PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=628545}

Rozgrywka

The Two Faces of January
5,4 5 641
ocen
5,4 10 1 5641
5,1 7
ocen krytyków
Rozgrywka
powrót do forum filmu Rozgrywka

5/10

ocenił(a) film na 5

Gdy kilka tygodni temu ten film śmigał w kinach (w UK) zignorowałem go. Dziś miałem jednak akurat
wolny dzień i trafiłem na jakiś specjalny pojedynczy seans, więc podarowałem mu szansę. Niewiele
bym stracił, gdybym tego nie zrobił. Film to swoista mieszanka wczesnego Polańskiego ("Nóż w
wodzie") z Hitchcockiem. Mamy małżeństwo: starszego mężczyznę (granego przez Viggo
Mortensena) ukrywającego się w Europie przed ludźmi, którym jest winien sporo pieniędzy oraz jego
młodą żonę (Kirsten Dunst), a także tego trzeciego, młodego mężczyznę (Oscar Isaac) poznanego
przez dwójkę bohaterów w Grecji. Po kilku sielskich godzinach spędzonych w Atenach przeszłość
dopada Viggo, dochodzi do przypadkowego morderstwa i małżeństwo musi jak najszybciej uciekać z
kraju. Najpierw jednak muszą zdobyć nowe paszporty w czym ma pomóc ich nowy znajomy.
Rozpoczyna się kilka dni psychologicznej gry pomiędzy trójką bohaterów skazanych na swoją
obecność.

Brzmi to może i ciekawie, ale film jest przerażająco niemrawy. Hossein Amini chciał zapewne
pobawić się trochę elementami kina sensacyjnego, zaprawić to paranoją, a całością wstrząsnąć przy
pomocy erotycznego napięcia wiążącego się z wiszącą w powietrzu zdradą. Problem w tym, że
przesadził z subtelnością środków przekazu, a przy okazji niezbyt umiejętnie poprowadził dane
wątki, więc emocji wzbudza to niewiele, a początkowe zainteresowanie historią prędko ulatuje z
widza. Sytuację ratują nieco udane kreacje aktorskie, które są głównym powodem do poświęcenia
filmowi jakiejś uwagi. W finałowym akcie tempo narracji nieco wzrasta, ale za to w ostatnich
minutach jest tyle fabularnych baboli i nieprzekonujących zachowań bohaterów (którzy szybko
zdobywaja status antypatycznych postaci, których los jest obojętny odbiorcy), że aż obniżyłem przez
to końcową ocenę o jedno oczko.

Więcej recenzji i innych materiałów o kinie:
http://kinofilizm.blogspot.co.uk
https://www.facebook.com/pages/Kinofilia/548513951865584

ocenił(a) film na 7
T-Durden

Moim zdaniem Twoja ocena nie jest zbyt sprawiedliwa. Nie jest to kino akcji - poza paroma minutami poscigu przed koncem filmu, które moze masz na mysli ;) Jednak ogladalo mi sie dobrze i bez nudy, a umiem wykryc nude w obrazach kinowych. Wazne byly dla mnie ciekawie odegrane relacje miedzy postaciami i niepewnosc, kiedy i kto zostanie wykryty przez policje. Do tego niepokojace, a zarazem malownicze widoki z srodziemnomorskiego, zapyzialego kraju ze stylizacja na 50 lat wstecz. Lubie takie kino, uwazam, ze psychologia, akcja i napiecie zostaly tu nie najgorzej wywazone. No, ale kazdy moze miec swoje zdanie :) No i zgadzam sie, ze dalo sie taki film na pewno zrobic jeszcze lepiej i bez nieprzekonujacych "baboli".

Antypatyczni, watpliwi moralnie bohaterowie to typowe postacie w powiesciach Patricii Highsmith, na podstawie jej ksiazki nakrecono ten film. Mimo to daja sie moze nie tyle lubic, co interesowac, budzic wspolczucie - wiele w nich emocji i konfliktow.

ocenił(a) film na 4
T-Durden

niestety - masz rację. Tak to czasem bywa, ze weźmiesz wszystkie - wydawałoby się - niezbedne skladniki, a wyjdzie gniot ;(

ocenił(a) film na 5
T-Durden

Bardzo rzeczowa i odpowiadająca moim odczuciom opinia. Moim zdaniem, nie spisał się głównie reżyser.

ocenił(a) film na 7
T-Durden

A mnie bardzo podobała się ta subtelność. Film nie był nachalny, nie był obrzydliwy. W sam raz dla kobiety.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones