PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624892}
7,4 154 769
ocen
7,4 10 1 154769
6,6 36
ocen krytyków
Pokłosie
powrót do forum filmu Pokłosie

Filmu nie widziałem, dla zasady do kina nie pójdę (nie będę dorabiał antypolskich
producentów), obejrzę na laptopie.
Pierwsza zasada: zrób film szkalujący Polaków ( nawet oparty na jakiejś historii, która miała
miejsce, ale w sumie jest marginalna), a sukces medialny masz murowany i odzew w
świecie bardzo prawdopodobny. Żydzi smakują się w takich filmach i aż dziwne, że skoro
(jak mówił reżyser czy producent na konferencji prasowej) należy opowiadać o trudnych
tematach to dlaczego do dzisiaj nie powstał film o policji żydowskiej i żydowskich
kolaborantach. Ba, ten temat jest nadal tabu, pamiętam tylko migawki z Pianisty
Polańskiego, ale i tam reżyser potrafił wydobyć z policjanta żydowskiego pokłady dobra. Z
innej beczki, czy ktoś widział film amerykański opowiadający o mordzie Indian takim jaki
faktycznie był, "Niebieski żołnierz " do dzisiaj jest filmem marginalizowanym. Kiedy była jego
emisja w Polsce, nie mówiąc już o Stanach?

ocenił(a) film na 7
ajron1960

Tak - przydałoby się przeprosić. Dlaczego? Bo wyrządziliśmy coś złego. To, że większość z nas była dobra, to nie znaczy, że nie należy się z czegoś wyspowiadać. Święci też się spowiadali - bo grzech jest grzechem, niezależnie od tego, kto go popełnia, a bez wyznania win nie ma odpuszczenia. Gdybyśmy po prostu przyznali - ok, daliśmy ciała - wtedy, myślę, byłoby nam sporo łatwiej przejść dalej, z czystym sumieniem moglibyśmy mówić o bohaterach. Nie powstał film o żydowskich kolaborantach? Tym gorzej dla Żydów. Ale zamiast pluć na wszystkich dookoła czasem warto spojrzeć na siebie - czy aby na pewno jesteśmy w 100% w porządku? Potraktować to po ludzku, wyjąć to do cholery z narodowego kontekstu, bo tu chodzi tylko o to, żebyśmy to my byli w porządku, a nie o to, że jak już wszyscy dookoła będą ok, to wtedy my też ewentualnie możemy.

I jeszcze dość istotny cytat z samego Pasikowskiego:
"Wystarczy nie myśleć kategoriami Polacy - Żydzi, kobiety - mężczyźni, a zastąpić je kategoriami mądrzy - głupi, dobrzy - źli. No dobra, 60 milionów Niemców uległo Führerowi i było nim zauroczonych, a połowa z nich w nim zakochanych. Jedna jedyna Sophie Scholl nie była. Czy to jest powód, żeby nie robić o niej filmu tylko dlatego, że była jedna jedyna? Właśnie dlatego zasługiwała na film o sobie, z cudowną rolą Julii Jentsch.

Jestem dumny z gen. Nila, nawet z Piłsudskiego i Sikorskiego, choć mniej. Możemy być dumni z powstańców warszawskich, choć już decyzja o dopuszczeniu dzieciaków do walki jest co najmniej kontrowersyjna. I jesteśmy dumni. Jeszcze mało? To wszystko nie zadowala nas, patriotów? 10 albo i 15 procent narodu zachowało się po bohatersku. 84 procent przeżyło bez skur*ienia [cenzura filmwebu :| ] się, a 1 procent zasługuje na potępienie. Tych pierwszych już opisaliśmy wielokrotnie, no to ja podjąłem się opisania tych ostatnich. Wydaje się, że tak będzie OK. Mówienie o tym 1 procencie nie jest szkalowaniem narodu, który w 99 procentach był w porządku. Jest statystyką."

Platton

Sami Polacy podczas okupacji mieli dobry sposób rozprawiania się z tym 1%.

ocenił(a) film na 1
hap5

A dlaczego nikt nie nakręcił filmu o działalności antypolskiej Żydów. O Salomonie Morelu który ukrywany przez Polaka odpłacił się pięknie katując Ślązaków i Polaków jako komendant Obozu Zgoda w Świętochłowicach? Albo Julia Bystygier - sowiecka kolaborantka Po wojnie jeden z najbardziej odrażających pracowników UB. W ogóle Żydzi z entuzjazmem powitali Sowietów tam, gdzie ci dotarli i z podobnym entuzjazmem zaczęli uciskać Polaków. Podobnie zresztą w innych krajach. Wszędzie tam, kiedy Niemcy wyparli Ruskich doszło do pogromów. A czy przypadkiem nie dlatego, że jeszcze przed chwilą Mojżeszowi uciskali miejscowych?

ocenił(a) film na 1
glov00

Pasikowski wie, ze film o mardach na zydach to pewna droga do sukcesu.
Ktos z pieniedzmi i pejsikami na pewno to doceni.
Niedlugo zreszta pewnie powstanie film o dobrych Niemcach ratujacych zydow z „polskich obozow smierci”.
To dopiero będzie hit na miare swiatowa.
Wszystko wedlog nowej lini histori.

A ciekawe, ze ci rezyserzy, którzy jak sami o sobie mowia, nie boja się podejmowac kontrowersyjnych tematow, nie nakreca niczego o mordach na Polakch, przez bandy UPA i ich siepaczy.
Temat bardzo malo znany i naprawde poziom okrucienstwa, jaki miał tam miejsce, zaspokoilby niejedne podniebienie.
Latwo jest pluc na kogos, gdy ten ktos nie może się bronic.
Wiem, ze Polacy, jednostki nie byli swieci w czasie II wojny, ale nasz udzial w holocauscie był niewspolmiernie mniejszy od np. francuzow, z ktorej to Francji i innych krajow ciagnely tabory pociagow z zdenuncjowanymi zydami.
Teraz za jednostkowe przypadki ma odpowiadac caly Narod Polski.
Wstyd mi, ze nie potrafimy walczyc o swoje.
Na wolyniu i Podolu, ogolnie na kresach wymordowana, w niewyobrazalnie bestialski sposób do 200 tys. Polakow.
Trzeba tez mowic o tym, bo jak na razie to korzysci ze straszliwych czasow II wojny czerpie jeden narod, a ofiary zaczynaja być mylone z katami.
Jak pan panie Pasikowski masz jaja, to zadrzyj z Ukraincami.
Tyle, ze ty jaj nie masz, maly czlowieczku a silisz się na jakiegos twardziela.

ocenił(a) film na 1
glov00

Bo taka jest prawda, że na Wołyniu stała się rzecz straszna - w bestialski sposób zamordowano 200 tys Polaków !!! DWIEŚCIE TYSIĘCY głównie cywili w tym dzieci, kobiet !!!! Ukraińscy zbrodniarze byli nagradzani przez dowódców za pomysłowość przy zabijaniu Polaków a pomysłowi byli ... oj byli. Wymienię tylko kilka z ponad 100 (!) sposobów mordowania polskich cywilów:

- wbijanie bagnetu w skroń głowy
- wydłubywanie oczu
- przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem
- rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych
- rozcinanie brzucha ciężarnej kobiecie i w miejsce wyciętego płodu wkładanie żywego kota i zaszywanie brzucha.
- rozcinanie brzucha i wrzucenie tam potłuczonego szkła lub wlanie kipiącej wody (wrzątek)
- wyrywanie żył od pachwiny aż do stóp
- wieszanie ofiar za wnętrzności
- wkładanie do waginy zaostrzonego kołka i przebijanie aż do gardła
- przybijanie małych dzieci gwoździami do drzew (tzw. wianuszki)

... i wiele wiele innych !

Gdyby to dotyczyło Żydów to jestem pewny, że byłoby już z 10 filmów na ten temat. Czym innym jest rozstrzelanie a czym innym coś takiego ! Dlaczego żaden film ukazujący całą prawdę o Wołyniu jeszcze nie powstał?

glov00

zapytaj polskich filmowców najlepiej...

pixi222

Właśnie, teraz coraz łatwiej odróżnić polskich od polskojęzycznych ...

widzszaraczek

co ? nie przeginaj :P

glov00

a wiesz co robili Polacy Ukraińcom w latach 30? przeczytaj Drogę do nikąd, prof Szoty.

ocenił(a) film na 1
aki4567

Na pewno nie wybili w bestialski sposób 200 tysięcy Ukrainców :) I nie wydaje mi się żebyśmy tym, co krzywdzili w jakiś sposób Ukraińcow stawiali pomniki a Ukraińcy stawiają i czczą morderców jako bohaterów narodowych :)

fofa

oj kochana - spójrz szerzej na historię polsko-ukraińskich (ruskich) stosunków to zobaczysz, że Polacy wybili wiele więcej w ciągu dziejów :P A nawet skolonizowali ziemie ruskie i uciskali autochtonów przez wieki, stosunek do Kozaków, potem wykiwanie Petlury przez Piłsudskiego, lata wywyższania Polaków na Ukrainie, zakazywanie Ukraińcom pełnienia funkcji państwowych itd. w okresie międzywojennym... Tyle się tego namnożyło, że nie dziwota, skąd się wzięła taka nienawiść na Wołyniu. Polscy se ostro nagrabili i zapracowali na złą sławę niestety... (co nie znaczy, że można usprawiedliwiać UPA, trzeba ostro potępić i wreszcie odmitologizować), ale to Ukraina musi sama się z tym uporać... Jak Polska z Jedwabnem (nadal są debile, co nie potrafią w to uwierzyć :/, a dziwimy się, że Ukraina nie potrafi z UPA...

Nie stawiacie ? A pomniki gen. Świerczewskiego ? Dmowskiego ? Burego ? (tu akurat Białorusini)

PS
A dziwisz się im, że czczą ? gdyby nie rzezie Polaków to by UPA było tak jak AK - cudna organizacją walczącą o niepodległość swego kraju... A Ukraińcy na siłę szukają bohaterów do zjednoczenia narodu, a ci akurat pasują :P pomijają złą część i mają bohaterów... U nas też się zamiata złe karty od dywan i myśli, że jak się nie mówi to problem znika...

ocenił(a) film na 1
pixi222

Porównujesz garstkę chłopów którzy w okresie gdy Polska była pod niemiecką okupacją i nikomu nie zależało na utrzymaniu porządku, wręcz przeciwnie Niemcy rozpalali nienawiści społeczne do zbrodniczej ideologii UON-u i UPA ?? Jakaś garstka chłopów z karnistrem benzyny od Niemca, wykorzystująca bestialsko sytuację, ze Niemcy im na to pozwolili, na co nigdy Polskie władze by nie przyzwoliły, tylko zapominasz, że w tym czasie były eksterminowane przez Sowietów i Niemców więc ich nie było. I Ty porównujesz to z rzezią, która trwała 2 lata na Wołyniu, gdzie mąż Ukrainiec musiał zabic żonę jeśli była Polką na oczach UPA?

Czy stawiamy pomniki, tym co wydawali Żydów??? I nie powtarzaj za Palikotem tych obelg o Dmowskim.
To, że Ukraina nie może znalezc innych bohaterów, to nie mój problem, może za słabo szuka. Jak byli tak bardzo krzywdzeni przez Polskę, to w zemście mogli z nami rozpocząc normalną wojnę a nie rżnąc cywili, dzieci i kobiety.
I kto zamiata pod dywan : historycy zajmują się tym co się stało w Jedwabnym, np Nowak. Szkoda, że dysponujesz tylko wiedzą od Grossa, który sam mówi, że jego książki historyczne nie są.

fofa

Naucz się czytać ze zrozumieniem, a potem wmawiaj mi swoje pseudoteorie.
Żadnej książki Grossa nie czytałam, o Dmowskim wiem to z historii w szkole. Dalej mam tłumaczyć, czy już wreszcie zaczniesz myśleć ?
Mogli wiele zrobić, a zrobili, co innego i nic nie poradzisz, a teraz musimy czekać aż Ukraina się rozliczy ze swoimi demonami.

PS
Pierwszej części twej wypowiedzi wcale nie rozumiem, sorry :P

ocenił(a) film na 1
pixi222

Ton Twojej odpowiedzi wskazuje na bardzo niską kulturę osobistą.
Płacz dalej nad cięzkim losem Ukraińców za II RP i cytuj panią od historii w szkole jako zródło wiedzy :))

fofa

Wolę panią od historii niż mądrali z internetu :P
Nie płaczę nad niczym, więc nie martw się ;)
A wiesz, skąd ten ton ? Z takich wpisów, gdzie wmawia mi się dziwne rzeczy, których nawet nie pomyślałam... i wow pisać o kulturze osobistej po tonie wpisu :P

pixi222

Masz jakieś przykłady na poparcie słów "spójrz szerzej na historię polsko-ukraińskich (ruskich) stosunków to zobaczysz, że Polacy wybili wiele więcej w ciągu dziejów"? Czy to tylko puste oszczerstwa?

Mówiąc, że "skolonizowali ziemie ruskie i uciskali autochtonów przez wieki" zapominasz, że na tych terenach nie było polskiej władzy. Rządzili tam książęta ruscy.

Stosunek do kozaków był taki że zaproponowaliśmy im by przyłączyli się do rzeczypospolitej na takich samych prawach jak Polska i Litwa (Unia hadziacka).

Piłsudski dążył do zbudowania silnego i niezależnego państwa ukraińskiego. Petlura zawarł układ sojuszniczy z Polską.W okresie międzywojennym powstało wiele szkół ukraińskich.

Ty chyba jesteś jakimś ruskim rasistą skoro posługujesz się wrogą i kłamliwą antypolską propagandą. Zresztą to Rosjanie sponsorowali omawiany antypolski paszkwil Pokłosie. Zwalacie winy na innych bo jesteście największymi w historii ludobójcami?


fofa

Garstka chłopów tu, garstka chłopów tam, garstka chłopów w Jedwabnem, garstka chłopów w Goniadzu, garstka chłopów w Białymstoku, garstka chłopów w Radziłowie, garstka chłopów w Wąsoszu, garstka chłopów w Kieleckiem. Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. A Ukraińcy zabijali Polaków, a w USA Murzynów biją. Naród z którym się identyfikujesz ma również krew na rękach, pora na rachunek sumienia, a nie obracanie kota ogonem.

ocenił(a) film na 1
Lubo

Naród to wybiera swoich przedstawicieli, którzy go reprezentują a nigdy wybrane władze naszego narodu nie miały na sztandarach wypisane - zabijaj Żydów. Nigdy. AK wykonywało egzekucje na szmalcownikach, powołało ŻEGOTĘ do pomocy Żydom. W przeciwieństwie do Niemiec i Ukrainy. To, że gdzieś tam pani w Hipolitowie zabiła dzieci, że gdzieś jakaś Madzia też zabiła dziecko nie czyni z Polskich kobiet morderczyń. Jak masz coś na sumieniu to klękaj i się kajaj.

Lubo

Dlaczego powtarzasz te ohydne antypolskie oszczerstwa? Nie było takich chłopów nawet w Jedwabnem. Nawet tzw. pogromy polegały najczęściej na tym, że uzbrojone bojówki żydowskie napadały na polskich włościan bo nie chcieli kupować u żydów.

użytkownik usunięty
pixi222

Ja zgadzam się w pełni z Glo00. Zgadzam się w pełni. Bardzo mało osób wie o tym co UPA wyprawiało na Wołyniu. Ja pochodzę z tamtych regionów, i do tej pory pamiętam opowieści babci o tym jak to "sąsiedzi" z pobliskich wsi okrążali polskie wioski i wybijali ludzi dokładnie takimi metodami. I nikt nie może powiedzieć że te 200 000 Polaków "nagrabiło" sobie taki los. Nic nie dzieje się bez przyczyny a jedne wydarzenia wynikają z drugich, ale nie można tak pisać. Choć nie wiem jakie historyczne okoliczności mogą tłumaczyć takie bestialstwa których dokonywano, nabijanie niemowląt na pale, zakopywanie żywcem, odcianie piłami kończyn i wrzucanie tułowiów do studni. Tutaj chodzi o pamięć o tych wydarzeniach, żeby nie dziwić się czemu ukraiński rowerowy rajd im. Bandery nie został wpuszczony do Polski. Więcej ludzi pójdzie do kin niż sięgnie do książek.

Nie napisałam nic o usprawiedliwianiu, ani tłumaczeniu, jednie podałam kontekst i przyczyny rosnącej ówcześnie przez lata nienawiści do Polaków...
Naucz się czytać ze zrozumieniem, a potem wmawiaj mi niewiedzę :P
A to, ze mało osób wie to zawdzięczamy gównianej nauce historii w szkołach...

PS
Cały czas się zastanawiam, czy to ciągłe wypisywanie przez co niektórych użytkowników bestialstw z Wołynia to nie jest jakaś wersja masochizmu...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
PPS

Mamy gównianą, bo za mało jej jest i za mało przerabia się historii PRL-u i współczesnej - w tym sensie :P sorry, uogólniłam :( Nie chodziło mi o to, co jest w podręcznikach.
Teraz dobrze się wyraziłam ? ;)

pixi222

Oj pixi, coś mi się wydaje, że nie masz bladego pojęcia o tym ilu Rusini/Ukraińcy wybili Polaków "w ciągu dziejów". Przypominam ci, że powstania kozackie to były, poza widowiskowymi starciami wojsk RON z oddziałami kozacko-tatarskimi, w gruncie rzeczy okrutne czystki etniczne dokonywane na Polakach i Żydach osiadłych na Ukrainie (swoją drogą Żydzi posiadają spore info na ten kozackich zbrodni). Całkiem prawdopodobnym jest, że Rusini/Ukraińcy maja więcej polskiej krwi na rękach niż vice versa.

La_wenda

Oj wendo, wendo tylko na tyle cię stać ? "nie masz bladego pojęcia" :P i dyskutuj z takimi :(
Pisałam o kozakach Chmielnickiego :p
Całkiem prawdopodobne, że oboje mamy rację ;) tylko ani jedna strona nie che rzetelnie tego poobliczać niestety...

pixi222

To i tak nie ma znaczenia. Argumentacja w stylu – wyście sobie przez wieki nagrabili, więc
zaczynamy was mordować począwszy od 9 lutego 1943, nie jest zbyt przekonująca.

Co do Petlury. Zachodni Ukraińcy uznawali go za zdrajcę, a o umowie polsko-Petlurowskiej, w której Petlura zrzekł się Galicji i Wołynia na rzecz Polski, nie chcieli słyszeć. Wyprawa Kijowska była projektem polsko-wschodnioukraińskim, nie wspieranym, a wręcz potępianym, przez zachód Ukrainy. "Wykiwanie" Petlury (i to na pewno nie przez Piłsudskiego) zapewne mało ukraińskich nacjonalistów obchodziło.
Nie ma co się bawić w wyszukiwanie "kontekstu" sięgającego nawet kilkaset lat wstecz. Do rzezi wołyńskiej doprowadziła bezpośrednio faszystowska ideologia OUN-B w połączeniu z doświadczeniem UPOwców w mordowaniu cywili (wielu z nich było w poprzednim wcieleniu policjantami w służbie niemieckiej biorącymi udział w mordach na Żydach i pacyfikacjach wsi), a nie rzekoma wielka nienawiść zwykłych Ukraińców do Polaków. Po prostu taki sposób rozwiązania konfliktu o dany teren wydał się Banderowcom najbardziej właściwy. Przykład dali Naziści "oczyszczając" teren Wołynia z Żydów. OUN-M i Bulbowcy sprzeciwiali się "ryzaniu" Polaków. Skończyli rozbici przez stosujących brudną taktykę Banderowców. Szacuje się, że ci ostatni zabili również kilkadziesiąt tysięcy niepoprawnych politycznie Ukraińców.

La_wenda

Dżizas, a czy ta zbrodnia w ogóle była racjonalna ? Niet, to jak powody, które skłoniły ludzi do zabijania mają być racjonalne :P Podałam jedynie fakty, jakie dla mnie są powodami tego wybuchu nienawiści.
Napisałam, że się zgadzam z takimi działaniami ? Usprawiedliwiam kogoś ? Nie :)

A to nie Piłsudski zdradził Ukrainę traktatem ryskim ? :P:P
" Zdradzeni przez traktat ryski mogą czuć się także nasi wschodni sojusznicy. Wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić Semena Petlurę i jego żołnierzy, którzy wsparli polski wysiłek zbrojny siłą czterdziestu tysięcy żołnierzy. Uznając de iure sowiecką Ukrainę, Polska cofała poparcie dla Ukraińskiej Republiki Ludowej z Petlurą na czele, co musiało zostać odebrane jako zdrada. Jak się okazało, błąd ten miał długotrwałe skutki, ponieważ od tego momentu wrogość Ukraińców wobec Polski zaczęła systematycznie rosnąć. Swoim postępowaniem Rzeczpospolita dała antypolskim środowiskom doskonały argument do rąk."

Jasne, że UPA samo z siebie nie potrzebowało historycnzych zaszłości, żeby zabijać, ale tam przecież też lud to robił, a w ich pamięci pewnie stosunek polskich panów/władzy od wieków wobec nich trwał...

pixi222

Piłsudski Traktatu Ryskiego, dzieła Endecji, nie podpisał. Był wręcz odsunięty od negocjacji. Zachód Ukrainy, jak już wspomniałam, za Petlurą nie szalał, więc wątpię, aby czuł się zdradzony. Natomiast cofnięcie poparcia dla Petlury było jak najbardziej właściwym posunięciem. Uważam, że Polacy wywiązali się ze swoich zobowiązań – ofiarowali pomoc w zdobyciu Kijowa i go zdobyli. Problem polegał na tym, że Petlura nie był w stanie utrzymać się na "tronie", i nie miał poparcia wśród tamtejszych Ukraińców. Najwyraźniej nawet Bolszewicy byli bardziej popularni od niego. Ukraińcy "wsparli polski wysiłek zbrojny" Owszem, Ukraińcy wsparli polski wysiłek zbrojny, który miał na celu pomóc Ukraińcom. ;) Po co się Polacy w ogóle się do tego Kijowa pakowali ryzykując własną niepodległość?

"Lud to robił" Rzeź Wołyńska nie była spontanicznym wybuchem nienawiści spowodowanej przez zaszłości historyczne jak próbujesz ją opisać, lecz dobrze zorganizowaną, skoordynowaną militarną akcją, czystką etniczną lub nawet ludobójstwem, oczyszczaniem terenu na wzór Einsatzgruppen podjętym przez określoną militarną organizację, nie jakiś tam ukraiński mob. Jej powody były jak najbardziej racjonalne w oczach Banderowców - osłabienie polskich sił i argumentów w oczekiwaniu na polsko-ukraińskie starcie, które miało nastąpić pod koniec wojny lub bezpośrednio po. Banderowcy celowo torturowali ludzi i okaleczali ciała, aby sterroryzować Polaków i zmusić ich do opuszczenia całej Ukrainy zachodniej. Nie jest znany przypadek, w którym ukraińscy cywile napadli na swych polskich sąsiadów z własnej inicjatywy, bez udziału UPA.

La_wenda

Polacy pakowali się w wiele dziwnych rzeczy ryzykując wiele ;)
Nie napisałam, że sam lud mordował sam z siebie, więc nie wiem, do czego pijesz :p Jasne, że UPA ich indoktrynowało i możliwe, że co mniej gorliwych przymuszało, ale wydaje mi się, że większość sama była chętna :/
Poza tym NIE twierdzę, że TYLKO zaszłości historyczne tu zadziałały. Po prostu próbuję sobie wytłumaczyć, jakim cudem do tego doszło i z jakich powodów... A wydaje mi się, że było ich multum różnych i te, które podałam też i inne... A w ogóle do tej zorganizowanej czystki Upowców też coś musiało podkusić...

pixi222

Przecież napisałam co ich podkusiło... :/

Przy okazji, właśnie zdałam sobie sprawę z bezsensu i wręcz płycizny tej dyskusji. Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej i uogólnianie w stylu: "Polacy wybili", "Ukraińcy wybili", "Polskie pany - ukraińskie sługi", "Polacy sobie nagrabili" jest niewłaściwe. Dopóki ludzie będą uważać, że zaszłości historyczne, czy decyzje polityków, czy jakieś inne "powody" mogą tłumaczyć zbrodnie na niewinnych, jest ryzyko, że mogą się one powtórzyć. Mordy na niewinnych powinny być bezzwłocznie i jedynie potępiane, a nie tłumaczone przez podawanie "powodów".

La_wenda

A widzę, ale Dla mnie oczyszczanie terenu to był efekt, jaki chcieli otrzymać..., a dlaczego chcieli tego to właśnie pytanie...

Ha racja, ale ja nikogo nie tłumaczę i nie zamierzam ! tłumaczenie a wyjaśnianie to co innego :p

pixi222

pixi, napisałam dlaczego ;)

La_wenda

co nie znaczy, że to były jedyne powody :)

pixi222

Był to główny/bezpośredni powód ;) A może chcesz więcej powodów w stylu: dowódca OUN-B Mykola Lebed był niedojrzałym psychicznie 30-latkiem, bo takie "powody" też niektórzy historycy podają... Wyłączam się z dyskusji.

La_wenda

Nie zmuszam do zgody ;)
Taka np. choroba psychiczna też wyjaśnia działania konkretnych zbrodniarzy.

pixi222

Pixi222 nie da się tego po prostu czytać; to jest po prostu straszne, próba usprawiedliwienia morderców, deptanie pamięci ofiar torturowanych na Wołyniu, całych rodzin, dzieci, niemowlaków, ciężarnych.
Wskaż mi zbrodnie Polaków w XX w współmierne w ilości zamordowanych do tego, co wyrządziły inne narody nam i sobie samym; Ukraina, Niemcy, Rosja, Żydzi (tak, tak).

dina28

o.O Nikogo nie usprawiedliwiam. Proszę zapamiętać.
Mniejsza ilość ofiar nie umniejsza zbrodniczości.
Bez odbioru.

ocenił(a) film na 1
aki4567

policyjna prowokacja

użytkownik usunięty
glov00

Albo Smarzowski. Taki film powinien powstać.O tym co się tam działo mało kto wie.

ocenił(a) film na 1
glov00

Oczywiście! O rodzinie Ulmów niech film zrobią! To były kpiny, te państwowe pieniądze wydane na Pokłosie lepiej by na chore dzieci wydali. Zrobiono medialny cyrk z Kac Wawą, która była robiona za prywatną kasę i nikomu niczego złego nie zrobiła, a typowo antypolskie Pokłosie dostało nagrody i kasę od państwa, szkoda, że część filmwebowiczów rzuciło się bez sensu na lekką komedyjkę, stawiając gremialnie jedynki bez oglądania, zamiast zbojkotować w ten sposób to cholerne Pokłosie

ocenił(a) film na 1
Platton

Jakimi kategoriami Ty myślisz ? Jacy "my" dokonaliśmy mordu w Jedwabnem, jacy 'my" mamy czuć się winni i przepraszać ? Jacy "my" daliśmy ciała ? Kupy się nie trzyma Twój i Pasikowskiego wywód. Za tę zbrodnię odpowiadają konkretne osoby, to był marginalny incydent w skali całej wojny i nagłaśnianie go wypacza w sposób gigantyczny zachowanie Polaków w czasie wojny. Dzisiejszy obywatel Polski nie ma za co przepraszać.
Możemy zastąpić myślenie Polacy-Żydzi kategorią mądrzy-głupi, dobrzy-źli tylko dlaczego głupimi i złymi mają być Polacy. A Sophie Scholl to zupełnie inna para kaloszy wiadomo, że dla Niemców wyciąganie takich epizodów jest bardzo korzystne, przecież wybiela ich w sposób fantastyczny, Niemcy i Żydzi robią filmy (w przeważającej większości) o swoich bohaterach, a Polacy o bandytach, kolaborantach, tchórzach. Widzisz różnicę ?

ocenił(a) film na 7
ajron1960

Primo. Polski przemysł filmowy w ostatnim czasie wydał chyba tylko jeden film o "bandytach, kolaborantach, tchórzach" - czyli "Różę", a i to oczywiście nieoczywiście. Mieliśmy już "Generała Nila", "Zamach na Gibraltarze", "Katyń" czy inne ciemności - może czas na coś mrocznego. Niemcy i Żydzi robią filmy o swoich bohaterach? Radzę obejrzeć sobie "Upadek", "Fałszerzy", czy nawet tę cholerną Sophie Scholl (w której przecież, nie wolno zapominać, wszyscy "źli" to też Niemcy).

Sekundo. Jeśli przyjmujemy twoją taktykę ("Za tę zbrodnię odpowiadają konkretne osoby"), to w takim razie jacy "my" możemy czuć się dumni z bohaterów, jacy "my" możemy mówić o chwale? To wszystko składa się na naszą świadomość, na bycie Polakiem. To bardzo wygodne, zepchnąć winę na kogoś konkretnego, a zasługi przypisać narodowi. Jestem dumny z bycia Polakiem, ale nie zapominam i o mniej chlubnej przeszłości (tak samo, jak jestem katolikiem i przyjmuję do wiadomości fakt krucjat).

Tercio - Zupełnie nie zrozumiałeś, o co mi głównie chodzi. Chodzi o to, by zamiast oglądać się na innych, czasem, by samemu być dla siebie w porządku, zrobić pierwszy krok, wyprać samemu swoje brudy zamiast czekać, aż ktoś zrobi to za nas. Niepotrzebnie wszyscy sobie rachujemy, kto zrobił ile dobrego, a ile złego i jak to się sumuje - trzeba czasem to po prostu zaakceptować.

ocenił(a) film na 1
Platton

ad,primo- wystarczy spojrzeć wstecz ile powstało filmów o "polskich bydlakach" w większości uznanych reżyserów np. Wajdy o niejakim Franciszku Kłosie (zwróć uwagę na Polaków w tle). Jeżeli chodzi o Generała Nila, specjalnie śledziłem jego emisje w Canal + i jak było, premiera normalnie 21, a potem kilkanaście powtórek w godzinach między 2, a 5 w nocy, dla kogo ? Nie było dosłownie żadnej powtórki w godzinach normalnych, dla ludzi, a promocja tego filmu, żadna, cisza.
Dobrze, że piszesz o Fałszerzach z Żydem bohaterem i w końcowym efekcie zwycięzcą, Niemcy to tylko tło dla Żydów, którzy są mądrzy, cwani i tak bardzo potrzebni Niemcom w ich planie. No i oczywiście Oskar. Nie zapomnij o oskarowym Schindlerze bohaterze niemieckim.

ad.secundo - jak zwykle proporcje. Polacy jako jedyni w 1939 walczyli z Niemcami, mieli Państwo Podziemne, walczyli w Powstaniu Warszawskim, które w porównaniu z Powstaniem w Getcie Warszawskim było faktyczną walką, a nie aktem desperacji garstki skazanych już na śmierć Żydów (w latach 90-tych Gazeta Wyborcza o Powstaniu Warszawskim 1 sierpnia pisała na 3-4 stronie, a o Powstaniu w Getcie pierwsze trzy szpalty). Nie można tego nie pamiętać, Polakom groziła śmierć za pomoc Żydom.

ad.tercio - Polacy nie muszą prać brudów, niech to robią ci co mają faktycznie brud za uszami, a rachować co złego i co dobrego zrobiono właśnie trzeba bo wynika z tego, że byliśmy narodem honorowym, odważnym i szlachetnym i to trzeba przekazywać, a nie się biczować. Idąc Twoją drogą państwo Izrael dzieli krok od Trzeciej Rzeszy, a niewinny wierszyk Grassa powoduje szum na całym świecie, zakaz wjazdu do Izraela i groźby pozbawienia wszelkich dotychczasowych osiągnięć.

I jeszcze niech Żydzi rozliczą się za kolaboracje z Sowietami w 1939, kolaboracje policji żydowskiej i Judenratów z Niemcami w gettach, mordowanie Polaków po wojnie przez ubecję, Polecam film Fotoamator pod kątem funkcjonowania getta i postaw Żydów wobec Niemców.
Reasumując czekam na wiele filmów o tej tematyce, ale znając realia się nie doczekam bo zawsze lepiej obarczać jednostki innych narodów niż podejść całościowo do swojej historii,

ocenił(a) film na 8
ajron1960

Niech robią to inni tak my Polacy zawsze ciemiezeni przez innych może poczytaj Rembeka faceta który napisał o Franciszku Kłosie a znał go osobiście byliśmy nie tylko bohaterami ale też złymi ludźmi mordującymi sąsiadó
w wojna wyzwala najgorsze instynkty warto o tym przypominać

ocenił(a) film na 1
ran_2

Dość!!! Jacy "my" ? Ty i ja ? 30 milionów Polaków ? W każdym kraju na świecie jakiś sąsiad zabija sąsiada. Bohaterami byli też konkretni ludzie, niestety w Polsce po 1989 często o nich nie pamiętano. Umiesz ważyć to weź na jedną szalkę wsze, a na drugą kwintal siana i porównując oblicz różnicę wagi. A później potępiaj Franciszka Kłosa i za niego przeproś świat.

ocenił(a) film na 8
ajron1960

A mniej metaforycznie? Franciszek Kłos był morderca i to nie ulega wątpliwości zabijał z takich lub innych przesłanek jak wielu mu podobnych Polaków zabijał nie jakieś kury tylko ludzi a ściślej obywateli polskich narodowości żydowskiej czyli tych którym jako przedwojenny policjant miał służyć ochroną. Tak ja czuje się winy za każdą podłość jaką wyrządzili moi rodacy uważam że bezdyskusyjnie należy o tym mówić nie po to przepraszać dla samego przetwarzania ale po to żeby wyciągnąć wnioski i nigdy w sytuacji kryzysowej nie zachować się jak

ocenił(a) film na 1
ran_2

To sobie powtarzaj i wyciągaj wnioski, biczuj się, pokutuj, ale beze mnie. W ogóle takie incydenty mnie nie obchodzą dzisiaj. Bardziej interesują mnie losy tych co mordowali Polaków, nie osadzeni zdrajcy, kaci i agenci obcych państw.
Przejmuj się podłością swoich rodaków, ale mów też o podłości dawnych ofiar, a dzisiaj bezkarnych tyranów Palestyńczyków. I myśl o sytuacji kryzysowej bo jeżeli przyjdzie to tylko i wyłącznie z winy państwa Izrael.
Spaprany film o Katyniu i o wojnie 1920 kręcone przez uznanych reżyserów z czasów wczesnej komuny.

ajron1960

Chyba już rozumiem skąd zacietrzewienie na dźwięk słowa Żyd - czytałem opracowanie z którego wynikało w oparciu o socjologiczne badania że Żydzi są o ok. 10-12 % inteligentniejsi od innych nacji.Zważywszy ich korzenie nie ma w tym nic dziwnego. Ale po co ta zawiść ?

ocenił(a) film na 1
Renifer60

Powiedz DLACZEGO żydów zawsze przedstawia się w dobrym świetle choć można byłoby zrobić nie jeden film o żydowskich zbrodniarzach np. NKWD albo o żydach mieszkających w Polsce, którzy we wrześniu 1939 roku witali z kwiatami najeźdźcę ze wschodu i pomagali NKWD wyłapywać i mordować Polaków.
Czy powstał o tym choć jeden film? Natomiast to jak pokazuje się jakieś pojedyncze przypadki i przypisuje się to całemu narodowi Polskiemu jest zjawiskiem powszechnym. Takich filmów już jest sporo a pewnie będzie jeszcze więcej. Jak mam to nazwać i co mam o tym myśleć? Jeśli ktoś wyszukuje jakiś zbrodniarzy w jednym narodzie (w każdym można takich znaleźć) to niech poszuka ich także w narodzie żydowskim. Ktoś się odważy? Wątpię... bo przecież o żydach nie można mówić źle, bo to "antysemityzm". Normalnie jedna wielka farsa.

ocenił(a) film na 1
glov00

Wyobraź sobie sytuację, że Twój żydowski sąsiad, któremu Polska użyczyła schronienia w momencie wejścia Armii Czerwonej współpracuje z sowietami i chce wyłapać i wymordować twoją rodzinę. Jak być się zachował? Jak byś się zachował widząc. że Twój żydowski sąsiad wita i wywiesza transparenty "Witamy Armię Czerwoną"? Jak byś się zachował i co byś czuł widząc jak Twój żydowski sąsiad wita NAJEŹDŹCĘ, który ramię w ramię z Niemcami zaatakował Twój kraj? Żydzi mają wiele czarnych kart w swojej historii tylko że o tym się nie mówi i nie kręci się o tym filmów.

1:46 na filmie - wspomnienia Polaków, którzy widzieli to na własne oczy:

http://www.youtube.com/watch?v=u0ciPnfXhhI

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones