PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1185}

Potop

7,4 79 644
oceny
7,4 10 1 79644
7,1 18
ocen krytyków
Potop
powrót do forum filmu Potop
ocenił(a) film na 10
obleh

Najważniejsze zachowano, byłam nawet zaskoczona, bo całkiem nieźle to wyszło. Moje spostrzeżenia dotyczące brakujących scen:
- nie ma rozmowy Butrymów z Oleńką o swawolach Kmicica i jego kompanii, a także przyjazdu kompanów Kmicica do Oleńki z prośbą o pomoc dla Andrzeja,
- brakuje poddania Szwedom w Ujeździe ("Szwecją jesteśmy już, nie Polską"), okrojono też słynny marsz Szwedów do minimum,
- epizod kiejdański jest niemal w całości, powycinali rzeczy, których na pierwszy rzut oka można nie zauważyć, np. jak Radziwiłł przygotowuje pistolet w szufladzie przed rozmową z Kmicicem,
- trochę skrócona rozmowa Zagłoby z Rochem Kowalskim, ale ten skrót nie razi,
- w rozmowie Kmicica z Bogusławem bardzo zabrakowało mi stwierdzenia, że "Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna (...)",
- wycięto przygotowania Kmicica do wysadzania kolubryny (ale samo wysadzanie oczywiście jest, motyw z Kuklinowskim też)
- kiedy Jan Kazimierz wraca do kraju, nie ma sceny jak Czarniecki doradza mu przeprawę po cichu przez góry,
- scen mówiących o słabnących Szwedach też brakuje, chodzi mi o momenty kiedy Wołodyjowski i Zagłoba jadą konno z wojskiem przez strumień i rozmawiają o Szwedach i jak Szwedzi łapią kurę na oczach Karola Gustawa,
- chyba największy zgrzyt jak dla mnie to kwestia powrotu Oleńki do Wodoktów z Taurogów; sprawa dobierania się Bogusława do Oleńki kończy się na tym, że Bogusław dostaje w głowę od kogoś- i właśnie Redivivus nie wyjaśnia od kogo, bo nie ma ani szybkiego wyjazdu Oleńki i ciotki, ani zemsty Bogusława na Braunie; kolejne spotkanie z Oleńką dopiero na saniach w Wodoktach,
- nie ma też części rozmowy Soroki z Kmicicem przed scenami w kościele (kiedy Kmicic pyta Sorokę jaki dziś dzień).

Poza tym jakieś drobne cięcia np. w scenie kuligu albo kiedy Kmicic doskonali się w szabli, ale to nie rzuca się w oczy. No i oczywiście początek jest skrócony, napisy początkowe są zupełnie nowe.

ghost_in_your_house

Dzięki. Skoro napisy są nowe to rozumiem, że film nie jest podzielony na dwie części jak to jest z oryginałem.

ocenił(a) film na 10
obleh

Nie jest, wszystko tworzy zwartą całość

ocenił(a) film na 10
ghost_in_your_house

Dzięki za tak szczegółowe porównanie. Widzę że musisz znać ten film bardzo dobrze , skoro udało Ci się od razu tyle różnic wychwycić.
Ja się doszukałem niewielu, ale najbardziej rzucił mi się w oczy i zirytował bezsensownie obcięty wątek z Braunem.

ghost_in_your_house

W scenie "marszu Szwedów" nie ma ani słowa o bitwie pod Kircholmem.

obleh

Nie rozumiem, jak twórca może sam wykastrować swoje dzieło.
Za komuny twórcy filmowi bu uniknąć cięcia nie decydowali się na publikację, a tu samo-kastracja,
Jak można było odrestaurować tylko fragmenty Potopu, takie filmy są dziedzictwem narodowym i nawet twórcy nie mają prawa po latach w nie ingerować.
Obawiam się się teraz w telewizji zaczną wyświetlać tylko tę nową wersję, a stara przepadnie w archiwach. Oby tylko nie na zawsze.

ocenił(a) film na 10
woj_2

Jest też odnowiona cyfrowo oryginalna wersja, puszczali ją w ostatnie Boże Narodzenie na TVN. Redivivus Hoffman zrobił, żeby mogły go wyświetlać kina, gdzie teraz prawdopodobnie nie przeszłaby wersja pięciogodzinna. Pozostaje mieć nadzieję, że telewizja pozostanie wierna oryginałowi.

ghost_in_your_house

Odnowiona wersję 5 godzinną można bez trudu ściągnąć z pewnego znanego portalu ;) Prezentuje się wspaniale swoją drogą :)

Ghost:
- jeżeli brakuje "czerwonego sukna" to straszna strata bo to przecież kluczowa wypowiedź dla przemiany Kmicica. W książce zresztą wryła mu się w psychikę i powtarzał ją przez sen.
- scena "Szwecją jesteśmy już, nie Polską" była na tyle krótka że powinna zostać
- nie sceny jak Kmicic doskonali się w szabli, więc pewnie także kiedy po chwili rozmawia z Michałem i się obejmują? Jak dla mnie to genialna scena ;/

Jaka jest pierwsza scena na początku?

ocenił(a) film na 10
intervieri

Miałam na myśli to, że scena jak Kmicic ćwiczy szablę jest, tylko pocięta, mianowicie ta właśnie rozmowa z Michałem jest niekompletna. Panowie rozmawiają, obejmują się, jednak to nie jest pokazane do końca. W oryginalnej wersji Kmicic muska jeszcze zupełnie niechcący pióro czapki Wołodyjowskiego, a następnie obaj panowie uśmiechają się do siebie, a tutaj ten maleńki fragmencik został wycięty. Może i mało znaczący niuans, ale bardzo go lubię, więc od razu zauważyłam, że tego nie ma ;)
Co do początku - sceny powrotu laudańskich razem z nowymi napisami (krócej niż w oryginale) i zaraz potem wnoszą rannego Wołodyjowskiego do domu Gasztowta.

ocenił(a) film na 10
intervieri

Odnowionej wersji 5 godzinnej nie ma. To o czym piszesz to jest stary remaster analogowy. Nie ma kompletnie nic wspólnego z cyfrową rekonstrukcją. Oczywiście też fajnie że chociaż taki jest, ale jak zobaczysz Redivivus to już nie będziesz pisał że tamten "wygląda wspaniale".

GodAs

No nie wiem. Jest wersja ze znaczkiem TVN, a w opisie 720p HD TV. Żywe kolory. usunęli tę smugę to dobrze zobrazowane jest tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=QMFETvoAb2Y

Wiadomo że w kinie będzie prezentować się lepiej. Aczkolwiek w niemałej niby Łodzi grają go tylko w jednym, baaaardzooo kameralnym... A ja po cichu liczyłem na IMAX ;)

ocenił(a) film na 10
intervieri

Link co podałeś dotyczy właśnie wersji redivivus.
Ale wierzę na słowo że tamta jest też już całkiem dobrze poprawiona, niestety nie mam do niej dostępu aby porównać.
W mojej na dvd są nawet jeszcze te wszystkie "gratisowe dodatki" (smugi, plamki i inne latające atrakcje).
Szczerze to do IMAXA bym akurat na ten film nie poszedł. Kręcąc film 40 lat temu już duży nacisk położono na wykorzystanie
szerokiej panoramy, a teraz przy rekonstrukcji jeszcze większy. Widać to na linku który podałeś, zobacz scenę zimową na saniach.
A filmy dostosowywane do IMAX rządzą się innymi proporcjami. Z drugiej strony wiem że tan naprawdę jedyny prawdziwy cyfrowy IMAX w Polsce jest tylko jeden, właśnie ten w Łodzi, zawsze mnie korciło aby kiedyś coś tam obejrzeć, dotąd nie miałem okazji (za daleko ;)
Na pocieszenie powiem że w większości miast Potop Redivivus jest w ogóle nie wyświetlany.
Ja byłem w Nowe Horyzonty we Wrocławiu, był wyświetlany tylko 2 (słownie: dwa) razy, i to przy sali zapełnionej w ok 1/4.
Ciekawi mnie też czy to kino (byłem pierwszy raz) ma tak tragiczne nagłośnienie, czy w filmie już tak jest ? Podobno wykonano również remaster ścieżki audio, ale ja słyszałem dźwięk gorszy niż z mojego dvd (najstarsza wersja bez poprawek).
Może ktoś się wypowiedzieć jak dźwięk brzmiał w innych kinach ?

użytkownik usunięty
GodAs

Not true.

Odnowiona CYFROWO wersja pełna (prawie 5 godzin), nie żaden stary remaster, była puszczana w Boże Narodzenie na TVN. Oglądałem, mam nagrane. Wersja HD, w bardzo dobrej jakości.

Stare DVD (na dwustronnych płytach) też mam. Różnica niebo a ziemia na korzyśc wersji TVN.

ocenił(a) film na 10

Widocznie reżyser Hoffman nie wie, ponieważ wypowiadał się że po raz pierwszy film odnowiono cyfrowo bieżącym roku :)

ocenił(a) film na 10
GodAs

... w bieżącym roku.

użytkownik usunięty
GodAs

Starość nie radość.

ocenił(a) film na 10

fakt

ocenił(a) film na 9
GodAs

Tu macie dvd w dobrej cenie http://www.empik.com/potop-hoffman-jerzy,p1102241227,film-p

ocenił(a) film na 10
DELUX99

Czekamy na DVD lub jeszcze lepiej BD wersji odnowionej cyfrowo :)

ocenił(a) film na 10
DELUX99

Teraz dopiero doczytałem się że on jest niby już po rekonstrukcji. Faktycznie DVD warte tej ceny.
Trochę czas trwania krótszy od poprzedniego wydania - 277 minut, było 315.

ocenił(a) film na 10
GodAs

Jestem świeżo po seansie i niektóre braki wołają o pomstę do nieba! Brakuje kilku naprawdę ważnych albo po prostu moich ulubionych dialogów/scen.
Mimo wszystko nie żałuję, że poszedłem do kina, bo zobaczyć Potop na dużym ekranie, to ciekawe przeżycie :)
Myślę jednak, że najlepszą opcją jest zakup zremasterowanego DVD i obejrzenie w FULL HD w domu (mówię oczywiście o pełnej wersji)

Szkoda, że w latach 70, nie przyszło nikomu do głowy zrealizować serialu ukazującego całość przygód Pana Andrzeja. Byłoby co oglądać!
Seans rozbudził mój apetyt i muszę jeszcze raz zabrać się za książkę, która naturalnie bije na głowę wszystko

ocenił(a) film na 10
MinioMP

Z DVD nie obejrzysz FULL HD. Niestety :(
Ale i tak masz rację że to najlepsza opcja.

ocenił(a) film na 10
GodAs

Chodziło mi o wersję o której mówił intervieri - 720p HD TV. Faktycznie może FULL HD z definicji to nie będzie, ale na domowym komputerze i tak będzie wypas obraz ;)

ocenił(a) film na 10
MinioMP

Jakby wydali na Blu-ray to od razu kupuję.

użytkownik usunięty
DELUX99

DVD to sobie mogą w d... wsadzić. Mamy 2014 rok, nie 2004.

ocenił(a) film na 10

Zgadza się. Widocznie doszli do wniosku że jak film historyczny to można się cofać w historii również z nośnikiem :)

ocenił(a) film na 10
DELUX99

Witam wszystkich.
Mam pytanie- zauważyłem, że na empiku w takich wersjach na DVD po rekonstrukcji zostanie wydana cała trylogia. Link podał wyżej DELUX99 .
Pytanie mam następujące ile trwa ta wersja Potopu? Czy to jest pełna wersja 5 godzina tylko zrekonstruowana czy ta krótka? Ktoś coś pisał ,że trwa jakieś 30 minut mniej ale to może po skróceniu napisów i objętość klatki w innym temacie coś takiego było poruszone. Spory mętlik się zrobił z tymi wersjami a ja lubię te pierwsze wydania ale w ładnej jakości by były super sprawa. Krzyżacy w wersji po rekonstrukcji super film.
Jest też w tym wydaniu Ogniem i mieczem , Pan Wołodyjowski ale to chyba również wersje pełne- tutaj o skróconych nie słyszałem.
Będę wdzięczny osobie która mi to naprostuje ;)
Dzięki za wszelką odpowiedź.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones