PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31438}

Rashomon

Rashômon
7,9 24 609
ocen
7,9 10 1 24609
8,6 26
ocen krytyków
Rashomon
powrót do forum filmu Rashomon

Ktoś tu w opisie filmu wstawił takie słowa:
"Każda z osób ma odmienne przeżycia, co odnosi się do myśli przewodniej, że prawda jest względna".

Prawda jest tylko jedna ale nie zawsze można ją stwierdzić. I tu powstaje zasada domniemania niewinności (mamy do czynienia z zabójstwem męża kobiety), która w wyniku luk w sferze możliwości ustaleń co do faktów może zapewnić mordercy ujście przez ostrzem wymiaru sprawiedliwości.
Prawda jest obiektywnie możliwa do stwierdzenia na podstawie stwierdzonych faktów, a więc tego co zostało ustalone z przebiegu zdarzenia opowiedzianego przez bohaterów. Z 4 relacji zdarzenia wiele wnosi 4 osoba, której relacja pokrywa się z relacją bandyty. Żona i bandyta byli z pewnością zaangażowani w tę śmierć. Inne wersje nie znajdują pokrycia w pozostałych relacjach, a często wręcz dość jasno wskazują na sprzeczności (np. nóż a miecz jako narzędzie zbrodni). Muszę jeszcze raz obejrzeć dokładnie aby wyłapać wszystkie zbieżności zeznań i sprzeczności.
Ten film świetnie oddaje nam rolę prawdziwego sędziego, który musi rozstrzygać o winie. Stąd też ujęcia przed wizualizacją relacji świadków; postacie siedzą przodem do kamery, w tle pozostali świadkowie (drwal). Reżyser sadza nas w roli sędziego, który ma wysłuchać oskarżonego, świadków a potem ustalić przebieg zdarzenia. I jest jeszcze rola kłamstwa (drwala), które wpływa na osąd ostateczny, które my jako widzowie (nie sędziowie) poznajemy na koniec filmu.

Mądry, ciekawy film. Do wielokrotnego analizowania. Aż szkoda, że obejrzałem go tak późno w swoim życiu.

ocenił(a) film na 9
Kazikowy

"Każda z osób ma odmienne przeżycia, co odnosi się do myśli przewodniej, że prawda jest względna". - autorowi pewnie chodzi o "prawdę" subiektywną, zakładając że nawet dana osoba ma dobrą wolę i chce powiedzieć "całą" prawdę to i tak może częściowo powiedzieć nieprawdę na skutek niepamięci, konfabulacji, wyparcia itd. Zatem ta "prawda" subiektywna to jest prawda o stanie jego mózgu na jakiś temat i nie koniecznie w 100% musi się zgadzać z prawdą materialna. To tak jak jest w tym powiedzeniu: Jak Jan mówi o Pawle, to to mówi o Janie a nie o Pawle. :)

Też jednak wolałbym nie używać formy "prawda względna", bo w pierwszym odczuciu to taki trochę oksymoron a na pewno skrót myślowy. Lepiej unikać takiego żargonu, bo wprowadza zamęt zwłaszcza w człowieku, który jak Piłat nie jest świadomy co to znaczy DOKŁADNIE p r a w d a.
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 9
Kazikowy

zgadza się, prawda jest tylko jedna, problem w tym czy faktycznie istnieją ludzie którym zależy na tym by ją wyłuskać z morza głupoty, urojeń, egoizmu i kłamstwa,

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones