PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1060}

Ostatnie kuszenie Chrystusa

The Last Temptation of Christ
7,7 23 671
ocen
7,7 10 1 23671
7,7 23
oceny krytyków
Ostatnie kuszenie Chrystusa
powrót do forum filmu Ostatnie kuszenie Chrystusa

Ja do końca nie mogę zrozumieć przesłania filmu. Z jednej strony ukazuje Chrystusa z perspektywy
człowieka, który kusi się na spokojne życie, potem jednak - ostatecznie - wybiera śmierć na krzyżu. Nie
dociera do mnie, o co autorowi mogło chodzić. Wytłumaczenie, że Szatan przegrał, bo Jezus ostatecznie nie
skusił się mu i nie umarł jako zwykły zjadacz chleba jakoś do mnie nie przemawia. Czy to ma sugerować, że
życie polega na wyrzeczeniach i poświęceniu a nie czerpania przyjemności z jego piękna? Nie wiem, niech
ktoś mi naświetli swój tok rozumowania.

Ponoć zakończenie książki wyjaśnia przesłanie. Mógłby ktoś je przytoczyć?

gorilla_2

Dorga Gorylico
Z przyjemnością odpowiem ci na pytanie, bo jako jedna z grupy zdecydowanie mniej licznej, zamiast się jeżyć i ostentacyjnie oburzać - kulturalnie pytasz.
Celem twórców filmu, jak zresztą także autora książki, była odpowiedź na odwieczne pytanie dręczące naukowców zgłębiających Biblię. Jak Jezus mógł pogodzić naturę ludzką ( potrzeby cielesne, kuszące uciechy) z naturą boską. Scorsese za autorem powieści odpowiada, ukazując Jezusa, jako osobę dojrzewającą po ludzku do swojej boskości. Jezus, zanim sobie uświadomi, kim jest i jakie jest jego przeznaczenie, będzie wodzony na pokuszenie. Odgoni szatana na pustyni, oprze się pokusie seksu z Marią Magdaleną, ale zawiedzie na krzyżu. Powieszony, zemdleje. W omdleniu ujrzy wizję swojego ludzkiego życia, z dziećmi, kilkoma żonami. Gdy w końcu będzie umierał ze starości, po ludzku, dopiero wtedy zorientuje się , że zbłądził i że jego miejsce jest na krzyżu. W podświadomości jeszcze raz poprosi Boga o wybaczenie i tak jak wcześniej nie chciał umierać na krzyżu, nie przyjmował swego cierpienia, tak teraz wykrzyczy na tle płonącej Jerozolimy: "Chcę umrzeć na krzyżu, chcę być Mesjaszem, chcę być twoim synem Boże". Tak się też stanie. Jezus ocknie się, wypowie znamienite dla istoty wiary zdanie: "Wykonało się" i tym samym ocali świat przed śmiercią (oczywiście tych wierzących).
Celem filmu nie jest zatem odpowiedź na pytanie, jak żyć, co nie przekreśla faktu, że wszelkie odkupienie ( zarówno te ziemskie, jak i wieczne), nie dokona się inaczej niż przez cierpienie, niekoniecznie na krzyżu.

nado3

Pięknie wyjaśnione. Najwyraźniej jednak autorkę zainteresowała odpowiedź prowokacyjna ;)

ocenił(a) film na 9
gorilla_2

życie polega na hedonizmie

ocenił(a) film na 9
maciekb80

Nie bądź degeneratem, wybierz epikureizm.

ocenił(a) film na 8
gorilla_2

Twój umysł łaknie prostych morałów, i jasnych, czarno-białych przekazów w każdym filmie, zgadłem?
"Tak robić, tak nie robić, to jest dobre, to jest złe, patrzcie, to jest o tym, że powinniśmy się wzajemnie kochać".

Wayfarer17

Ty jesteś kolejnym człowiekiem, który jak Rorschach próbuje dokonać psychoanalizy z komentarzy na portalach, zgadłem?
Z niewyjaśnionych powodów uznałem, że ten film ma jakiś konkretny przekaz, czy rzeczywiście go ma..? Po to napisałem ten post, żeby się dowiedzieć. No ale jak 90% użytkowników filmwebu masz się widzę za wyśmienitego krytyka, patrząc na formę Twojego zwrotu do mnie..

ocenił(a) film na 8
gorilla_2

Ja nie dokonałem żadnej psychoanalizy, tylko zgadywałem, zauważ formę pytającą.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Wayfarer17

Wymyśl coś nowego.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Wayfarer17

Naprawdę , powtarzasz się. I nadal twoje słowa nie mają żadnego oparcia. Wolałbym być chorym psychicznie niż zarozumiałym , bezczelnym narcyzem. I pisz sobie jeszcze - ,,lecz się" . Ale ja nadal będę się cieszył że nie jestem problemem dla innych tak jak ty nim jesteś. Co , Boli jak ktoś ci zwraca uwagę?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Wayfarer17

Jakiej do jasnej cholery uwagi?! Za kogo ty się uważasz? Arivederci, मूर्ख हलका.

ocenił(a) film na 7
gorilla_2

Jak dla mnie, to cały film jest właściwie rodzajem wariacji na temat wypowiedzi Chrystusa o kielichu na Górze Oliwnej. Wypić, czy nie? Cała ludzka natura broni się przed samozagładą i prosi o możliwość przedłużenia życia, natura boska patrzy poza prawa materii. O ile w Ewangelii mamy tę nieludzką decyzję podjętą raz, o tyle w filmie człowiek w Jezusie czepia się nadziei, że może jednak nie...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones