PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=568581}

Oz: Wielki i Potężny

Oz: The Great and Powerful
6,1 61 409
ocen
6,1 10 1 61409
5,3 12
ocen krytyków
Oz: Wielki i Potężny
powrót do forum filmu Oz: Wielki i Potężny

Czy nie uważacie, że takie potraktowanie tej postaci jest nie fair?
Szlachetna i dobra dziewczyna, w pewien sposób przez zakłamanie głównego bohatera decyduje się na drastyczny krok, zmienia się w złą wiedźmę itd. I dla kogo film kończy się happy endem? Dla zakłamanego cwanika.

ocenił(a) film na 3
szkola__oczy

i jeszcze mietłe miała w dizlu , kopciła jak cholera

ocenił(a) film na 8
szkola__oczy

W sumie ten wątek jest chyba powodem, dla którego spora część osób niespecjalnie trawi ten film. Jeśli dorzuci się do tego wszystkiego konkluzję tego wątku w "Czarodzieju z Krainy Oz" niesmak jest jeszcze większy.

ocenił(a) film na 7
PaladinRage

Pobieżnie zapoznałem się z fabułą Czarnoksiężnika z Krainy Oz i masz rację, w połączeiu z tym odbiór tego filmu jest jeszcze gorszy.

PaladinRage

możesz prosze wyjaśnić?

ocenił(a) film na 8
LaraCrofts

Polecam obejrzeć "Czarnoksiężnika z Krainy Oz", jako że autorzy "Oz Wielki i Potężny" tak wszystko rozpisali, że nowszy film stanowi prequel tego klasyka.

ocenił(a) film na 5
szkola__oczy

Też tak uważam. W ogóle według mnie dziwnie się to skończyło, bo nie wiele rzeczy wskazywało na miłość Oza z tą blondynką(nie pamiętam jak się nazywała). To wyglądało bardziej 'po kumpelsku'(z mojego punktu widzenia). Według mnie znacznie lepszą parę tworzyłby Oz i Theodora. Nawet przecież sam Oz chciał aby do nich wróciła, ale ona była pod zaklęciem tamtej złej, czemu ta blondyna nie mogła jej odmienić? Ten wątek w filmie dla mnie był kompletnie bez sensu.

ocenił(a) film na 6
szkola__oczy

To pokazuje stosunek Zachodu do Ukrainy, z której pochodzi Theodora, czyli Kunis.

ocenił(a) film na 3
Wydmin

z zadnej ukrainy tylko zsrr

ocenił(a) film na 6
rafter_2

Nie stawaj w obronie najeźdźców, komunistów, którzy zajęli terytorium Ukrainy. W dowodzie mojego dziadka też napisali komuniści polscy "urodzony w ZSRR", a urodził się we Włodzimierzu Wołyńskim, czyli w Polsce zajętej przez komuchów rosyjskich.

ocenił(a) film na 3
Wydmin

jaka Ukraina ? sztuczne panstwo ... a dziadek o Wołyniu Ci nie opowiadał ? ... pewnie nie bo to co ukraincy polakom robili to w horrorach nawet nie ma .... Oswiecim to przy tym disneyland

ocenił(a) film na 6
rafter_2

Ale ja wszystkich Ukraińców nie winię za winy niektórych ich przodków. Z Niemcami żyjemy w zgodzie, mimo że wybili nam więcej ludzi, zatem i wobec Ukraińców trzeba - owszem, wracać pamięcią do terroru na Ukrainie, postulować upamiętnienie tego, ale - być gotowym do przyjaźni między narodami.---(swoją drogą moja pierwsza uwaga wyżej była raczej żartobliwa, na zasadzie lekkiej asocjacji, ale rozrosło się to do poważnej dyskusji, trochę przypadkiem).

ocenił(a) film na 8
Wydmin

Problem jest taki, że na Ukrainie raczej się od Upa nie odcinają.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wydmin

Hollywood nie skrzywdziłby świadomie ukraińskiej Żydówki jaką jest Kunis.

szkola__oczy

Brakuje sceny w filmie, gdzie Oz przyznał by się Theodorze do miłosnego kłamstwa, przeprosił i wyraził skruchę w którą wszyscy by uwierzyli, łącznie z czarownicą. Niestety rzucony na nią czar okazał by się jednak silniejszy.

ocenił(a) film na 6
szkola__oczy

No trochę tak, niestety. W ogóle ten cały wątek z Theodorą i Wicked był przesadzony i nakłamany, ale co tam... nie wnikam.
Wizualnie mi się podobało, więc nie będę się aż tak czepiać. Nie mniej jednak wolałam inny obrót sprawy (tak jak w komentarzach wyżej) :)

ocenił(a) film na 8
szkola__oczy

Przecież to nie on ją oszukał, tylko jej siostra, którą za pomocą magii stworzyła kasetkę( czy co to było) którą dostała theodora od Oza na początku filmu, po tym incydencie ona postanawia się zmienić uważając ,że Oz ją okłamał, tak wiec nie rozumiem dlaczego uważasz go za zakłamanego cwaniaka?

ocenił(a) film na 7
mich145

Jej siostra stworzyła pozytywkę to fakt (inna sprawa, że on na prawdę rozdawał je każdej napotkanej dziewczynie). Mimo wszystko to była po części jego wina, ponieważ Oz i tak miał zamiar wszystkich oszukać. Przystawiał się nawet do jej siostry w jej obecności.
Co więcej latająca małpa chyba nawet pytała co z Theodorą a on nonszalancko opowiedziął "jest ładna poradzi sobie".
Tego, że był zakłamanym cwaniakiem (do pewnego czasu), chyba nie zaprzeczysz.

ocenił(a) film na 8
szkola__oczy

Nie przypominam sobie tego co napisałeś '' jest ładna poradzi sobie'' musiało to zostać pewnie do dupy przetłumaczone.
Film przedstawia to co zrobi z człowiekiem prawdziwa miłość, to prawda ,że oz był zwykłym skur.... ale zmienia się na lepsze, zaczyna mu zależeć nie tylko na złocie ale i na innych. Poza tym pod koniec mówi ,że znalazł to czego naprawdę szukał, już na początku w Kansas jest pokazane ,że zależy mu tylko na Annie(czyli odbiciu Glindy w świecie realnym) ,że inne to tylko przelotne miłostki.

Ale fakt nie podobało mi się to jak potraktował Theodore, ale według mnie winni są po równo, bo przecież nikt jej tego jabłka jeść nie kazał.

mich145

Siostra z pozytywką plus kula, która pokazuje Oza z bląd czarownicą to była mieszanka po której nie dało by się nie zjeść jabłka. Theodora była oszukiwana z każdej strony i była ewidentną ofiarą. Liczyłem, że jej zraniona osoba będzie miała główny wpływ na przemianę Oza. Niestety nasz bohater nawet przez chwilę nie zastanowił się nad powodem jej przemiany, nie odpokutował za te wszystkie wcześniejsze miłostki. Temat Theodory został potraktowany w filmie po macoszemu. To jest jeden z głównych minusów filmu.

szkola__oczy

Miałam podobne odczucia. Niby stal sie dobry, a Teodory nie przeprosił nawet/

ocenił(a) film na 5
szkola__oczy

Mnie najbardziej rozwaliła łopatologiczna symbolika filmu... Oz idzie przeszkodzić złej wiedźmie, ale wtedy okazuje się, że to urocza blondynka ubrana na biało... ooow, urocze blondynki ubrane na biało przecież nie mogą czynić zła, prawda? Złe są tylko brunetki preferujące ciemne kolory!XD No po prostu rozbroiło mnie to. Do ostatniej chwili miałam nadzieję, że ta Dobra Wróżka jednak pokaże rogi, ale gdzie tam... Zdaję sobie sprawę, że to film dla dzieci, ale c'mon, nawet już Disney zrezygnował z tak prymitywnego obrazowania postaciXD

ocenił(a) film na 7
nynavee

A to nie był przypadkiem film Disney'a?

ocenił(a) film na 5
szkola__oczy

Chachacha, masz racjęXD Wychodzi na to, że filmy animowane wychodzą im bardziej dojrzałe niż te z aktoramiXD

ocenił(a) film na 7
nynavee

No co, myślał fi*tem, a on zawsze ufny jak zobaczy tak piękną blondi xD Pewnie pomyślał "a co mi nam nawet jak jest zła, dla takiej warto" :D

kowal1528

oz to kawal sk....na i tyle, nie pokaze mojemu dziecku tego filmu bo uczy on ze za złe uczynki nie musimy wcale ponosic odpowiedzialnosci.Czarownica to film bardzo z morałem, tam pokazują jak jest naprawdę,polecam tym któzy lubia dawac dzieciom dobry przyklad :D

goniusiat

sorki za bledy pisalam pod wplywem emocji :P

ocenił(a) film na 7
goniusiat

Łoj tam, filmy i tak nie kształtują charakteru dziecka a wychowanie :)
Moim zdaniem nie każdy film ma morał o ten też go nie ma.

Po prostu bohater dostał drugą szanse można powiedzieć zajdując się gdzie się znalazł i ratując "magią" nieznaną mu krainę od "zła" (by nie spoilerować), a wszystko dla blond dupy xD skąd ja to znam ;p

nynavee

A mi właśnie te niedociągnięcia, przewidywalne aspekty (choć chyba jako jedyna nie domyśliłam się, że blondynka okaże się tą dobrą :D) i potraktowanie filmu po macoszemu się podobały. Może jestem znudzona historiami, gdzie każdego bohatera i każdą sytuację trzeba dogłębnie opowiedzieć i jeszcze podać analizę na tacy.
Fakt, że Oz nie miał pojęcia o powodach przemiany Teodory był na plus - przez cały film czekałam tylko na ujęcie przerażonego Oza i okrzyk "Co ja zrobiłem?!". Na szczęście miło się rozczarowałam :) Historia nie jest przesłodzona, bohaterom dano możliwość popełniania błędów.
Z kolei rozczarowałabym się gdyby Teodora w końcowej scenie postanowiła zsiąść z miotły by miło spędzić czas z nowymi przyjaciółmi :D

szkola__oczy

chyba chcieli zrobić z tego trochę "Wicked" :/

ocenił(a) film na 5
mormonau

Nawet jeżeli chcieli(bo parę wątków wzięli na pewno) to im to nie wyszło. Wicked jest piękną historią. Tam motyw zmiany w złą wiedźmę jest uwarunkowany czymś o wiele bardziej znaczącym niż nieszczęśliwa miłość do oszusta. Mimo ładnych obrazków i scen końcowych film nie ma niestety nic do przekazania. A jak wiadomo z "Czarnoksieznika.." oraz "Wicked", czarodziej później okazał się oszustem i tyranem, który w późniejszym czasie nieudolnie kieruje swoimi rządami aż w końcu ucieka z krainy (:

Angie_Bangie

O wyższości "Wicked" nad "Ozem..." nie będę dyskutował - sytuacja tutaj jest oczywista. Jednak motyw przemiany jest w obu utworach inny i nie pokusiłbym się o gloryfikowanie któregokolwiek z nich. Motyw nieszczęśliwej miłości jako motorka napędzającego jest owszem oklepany i pusty, jednak jest inny niż zwykle się go pokazuje. Tutaj Theodora jest pokorną osobą, bierną. Z tego co pamiętam nie pała żądzą zemsty tylko bardziej się zamyka i obniża swoją samoocenę. Eliksir pobudził w niej skrywane emocje i zapędy zmieniając w zupełnie inną osobę. To już nie jest Theodora, to zupełnie inna osoba w powłoce Theodory. Co więcej, mam wrażenie że ta zdrada ze strony Czarodzieja (który to jest jedynym prawdziwym villianem w tym filmie) jest cały czas pretekstem, a przynajmniej Theodora nie traktuje tego osobiście. Pozdrawiam ;)

ocenił(a) film na 7
szkola__oczy

A kto powiedział że siostra stworzyła pozytywkę? :) Przecież nic o nich nie wiedziała. O to chodzi właśnie w tym wątku. Theodora była dobrą dziewczyną i szczerze zakochała się w Ozie a ten ją uwiódł, wykorzystał, zdradził i porzucił - bez żadnej głębszej refleksji. Potem -na koniec - żałował do czego ją doprowadził ale było już za późno. Wszystko między tymi postaciami jest zawarte w spojrzeniach Kunis i Franco wymienianych na koniec. Bardzo fajnie zagrane :) Akurat przez to właśnie relacja Theodory i Oza była sporo ciekawsza i chętniej bym obejrzał dalszy ciąg niż wątek miłosny z Gliwią który był bardzo "klasyczny, słodki i bezpieczny dla dzieci".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones