PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32401}

Ran

8,0 13 730
ocen
8,0 10 1 13730
8,2 12
ocen krytyków
Ran
powrót do forum filmu Ran

Pozycję tę obejrzeć mogłem dzięki Uzi'emu, który przykuł mi uwagę wpisem na swoim forum. I nie żałuję, że skusiłem się na niego :)
Mimo iż jest raczej długi, to ciężko byłby wpaść na sceny, które byłyby w tym filmie do wyrzucenia. Każda dodawała coś innego, tworząc spójną całość.
Fantastyczne główne postacie, chodzi mi głównie o ich grę.
Największe brawa przypadają Tatsuya Nakadai jako "Lord Hidetora Ichimonji". Co ten Pan wyprawia na planie to się w głowie nie mieści, szczególnie jako szaleniec!
Nie wiem, czy tragizm tego obrazu oceniać jako pozytyw, czy jako coś negatywnego, ponieważ szczerze powiedziawszy- końcówka mnie strasznie rozczarowała, dlatego nie ma mowy o 10-tce. Z drugiej strony, końcówka ta jest swoistą kropką nad i, ostatnim elementem układanki która się układała przez cały film :) Ale jest niedosyt, ponieważ było to zbyt przewidywalne. Modliłem się żeby ten film się tak nie skończył!
No ale to nie jest koncert życzeń %-)

Jak najbardziej polecam, na pewno na długo pozostaje w pamięci.
Szczególnie scena "oblężenia" i wyjście pokonanego- majstersztyk.

9/10
pzdr
-= Kwic =-

Kwic

Jak dla mnie ten film to arcydzieło, a co za tym idzie, jeden z najważniejszych filmów w historii kinematografii światowej. Tym filmem Kurosawa ostatecznie udowadnia, że należy do ścisłej czołówki najgenialniejszych reżyserów świata.
Moim zdaniem jest to najlepiej zekranizowany dramat Szekspira jaki miałem okazję obejrzeć. Kurosawie udało się wydobyć ogromny potencjał jakim obdarzony jest literacki pierwowzór. Z początku miałem pewne obawy co do umiejscowienia akcji w Japonii, ale pierwsze minuty rozwiały moje wątpliwości. Znakomite zdjęcia, świetnie ukazane sceny bitewne i geniusz aktorski Tatsuya Nakadai. Choć nie tylko on zasługuje na brawa. Świetna Mieko Harada jako Lady Kaede również jest ogromnym plusem tego obrazu.
Kurosawa z ogromnym rozmachem pokazuje, że człowiek człowiekowi zawsze będzie wilkiem. Nawet w rodzinie... Zdrada, zemsta, podejmowanie pochopnych decyzji i chęć dominacji, władzy dotyczy nie tylko władców, ale również szarego człowieka. I do tego jeszcze uniwersalna prawda: "My rządzimy światem, a nami kobiety".
Jedyne do czego mogę się przyczepić to muzyka, która nie zapada w pamięć, choć trzyma poziom.

Oczywiście 10/10.

Pozdrawiam :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones