PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=489730}

Poważny człowiek

A Serious Man
6,7 39 486
ocen
6,7 10 1 39486
7,5 29
ocen krytyków
Poważny człowiek
powrót do forum filmu Poważny człowiek

Nie-poważny film

ocenił(a) film na 2

Cieszy mnie fakt,że bracia C. są rodzinni i tworzą osobiste filmy, wszakże rodzina jest ważna. Smucę się jednak, bo środowisko,z którego szydzą bracia nie jest mi znane. Tak samo nie jest mi znane poczucie humoru, które bazuje na monotonnej narracji, poprzetykanej absurdalnymi sytuacjami(nie mylić z komizm sytuacyjnym), które mają być satyrą. Przeczytałem gdzieś,że kluczem interpretacyjnym jest paradoks Schrodingera. Niestety wygląda to mniej więcej tak: mamy teorie heliocentryczną: Słońce w centrum naszego Układu Słonecznego. Słońcem jest pan Smith, jest on bogaty więc jego rodzina lgnie do niego, obchodzi się z nim potulnie, karmi ko pochlebstwami i pomaga w byle pierdołach - planety Układu Słonecznego.
Czy coś takiego jakkolwiek zmienia film? Niezbyt. Czy coś takiego ma wpływ na odbiór treści, która dla wielu osób wydaje się ambitna? Nie sądzę. Umieszczanie w filmie jakiejś teorii(jeszcze żeby teoria była naprawdę ciekawa) i tłumaczenie jej na podstawie perypetii bohaterów jest, moim zdaniem, pójściem po najmniej linii oporu(już abstrahuję od tego,że jeśli ktoś z ciekawości nie sprawdzi o co chodzi w paradoksie, nie będzie zbyt na bieżąco z treścią filmu).
W tym filmie potrzebna była odrobina łopatologii, nie można wszakże wymagać od widza aby znał daną teorię naukową. Brak tej wiedzy skutkuje niezrozumieniem stryktury filmu, to tak jakby reżyser śmiał się z widza,że nie ma tej wiedzy co on i to jego problem,że jej nie posiada. W tym wypadku odrobina wytłumaczenia np. podczas wykładu Gopnika, byłaby mile widziana.
Myślałem,że chociaż na końcu obroni się przynajmniej w formie dramatu. Źle myślałem.
Pierwszy raz film tak bardzo nie zdenerwował i był paskudną stratą czasu.
Zastanawia mnie jedno:
dlaczego filmy Smarzowskiego są na jedno kopyto,bo to wieczne czarnowidztwo i fatalizm, a każdy następny film braci C. ma elementy, które wielu fanów zna z poprzednich produkcji i które zadowolą ich oraz pozostałych widzów, będąc jednocześnie podsumowaniem ich twórczości?

ocenił(a) film na 6
katedra

Zgadzam się, że twórcy mogli trochę ułatwić jego odbiór. Ale muszę też przyznać, że gdy - długo po projekcji - wpadłem na to, co moim zdaniem poeta miał na myśli, poczułem dziwną satysfakcję. Satysfakcję, że na to wpadłem i że film nie jest tak bezsensowny, jakie sprawiał wrażenie podczas oglądania. Ale kto powiedział, że film musi się kończyć wraz z napisami The End.

Krótko o tej interpretacji. Według mnie - Larry Gopnik jak ten kot pudełku - cały czas był i żywy, i martwy - dopiero na samym końcu otwieramy pudełko i stwierdzamy, że kot jest martwy.

ocenił(a) film na 8
piotrowy

Ja jakoś kota Schrodingera nie potrafię wpisać w żadną interpretację, a sami bracia wrzucili go tam zapewne aby trochę z nas poszydzić tak jak z dentysty, który próbował znaleźć odezwę od Boga na zębach goya. Ja spoglądam na ten film jako produkcje bardzo osobistą dla Cohenów, a zarazem "współczesną" interpretacje księgi Hioba. Uwielbiam scenę z pierwszym rabinem(bez jakichkolwiek sympatii czy też powodów religijnych), który przedstawił Gopnikowi słowo perspektywa - tam gdzie jeden człowiek widzi monotonię i ból, drugi potrafi spojrzeć na to z zachwytem. Ta kwestia odbiła się później echem w scenie nad basenem kiedy brat Larry'ego daje mu wyraźny znak, że to jego Bóg naprawdę opuścił, kiedy on ma żonę, dwójkę dzieci, dom i pracę.

Mimo wszystko, zgadzam się, że jest to film zbyt niejasny. Z innymi tytułami nie miałem większego problemu w ich rozgryzieniu, no być może Miller's Crossing wymagał trochę kopania.

ocenił(a) film na 8
katedra

Jak na moje to trochę za bardzo kombinujesz z tym paradoksem Schrodingera. Nie sądzę żeby to był klucz do zrozumienia filmu.
Myślę, że ten film miał być dla "przeciętnego" widza niezrozumiały. Trochę jaśniejszy będzie dla osób mających jakieś tam pojęcie o kabale i jej założeniach. W filmie padają słowa, że bóg nie daje nam odpowiedzi na wszystkie pytania i tak samo postąpili bracia Cohen, tworząc film, który pozostawia wiele niewiadomych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones