PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=121348}

Pragnienie

Törst
6,3 306
ocen
6,3 10 1 306
Pragnienie
powrót do forum filmu Pragnienie

Pragnienie mistrza

ocenił(a) film na 5

Jeden z wcześniejszych obrazów mistrza, nie zaliczany do jego największych osiągnięć. Tytułowe "pragnienie" odnieść można by do chęci bycia z inną osobą... bycia za wszelką cenę. Jak to często u Bergmana bywa fabuła obraca się wokół dwóch - a nawet trzech - kobiet. Wszystkie powiązane są ze sobą łącznikiem w postaci mężczyzny, który jednocześnie jest źródłem ich największych cierpień (i jak często bywa vice versa ale tym faktem film się nie zajmuje). Pierwsza połowa filmu wyraźnie słabsza, trochę – można by rzec – mało Bergmanowska. Dłużyzny i niepotrzebne, nie prowadzące do niczego, w moim mniemaniu, sceny trochę męczą. Końcówka lepsza ale tylko dzięki kilku dobrym scenom. W pamięć osobiście zapadły mi trzy; W pierwszej bohater skrada się do partnerki niczym morderca chcący ją wypchnąć z pędzącego pociągu. Oglądając tę scenę naszły mnie skojarzenia z bohaterem "Lochów Watykanu" Gide'a (pomimo tego, że w tamtym przypadku powód zbrodni był zupełnie inny). Kolejna dobra scena to istnie lesbijski dialog dwóch bohaterek emanujący tłumionym pożądaniem (przynajmniej jednej z partnerek:). Ostatnia scena z filmu, którą zapamiętam pokazuje prawdziwą oraz wyimaginowaną śmierć dwójki bohaterek – kolejny raz sprawdza się reguła, iż to nasza wyobraźnia jest najlepszym dostarczycielem "intensywnych wrażeń":). Niczego nie widać ale jak bardzo jest to sugestywne... Z powyższych scen wyrokować można na co będzie stać mistrza już w tak niedalekiej przyszłości. Dodatkowo sama końcówka obrazu daje niejako pewną nadzieję na przyszłość, coś co będzie bardzo rzadkie w późniejszych filmach mistrza.

Druga osoba potrzebna nam jest niczym woda nawet jeżeli miałaby to być woda zatruta. Lepiej trwać w toksycznym związku niż skazywać się na życie w samotności. Bergman serwuje nam świat bez żadnych złudzeń, w którym to jednostka nigdy nie może i nie będzie zrozumiana.

Do mistrzostwa jeszcze daleko ale obrany jest już właściwy kierunek i to widać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones