PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=121413}

Piła

Saw
6,7 219 674
oceny
6,7 10 1 219674
6,2 22
oceny krytyków
Piła
powrót do forum filmu Piła

Nie nazwałabym tego horrorem, chociaż dla niektórych może to być przerażające. ,,Piła" to bardziej thriller, ale nie na tym będę się skupiać. Większość osób widzi w tej serii tylko krew i zwraca uwagę na przedstawioną tutaj tematykę "gore". Ja jednak uważam, że seria ta jest oryginalnym i intrygującym pomysłem. Filmy te ogląda się wspaniale, są niezwykle ciekawe a zakończenia zawsze zostawiają widza z opadniętą szczęką, natomiast"Pułapki" Jigsawa są, pomimo swojej brutalności, naprawdę pomysłowe. Aktorzy także są wspaniali, szczególnie Tobin Bell, którego rolę adoruję. James Wan jest utalentowanym reżyserem i filmy spod jego ręki z tego co udało mi się zauważyć są zazwyczaj udane. Bardzo polecam tę serię, powinno się ją obejrzeć PRZYNAJMNIEJ raz.

użytkownik usunięty
Forsythiaa

Ja natomiast zastanawiam się dla kogo i w jakim celu kręci się takie rzeczy. Nie sprawia mi żadnej przyjemności oglądanie niszczenia ludzkiego ciała i psychiki. Nie bawi mnie widok brutalnej i bezsensownej destrukcji żywego organizmu jakim jest człowiek (i jakiegokolwiek innego życia). Jest dla mnie rzeczą niezrozumiałą jak można czerpać przyjemność z widoku krwi, rozrywanego żywego mięsa, psychicznej dewastacji człowieka. Koszmarne cierpienie i ból podniesione do rangi "obrazu", "opowieści" i serii "projektów". Jedynym argumentem na - aż boję się napisać (bo się nie zgadzam) - plus dla tej "produkcji" pozostaje chyba tylko wspomniana przez Ciebie pomysłowość zabijania człowieka i zakończenia pozostawiające "widza z opadniętą szczęką"... To jest zatrważające i smutne (i może nawet znakiem naszych czasów), że bezsensowną śmierć, zabijanie, krew, ból, cierpienie, brak nadziei, sensu i rozpacz przedstawia się jako rozrywkę, a jedyną jej rzekomą wartością jest pomysłowość mordowania ludzi i zaskakująca, krwawa końcówka. I to są wartości tego "obrazu"? Pomysłowość odbierania życia i końcówka? Znam inne przykład, gdzie pomysłowo odbierano życie, a następnie to, co z tego życia pozostawało równie pomysłowo przerabiano lub się (także pomysłowo) pozbywano. Ale gdybym powiedział otwarcie, że takie widoki sprawiają mi przyjemność i są dla mnie rozrywką wylądowałbym (słusznie!) na 20 lat w zakładzie dla psychicznie chorych... A więc zastanawiam się, czy Ty swoim wpisem nie mówisz czegoś właśnie takiego: masz przyjemność z oglądania brutalnej śmierci. Dla mnie dziwne i zupełnie nieakceptowalne.

Wczoraj u kuzyna zostałem przez całe towarzystwo, które się tam oprócz mnie znajdowało zmuszony do obejrzenia "Piły", ale wytrwałem tylko do połowy. W głowie mi się nie mieści, że takie patologiczne sceny i brutalny sadyzm mogą stanowić "rozrywkę". Co mają w głowach ci, którzy to oglądają i czerpią z tego przyjemność...? Do połowy robiłem dobrą minę i nie komentowałem tej rzezi, udawałem, że wyrywane flaki, krew i sadyzm podobają, że sprawiają mi przyjemność... I z każdą sekundą czułem do siebie coraz większe obrzydzenie. Wszystko się we mnie buntowało i w końcu, narażając się grupie powiedziałem nie, wychodzę. Nie chcę tego oglądać. Ordynarny sadyzm jako rozrywka na wieczór... Czy ci moi znajomi z kuzynem na czele to jacyś psychopaci...??


Uważasz, że seria jest "oryginalnym i intrygującym pomysłem". Ja wszystkie Piły, Hostele, Nocne pociągi z mięsem i tego typu "dzieła" uważam za zwykłe śmieci. Zaśmiecają tą planetę. Nie polecam tej serii, nie powinno się jej oglądać ANI raz.

ocenił(a) film na 7

Nie czerpię przyjemności z oglądania brutalności, tylko z oglądania filmu. Niestety jednak muszę cię zasmucić, ponieważ dużo ludzi może oglądać coś takiego spokojnie. I lubi to, ponieważ widok śmierci i cierpienia jest czymś, z czym nie spotykamy się na co dzień, więc kompletnie normalnym jest to, że nas to interesuje.

użytkownik usunięty
Forsythiaa

1. "Nie czerpię przyjemności z oglądania brutalności, tylko z oglądania filmu." - Ale "Piła" to film o przemocy. Sceny składające się na ten film to sceny przemocy, cierpienia, krwi, zabijania, znęcania się nad istotą żywą, bestialstwa, sadyzmu i niszczenia ludzkiego ciała oraz psychiki. Ten film to pokazuje.

2. "(...) widok śmierci i cierpienia jest czymś, z czym nie spotykamy się na co dzień (...)" - Ja osobiście się spotykam na każdym kroku, choć nie twarzą w twarz. Wystarczy, że wejdę na Onet, WP, BBC, czy cokolwiek innego i widzę w kółko śmierć i cierpienie wszelkiego możliwego typu jakie tylko na świecie istnieje: Syria, Ukraina, Afryka, klęski żywiołowe, choroby, głód, terror... Wczoraj i dziś na przykład Niemcy. Widzę cierpienie tego świata i męki ludzkości na ekranie i nie potrafię udawać, że tego nie ma, że się z tym (choćby poprzez ekran komputera) nie stykam i mnie nie dotyczy. Dotyczy, bo podróżuję co jakiś czas do Niemiec i Szwecji i mogę zostać ofiarą jakiegoś szaleńca.

3. "(...) więc kompletnie normalnym jest to, że nas to interesuje." - Interesuje Was śmierć i zabijanie na wiele, jak sama piszesz, "pomysłowych" sposobów? Interesuje Was widok krwi i rozrywania ludzkiego ciała? Sprawia Wam to przyjemność?

użytkownik usunięty

P.S.

4. "(...) dużo ludzi może oglądać coś takiego spokojnie. I lubi to (...)." - Lubi widok sadyzmu i rozlewu ludzkiej krwi? I ci ludzie oglądają to "spokojnie", bez żadnej refleksji, zastanowienia się, jakiejś myśli dlaczego to lubią? Nie zastanawiają się w ogóle dlaczego czerpią przyjemność z oglądania brutalności (lub mówiąc inaczej: filmu o brutalności)?

ocenił(a) film na 7

Część 1 i 2 jeszcze brutalne nie są, potem coraz gorzej

ocenił(a) film na 6
arieljarosz

I dobrze

ocenił(a) film na 7
AlexRener

Tzn?

ocenił(a) film na 6
arieljarosz

Dobrze, że są brutalne. To tylko fikcja. Udawanie. Nikt nie cierpi, obudźcie się.

ocenił(a) film na 7
AlexRener

Wole filmy brutalniejsze, niż tanie horrory/thrilery, próbujące epatować brutalnością z PG-13

ocenił(a) film na 6
Forsythiaa

Nie słuchaj idiotki weganki.

Okej. Zgadzam się i z jednym i z drugim, oboje w pewnym sensie macie racje.
Forsythia -
- Masz rację, „Piła” jest raczej thrillerem niż horrorem (nie ma tutaj żadnego Jump scare, ani elementów nadprzyrodzonych)
- Jest tutaj przedstawiona tematyka „gore”, choć kolejne części są bardziej brutalne i krwawe.
- Film jest z pewnością oryginalny, pomysłowy i ciekawy, a zakończenia zaskakujące (Ja np. byłam w szoku oglądając finałowe sceny 3 części)
- Aktorstwo też stoi na dość wysokim poziomie.
- Wiadomo, że James Wan to świetny reżyser horrorów.
użytkownik usunięty -
- Piszesz, że ten film to tylko flaki i krew, faktycznie film zawiera takie sceny, choć wcale nie jest ich dużo.
- Rozumiem, że nie sprawia Ci przyjemności oglądanie ludzkiego cierpienia i bólu.
Pozwól mi się jednak z Tobą w pewnych kwestiach nie zgodzić:
- Śmierć tutaj wcale nie jest bezsensowna. Jigsaw nie karał dobrych ludzi, karał tylko tych złych, albo tych, którzy nie szanują swojego życia (próbują popełnić samobójstwo jak np. Paul pociął nadgarstek żyletką). Na nagraniach zawsze uświadamiał im, że ich zachowanie jest niewłaściwe, albo krzywdzące dla innych. Wśród jego ofiar byli gwałciciele, zbrodniarze, oszuści. A on zmuszając ich do udziału w grze-pułapce chciał, żeby zapłacili (krwią, albo odcinając sobie jakąś część ciała) za swoje złe uczynki. Zawsze jednak dawał im wybór - jeśli nie zrobią nic - zginą, jeśli coś poświęcą - przeżyją. „Most people are so ungrateful to be alive, but not you, not any more...”. John Kramer chciał udowodnić ludziom, że mogą zmienić swoje życie i wyjść na prostą. Uczestnicy gry, którzy przeżyli wyzbyli się złych zachowaniach, zrozumieli, że robili źle, a kiedy ich życie wisiało na włosku, to oni byli gotowi o nie zawalczyć i zaczęli je szanować. Amanda na przykład rzuciła narkotyki i powiedziała, że On jej pomógł. Ktoś gdzieś napisał, że Jigsaw na swój chory sposób był dobrym człowiekiem. Według mnie on nie był psychopatą, tylko chciał w pewien okrutny, brutalny sposób ukarać złych ludzi i dać im możliwość uratowania swojego życia. Reasumując seria „Piła” może i jest przesadnie drastyczna, ale niesie ze sobą mądre przesłanie.

ocenił(a) film na 6
monikamarko2000

Ciula babajaga miała rację

ocenił(a) film na 6

Dlatego pajacu, że duchy, paranormalia, kryptydy są faktem i śmierć nie jest końcem, a żywa istota jest po to, żeby zdechnąć bo i tak się odrodzi. Po śmierci zrozumiesz. Dlatego lepiej siadaj w fotel, żryj popcorn i oglądaj śliczniutką krwawą jatkę. Aa. I lepiej kup sobie gta v i red dead redemption 2 bo widok konania ludzi i zwierząt jest wręcz nieziemsko piękny psychopato.

Forsythiaa

Mam to samo kolego ale nie przekonasz nie dajacych sie przekonac. Polecam ogladac ten film z dubbingiem, mnostwo refleksji dzieki temu, no i w koncu bedziemy w tym zachodnim kanonie odbioru filmow! BEDZIEMY WKONCU W ELICIE!
1 miejsce napisy, 2 miejsce dubbing, 3 miejsce lektor. Przekaz jest taki.
Wstawcie do saw 1 dubbing i....?
Pewnie ci co minusuja ten film to widzieli go z dubbingiem, nie dziwie sie minusom.

mark11a

O jaki dubbing Ci chodzi ? Nigdzie nie mogę znaleźć.

ocenił(a) film na 9
monikamarko2000

Stawiam, że chodzi mu lektora ' sajmona ' , lub ' iwona ' . Innej opcji nie widzę.

Forsythiaa

Pamiętam jaką furorę zrobił ten film w szkole średniej do której chodziłem. Ja sam też byłem mile zaskoczony. Niestety to film na jeden raz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones