PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1314}

Przeminęło z wiatrem

Gone with the Wind
7,9 107 987
ocen
7,9 10 1 107987
8,1 23
oceny krytyków
Przeminęło z wiatrem
powrót do forum filmu Przeminęło z wiatrem

Który z Was chciałby mieć za kobietę Scarlett? Bo według mnie nie ma w niej nic pociągającego.
Cwaniara, która lubi rozkochiwać w sobie facetów dla zabawy. Myśli, że jest fajna, jak będzid strugać
kobietę niezależną.

ocenił(a) film na 10
chris3z8

To pytanie retoryczne:)

ocenił(a) film na 9
chris3z8

Rhett lubił powtarzać, że są do siebie ze Scarlett podobni - trudno mi się zgodzić. Gdyby Scarlett miała charakter, stałość (i poczucie humoru!) swojego trzeciego męża, na pewno byłaby kobietą, którą warto byłoby mieć blisko siebie. Niestety, nie było tak. Na początku filmu, ledwo wiedząc, o czym będzie, myślałem, że jej postać będzie jakąś drugoplanową, głupiutką "blondyneczką", której zostanie przeciwstawiony jakiś inny, silny kobiecy charakter. Bardzo się zdziwiłem, kiedy zdałem sobie sprawę, że to jej mamy kibicować! Owszem, miała swoje momenty, ale w gruncie rzeczy każdy takie ma. Trudno uznać ją za wyjątkową osobowość, choć etap, kiedy z powodzeniem prowadziła interesy w Atlancie, był całkiem ciekawy.

Agarwaen_

Co masz na myśli, pisząc 'stałość'? Chyba nie wierność? Właśnie dlatego Rhett powtarzał, że są do siebie podobni - ze względu na podejście do związków, ona - gotowa wyjść za mąż, byleby poprawić swoją sytuacje materialną, a on - zainteresowany przelotnymi romansami.

ocenił(a) film na 9
karollo_92

Może nie wyłapałem jakichś niuansów, ale czy przypadkiem hulaszcze życie Rhetta nie zakończyło się wraz z poślubieniem Scarlett? Ostatni raz w burdelu (nie licząc sceny, gdy poszedł podziękować tamtej kobiecie za alibi dla męża Scarlett, Ashleya i innych) można go było zobaczyć w scenie, gdy odwiedza go ta murzyńska pokojówka Scarlett, prosząc o pomoc z Melanie i zabranie ich do Tary. Ale to było grubo przed ślubem.

Tymczasem po ślubie Rhett wydaje się być dużo bardziej wierny, stały, jak to napisałem. No i przede wszystkim, gdyby dalej miał jakieś panny na boku, to jego wyrzuty w stronę Scarlett (to, że wciąż kocha Ashleya) zalatywałyby trochę hipokryzją, nie sądzisz?

Agarwaen_

Wybacz, jeśli faktycznie po ślubie padło to zdanie - wydawało mi się, że nie.

ocenił(a) film na 10
Agarwaen_

Nie było tu żadnej hipokryzji bo biorąc ślub oboje wiedzieli doskonale dlaczego to robią - ona, bo chciała wreszcie żyć w luksusie , on - chciał ją rozpieszczać, chciał by się przekonała że to jego kocha a nie jakiegoś bezpłciowego Ashleya. Rhett wiedział lepiej od niej kogo ona kocha (czyli że kocha Rhetta), niestety ona się przekonała o tym o sekundę za późno. A do burdelu chodził - bo tam była jego przyjaciółka i mógł się wygadać, bo sex i miłość to nie to samo! można kochać kogoś i nie uprawiać z nim seksu , tak samo jak można uprawiać seks w gruncie rzeczy nie kochając partnera/ki (hipokryzją jest myśleć inaczej). Rhett był zazdrosny o jej uczucia a nie o seks, chciał mieć jej serce a nie ciało.

ocenił(a) film na 6
Agarwaen_

Osobiście nie cierpię tego typów kobiet. I w zasadzie jestem bardzo wybredny w doborze partnerki, ale żeby nie odchodzić od wątku głównego - muszę przyznać, że byłaby w top 10 znienawidzonych przeze mnie postaci.

ocenił(a) film na 9
chris3z8

Bo to zła kobieta była.

ocenił(a) film na 6
Kamileki

Takich to sporo w kinie.

ocenił(a) film na 8
chris3z8

jakieś przykłady? obejrzałabym

ocenił(a) film na 6
Cuala_

Wystarczy zajrzeć do filmów noir, tam kobiety zazwyczaj uwodzą mężczyzn i są kłamliwe.

ocenił(a) film na 10
chris3z8

heh , akurat! nie rozpoznałbyś jej na kilometr a i ona by nie spojrzała na byłe kogo

ocenił(a) film na 8
chris3z8

wolłabyś za żonę Melanię ?

ocenił(a) film na 2
chris3z8

Ja nie. Chciałbym być tak bogaty i mieć takich Scarlet na pęczki, wiązanie się to głupota.

ocenił(a) film na 8
chris3z8

Ja.
Cokolwiek by o niej nie mówić (faktycznie jest histeryczna), jest diablo inteligentna. Stać ją (i tylko ją) na refleksję, której próżno szukać u innych pań:

- Dlaczego trzeba udawać głupią, żeby znaleźć męża?" - Scarlett O'Hara


- Tak się nie zachowuje dżentelmen! - Scarlett
- Nie jestem nim. Tak jak ty nie jesteś damą! - Rhett


- Właśnie zabiłam człowieka. Hmm... Pomyślę o tym jutro. - Scarlett


- Scarlett... masz w sobie tyle wdzięku, że to aż wbrew prawu! - Rhett Butler
- Tere fere - S

ocenił(a) film na 8
chris3z8

Dzisiaj nikt. Ale kiedyś standardy były inne. To tak samo jakby się spytać dzisiejsze kobiety czy chciały by mieć męża, który je bije gdy są nieposłuszne. No żadna, ale kiedyś to było normalne.

ocenił(a) film na 8
chris3z8

a ty się ożeniłeś z pralką czy nawet żadna pralka nie była tak zdesperowana, by wysłuchiwać twoich złotych myśli?

ocenił(a) film na 6
schschfikation

Po twoim tonie odechciewa mi się o tym dyskutować.

ocenił(a) film na 10
chris3z8

Po pierwsze - kobieta południa miała byc głupiutka, o czym najlepiej świadczy cytat zamieszczony przez AutorAutor - "Dlaczego trzeba udawać głupią, żeby znaleźć męża?" - Scarlett O'Hara
Po drugie - scarlett z filmu, a ta z książki to postacie z inną motywcją, innym życiem i... trzeba przeczytać...
Wydaje mi sie, że ona świetnie nadawałyby się do naszych czasów :)

ocenił(a) film na 6
dominikah1_filmweb

Kiedyś sprawdzę, jak znajdę czas... Ale jakoś mnie nie ciągnie na melodramaty i romansidła....

ocenił(a) film na 10
chris3z8

tez nie przepadam za takim kinem i książkami. Ale dla tej pozycji robię wyjątek.

dominikah1_filmweb

trzeba przeczytać książkę, a zobaczycie złożoność postaci ,
wspaniała bohaterka
dzięki swojemu charakterowi przeżyła wojnę,
każda z kobiet ma kawałek jej charakteru,
After all, tomorrow is another day....

ocenił(a) film na 10
schschfikation

dobre! krótko i trafnie

ocenił(a) film na 8
chris3z8

Tak czytam Wasze wypowiedzi i się załamuję,jak to w ogóle nie macie pojęcia o tym co drzemie w kobietach.Nie mówię że Scarlett to anioł,ale do złej kobiety tez jej daleko.Kobieta lubi być adorowana,wcale nie dziwię się że na początku kokietowała wszystkich facetów,po prostu by udowodnic sobie że jest atrakcyjna.Trudno to wytłumaczyc facetowi,ale ja ją rozumiem.Po prostu nie miała szczęścia,gdyby Ashley ją kochał to myslę że zyliby długo i szczęśliwie.Dla mnie jest jedną z moich ulubionych bohaterek,płacze,ale zaraz bierze się w garść i daje radę.Według mnie stuprocentowa kobieta.

ocenił(a) film na 6
bettiboo

Dziękuję bardzo za takie kobiety. Nawet bym się nie przystawiał :)

bettiboo

z Ashley'em nigdy by nie była szczęśliwa, w pewnym momencie zrozumiałaby, że to koleś z innej bajki, każdj kobicie potrzebny jest taki silny facet jak Rhett, a nie flaki z oljem Ashly'a

ocenił(a) film na 8
isw138

No ja Rhetta wolę bez dwóch zdań,ale żona wolała Asheleya:-)

bettiboo

rzuć żonę ;P ja wolę Rhetta zdecydowanie , mój mąż wie ;)
Ashley fuj fuj, biedna Melania

ocenił(a) film na 8
isw138

Mówiąc żona miałam na mysli Melanie,nie swoja zonę:-)Ja jestem stuprocentową kobietą:-)Tak,Ashley fuj:-)

ocenił(a) film na 10
bettiboo

bo każdy by chciał mieć w domu Melanie a na boku obracać Scarlett. Ale gdzie są mężczyźni tacy jak Rhett, =tacy którzy nie boją się pięknych i SILNYCH a nie słodko idiotycznych kobiet?

ocenił(a) film na 8
bettiboo

ona nigdy nie kochała Ashleya.... chciała go mieć bo to jedyny mężczyzna który ją odtrącał i nie mogła tego znieść

ocenił(a) film na 8
Lunasol

Hmm,tu bym polemizowała:-)Ale to akurat moje subiektywne odczucie,na podstawie moich przezyc gdy byłam piekna i młoda:-)

ocenił(a) film na 8
bettiboo

jak wiadomo rożnice międyz książka a filmem są duże. wiec mam wrażenie ze w filmie dażyła go troche głębszym uczuciem niz w książce - tam jej obsesja na jego punkcie wynikala z jej próżności.

ocenił(a) film na 10
Lunasol

w książce było powiedziane że nie wszyscy byli jej adoratora mi, np. Fontaine'owie, więc to na pewno nie jedyna przyczyna. Scarlett kochała go chb tylko za wygląd i dlatego że był inny niż wszyscy, tajemniczy i nie dało się go zrozumiec, dlatego był dla niej wyjątkowy

ocenił(a) film na 8
bettiboo

Scarlet nigdy nie darzyła Ashleya miłością. Po prostu w tym wianuszku mężczyzn, którzy byli jej gotowi buty czyścić, jedyny Ashley jej nie chciał i ożenił się z Melanią. Gdyby było inaczej, spojrzałaby na Ashleya przez pięć minut. I tyle. Poza tym Scralet jest postacią bardzo wyrazistą. Jedynie Melania się na niej poznała. Młoda, rozpieszczona i adorowana dziewczyna z Południa, która, jak się okazało, ma diabelnie silny charakter. Uratowała Melanii i jej dziecku życie, przetrwała wojnę, odbudowała Tarę, utrzymywała całą rodzinę. Cyniczna kokieta, która pracowała w polu i jadła brudną rzodkiew, żeby przeżyć. Myślę, że kochała Rhetta długi czas. Tylko nie chciała się do tego przyznać sama przed sobą.

Dorota_Ita

pięknie powiedziane ;)

ocenił(a) film na 10
Dorota_Ita

O, wreszcie ktoś obejrzał film :)

ocenił(a) film na 10
Dorota_Ita

Melania się na niej poznała? To chyba żarty... do końca życia była zaślepiona i myślała że Scarlett jest jej dobrą przyjaciółką która uratowała ją z dobroci serca, a tak naprawdę robiła to dlatego bo tak obiecała Ashleyowi. Nigdy też się nie dowiedziała o tym co łączyło Scarlett i Ashleya

ocenił(a) film na 10
chris3z8

Przecież ona była jeszcze dzieciakiem do tego rozpieszczonym,to nie była jeszcze kobieta zresztą to były lata 30 teraz mamy inne typy materialistki...

ocenił(a) film na 6
dominik1980

Ale wiesz, z jej perspektywy wydaje się, jakby była kobietą - choć faktycznie przejawiała symptomy dużego dziecka.

chris3z8

Oj mężczyźni... żeby Scarlett w życiu prawdziwym mogła być taka, potrzeba faceta, który będzie męski i przymknie oko na jej fochy i dziwne zachowania. Znając dzisiejszych facetów było by ciężko, bo sami strzelają wiecznie fochy i mają zmienne nastroje.

ocenił(a) film na 6
Camilla3

Strzelają fochy? No to ja nie wiem, z jakimi pseudo mężczyznami przebywasz.....

ocenił(a) film na 10
chris3z8

Ja :) Przecież to świetna dziewczyna jest ;)

chris3z8

Pewnie większość, no chyba, że ktoś jest prawiczkiem i ocenia ją przez pryzmat wydmuchanego ideału. Który sobie wieczorkiem wyobraża w czasie samotnych sesji polegających za zaciąganiu ręcznego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones