PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32401}

Ran

8,0 13 726
ocen
8,0 10 1 13726
8,2 12
ocen krytyków
Ran
powrót do forum filmu Ran

Przeglądając forum, napotkałam zdanie jednego z użytkowników, że film jest niesamowicie przewidywalny. Jako że każdy ma prawo do własnego zdania i ja podzielę się swoim. Która z tragedii Szekspira nie była przewidywalna? Ten film jest adaptacją "Króla Leara" - bohaterowie ( wiem, wiem, córeczki zamieniono na synów, ale mniejsza o to ) i historia została żywcem wzięta ze sztuki, choć pojawiło się tam mnóstwo zupełnie nowych "smaczków" ( ukazanie grzeszków Hidetory, który skrzywdził w przeszłości wiele osób - Tsurumaru i jego siostrę np. ). Moim zdaniem ten film to arcydzieło przez duże "A". Ukazuje doskonale ulubiony motyw Szekspira: ludzka natura i jej przekleństwo - żądza władzy, żądza zemsty, nienawiść itd. Monolog dowódcy nad martwym ciałem Saburo to istny majestrzyk. Przypomina mi on bardzo monolog Makbeta o bezsensie życia, które jest powieścią idioty. Jedyne czego mi w tym filmie brakowało to śmierć Jiro, by waśń, która zaistniała w rodzie Ichimonji za życia zanikła przez przeniesienie się całej rodziny na drugi świat - to również jest częstym motywem u Szekspira.

10/10, a nawet więcej! Według mnie, ten film nie mieści się w skali;>

użytkownik usunięty
klikk12

każdy film samurajski jest przewidywalny

ocenił(a) film na 10

A jaki film jest nieprzewidywalny?
Filmy Kurosawy są ubrane w kostium epoki samurajów, ale są czymś więcej niż filmami samurajskimi.

użytkownik usunięty
unimatryca2009

thrillery i kryminały są nieprzewidywalne

ocenił(a) film na 10

Jak dla kogo. Kryminały są tak przewidywalne, że aż nudne. dlatego po obejrzeniu kilku darowałem sobie. nie są interesujące dla mnie. Thrillery zależy które. Poza tym to kwestia gustu, dla każdego co innego jest piękne, inspirujące i warte oglądania. W sumie to dobrze.
Pytanie- czy przewidywalność jest dla ciebie wadą czy zaletą?

ocenił(a) film na 10

Tak oczywiście, że film jest przewidywalny. Wystarczy przeczytać Króla Lear-a Szekspira żeby mniej więcej wiedzieć już o co c'mon. Poza tym film jest dramatem co powinno już dawać nieco do myślenia. Tak czy inaczej Ran to arcydzieło! Wielkie arcydzieło!

klikk12

W tym przypadku, pisanie "przewidywalny" nie ma sensu. Gdy ktoś czytał poezję, czy prozę, na której oparte są motywy filmu, to oczywiście, że będzie znał ciąg dalszy. Cóż począć, tacy forumowicze też są na FW.

klikk12

Jeśli popatrzymy na film jak na rzekę, to przewidywalna będzie tylko dla tych którzy pozostaną na jej brzegu.;)
"Ran " to dla mnie jedno z tych arcydzieł X muzy przy których trudno powstrzymać się od łez. Kurosawa w genialny sposób pokazał , że nawet w sytuacji ogromnego dystansu kulturowego , nie pozostając całkowicie wiernym żadnemu z szekspirowskich "scenariuszy" można w pełni wyrazić "ducha" jego tragedii. Bez wątpienia najlepsze jakie widziałam odczytanie dzieła Szekspira.

Na marginesie.....niesłychanie fascynująca wydała mi się postać Pani Kaede;kobiety , która pozbawiona rodziny i dotychczasowej pozycji zamienia się w bezwzględnego, opętanego żądzą zemsty tyrana i z machiavelliczną precyzją realizuje swój plan zniszczenia rodu Hideroty, do końca nie ujawniając swoich prawdziwych intencji. Warta uwagi kreacja Mieko Harady:) Pozdrawiam !

KotArystokrata

Zgadzam się,najlepsze przeniesienie szekspira na ekran z pośród tych jakie widziałem,a pani kaede wręcz przerażająca w tej metodycznej zemście.

klikk12

Ja nie przewidzialem smierci Saburo. Zatem to film malo przewidywalny.

ocenił(a) film na 7
adi200022

Albo Ty mało przewidujący ;)

bosambo

Albo Ty nie wiesz co piszesz i skad jestes ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones