PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31366}

Piękna i Bestia

Beauty and the Beast
7,6 164 222
oceny
7,6 10 1 164222
7,4 25
ocen krytyków
Piękna i Bestia
powrót do forum filmu Piękna i Bestia

... posiada wersję "Pięknej i Bestii" z lat 90? Mam na myśli VHS z pierwszym polskim dubbingiem, lektorem tudzież po prostu oryginalną ścieżką dźwiękową (oczywiście z obrazem z pierwszego wydania, nie "specjalnego", czyli bez utworu "Ludźmi znów być"/"Human again").

Mam świadomość, iż temat poruszany był wiele razy (nie tylko na tym portalu), jednak nikt wersji tej albo nie udostępnił, albo ja nie potrafię dobrze szukać.

Jeśli byłby ktoś ciekawy (w co wątpię :P) po cóż mi akurat ten stary VHSik, to odpowiedź brzmi: nigdy nie dane mi było wersji z lat 90 na własne ujrzeć oczy. Od kiedy usłyszałam, iż istnieją inne wersje tejże animacji, od razu tematem się zainteresowałam i wyżej wymienionych szukać poczęłam. Jednakże podróż moja po Internecie fiaskiem się zakończyła, a mnie wrócić do szarej rzeczywistości wrócić pozostało...

Izohipsa

Dołączam się do pytania. Jestem ciekawa pierwszej wydanej wersji filmu. Ale, może jest na cda, sprawdzę to.

ocenił(a) film na 10
Izohipsa

Ja też przeszukałam internety w poszukiwaniu wersji o której mówisz, zależało mi szczególnie z powodów sentymentalnych, bo właśnie taką miałam na VHS w dzieciństwie, ale nic z tego niestety :( Koniec końców obejrzałam z oryginalną ścieżką dźwiękową (po angielsku), jeśli jesteś zainteresowana to napisz, podeślę Ci link :)

amelinowa

Wersję angielską nowszą (z sekwencją "Human again") czy starszą (bez tej piosenki)?

ocenił(a) film na 10
Izohipsa

znalazłam wersję z piosenką i dodatkową sceną gdzie Bella uczy bestię czytać "Romea i Julię"

ocenił(a) film na 10
Izohipsa

Czyli "Piękna i Bestia" została zdubbingowana w Polsce dwa razy? Myślałem, że na początku istniała tylko wersja z lektorem - sam taką posiadam na oryginalnej kasecie. Przy czym lektor nie tłumaczył piosenek i ten kto nie znał angielskiego nie wiedział, o czym są te piosenki.
https://www.youtube.com/watch?v=yBcUuYdHoHE to ta wersja.

Trojden

Legendy głoszą, że dwa razy. Za pierwszą wersję dubbingu odpowiadało Studio Opracowań Filmów w Warszawie, które niestety, już od ponad dekady nie istnieje.
Tutaj jest jedna z piosenek, którą ta ekipa tłumaczyła i nagrywała --> https://www.youtube.com/watch?v=KrpzeYwBV_w

A propos wersji z lektorem: miałbyś możliwość oraz chęci zgrać film ze swojej kasety i go udostępnić?

ocenił(a) film na 10
Izohipsa

Chciałbym móc go zgrać i udostępnić, tylko że nie wiem jak to się robi. Musiałbym zapytać kogoś bardziej zaznajomionego z techniką magnetowidową i komputerową.

Nie wiedziałem, że Studio Opracowań Filmów w Warszawie już nie istnieje. Wiadomo, dlaczego je zamknięto? Pamiętam całe mnóstwo animowanych filmów i seriali (w dużej mierze Disneya), które robiło polskie wersje.

Trojden

Gdyby udało Ci się jakiegoś speca znaleźć, to byłoby świetnie :)

Odnośnie zamknięcia SOF-u: konkurencja wolnorynkowa rosła w siłę (a raczej w ilość), więc studio otrzymywało coraz mniej zleceń, co z kolei oznaczało coraz mniejszą ilość funduszy na utrzymanie studia.
Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami jego upadku, to polecam ten artykuł: http://www.polski-dubbing.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=726

użytkownik usunięty
Izohipsa

Jejku, a ja też naprawdę chętnie zobaczyłabym całość pierwszego polskiego dubbingu PiB (z Katarzyną Skrzynecką w roli Belli), zwłaszcza po tym, jak usłyszałam piosenki "Belle (Bonjour)" i "Something There" z tej wersji dostępne na YouTube. I mówię to jako osoba wychowana na (moim zdaniem świetnej) wersji z Jolantą Wilk i Katarzyną Pysiak. Chociaż i tak dla mnie najlepszy jest dubbing francuski oraz niemiecki.
Czy naprawdę nie da się już nigdzie znaleźć wersji ze Skrzynecką? Na podstawie istniejących fragmentów wywnioskowałam, że w drugim dubbingu użyto chyba dokładnie tych samych tekstów piosenek i dialogów, co w pierwszym. Może jednak ktoś ma tę starszą wersję na kasecie i mógłby ją zgrać na słynnego gryzonia? No, a nuż, widelec ;) Bardzo proszę o pomoc, nie tylko w swoim imieniu! :)

ocenił(a) film na 10
Trojden

Wychodzi na to, że wersji z lektorem było więcej niż jedna - ja też miałam kasetę z lektorem ale zupełnie innym niż ten w linku :)

amelinowa

O, a to ciekawe :) Byłam przekonana, że jest tylko jedna wersja z lektorem.
A skoro ją miałaś, to mogę spytać, co się z nią stało? Bo jeśli tylko gdzieś zaginęła w akcji, to jest szansa na jej odnalezienie :) Jeśli jest zniszczona, to umarł w butach...

ocenił(a) film na 10
Izohipsa

Niestety, zaginęła gdzieś podczas przeprowadzki... Ale na 100% to nie był ten sam lektor. Pod fragmentem z youtube które wstawiłaś jest opis, że to jedna z wersji lektorskich.
Na innym forum przeczytałam, że lektorem był też Tomasz Knapik ale nie ma nigdzie fragmentów, żebym mogła się upewnić, czy miałam wersję z nim :( (jeśli chcesz poczytać: http://www.disneypolska.pl/viewtopic.php?f=1&t=2271&sid=d04f09f7eb3eb5867d71e1ae 1c08df96)
Coś mi świta, że na mojej kasecie był znaczek dytrybutora "Vision" co oznaczałoby że miałam wersję z Maciejem Gudowskim, ale też nie ma nigdzie fragmentów... (http://nevada.pl/crit.php?crit=d&id=23&page=1&mode=s)
Porównałam głosy obu panów (Knapika i Gudowskiego) i skłaniam się ku temu drugiemu, aczkolwiek musiałabym mieć fragment, żeby być pewna.

Czyli wersji z lektorem naliczyłam 3 (póki co :D)



ocenił(a) film na 10
amelinowa

Na stronie nevada, którą wstawiłam weszłam w link z Piękną i bestią i to jednak nie jest wersja Disney'owska. Zgłupiałam całkiem.

ocenił(a) film na 10
amelinowa

Ja jestem pewna, że miałam wersję z Knapikiem. Tylko tak mi sie wydaje, że wersja z Knapikiem to był pirat (moja kaseta chyba była kupiona na Stadionie X-lecia)
Tej kasety już nie mam, odtwarzacz zepsuł mi się kilka lat temu i wyrzuciłam wszystkie VHSy :(

ocenił(a) film na 10
Izohipsa

ja mam na starym laptopie oryginalną wersję w jakości vhs i lektorem knapikiem, w oryginalnych ciemniejszych kolorach i bez human again. długo się naszukałem kilka lat temu. mój skarb.

krupy

Byłbyś w stanie udostępnić swoją wersję? Byłabym niezmiernie wdzięczna :)

ocenił(a) film na 10
Izohipsa

chciałbym bardzo, ale laptop jest nieczynny. coś z zasilaczem pewnie. muszę go kiedyś dać do naprawy.

ocenił(a) film na 10
Izohipsa

napisz do mnie prywatną wiadomość

ocenił(a) film na 10
Izohipsa

można ściągnąć z gryzonia wystarczy wpisać w gogle Piękna i Bestia wersja angielska z polskim lektorem

ocenił(a) film na 10
krupy

Ja mam tę wersję tylko na VHS, niestety nie mam odtwarzacza kaset... Daj znac jak bedziesz mogl juz udostepnic film

ocenił(a) film na 10
majabadroff

można ściągnąć z gryzonia wystarczy wpisać w gogle Piękna i Bestia wersja angielska z polskim lektorem

ocenił(a) film na 10
krupy

Dziękuje!

ocenił(a) film na 10
Izohipsa

Widziałem (a właściwie słyszałem) kawałek tej starszej wersji i ta nowsza mi się bardziej podoba. Jednak mimo wszystko chciałbym zobaczyć cały film z tą starszą wersją.

ocenił(a) film na 9
Izohipsa

Jeśli ktoś poszukuje starej wersji z Tomaszem Knapikiem w roli lektora to wystarczy wyszukać ją na portalu, którego nazwa kojarzy się z małym gryzoniem biegającym w kółku; wpisując "piękna i bestia lektor pl (nazwa portalu)". Polecam.

ocenił(a) film na 9
Izohipsa

Jeśli ktoś poszukuje starej wersji z Tomaszem Knapikiem w roli lektora to wystarczy wyszukać ją na portalu, którego nazwa kojarzy się z małym gryzoniem biegającym w kółku; wpisując "piękna i bestia lektor pl (nazwa portalu)" w znanej wyszukiwarce. Polecam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones