PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8684}

Piątek trzynastego

Friday the 13th
6,5 28 050
ocen
6,5 10 1 28050
5,9 9
ocen krytyków
Piątek trzynastego
powrót do forum filmu Piątek trzynastego

Gniot?

ocenił(a) film na 10

Wielu oglądających ocenia ten fil po pierszych minutach a to błąd należy zrozumieć że ten film to
jest niskobudżetowa produkcja... Mimo to świetnie się ogląda choć fabuła nie powala ;)

Abel_89

Ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Film trochę się ciągnie. Jest parę naciąganych pomysłów, chociażby to, że opiekunowie wszędzie chodzą sami po nocy. Przecież najodpowiedzialniejsi dorośli chodzili by na takich kempingach grupkami jeszcze w takiej burzy. Dobra, mogło być spowodowane to tym, że się napili i zapalili. Super końcówka, scena na łódce świetna. No i to pesymistyczne zakończenie w sumie bardzo możliwe. W ogóle film jest wiarygodny podobnie jak Blair Witch Project. Wydarzenia pokazane na filmie mogły mieć naprawdę miejsce.

ocenił(a) film na 10
Abel_89

Pełna zgoda.Jeden z najbardziej spektakularnych horrorów nakręcony za pomocą tanich i prostych środków. Czołówka gatunku.

ocenił(a) film na 7
Abel_89

Zgadzam się :) :) uwielbiam wszystkie części, choć już sama nie pamiętam ile ich dokładnie było ;) za każdym razem zadziwial mnie nowy pomysl na kontynuacje :P :D niby na zakonczenie bezpowrotna smierc a tu zaskoczenie, kolejna czesc i nowa chec zemsty ;) jak nie Jason to matka, piorun ozywiajacy bohatera, czad! ;)

ocenił(a) film na 6
joacha1983

wczoraj oglądałem o dziwo po raz pierwszy.
hmmm przez cały film myślałem że będzie jason a to jego matula. :P
trochę zadziwiające bo znałem późniejsze cz. piątku i tam jason imprezę robił a tu takie trochę dziwne, oglądać piątek bez jasona :P
ale nie twierdzę że lipa.
w miarę dobre.

ocenił(a) film na 7
settokaiba

No ja też się zdziwiłem. "Piątek trzynastego" bez słynnego Jasona. Ale muszę powiedzieć że film nawet dobry. 7/10.

użytkownik usunięty
settokaiba

Człowieku z jakiej choinki ty się urwałeś.

W pierwszej części nie zabija Jason tylko jego mamuśka !

Totalne zaskoczenie niema Jasona tak to jest jak się ogląda serie od dupy strony.

ocenił(a) film na 6

a ty z jakiej że dajesz temu filmowi 10?
nie oglądałem nigdy to nie wiedziałem że nie zabija jason.
oglądnąłem i już wiem

użytkownik usunięty
settokaiba

Da się to wyjaśnić, po prostu reżyser postanowił utrzymywać widza do samego końca w niepewności, a nawet wtedy nie dostaje się jednoznacznej odpowiedzi, kto morduje. Gdyby film był słaby szybko padło by podejrzenie na jego matkę. Ale i tak w momencie gdy Annie (R. Morgan) samotna turystka, która miała być kucharką w obozie, została uprowadzona Jeepem, nabrałem wtedy podejrzeń, że to nie Jason zabija. On nigdy nie prowadzi auta, ani też z nikim nie współpracuje.

Trzeba zaakceptować tą fabułę, w moim rozumieniu kiedy mały Jason utonął (nowsza część), w matce obudziło to rozpacz i pragnienie zemsty. Do czasu gdy ona zabijała, Jason żył tylko w jej myślach. Gdy zginęła, obudziło to żądnego krwi demona zemsty, który miał już dwa powody do zabijania - 1. Utopienie go 2. Śmierć matki Od tego czasu w obozie "Crystal Lake" nikt nie mógł czuć się bezpieczny, Jason ścigał niedoszłe ofiary od Nowego Jorku, po kosmos (Jason X) a nawet koszmary senne (Freddy vs Jason)

ocenił(a) film na 6

dokładnie.
mi chodzi tylko o to że się zdziwiłem że to jego matka :P
nieźle miała w głowie bo gadała jak gollum do siebie :)

użytkownik usunięty
Abel_89

Tak, tylko że John Carpenter zrobił "Halloween" za jeszcze mniejsze pieniądze (325000$ wobec 550000$ za Piątek), a film był po prostu genialny. A to? Dawno się tak nie rozczarowałem. Od razu napiszę, że nie jestem jednym z tych snobów, którzy gardzą nawet "Władcą pierścieni", a się jarają pseudointelektualnym badziewiem Almodovara. Gwoli sprawiedliwości, przyznaję: muzyka, efekty specjalne i tzw. przez Amerykanów "jump scares" były świetne. Ponadto fajne były te sceny z Ralphem. Tylko że sceny ataku zajmują małą część filmu, a pomiędzy nimi jest niesamowicie NUDNO! Musimy bowiem oglądać, jak banda głupoli bez osobowości pałęta się po obozie i raczy się czerstwymi tekstami typu "Czym chciałabyś być, gdybyś miała narodzić się na nowo?" "Kamienistą drogą." Naprawdę, tzw. aktorzy nie włożyli nawet najmniejszego wysiłku, żeby tchnąć życie w postacie (zresztą sama Betsy Palmer później to przyznała - choć akurat ona nie była najgorsza). Ale szczerze mówiąc scenariusz też nie dał im za wiele do popisu, jeśli gadają o takich głupotach, jak sen o deszczu. Powiecie "Dobra, czepiasz się, tu chodzi o klimat epoki." Tak, tylko że nawet jego tu za bardzo tu nie ma. W tle nie będzie ani disco, ani plakatu KISSu, ani Gwiezdnych Wojen (będzie co najwyżej przygrywać jakieś śmieciowe country z lat 60.). Zaś laskom w tym filmie zdecydowanie zbyt daleko do "Aniołków Charliego". A golizna? Sory, ale jedyne na co możecie tu liczyć, to parusekundowa migawka, gdzie Kevin Bacon i jego niunia robią to tak, jakby spali (przy czym jedynie na krótką chwilę mignie wam biust). Tak więc przykro mi, ale dla mnie to nie jest klasyk. Widzę potencjał, jaki był, podziwiam maestrie Toma Saviniego przy efektach i kompozytora, ale lenistwo reżysera i aktorów spaprało zbyt wiele. I nie ma tu nawet tego, co zazwyczaj ratuje takie "złe" filmy z lat 70 i 80 (za to badziewne aktorstwo te laski naprawdę powinny pokazać coś więcej). Ale jeszcze zobaczę, może sequele z Jasonem mi podejdą.

ocenił(a) film na 3

Zgadzam się z opinią . Przywracasz mi wiarę w to że ludzie mogą miec dobry gust i nie łykają każdego badziewia określonego "kult".

" Powiecie "Dobra, czepiasz się, tu chodzi o klimat epoki." "

No tak ale za klimat epoki twórca nie odpowiada bo w tej epoce przecież kręci. Co innego gdyby ktoś kręcił dzisiaj i świetnie oddał ducha lat 80 tych.

ocenił(a) film na 5

Mam to samo. Wciągam ostatnio "kultowe" serie, wiem czego się spodziewać widząc rok produkcji, ale wszystkie do tej pory oglądałam jednym tchem. Krzyk, Halloween, Koszmar z ulicy Wiązów. Ale Piątek 13 mnie maksymalnie rozczarował. Oglądam dalej, bo przecież już zaczęłam

ocenił(a) film na 3
Abel_89

Nisko-budżetowośc to żaden argument i nie usprawiedliwia kiepskiej gry aktorskiej. Samym aktorstwem i dialogami można widza powalic na ziemię. Tego tu nie ma. Jest za to wiele nudy. Kultowośc filmu stanowczo przereklamowana. Dajesz ocenę 10/10 więc dla Ciebie to arcydzieło - chętnie poznałbym co się składa na taką ocenę :-)

ocenił(a) film na 5
Abel_89

gniot, badziew, pomyłka... kurcze nie wiem czy warto oglądać ? Po poleci w niedzielę... warto w końcu czy nie ??

ocenił(a) film na 1
majkalipcowa

nie ma to jak zabarykadować drzwi i zasłonić zasłonki w oknach żeby się bronić
nie warto
horror który nie straszy

ocenił(a) film na 5
dubbelvla

To ja takich nie lubię. A masz jakieś tytuły pod ręką dobrych horrorów ? Ale nie z cyklu duchy i wampiry.

ocenił(a) film na 1
majkalipcowa

Z tych horrorów-staroci filmy , które się jeszcze jako tako trzymają jak dla mnie:) :
Koszmar z Ulicy Wiązów 3
Hellraiser 6
Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną 1974

ocenił(a) film na 5
Abel_89

Film nie jest najgorszy ale 10 to przesada. Pomijając niski budżet w filmie jest trochę idiotyzmow. Dziewczyna 3 razy ogłusza swoją napastniczkę i nie wpada na pomysł, żeby jej zabrać jej w koncu noz. Po ogluszeniu siedzi albo drze ryja (tak samo po znalezieniu cial) zamiast siedzieć cicho, lampę wyrzucić i uciekać. Wiem, ze to tylko film, i praktycznie w każdym horrorze czy krwistej produkcji zachowania dalekie są od logicznych, ale tu jakoś to bylo rażące :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones