PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8691}

Planeta małp

Planet of the Apes
7,3 35 718
ocen
7,3 10 1 35718
7,0 15
ocen krytyków
Planeta małp
powrót do forum filmu Planeta małp

Niesamowita charakteryzacja i wspaniałe scenografie. Klimat filmu, po prostu rewelacyjny, tak samo aktorstwo, oprawa wizualna, montaż i wiele więcej. A samo zakończenie, wręcz fascynujące!!!
PONADCZASOWY FILM SCI-FI, KTÓRY USTAWIŁ POPRZECZKĘ BARDZO WYSOKO DLA WSZYSTKICH OPOWIADANYCH HISTORII FILMOWYCH TEGO GATUNKU. BRAWA!!!

sss_111

Podpisuje się. Właśnie przypomniałem sobie ten film po 13 latach w wysokiej jakości i dla mnie dalej robi spore wrażenie. Bardzo dobry.

Dopiero w wysokiej jakości można zauważyć że Taylor jak ucieka przez "muzeum" gdzie są ludzie, wszyscy wyraźnie się ruszają ;)

ocenił(a) film na 7
sss_111

Polecam "2001: Odyseja kosmiczna". Ten sam rocznik, znakomita reżyseria, historia, prawdopodobnie najlepszy czarny charakter (HAL-9000), no i efekty, które po ponad czterdziestu latach zostawiają daleko w tyle Władcę Pierścieni, Grawitację, czy nawet Incepcję. A co do małp... Akademicy zastanawiali się nad przyznaniem Oscara za charakteryzację. Dali go "Planecie małp", bo myśleli, że małpy w "Odysei" są prawdziwe :)

ocenił(a) film na 9
qwertyqaz

Widziałem Odyseję;)
To dzieło powala wizualnie, to jest największy atut tego filmu. A hipnotyzerski sposób w jaki Kubrick nakręcił Odyseję-KUNSZT;)

ocenił(a) film na 8
sss_111

Ten film będzie coraz bardziej doceniany w miarę upływu czasu. Odyseja i Planeta Małp to były filmy pionierskie i ukształtowały definicję czym powinno być kino sci-fi. Jednak w przeciwieństwie do Odyseii, Planeta ma klarowne i przystępne dla każdego przesłanie, co jest ważne w celu obudzenia w widzu pokory. Znałem finał przed obejrzeniem, ale to w ogóle nie odebrało tego "kopa" jaki niesie za sobą ta scena. Klasyk!

lepeczynlcn

Odyseja jest wyjątkowo złożonym dziełem. To już problem widza, że jest prostym człowiekiem i nie umie z niego wyciągać zawartych tam myśli. Ale co za kino wtedy było. Planeta małp i tak jest bardzo dobrym filmem, nawet lepszym od Terminatora np. Z filmów Camerona przegrywa tylko z Aliens.

ocenił(a) film na 7
sss_111

Po tylu latach przypominam sobie teraz wszystkie części Planety małp i naprawdę z miłą chęcią się ogląda film jak na tamte lata to produkcja dobra

użytkownik usunięty
sss_111

Arcydziełem? Ten film epopeją!! Maskara. Nie mogę opisać tego słowami. W końcówce zawarte jest wszystko o człowieku. AAAA

sss_111

Ogólnie ten film mówi wszystko na temat ludzkich przywar, przemocy, agresji, nieludzkiego traktowania siebie nawzajem oraz zwierząt, nadmiernego eksploatowania planety, fanatyzmu (przejawiającego się m.in. w inkwizycji), o podporządkowywaniu nauki ideologii i polityce.
Nie znam kulisów ani tła powstawania tej opowieści, ale Zira skojarzyła mi się z Jane Goodall, pewnie jej postać była też częściowo inspirowana Darwinem.
Bo że małpi sąd był inspirowany inkwizycją, a święte zwoje Biblią, to się rozumie samo przez się.
A ostatnia scena pokazuje, co się dzieje, gdy ideały i zasady, na których opierają się np. USA, są grzebane i porzucane.

ocenił(a) film na 9
sss_111

Wielkie filmy powinny być wielkimi bez względu na rok produkcji :)

ocenił(a) film na 9
sss_111

Planeta małp to oczywiście bardzo dobre SF, ale dla mnie najbardziej imponujący jest fakt, że ten film po tylu latach od premiery wciąż ogląda się świetnie, między innymi za sprawą świetnego scenariusza i odrobiny humoru wplecionego w dialogi. Po tym poznaje się prawdziwe klasyki - film broni się sam, nie trzeba pisać, że ŁO PANIE, pisiont lat temu były inne standardy, nie krytykuj pan. ;]

ocenił(a) film na 5
imdb_is_better

No ja bym wolał, aby trzymano się książki. Bohaterowie i akcja książki są bardziej wciągające. W tym filmie wszystko jest takie płaskie, bez wyrazu.

Juna_3

Bzdety. Też mam książkę a film i tak jest bardzo dobry. Nawet lepszy klasyk jak Terminator. Może pomyliłeś z sequelami.

ocenił(a) film na 5
grzegorz_cholewa

Bzdety? :) Chyba zapomniałeś, że każdy ma prawo do swojej opinii. ;) Książka jest według mnie bardzo dobra. Terminator i Planeta Małp, to zupełnie inne filmy. Nowe PM nawet przypadły mi do gustu, przy czym te stare nie. Kiedyś miałem odwrotnie. Według mnie na pierwszym miejscu jest książka, na drugim te nowe PM, na trzecim oryginalna PM1. Poza kategorią są sequele oryginalnej PM. Każdy jednak lubi co innego, i to jest ok.

Juna_3

No, mnie obchodzi tylko ta część. Nowe to typowe kino współczesne. Można acz nie trzeba. A Terminator i Planeta to może różne filmy ale nie wiem jak nie umieścić jednego z drugim w rankingu filmów s-f. I Planeta byłaby może nawet w top 10 a Terminator raczej nie.

ocenił(a) film na 5
grzegorz_cholewa

PM oryginalna, to film s-f dystopijny, z elementami akcji i przygody. Terminator, to film s-f i akcji. Dwa różne filmy. To trochę tak jakby do jednego worka wrzucić Gangstas Paradise i The Wire. Ta nowa Planeta Małp została oczywiście uwspółcześniona, ale moim zdaniem postaci zostały urealnione. Ich zachowanie jest, hmm bardziej ludzkie. Tak jak miało to miejsce w książce. W oryginalnym filmie (domyślam się, że ze względu na tamte czasy, i na serial który przecież powstał w oparciu o film) zachowanie małp było po prostu infantylne, takie silly zupełnie odwrotne do inteligentnego zachowania małp z książki. Już nie wspomnę o grafice, bo nie ma sensu z powodu lat te filmy dzielące. Tak swoją drogą, te nowe PM dzieją się przed tym co znamy z książki, i jest to dobrze zrobione w przeciwieństwie do kontynuacji oryginalnej 1. Jeżeli chodzi o wykonanie i grę aktorską między starą a nową PM jest przepaść, wg mnie na korzyść tej nowej. Ta stara pewnie jedzie trochę na sentymencie. Mimo wszystko, gdy oglądam od czasu do czasu PM to oglądam wszystkie filmy. Nawet tę nieszczęsną Burtona.

sss_111

Mam 34 lata, oglądałem to za dzieciaka, ale nigdy do końca. Dopiero wczoraj pierwszy raz poznałem zakończenie. Warto bylo

ocenił(a) film na 5
sss_111

Aktorstwo jest tutaj słabe. Dialogi jeszcze gorsze. No, ale taki był wtedy klimat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones