PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=786221}

Przeżyć: metoda Houellebecqa

To Stay Alive: A Method
6,5 1 897
ocen
6,5 10 1 1897
6,3 7
ocen krytyków
Przeżyć: metoda Houellebecqa
powrót do forum filmu Przeżyć: metoda Houellebecqa

Moja opinia

użytkownik usunięty

Nawet nie wiem od czego zacząć, ten dokument wywarł na mnie tak ogromne wrażenie że będę go wspominał przez najbliższe kilka miesięcy, podczas seansu w kinie momentami aż pociły mi się oczy, coś pięknego.

Z jednej strony bardzo depresyjny i dołujący, z drugiej zaś woła do widza żeby był sobą, żeby się nie poddawał, że śmierć niczego nie zmieni, dzięki cierpieniu jesteśmy w stanie odkryć w sobie nowe "ja", cierpienie jest podstawą tworzenia, wspiera artystę, jest dla niego inspiracją.

Jakie jest więc przesłanie tego dokumentu? Czy każdy kto cierpi może zostać poetą? A może nie chodzi dosłownie o bycie poetą, może kryje się za tym coś innego?

Poezja bez emocji nie istnieje, a cierpienie dostarcza wielu emocji, negatywnych emocji. Czy to oznacza że każdy artysta musi cierpieć? Czy bez cierpienia można zostać artystą?

W filmie jest też coś o chorobach psychicznych oraz o psychiatrykach, czy raczej szpitalach psychiatrycznych. Cierpienie zostawia ślady na psychice, często trwałe, nie znikające z czasem, towarzyszące nam do końca, który to koniec z ich powodu może nastąpić nieco szybciej, z noszą małą pomocą.

W filmie, jak dla mnie, głownie chodzi o samotność, o indywidualizm, o nieakceptowanie przez społeczeństwo, "Społeczeństwo chce cię zniszczyć, a ty chcesz zniszczyć społeczeństwo". Iggy Pop namawia nas żebyśmy nie próbowali tworzyć nowych form, mamy korzystać z już dostępnych i w miarę możliwości nie przylegać do jednej, lecz zmieniać je kiedy nam to odpowiada.

Miałem jeszcze o czymś napisać, ale zapomniałem o czym, film jest tak bogaty w różne przesłania że trudne o czymś nie zapomnieć. Film naprawdę do mnie trafił, może dlatego że poczułem się jakby był o mnie, że mógłbym równie dobrze być jego bohaterem, tylko najpierw musiałbym chyba napisać jakiś wiersz ¯\_(ツ)_/¯

ocenił(a) film na 10

zgadzam się, że genialny ale mnie akurat rozśmieszył do łez. cierp, a potem korzystaj z tego, śmiej się i tańcz zanim znów Twoje życie rozleci się na kawałki.

Taa, film bogaty w przesłania, tylko, że kiedy na koniec przywala w widza tekstem, że "życie i tak cię rozszarpie", to jakoś te inne przy nim bledną :)

ocenił(a) film na 7
jan_niezbedny0

doceń to ostatnie przesłanie, przynajmniej się nie rozczarujesz

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones