PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1118}
7,8 43 659
ocen
7,8 10 1 43659
8,3 35
ocen krytyków
Popiół i diament
powrót do forum filmu Popiół i diament

Jeden z najlepszych filmów Wajdy. Szkoda, że przyznaje rację tylko jednej stronie - komunistom. Jednak AKowiec Maciek Chelmicki jest pokazany w miarę uczciwie, po ludzku. Cybulski wyglądał jak młody Polak z końca lat 50. - amerykańska kurtka, wąskie spodnie. Wajda zrobił to celowo jakby chcial ten film uwspółcześnić (premiera była w 1958). Podobno do glównej roli był również typowany Tadeusz Janczar, który napewno zagrałby tak samo dobrze a może i lepiej. Prawdopodobnie inaczej. Ostatnia scena została wymuszona przez rządowych decydentow. Chodziło o to żeby pokazać że Maciek umiera na "śmietniku historii". Wiadomo jakie były czasy i reżyser musiał iść na kompromisy.

poznan56

A wiesz może dlaczego on w ogóle uciekał?

wilczekstepowy

W filmie wygląda na to, że uciekał bo się przestraszył. Alegorycznie można powiedzieć że uciekał przed "nową rzeczywistością". W książce, żołnierz, który strzelał, pyta się umierającego Maćka: "Człowieku, pocoś uciekał?".

poznan56

Dzięki za odpowiedź! Właśnie tak to odebrałem, że te uciekanie było takie histeryczne.

poznan56

film przyznaje rację komunistom? może niechcący zmieniłeś kanał?

doorshlaq

Nie w takim stopniu jak książka ale przyznaje. Smierć Maćka na "śmietniku historii" właśnie o tym świadczy. Zauważmy jak Wajda ukazuje panią półkownikową i jej towarzystwo. Są to ludzie z minionej epoki (coś w rodzaju zdegenerowanej arystokracji). Komuniści nie są może idealni (major Wrona) ale budują "nowe". Sekretarz Szczuka (zastrzelony przez Maćka) jest chyba najbardziej pozytywną postacią filmu. Proszę jeszcze raz uważnie obejrzeć.

ocenił(a) film na 10
poznan56

Zwróć uwagę na aspirantów do władzy na bankiecie. Aż tak różowo ich nie odmalowano. A że Szczuka nie jest prymitywnym, agresywnym typem pijącym wódkę z talerza, to film przyznaje rację komunistom? Podobnie jest z drugą stroną. Czyszczenie szabelki i picie koniaczku przy kartach nie świadczy o degeneracji. W scenie przesłuchania też nie ma podziału na dobrego i złego.


Nie wiem, czy większość oglądających to odnotowało; nie same podziały polityczne i wizje polski są kołem napędowym tragedii w filmie. Wyrok na Szczukę zapadł z pobudek prywatnych. Chodziło o chłopaka, którego chciał odebrać "arystokratycznej rodzinie". Dlatego musiał zginąć. To zaważyło na losie Maćka.

Ostatnia scena była pomysłem reżysera, jest wieloznaczna i nie można interpretować jej jednoznacznie jako wymuszoną przez władze. Poza tym, Wajda gdzieś opowiadał, że chcieli mu ją wyciąć.

Piramidoglowy

To nie tylko "czyszczenie szabelki" ale rowniez rozmowy o tym, zeby jak najszybciej uciec z tej koszmarnej "komunistycznej" Polski (Pulkownik znajduje sie juz na Zachodzie).
Co do przesluchanie to bicie w twarz nie mozna chyba uznac za cos dobrego. Wiadomo ze UB stosowalo duzo gorsze metody niz zwykle bicie.
Wyrok na Szczuke wydany z pobudek prywatnych??? To jakas niezwykla fantazja. Wyrok zostal wydany przez podziemie antykomunistczne a konkretnie przez majora AK ukrywajacego sie u Staniewiczowej. Major w rozmowie z Andrzejem mowi mniej wiecej tak: Pan, panie poruczniku zdaje sobie sprawe jaki jest zakres wladzy miejscowego sekretarza PPR. Usuniecie takiego czlowieka sprawiloby dobre wrazenie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones