PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=660451}
6,9 132 954
oceny
6,9 10 1 132954
6,2 32
oceny krytyków
Pod Mocnym Aniołem
powrót do forum filmu Pod Mocnym Aniołem

scena końcowa

ocenił(a) film na 7

Wydaję mi się, że każdy może interpretować tą scenę jak chce jednak chce poznać różne opinie.
Gdy główny bohater wracał taxówką kierowca spytał: dokąd jedziemy? na co ten odpowiedział:
dobre pytanie (czy coś podobnego, w każdym razie wskazującego na to że on sam nie wie gdzie,
dokładnie - teraz nie pamiętam dokładnie kwestii) Jako, że mieszkał on blisko "Mocnego Anioła"
to tam też wysiadł i stał zastanawiając się i teraz pojawia się pytanie: zastanawiając się nad
czym? Bo mi pierwsze co przyszło na myśl to to, że nie miał gdzie iść gdyż w jakiś sposób stracił
mieszkanie (w końcu przez pewien czas nie miał pieniędzy nawet na papierosy czy taxówkę)
kamera filmująca go z coraz wyższej wysokości dała iluzje jakoby główny bohater leżał na
chodniku - upadek człowieka, ale po przeczytaniu wypowiedzi na forach jestem dosyć zmieszana
co do tej końcówki

ocenił(a) film na 6
ula123456789

Moim zdaniem tak właśnie trzeba interpretować ostatnią scenę.Facet już tak nisko upadł,że nie miał nic i sam nie wiedział co będzie dalej z jego życiem i gdzie ma się podziać.

wenclaw

"Facet już tak nisko upadł,że nie miał nic"

Z tym się nie zgodzę, filmowy Jerzy to tak naprawdę Jerzy Pilch, poczytny, nagradzany i dobrze zarabiający pisarz, który kasy ma aż nadto. Książka i jej ekranizacja to nic innego jak spisany fragment jego pijackiego żywota. Dodatkowo specyfika pracy Jerzego, pozwala mu wieść takie a nie inne życie.

ocenił(a) film na 6
ula123456789

Bohater zawsze po wyjściu z odwyku kierował się do baru Pod Mocnym Aniołem, a tym razem postanowił zrobić inaczej, zmienić się, skończyć z piciem. I tak naprawdę była to dla niego nowa sytuacja i nie wiedział dokąd iść.

ocenił(a) film na 8
ula123456789

Według mnie ostatnia scena mówi jedno. Bohater stoi na skrzyżowaniu i dokonuje wyboru. Uważam że to skrzyżowanie nie było tam przez przypadek i jest to symbol wyboru, którego musi dokonać Jerzy.

ocenił(a) film na 6
ula123456789

Niestety, scena banalna aż zęby cierpną. W czasach "Noża w wodzie" Polańskiego takie zakończenie było nowatorskie, śmiałe, niepokojące i odkrywcze. W 2014 roku metafora dokonywania wyboru życiowego przez postawienie bohatera na skrzyżowaniu (literalnie), zamiast symboliczną stała się kiczowatą. Może jest w tym jakieś drugie dno - ja go nie widzę.

ocenił(a) film na 9
ula123456789

A moim zdaniem Odpowiedział "dobre pytanie" ponieważ nie mógł podjąć decyzji czy iść dalej chlać czy iść do domu i próbować zmienić swoje życie na lepsze czyli zastanawiał się jakiego wyboru doknać

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones