Przechodzę na wegetarianizm :)

Po tym filmie uświadomiłam sobie, że jedzenie mięsa, to jest faktycznie jedzenie trupa. I że "nie zabijaj" dotyczy wszystkich istot, a nie tak jak zmanipulowały to religie, tylko ludzi.

70
  • Cudownie to czytać :) ja jestem od 4 lat, ze względów ideologicznych właśnie i oglądając film miałam nadzieję, że wzbudzi w ludziach również refleksję :)

• Super!!! Ja też jestem i cieszę się, że coraz więcej ludzi zaczyna się przekonywać o słuszności tego poglądu.

• Nie zabijaj nie zostało zmanipulowane przez religie. Nie zabijaj zgodnie z nauczeniem przynajmniej kk to jedno z podstawowych przykazań wymyślonych właśnie przez religie. Tak jakby co to marchew i kapusta też żyją, więc pozostaje Ci tylko głodowanie.

Wiesz jak przykro jest teraz takiej krowie hodowanej na mięso, że właśnie olałeś/aś jej cel życiowy. Ona nic innego nie planowała jak spokojnie przeżyć i rosnąć do czasu, aż będzie się nadawać na steka, a Ty tu wyjeżdżasz z przechodzeniem na wege. Może jeszcze zostań naturystą/tką, żeby tysiące dzieci szyjących ciuchy w chinach i korei straciło pracę i szansę na karierę?

• A przez te kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat myślałaś, że jedzenie mięsa jest czym?
    Dokładnie, wszystkich: http://natemat.pl/121759,uwaga-weganie-i-wegetarianie-naukow...

• Zdecydowanie wolę kiedy film powoduje takie dyskusje pozafilmowe, a nie polityczne ;) Mnie jakoś te sceny nie zawróciły z drogi jedzenia mięsa, ale faktem jest, że mięso z hodowli przemysłowej powinno być zakazane. Zresztą uprawie roślin też można sporo zarzucić - olej palmowy.

• źle to interpretujesz. Hasło "Nie zabijaj" zostało wymyślone przez ludzi ale jest zgodne z prawami natury z tym że dotyczy własnej rasy. To znaczy że człowiek nie powinien zabijać człowieka, pies nie powinien zabijać psa, słoń nie powinien zabijać słonia...

Ale przyroda wymyśliła coś takiego jak łańcuch pokarmowy. Najniżej są rośliny które żywią się wodą, substancjami z gleby, później zwierzęta które zjadają rośliny, jeszcze dalej zwierzęta które zjadają roślinożerne zwierzęta, na dalszym kroku zwierzęta które zjadają wszystko a na samym końcu zwierzęta myślące które też zjedzą wszystko ale przy tym, poza wyjątkami, nie dają się zjeść zwierzętom z niższego szczebla. Czyli ludzie.
    A sensem tego wszystkiego jest przetrwanie własnej rasy. Bo to jest jak gra która trwa już setki milionów lat gdy jedni aby przetrwać zabijają innych a na samym końcu i tak wszyscy poumierają, umrze planeta, umrze słońce. Gdzieś indziej narodzi się życie na nowej planecie i gra zacznie się od początku.

Więc nie należy się obrażać za to co się dzieje tylko zaakceptować reguły gry. I tak nie mamy na nie wpływu.

• racja, nie mamy wpływu na to, że lwy zjadają antylopy, ale mamy wpływ na to co SAMI zjadamy...
      dobrym podsumowaniem problemu jest film "earthling" (ziemianie) - dostępny online.

• Mamy wpływ dlatego zjadamy wszystko, w tym mięso. To że neandertalczyk musiał polować nie oznacza że gdyby był bardziej rozwinięty nie skorzystałby z wygodnictwa i po prostu hodował swój przyszły pokarm zamiast za nim gonić.
        Warto przy tym zastanowić się na sensem tego wszystkiego. Jako że człowiek zorganizował sobie łatwe i szybkie zdobywanie pokarmu może więcej czasu poświęcić na coś innego - nowe technologie itp. które jeszcze bardziej zwiększą jego przewagę nad innymi zwierzętami.
        Zaznaczę przy tym że choć jem mięso nie jestem zwolennikiem takiego przedmiotowego traktowania zwierząt a polowania potępiam choć odstrzał lisów i dzików zbyt bardzo podchodzących do ludzki osiedli toleruję. Jestem zresztą zwolennikiem powiększenia Puszczy Białowieskiej oraz objęcia większą ochroną lasów karpackich poprzez stworzenie Puszczy Karpackiej o zasięgu znacznie przekraczającym obecny park narodowy i całkowitego zakazu polowania na tych terenach - nawet na żubry które i tak za miesiąc zdechną ze starości.

• Ja nie wiem, czy przejdę na wegetarianizm, ale faktycznie film daje do myślenia w temacie traktowania zwierząt przez ludzi. I mam tu na myśli przede wszystkim pieski, które i dla takich myśliwych są przecież nieodłącznymi towarzyszami.

• Jak będziesz miała wątpliwości to obejrzyj "Earthlings".

• Ciekawe jest Twoje odniesienie przykazania "Nie zabijaj" do zwierząt. Bardzo mi się spodobało.

• warto poczytać trochę na temat przekładów biblii, jakie odbyły się na przetrzeni wieków. w starym przekładzie biblii nie było zdania "nie zabijaj" tylko "nie morduj" gdyż dopuszczalne było wtedy zabijanie np podczas. wojen oraz zabijanie zwierząt podczas polowania ( zwierzęta były zabijane na pokarm od wieków i to jest swoisty łańcuch pokarmowy )

• To jest dopiero manipulacja -wegańska :D- że religie zmanipulowały 5 przykazanie. Jeszcze zanim powstały religie człowiek polował. Jak już powstały religie to też polował, często czcząc zwierzęta, także które zabijał. A zabijał by jeść. By się ubrać. Tak to już jest, że człowiek jest wszystkożercą, a mięso zawsze stanowiło ważny składnik diety. Na długo zanim ktoś wymyślił weganizm i wegetarianizm. Te dwie ideologie nie są złe. Tyle, że jak to z ideologiami - łatwo stają się one maczugami do okładania inaczej myślących. Człowiek jedzący mięso nie jest zły. Tak jak zły nie jest polujący drapieżnik. Zły jest człowiek, który zwierzęta dręczy, zadaje im niepotrzebny ból. Bawi mnie trochę ten argument o jedzeniu trupa - no to może należy jeść żywe zwierzęta :D
    A czy rośliny nie są żywe? A frutarianie jedzą trupy roślin :D
    I na sam koniec - pisze o tym Matheozz - "nie zabijaj" oznaczało raczej "nie morduj" i raczej tak powinno być postrzegane.

• Szanowni przedmówcy, filmu nie oglądałam i raczej nie obejrzę ze wzgledu mna sceny cierpienia zwierząt, jednak ponieważ była tu dyskusja o wegetarianizmie i odczuwaniu cierpienia, pozwolę sobie dodać parę zdań. Ktoś napisał, że zwierzęta też zjadają inne zwierżeta. Ok, tak jest, ale czy widzieliście, żeby tygrys załozył sobie przydomową hodowlę, w której trzyma zwierzęta kopytne w tragicznych warunkach? Prawdą jest taka, że drapioeżnicy musza jeść mięso, nie mają innego wyboru, poz tym ich zdobyczą padają zazwyczaj sztuki słabe lub chore, inne zdołają uciec. Kwestia doboru naturalnego. Rzeczywistość zwierząt hodowlanych w hodowlach przemysłowych to zupełnie inna bajka. Ciepienie towarzyszy im od narodzin do śmierci. Więc nie porównujcie tego z polowaniem mięsożerców na roślinożerców.

Kolejna sprawa - odwieczny argument osób jedzących mięso w stosunku do wegetarian - przecież rosliny też czują! Owszem, kochani, czują, to fakt. Tylko zapominacie o tym, że na wykarmienie zwierząt hodowlanych potrzeba setek tysięcy ton roslin i gdyby te hodowle zniknęły, o wiele więcej roślin pozostawiono by w spokoju.

Tyle w temacie.

• A co, jeżeli wyrywasz marchewkę z ziemi obrywając jej boczne korzonki, później obdzierasz ją ze skóry i na żywca miażdżysz między zębami - nie słyszysz żadnego odgłosu rozpaczy - nie ma uszu, oczu czy ust by uzewnętrznić swoją tragedię, a gdyby tak miała i spojrzała oczami pełnymi bólu i zawyła co byś zrobiła !? Przechodząc do filmu to po obejrzeniu nieporozumienia jakim było dla mnie "Dziecko Rosemary" i właściwie słabym "W ciemności" zacząłem mieć pewien dystans do tej twórczyni, no ale do trzech razy sztuka. Tym razem się udało. Nie będę się rozpisywał nad tym wszystkim co można zawrzeć w słowie rewelacyjny. Po prostu znakomite kino. Może jeszcze pokuszę się na inną pozycją tej reżyserki. 9/10 !!!

• Przecież to religia wymyśliła "Nie zabijaj", a ludzie to zmienili. Coś ci się pomyliło.

• Czyli najlepszy z tego morał. Jedzie kamienie :) Powiem tak chcialam zostac wegetarianka z powodu tego jak traktuja zwierzęta w rzeźni ale sie nie udalo. Zreszta czym weganie sa lepsi od innych. W sumie jedza trawy itp. Czyli pozywienie krowy wiec jakby nie sami sa hipokrytami. Uwielbiam zwierzeta ale stado lwow nie bedzie sie zastanowialo czy jestes miesem czy warzywem a cie zaatakuje. Proste I logiczne.

• A ja lubię mięsko.Chodzę w skórzanej kurtce ,mam buty ze skóry,i k..... dobrze się z tym czuje.Macie swoje poglądy ,nie narzucajcie ich na siłę innym.

• Więc będziesz pożerać zamordowane rośliny ... strzel samobója to nie będziesz musiała nikogo zjadać :P

• "Nie zabijaj" dotyczy wyłącznie ludzi, do tego znaczy "nie morduj".

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
o