PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8835}
6,4 2 206
ocen
6,4 10 1 2206
Poznań 56
powrót do forum filmu Poznań 56

Ktoś w odpowiedzi na posta "politikal" napisał zdanie "film o odwadze i pragnieniu wolności" ... nietety nie bardzo tak ten film odebrałem

... i to właśnie mi się nie spodobało. (myślę też, że dlatego że nie darzę sympatią pana Żebrowskiego, który jest tak wiarygodny jak za przeproszeniem wiedźmin) Film ma czasem bardzo ładne kadry i niekiedy, a szczególnie na końcu ładnie się zestraja z muzyką - to koniec komplementów które mogłę z siebie wykrzesać.

Legalizm jest przedstawiony jako tchórzostwo, rewoltą kierują nieodpowiedzialni i nie myślący wcale o swojej, ani tym bardziej cudzej przyszłości gówniarze - mam na myśli nie wiek, a postawy. Do tego jeszcze wychodzi na to, że tym co walczyli o wolność chodziło o pieniądze albo przynajmniej o banana... (nie bez kozery to zestawienie - moim zdaniem świadome - dziecko pokazuje świat wartości które wynosło z domu) Za to ci którzy mieli banany i salami byli szlachetniejsi bo wierzyli w "przygodę" ... głupie to i zakłamane.

O ile w filmie "sauna" pan Bajon pokazał rzeczywiście odmienny punkt widzenia, sytuację na pograniczu historii, o tyle tu swój niby humanizujący relatywizm pokazał w centrum historycznych wydarzeń (bo nie tylko w postaciach dzieci przecież). O ile w saunie mozna wyczytać jeszcze jakąś szczątkową prawdę, że rzeczywiście w ludziach po obu stronach barykady gnieżdżą się niskie uczucia, o tyle tu to po prostu "przegioł pałę". Istnieje różnica w pokazywaniu niedostrzeganych subtelności ludzkich postaw, a prymitywnym ich upraszczaniem wedle swojego "widzimisię".

Oglądając film można odnieść wrażenie, że odwagi dodaje ludziom tylko głupia bezrefleksyjna brawura, i że SB bywa ludzkie, a wojskowi byli niekumaci jak zagubione we mgle dzieci. Czy pan Bajon miał romans z komunizmem i teraz się publicznie rozgrzesza, czy po prostu próbuje pokazać, że rzeczywistość nie jest zawsze czarnobiała ? - To pozostawiam już waszej prywatnej ocenie ...

Zastanawia jednak fakt braku naprawdę szlachetnych postaw w przedstawionych ludziach ... czy naprawdę tak było ? Nie wiem, ale boję się, że ten film niepowinien być dla nas jedynym źródłem informacji.

PS: Co to za pomysł żeby takiego "misia" jak Lubaszenko obsadzić jako czołgistęęęę :) ? Gra tam takiego ciamajdę, że prawdopodobnie nigdy by go do wojska nie przyjeli, a tym bardziej nie wysłali na tłum "rebeliantów". To już chyba tylko po znajomości, albo żeby wykorzystać bijącą z jego twarzy poczciwość do swojej niestety niespecjaanie subtelnej gry z historią Polski.

ocenił(a) film na 9
JanekProsty

wiesz dlaczego wybuchla "rewolucja 56" w Poznaniu?
min. dlatego zeby moc zjesc jak czlowiek tego banana. wtedy Polacy nie mogli jesc tych glupich bananow - mieli odebrane czlowieczenstwo...

mysle ze Pan Bajon zadowalajaco oddal nastraje i oblicze ludzi tamtych dni. ja ty i ludzie zyjacy w XXI wieku nigdy nie zrozumieja pobudek, ktorymi kierowali sie bohaterowie poznanskiego czerwca.

Barthez_2

nie chodziło wcale o banana, chodziło o to że ówczesne państwo żądało coraz więcej pracy za coraz mniejsze wynagrodzenie. Ci ludzie nie walczyli o egzotyczne owoce ale o to żeby nie podnoszono im norm w pracy. Wtedy płacono ludzom psie pieniądze, dopiero po osiągnięciu normy dostawali premię która dawała jako taką płacę. Poznańscy robotnicy to nie była zgraja bumelantów tylko ludzi których nazywano "arystokracją wśród robotników" a za to co zarabiali ledwo wiązali koniec z końcem, a miało być jeszcze gorzej. Dlatego zaczęli protestować, a władza miała to gdzieś i zaczęła szczelać. I to w tym filmie powinno być jasno, mocno i starannie pokazane. A tak nie jest widzimy bandę rozwydrzonych szczeniaków i motłoch kopiący na śmierć człowieka oraz UB-owca który puszcza dzieciaka do domu choć mógłby go wsadzić na parę lat razem z rodziną. Żal. A czy ludzie żyjący w XXI wieku nigdy nie zrozumieją pobudek? oby nigdy nie musieli. Ale gdyby zostali zmuszeni pracować od poniedziałku do soboty po 8-10 godin za 600 zł, jednocześnie widząc że "rządzący" nic nie robiąc mają 50 razy lepiej, prędzej czy później by zrozumieli. I by powstali. I była by to walka o ludzką godność a nie o banana.

yarpen10

100/100!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones