plakat - Prymas - Trzy lata z tysiąca (2000)

opisy filmu

(5)
 • "Prymasa" rozpoczyna scena uprowadzenia Kardynała Wyszyńskiego z Pałacu Prymasowskiego. Równocześnie z więzienia w Rawiczu zostaje zabrany więziony tam za nauczanie religii ksiądz Stanisław, a z więzienia w Grudziądzu współpracująca ze strażnikami, zastraszona zakonnica Leonia... Oboje będą stanowić swoistą "świtę" Prymasa w miejscu odosobnienia w Stoczku Warmińskim.
  Podsłuchiwany i szpiegowany Kardynał, manipulowany przez Komendanta, ma się załamać. Plan władz PRL zawiera także drastyczniejsze środki... Prymas próbuje zrozumieć dramatyczną sytuację, w której się znalazł on, Kościół Katolicki i cała Polska. Nie ocenia, nie szuka winnych... Ksiądz Stanisław, wbrew woli Prymasa, nie tylko podejrzewa Leonię o współpracę z Komendantem, ale znajduje na to dowody. Udaje mu się przekazać na zewnątrz informację o miejscu uwięzienia Wyszyńskiego. Liczy, że dzięki temu plany oprawców ulegną zmianie. Czy diabelski "wariant trzeci" wprowadzony przez Bieruta uda się zrealizować?

 • W filmie obserwujemy trzy lata z życia Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Ponieważ głosił on kontrowersyjne poglądy krytykujące tamtejszy ustrój władzy oraz demaskujące fałszywość ludzi rządzących w ojczyźnie, uważany był przez wielu Polaków za duchowego przywódcę i pastora narodu. Jednak władze PRLu nie pozwoliły głosić mu propagandy, wydając tym samym natychmiastowy rozkaz aresztowania Prymasa i nakłonienia go do współpracy.

 • Jeden człowiek staje przeciwko zorganizowanemu systemowi przemocy i kłamstwa. Wierny wyznawanym zasadom nie daje się złamać. Jego zwycięstwo staje się początkiem zwycięstwa narodu.
  Film "Prymas - trzy lata z tysiąca" to dramatyczna opowieść o wydarzeniach, które zadecydowały nie tylko o losach Kościoła katolickiego w Polsce, lecz także Naszego kraju...
  Starsi odnajdują w tym filmie wierne świadectwo swojego pokolenia; młodzi mogą zrozumieć, dlaczego Kardynał Stefan Wyszyński nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.
  [opis dystrybutora]

 • Polska, początek lat 50. Władze komunistyczne prowadzą represyjną politykę wobec Kościoła katolickiego. Ich działania nie podobają się kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który publicznie krytykuje kolejne posunięcia rządzących. Bolesław Bierut podejmuje decyzję o aresztowaniu duchownego. 25 września 1953 roku zostaje on w tajemnicy wywieziony z Warszawy i osadzony w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim oraz siostrą Marią Leonią Graczyk. Ich zadaniem jest szpiegowanie kardynała.

 • "Prymas - trzy lata z tysiąca" - to opowieść o kardynałe Stefanie Wyszyńskim. Poznajemy w tym filmie Polskę z okresu walki z kościołem. Wyszyński staje się niewygodny dla władzy, która najchętniej chciałaby się go pozbyć. Umieszczany w różnych miejscach odosobnienia jest nieustannie nakłaniany do współpracy i zmiany swego stanowiska. Wyszyńskiemu w jego więzieniach towarzyszy ksiądz Stanisław i siostra Leonia, która zastraszona postanawia donosić na Prymasa.

opinie i nagrody
multimedia
pozostałe