Pinokio

(1996)

The Adventures of Pinocchio

Drewniany pajacyk ucieka z domu swojego ojca, pragnąc stać się prawdziwym chłopcem.

pokaż:
 
Udo Kier Udo Kierjako:Lorenzini
Bebe Neuwirth Bebe Neuwirthjako:Felinet
Martin Landau Martin Landaujako:Gepetto
Geneviève Bujold Geneviève Bujoldjako:Leona
Rob Schneider Rob Schneiderjako:Volpe
John Sessions John Sessionsjako:profesor
Dawn French Dawn Frenchjako:żona piekarza
Corey Carrier Corey Carrierjako:szkolny kolega
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Włodzimierz Bednarski
rola: Sędzia (polski dubbing)
10 2 głosy
Wiesław Michnikowski
rola: Geppetto (polski dubbing)
9,5 2 głosy
Tadeusz Borowski
rola: Świerszcz Pepe (polski dubbing)
8,5 2 głosy
Martin Landau
rola: Gepetto
7,3 6 głosów
Udo Kier
rola: Lorenzini
7,0 5 głosów
Geneviève Bujold
rola: Leona
7,0 3 głosy
Rob Schneider
rola: Volpe
6,9 8 głosów
Bebe Neuwirth
rola: Felinet
6,7 3 głosy
John Sessions
rola: profesor
6,0 2 głosy

Pinokio, pajacyk wystrugany z pnia drzewa przez Gepetto, marzy, by stać się prawdziwym chłopcem. Próbuje zatem udowodnić, że, podobnie jak inni chłopcy, potrafi rozrabiać. Za każde kłamstwo spotyka go kara - wydłuża mu się nos. Mały urwis ucieka od swego opiekuna. Stary Gepetto rozpacza po stracie Pinokia, który był dla niego jak prawdziwy syn. Tymczasem pajacyk używa swobody, całkowicie lekceważąc zasady wpojone mu w domu. Minie sporo czasu, zanim zrozumie swój błąd i wróci do przybranego ojca. Czeka go tu wspaniała nagroda.

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Pinokio

muzyka:
(więcej...)
zdjęcia:
 
oceń twórców
boxoffice:
  • $15 094 530 w USA
  • $21 300 000 poza USA
budżet:
$25 000 000
dystrybucja:
Vision Film Distribution
studio:
  • Allied Pinocchio Productions Ltd.
  • Barrandov Studios
  • Cinevox Filmproduktion GmbH
(więcej...)
inne tytuły:
(więcej...)
  • Film nakręono w Českým Krumlovie, Pałacu Trojskim w Pradze (Czechy), przy wodospadzie High Force w hrabstwie Durham (Anglia, Wielka Brytania) i w Chorwacji.

  • W "Pinokiu" tytułowy bohater porusza się dzięki zaawansowanej technologii zwanej animatroniką. Polega ona na wyposażeniu kukiełki w wewnętrzny, elektroniczny mechanizm ruchowy, zdalnie sterowany za pomocą bądź fal radiowych, bądź sygnałów elektrycznych, bądź komputera. Animatronika zapewnia precyzję, płynność i powtarzalność nie tylko ruchów, ale i mimiki kukiełek, która w razie potrzeby może być dodatkowo wzbogacona grafiką komputerową. A co najistotniejsze - pozwala na filmowanie z jednoczesnym udziałem kukiełek i aktorów. Dzięki temu emocjonalne reakcje aktorów są o wiele prawdziwsze niż w przypadku ich "współpracy" z postaciami osobno generowanymi wyłącznie przez komputer.
  • Pajacyk Pinokio - główna gwiazda filmu Barrona - został zrobiony z lateksu i pomalowany na kolor przypominający drewno. Był na swój sposób podobny do Jonathana Taylora Thomasa,. Dzięki temu, gdy w końcowej sekwencji drewniany Pinokio przeistacza się w żywego Pinokia, wierzymy, że chodzi o tę samą osobę. Z pajacykiem pracowało na planie zawsze pięciu animatorów, rekrutujących się spośród najlepszych specjalistów na świecie. Stosowali japoński system Bunraku, polegający na tym, że jeden animator steruje ruchami nóg marionetki, dwaj kolejni - "obsługują" ręce (każdy jedną), czwarty odpowiada za ruchy ciała, piąty animuje głowę. W przypadku "Pinokia" tym piątym, najważniejszym animatorem był Mark Wilson, który przy pomocy skomplikowanego, animatronicznego systemu komputerów, monitorów video oraz urządzeń do przekazywania fal radiowych i sygnałów elektrycznych sprawił, że ekspresja twarzy pajacyka jest tak bogata, jak u prawdziwego człowieka. (Ruchy warg zostały wcześniej zaprogramowane komputerowo, celem zapewnienia synchronu z dialogami).
zobacz wszystkie tematy na forum

Dowiedz się więcej o

o