PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8774}

Polowanie na Czerwony Październik

The Hunt for Red October
7,7 121 410
ocen
7,7 10 1 121410
7,7 15
ocen krytyków
Polowanie na Czerwony Październik
powrót do forum filmu Polowanie na Czerwony Październik

Trzy razy

ocenił(a) film na 7

Przy trzecim oglądaniu już wyraźnie widziałem mielizny scenariuszowe, błędy rzeczowe i realizacyjne. Obniżyłem pcenę do 7. Czy to film się zestarzał, czy ja?

jak45

Nie zawsze kolejne obejrzenie filmu pasuje do naszych wspomnień, bo istotny jest moment kiedy film się pojawił, ale też nieuchronne są porównania do później wyprodukowanych. Choćby animacje przedstawiające pokonywanie rowu oceanicznego z punktu widzenia obecnych możliwości są słabiutkie. Za to zapewne obecnie scena wynurzenia alarmowego też zostałaby stworzona na komputerze (bo taniej), więc coś za coś.

ocenił(a) film na 7
bazant57

Mnie bardziej podpadły błędy rzeczowe - np. widzialne odległości okrętów w wodzie pokazywały jakie 100 m, co w rzeczywistości jest już odległością kolizyjną; kierowanie przez kilku ludzi, do tego nieznających ocego okrętu, jego manewrowaniem, zanurzaniem, itd. jest niemożliwe - procedura zanurzania/wynurzania wymaga precyzyjnej i szybkiej wspólpracy wielu wyszkolonych na danym sprzęcie, zgranych specjalistów; poruszanie się w labiryncie kamiennych szczytów z pokazaną precyzją jest absolutnie niemożliwe; inna kwestia, to po cholerę między nimi płynęli, mając nad sobą wiele metrów wolnej toni? Takich błędów zauważyłem mnóstwo. Fakt, przy pierwszym oglądaniu nie przeszkadzały, ale przy trzecim drażniły.

jak45

Przypuszczam, że scena kiedy okręt podwodny na pełnej prędkości wykonuje zwroty wg czasu odmierzanego stoperem, to celowe schlebianie przekonaniu amerykańskiego widza, że rosyjska technika to prymityw. W jaki sposób mierzący 198 m, szerokości 26 m i poruszający się z prędkością 14 m/sek okręt nie miałby przy potencjalnym nakładaniu się błędu pomiaru czasu, czy szybkości reakcji ludzi na ustny rozkaz, oraz ręcznym poruszaniu sterami zaryć w podwodną przeszkodę, Clancy w książce nie wyjaśnił. Co do przyczyny płynięcia przy dnie, to chodziło o oszukanie rozmieszczonych wzdłuż linii podwodnych szczytów amerykańskich szumonamierników kontrolujących ruch okrętów podwodnych na Atlantyku.

ocenił(a) film na 7
bazant57

Rozumiem. I tak w sumie zgodność z realiami w tym filmie jest o niebo wyższa niż w większości filmów techno-sensacyjnych czy s-f. Tam czasem można się nieźle pośmiać z ignoranctwa naukowego czy technicznego. Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones