PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1188}
7,7 13 115
ocen
7,7 10 1 13115
6,2 8
ocen krytyków
Ostatni dzwonek
powrót do forum filmu Ostatni dzwonek

To jest jeden z tych filmów które oglądane w dniu swej premiery wypadają znacznie lepiej niż po kilkunastu latach. Niestety czas jest w tym przypadku bezlitosny, i obnaża nadętość, naiwność, jedno wymiarowość, płycizny i żałosne uproszczenia dotyczące postaci jak i fabuły.
Zaklinam więc tych którzy widzieli ono dziełko w czasie w którym powstał, nie oglądajcie teraz, nie powielajcie mojego błędu, lepiej niech zostanie w życzliwej pamięci....

ocenił(a) film na 9
tisoc

Coś w tym jest, oglądnąłem bodajże dwa dni temu i też muszę przyznać, że czar minął (choć według mnie to bardziej wynik mojego obecnego wieku i bagażu doświadczeń). To trochę smutne, bo "Ostatni dzwonek", to obok "Yesterday", "Marcowych migdałów" i "Nad rzeką, której nie ma" kanon mojego pokolenia. Na pocieszenie pozostaje fakt, że film nadal się świetnie broni muzycznie i to się już nie zmieni.

jaet

"Yesterday" i nad "Rzeką której nie ma" jeszcze się bronią przez genialny klimat, ale Marcowe migdały niestety....

jaet

Jak czytam że ktoś coś OGLĄDNĄŁ to odbezpieczam rewolwer. Proponuję obejrzeć, a niech ćwoki oglądają.

chwilozof

Kiedy sobie wreszcie strzelisz i przestaniesz nękać ludzi.

tisoc

Wczoraj sobie strzelę. Uwielbiam nękać jełopów.

chwilozof

No widzisz .....

tisoc

Jełopie tak na marginesie można oglądać: telewizor wystawę rzeźbę etc.

tisoc

Na marginesie to możesz zapisać sobie jaki jesteś upośledzony, tłuku bez szkoły.

chwilozof

Odsyłam cię upośledzony tuku do słownika języka polskiego jak wiesz co to jest

tisoc

i jeszcze dodam że Jest coś takiego jak regionalizm i nie jest on błędem językowym na litość boską!

tisoc

http://sjp.pwn.pl/doroszewski/ogladnac;5465366.html

tisoc

dla ciebie niemoto, bo byś se nie poradził cwelu

tisoc

Ciąg lache przygłupie ciąg

tisoc

Kulturalny i inteligentny człowiek, któremu ktoś wytknie błąd, uznaje rację i stara się go więcej nie popełniać, zamiast atakować wytykającego...

lifter67

ale to nie jest błąd, sprawdź w słowniku

tisoc

Słowo "oglądnąć" jest małopolskim regionalizmem. Nic dziwnego, że przez ludzi z całej reszty kraju jest uważane za błąd.

lifter67

zgadza się ale regionalizmy nigdy nie były i nie są błędem

tisoc

Skoro wypowiadamy się tu na forum ogólnopolskim, powinniśmy się posługiwać w miarę literacką polszczyzną. Regionalizmy ujdą sobie w rozmowie potocznej albo jako element stylizacji.

lifter67

a kto o tym decyduje? Ty? Nie bądź żałosny, śmieszny.
Wiesz jesteś elementem stylizacji na nadętego h u j a.

tisoc

Kto nie ma argumentów, obraża oponenta. Nie potrafisz dyskutować kulturalnie, to milcz, nie kompromituj się.

lifter67

chłopie o czym ty piszesz?
to forum dotyczy dyskusji o filmie, a nie o posługiwaniu się w miarę literacką polszczyzną. Zresztą co ty o tym wiesz używając w tej samej wypowiedzi słowa "ujdą"
Ujdź sobie w cholerę, do budy i nie szczekaj jak nie masz nic do powiedzenia o filmie, ćwoku z kompleksami.

tisoc

nosz mówię ciąg regionaliźmie pierółkowaty

chwilozof

lecz się zjebie

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
chwilozof

powiedz matce niech naprawi swój błąd i cię otruje....

tisoc

stary ci siadał na ryj i pierdział w gębę jak byłeś małym chooyem i tak już zostało

chwilozof

s p i e r d a l a j trolu j e b a n y
zdychaj psie

tisoc

ty zayebany hejterze, p ierdolony koniosraju, bujaj wory przygłupie

tisoc

co z tobą pi.zdusiu? popłakałeś się?

tisoc

Oglądałem film wczoraj. W dniu premiery mnie jeszcze nie było na świecie. Jednak bardzo mi się podobał film. Zwłaszcza duch jaki panował wśród młodych. Nie za bardzo rozumiem o jaką nadętość, czy naiwność ci chodzi. Smutne jest, że 90 procent komentarzy pod tym tematem to dyskusja na temat polszczyzny.

sibro

Też bardzo ubolewam, że tak jest. Niektórzy bowiem ludzie tak już mają i sprowadzają niestety swoją obecność na filmwebie do pisania bzdur niezwiązanych zupełnie z filmem, a doprowadzających innych tylko do irytacji... Szkoda słów
A co do naiwności, to film strasznie upraszcza relacje między bohaterami, dzieląc ich na my młodzi, świeży otwarci, bezkompromisowi dobrzy i ci starzy- zła, zakłamana reszta. Niestety tak nigdy nie było i nie będzie. Moja młodość przypadała na ten właśnie okres. Miałem koleżanki, które zapisały się do ZSMP i dzięki temu skończyły szkołę i nawet zdały maturę, chociaż nikt nie dawał im na to bladego cienia szans. Byli też tacy, którym totalnie historia i polityka zwisała i tacy, którzy się nią interesowali i na maturze z historii szarpnąłem się nadludzkim wysiłkiem na stwierdzenie, że na konferencji Jałtańskiej polska straciła swoją suwerenność na rzecz Związku Radzieckiego. Od razu dyrektor, który był na on czas 1 sekretarzem i przewodniczącym komisji w jednej osobie, skutecznie sprowadził mój wywód na jedyne i słuszne tory....
A nadętość bierze się po prostu ze stylistyki tego filmu i sposobu przedstawiania tych młodych pięknych. W ogóle poetyka tego obrazu teraz zupełnie do nie nie przemawia. I jeszcze to całkowite oderwanie od rzeczywistości, które wyziera z każdego niemal kadru i jest nieumiejętnie przez młodą wówczas reżyserkę tuszowane prymitywną metaforyką, symbolizmem...

tisoc

Rozumiem, że film niekoniecznie w pełni zgadza się z rzeczywistością. Jednak z drugiej strony, czy teoretycznie nie było możliwe natrafić na takich właśnie młodych ludzi i starych jak w tym filmie? Jeżeli tak, to właśnie taką możliwość filmy zawsze starają się wykorzystać. Nie przedstawiają one losowo wybranej klasy i szkoły, tylko te najbardziej skrajne przypadki. Nie wszyscy ci starsi też byli przedstawieni jako źli. Wydaje mi się też, że film chciał pokazać, że w wieku młodzieńczym, większość ludzi posiadało wtedy pewne ideały, wyższe wartości i nadzieje, które z wiekiem i wkraczaniem głębiej do tego zimnego systemu zanikają. Ogólnie najbardziej podoba mi się w tym filmie, że nawiązuje on do wartości, których w innych filmach nie ma co nawet szukać, zwłaszcza tych najnowszych.

sibro

czy ja wiem...

sibro

Smutne jest to, że Polacy nie potrafią pisać i nie znają ortografii. To jest smutne. Gdyby to umieli, rozmowy nie schodziły by na tematy poboczne, tudzież lingwistyczne, bo jak rozmawiać z kimś kto sadzi prymitywne byki? Nie da się. Z kimś kto pisze poprawnie będę rozmawiał o filmie. Z gamoniem bez znajomości ortografii - o ortografii lub wcale. Proste i logiczne. Poniał?

chwilozof

i nikt z tego powodu nie będzie płakał!
najlepiej nie rozmawiaj z nikim
wszyscy na tym zyskają

tisoc

P.izdy i tłuki bez szkół na pewno zyskają. Nikt się ich nie będzie czepiał że są jełopami tak jak ty, prawda?

chwilozof

trolu nie mów do siebie bo to nikogo nie interesuje.
filmweb nie zastąpi ci psychiatry.
po za tym miałeś już nie p i e r d o l i ć do nikogo
bądź choć raz słowny jeśli rozumiesz co to znaczy

chwilozof

mały, żałosny człowieczku,
wpychasz się do rozmowy, choć nikt cię o zdanie nie pyta,
każdy cię ignoruje, zlewa i ma w dupie co ty tam sobie roisz
dla mnie już nie istniejesz więc możesz sobie darować swoje żałosne bluzgi

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
tisoc

teraz ty dajesz matole

ocenił(a) film na 9
tisoc

ja dalej go lubię,fabuła może się i zestarzała ale piosenki ani o dzień (niestety) nawet nieszczęsna Lekcja Historii nabiera nowego wymiaru a Modlitwa o wschodzie słońca to po prostu klasyka (tego powinni w szkole razem z hymnem uczyć) no i Asnyk wiecznie żywy

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones