PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=115906}

Proch, zdrada i spisek

Gunpowder, Treason & Plot
6,9 801
ocen
6,9 10 1 801
Proch, zdrada i spisek
powrót do forum filmu Proch, zdrada i spisek

Porażka absolutna

ocenił(a) film na 3

Wiem, że z filmów nie należy uczyć się historii i że film rządzi sie swoimi prawami, ale tutaj na BBC
zawiodłem sie totalnie. Ilość przekłamań, przekręceń, uproszczeń aż woła o pomstę do nieba. Może
na odbiór tego filmu wpłynął fakt, że aż za dobrze znam historię Szkocji, a w historii Marii Stuart mam
szczególne upodobanie. To powoduje, że jak widzę jak widzom robi się papkę z mózgu to aż mnie
skręca. Generalnie z tego filmu można się dowiedzieć, że Maria była królową Szkotów i miała syna
Jakuba. Tyle to i z wikipedii można się dowiedzieć. O reszcie proszę zapomnieć, bo to sci-fi. Sam film
nierówny, obie części to jakby dwa rożne filmy, gdzie bohaterowie prowadzą monologi jak w tragedii
greckiej tłumacząc durnemu widzowi kim są i co zamierzają. To tak się pisze scenariusze? Szkoda,
że tak wdzięczny temat został aż tak skopany.

użytkownik usunięty
Sandport

Nie oglądałem i nie obejrzę. Maria kuzynką Elżbiety? Jakiś brat lord? Albo czegoś nie wiem albo to rzeczywiście film pokroju Gwiezdnych Wojen

ocenił(a) film na 6
Sandport

Odkładałam obejrzenie tego filmu przez parę lat, w końcu kilka dni temu nadszedł wreszcie czas, żeby go "zaliczyć". Hmm... cóż mogę napisać: ... że spodziewałam się dobrego filmu, ... że spodziewałam się aktorstwa na wysokim poziomie, ... że spodziewałam się ujrzeć prawdziwą historię Marii i Jakuba. Tak ... spodziewałam się właśnie tego, jednak po obejrzeniu filmu czuję się głęboko rozczarowana. Ponad trzy godziny spędziłam przed ekranem i przyznam szczerze, że nie dowiedziałam się niczego ciekawego. Kilka powszechnie znanych faktów historycznych i zdecydowanie więcej przeinaczonych wątków - tylko to mogę napisać w temacie fabuły.
Jeśli chodzi o konstrukcję filmu to muszę się w tym miejscu zgodzić z moim przedmówcą. Film sprawia wrażenie dwóch zupełnie osobnych produkcji (i nie mam tu na myśli faktu, że opowiada historię innych postaci). Oglądając miałam wrażenie, że drugą część nakręciła zupełnie inna (gorsza) ekipa filmowa.
Jednym plusem, który udało mi się dostrzec w "Proch, zdrada i spisek" to Robert Carlyle w roli Jakuba VI (I) - moim zdaniem facet całkiem nieźle wykreował tą postać.
Podsumowując moją wypowiedź stwierdzam, że film jest ogólnie dość średni, a moją ocenę zawyżyłam tylko ze względu na sentyment do Marii Stuart. Być może dzięki temu, ktoś nie zainteresowany historią skusi się na obejrzenie tego filmu i choć trochę dowie się na ten temat. Na zakończenie napiszę jeszcze, że w moim prywatnym rankingu produkcji dotyczących Marii nadal na pierwszym miejscu znajduje się "Maria, królowa Szkotów" - stary film, który znacząco przewyższa wszelkie nowe produkcje "historyczne".

ocenił(a) film na 3
blackcat78

Ciekawy jestem tego filmu: http://www.filmweb.pl/film/Mary%2C+Queen+of+Scots-2013-554726
Zbieram się, żeby go obejrzeć :)
A ten stary, to masz na mysli ten z 1936 czy z 1971? Pytam, bo oba znam...

ocenił(a) film na 6
Sandport

Stary, czyli ten nowszy z 1971 roku :) Glenda Jackson jest moim zdaniem najlepszą Elżbietą I :)
W kwestii "Mary" nic ci powiedzieć bo jeszcze go nie wiedziałam...ale wcześniej czy później się za niego zabiorę. Szczerze Ci powiem, że jakoś boję się tych nowych filmów historycznych, co jeden to gorszy :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones