PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9077}
7,4 3 938
ocen
7,4 10 1 3938
Rasputin. Ciemny sługa
powrót do forum filmu Rasputin. Ciemny sługa

Nieścisłości

ocenił(a) film na 9

Jest parę drobnych błędów jeśli chodzi o fakty. Rasputin zanim dotarł do Petersburga był już dosyć znany, najpierw założył sektę w swojej rodzinnej wsi w której był znany jako złodziej i woźnica, a potem pielgrzymował z licznymi dewotkami z którymi współżył. Miał żonę i z nią kilkoro dzieci, no i oczywiście masę nieślubnych. W filmie nie pokazano jak duży miał wpływ na rodzinę cara i politykę , a miał ogromny, to on głównie decydował kto może być awansowany a kto popadnie w niełaskę. Jusupow właśnie przez niego popadł w niełaskę i bodajże został zdjęty z stanowiska wojskowego, co też było przyczyną tego że go zamordował, a nie jak sugeruje film z przyczyn patriotycznych. Z tego co sobie przypominam przyczyną zgonu było utonięcie. Acha i rzeczywiście miał "wielkiego" , do dziś Rosjanie przechowują go w formalinie w jakimś muzeum :)

ocenił(a) film na 9
Kalisznikow

Weź pod uwagę, że narratorem jest dziecko, do tego zamknięte z powodu choroby w domu. Skąd chłopiec miałby wiedzieć, co jego przyjaciel wyprawiał na wsi?

ocenił(a) film na 9
TangoAndWaltz

Ale przeciętnego widza wprowadza to w błąd. A potem borykam się z barbarzyńcami na forach historycznych. Tak na marginesie, wspaniale dobrany aktor roli głównej. On ma to coś demonicznie ciekawego w oczach. Myślę że Robin Hood był tego pierwszym przykładem jak można być demonem który wzbudza duże zainteresowanie a nie jest nudnie zły.

ocenił(a) film na 9
Kalisznikow

Problem subiektywności zawsze istniał w filmach, i będzie istniał nadal. Ale wydaje mi się, że czasem niedostatecznie zauważa się, że reżyser sam wskazuje przez narratora określony punkt widzenia. Jeśli w sequelu 'Kopciuszka' Disneya narratorką jest jedna z brzydkich sióstr, to historia będzie wyglądać inaczej, niż z punktu widzenia Kopciuszka.
Rickman jest niesamowity. Właściwie oglądałam z powodu Kellena, ale po paru scenach Rickman przejął dowodzenie...

ocenił(a) film na 9
TangoAndWaltz

Zgadzam się, ma talent i charyzmę i taki szatański błysk w oczach. Film sam w sobie jak diament, ale on uczynił z niego wypolerowany brylant. Po obejrzeniu nie wyobrażam sobie nikogo innego w tej roli.

ocenił(a) film na 9
Kalisznikow

A co do obiektywizmu, to każdy interesujący się historią lub zawodowo parający się nią ma tą skazę że lubi obiektywistyczne przekazanie historii i przez to psuje sobie wiele filmów i książek.

ocenił(a) film na 9
Kalisznikow

Coś o tym wiemy. O włos, a zostałabym specjalistką od epoki Elżbiety I.

ocenił(a) film na 9
TangoAndWaltz

Ale w pewnym momencie uświadomiłam sobie, że lżej mi idzie Philippa Gregory niż Antonia Fraser.

ocenił(a) film na 9
Kalisznikow

Mogę się pod tym jedynie podpisać.
Film dobry, rola Rickmana rewelacyjna, ale trochę przeszkadzało mi to, że nie wspomnieli nic o tym, jakoby Rasputin miał żonę i dzieci w swojej rodzinnej wsi. Ten wpływ na rządy Mikołaja też nie był do końca ukazany- Rasputin tylko raz mówi carycy, że miał wizję, aby atakowali północ, a ona pisze o tym do cara. Zdecydowanie za mało.
I jeszcze co do tej śmierci- w filmie został najpierw otruty (ale od tego nie umarł), a potem zastrzelony. W rzeczywistości po tym "otruciu" zastrzelono go, ale Rasputin miał tyle siły, aby zabić jednego ze strażników, dopiero uciekał dalej. Reszta rzuciła się za nim i przestrzelili mu drugie płuco, a nie głowę. I wtedy wrzucili go do rzeki, a ciało spalili :)

Pearl158

No nie, aż taki twardziel był z tego Rasputina, że się nie dał tak od razu zabić? Jak dla mnie, szok do n-tej potęgi. :O

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Dla mnie to też jest szokujące, ale widocznie koleś miał naprawdę silny organizm, że przetrwał zarówno truciznę, jak i kilka kulek oraz walnięcie pałką.

kronikarz56

Tak czy inaczej, pozazdrościć takiej żelaznej kondycji naczelnemu skandaliście Rosji.

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Naczelny skandalista Rosji. Ale powiedziałaś. Naprawdę mnie tym rozbawiłaś, serio mówię xD

kronikarz56

A co, może taki nie był, co? :D

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

A pewnie, że taki był. Jasne, że tak. Tylko naprawdę mnie tym rozbawiłaś jak nie wiem co xD

kronikarz56

Ta, ta, ty wiecznie nabijasz się z tego, co powiem. ;) :D

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Nie nabijam się, a jedynie śmieję, bo mnie to rozbawiło do łez. Nie moja wina xD

kronikarz56

Ale chyba jest coś w tym, co napisałam o panu Rasputinie, czyż nie? ;) :D

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Oj tak, moja droga. Zapewniam cię, że coś jest w tym, co napisałaś o Rasputinie. Jest i to bardzo dużo :)

kronikarz56

W każdym razie nawet Wikipedia podaje pewne fakty o tym panu, które potwierdzają moje słowa, że to jest "naczelny skandlaista Rosji". ;)

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

W pełni podzielam twoją opinię. Naczelny skandalista Rosji. Nie ma większego i przez całą historię rosyjską się nie przewinął ktoś, kto mógłby go przebić.

kronikarz56

Miałam napisać "skandalista"... Litery mi się poprzestawiały. Dobra, nieważne. Tak czy inaczej, nikt dotąd Rasputina nie przebił, jeśli idzie o skandale w całej historii Rosji, a przecież ten kraj ma historię przebogatą.

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

O tak, Rosja ma naprawdę bardzo bogatą historię. Nawet Nostalgia Chick na youtube się z tego nabijała. Lenin dzwoniąc do niej z zaświatów powiedział, że mieli rewolucje we wtorki, zwykle po piłkarzykach xD

kronikarz56

Rosja to nie tylko Lenin i Trocki ani podobne hocki-klocki. :D Rosja to to przede wszystkim Rus i tam inne towarzystwo. ;)

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

No tak, masz rację, że Rosja to nie tylko Lenin, Trocki, Stalin i inni panowie czerwoni, ale oni najbardziej przychodzą do głowy, kiedy sobie o Rosji pomyślimy. Albo car nam przychodzi do głowy, albo Lenin i Stalin. Ale chyba też powinien nam przychodzić do głowy Rasputin, w końcu to też taka ikona Rosji :)

kronikarz56

No, ba. :) Rosja ma tak bogatą historię i tyle się w tej historii przewinęło ciekawych osobistości, że aż czacha dymi od dat i od tych imion tudzież imion i nazwisk. ;) Obecnie ikoną Rosji stał się jej obecny prezio, Lord Łysy Władek Putin. :D

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

No właśnie, historia Rosji ma naprawdę wiele ciekawych osobistości, mniej lub bardziej barwnych, jak również mniej lub bardziej sympatycznych. Tak czy inaczej powiem ci jedno... Od Rosji to ja bym się wolał trzymać z daleka ze względu na postać naszego Lorda Łysego xD

kronikarz56

Podobno Rasputin na krótko przed śmiercią rzucił jakieś proroctwo dotyczące Rosji i ponoć się ono sprawdza.

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Jestem bardzo ciekaw, co to za proroctwo on mógł przed śmiercią rzucić. Nie znasz może jakiś bliższych szczegółów, moja droga?

kronikarz56

Na Onecie jest film dokumentalny na VOD, gdzie opowiadają o tym panu i tej przepowiedni.

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

A powiedz mi, proszę, czy ten jest film po polsku? Znaczy się z lektorem lub chociaż polskimi napisami? Bo bym go sobie chętnie obejrzał.

kronikarz56

Jeśli się nie mylę, to lektor jest polski. Ale widziałam tylko początek. Na szczęście gadali tam po polsku, więc na sto procent jest tam lektor polski.

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

No to w porządku wobec tego. Ja bym z wielką przyjemnością sobie ten filmik obejrzał zwłaszcza, iż tematyka Rasputina oraz ostatniej rodziny carskiej bardzo mi się podoba i mnie interesuje.

kronikarz56

To odnajdź w Onecie VOD i wpisz w wyszukiwarkę hasło "Rasputin". Na pewno to znajdziesz. Ale pośpiesz się, bo ten filmik jest do któregoś maja 2017 roku na tej stronie. Potem szukaj wiatru w polu. :)

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Rozumiem. No cóż, warto poszukać, bo jestem bardzo ciekaw tej przepowiedni Rasputina na temat dynastii Romanowów. Ciekawe, co też on o nich powiedział :)

kronikarz56

No to sobie szukaj. Ja jakoś nie bardzo mam na to ochotę. ;)

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Rozumiem. No, ja sobie poszukam i chętnie obejrzę. Ostatnio nawet widziałem na youtube filmik o szukanie prawdziwej tożsamości człowieka w żelaznej masce. Też było ciekawie.

kronikarz56

Aha. Mogę się o to założyć. ;)

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Zwłaszcza, że ja po prostu uwielbiam tę tematykę, jak zapewne dobrze wiesz. W końcu Aleksander Dumas ojciec się kłania xD

kronikarz56

Dokładnie. :D

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Nawiasem mówiąc Aleksander Dumas ojciec napisał powieść, której akcja się dzieje w Rosji za rządów Aleksandra I, choć jest są tam też wspominane czasy Katarzyny II oraz Pawła I. To powieść szkatułkowa zatytułowana "W PAŁACU CARÓW".

kronikarz56

Coś mi o niej kiedyś opowiadałeś, jeśli dobrze pamiętam. :)

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Owszem, mogłem ci wspominać o tej powieści, czemu nie? Ale jedno jest pewne, mogłaby ci się ona spodobać. W końcu to Mistrz Dumas :)

kronikarz56

No jasne. :)

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Ostatecznie Aleksander Dumas ojciec wielkim pisarzem był i nie można temu zaprzeczyć :)

kronikarz56

<no comment>

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Widzę, że z sympatii do pana Rickmana coraz częściej mówisz w jego ojczystym języku xD

kronikarz56

Wprawiam się na stronach na fejsie poświęconych temu wspaniałemu itd., itp. aktorowi, gdzie piszę głównie po angielsku, jako że są tam ludzie ze wszystkich stron świata, którzy tego pana sa fanami i dzielą się z innymi zdjęciami z tym panem. :D

ocenił(a) film na 10
joanna_kordus

Rozumiem. No to w takim razie, jak dowiesz się jeszcze czegoś ciekawego o tym panu, to mam nadzieję, że się podzielisz tym ze mną. W końcu też jestem jego fanem :)

kronikarz56

Dowiedziałam się niedawno, że ten tekst, gdzie Szeryf z Nottingham umawia się ze służkami na poszczególne godziny, to sam pomysł pana Alana i że tego nie było w scenariuszu. Po prostu tyle się nasłuchał, co mówią jego koledzy, więc postanowił to wykorzystać w filmie. Reżyser i scenarzyści zaakceptowali jego pomysł, ale obecni przy tej scenie musieli zachować powagę, gdyż w sumie ten tekst był przezabawny. :D Ktoś tak napisał w Facebooku, że sam pan Alan Rickman to zdradził w jednym z wywiadów na temat filmu "Robin Hood - Książę złodziei". :)

joanna_kordus

Gdybym była jedną z tych służek i gdyby tak mnie Szeryf kazał przyjść do siebie na 10:30 albo na 10:45, to bym zrobiła minę pod tytułem: "Mam-co-do-tego-złe-przeczucia". Przynajmniej nie miałabym kłopotów z zachowaniem powagi, bo tak naprawdę byłabym przerażona. :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones