wigilijną to miałem lat
9 i mnie nic nie pszerażało

ocenił(a) film na 7
teofor81

Oglądając to jako dziecko bardzo, ale to bardzo bałam się tego filmu, jednak oglądałam go co roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones