PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=609587}

Rozstanie

Jodaeiye Nader az Simin
7,6 38 900
ocen
7,6 10 1 38900
8,3 36
ocen krytyków
Rozstanie
powrót do forum filmu Rozstanie


9/10 za formę, scenariusz, brak muzyki stopniujacej napięcie i nachalnie podkreslającej dramatycznosc obrazu, za to, ze w tym filmie ludzie naprawdę próbują ze sobą rozmawiac – nie jest to proste, wszak emocje są ogromne. Film jest wspolczesny, tematyka bardzo uniwersalna. Można by to przeniesc do jakiejkolwiek innej kultury, bo podobne problemy mają przeciez ludzie w każdym kraju. Ktos oszukał, kogos poniosły nerwy, pewne małzenstwo nie moze się dogadac, jakies dziecko cierpi. Kazdy chce przeforsowac swoje racje, czuje się najbardziej pokrzywdzony. Niby banalnie, ale jednak nie. Ten film wyróznia się. Czy ktos obejrzał kiedys film taki jak ten? Taki, ktory jest porownywalny? Ja nie. Sekret tkwi w dialogach - tu sa tak ciekawie rozpisane, ze film wciąga od poczatku do konca i przyznam, ze sama czekałam az do konca napisow czy coś się wyjaśni. Ciekawe czy rodziny przedstawione w filmie są tzw. typowymi rodzinami w Iranie, bo jeśli tak, to w takim razie kraj ten jawi się jako o wiele bardziej przyjazny płci żenskiej niż nam to media wmawiają.

ocenił(a) film na 8
golkas0

Brak muzyki czasami drażni szorstkością, przez co film może wydawać się zbyt ciężki w odbiorze. Zgadzam się, że siłą tego filmu są dialogi - rzadko zdarza mi się wciągnąć w fabułę, którą budują tylko rozmowy bohaterów, a to dla mnie znak, że scenariusz jest niesamowicie dopracowany. Bardzo dobry film, osobiście oceniam go na 8,5/10. Zdecydowanie zasłużony Oscar i jeden z lepszych filmów tego gatunku, jakie udało mi się obejrzeć.

ocenił(a) film na 9
golkas0

Ktoś mnie kiedyś chciał przekonywać, że kobiety w Islamie mają się całkiem dobrze. Ale raczej poza tym, że w ich religii to Adam popełnia grzech pierworodny mało jest przesłanek, żeby płeć piękna była równa mężczyźnie. To się oczywiście zmienia. Np nie ma żadnych wzmianek o tym, że kobieta ma mieć zasłoniętą twarz - powinna po prostu ubierać się skromnie. Co jeszcze? Nie ma zakazu pełnienia władzy przez kobiety. Natomiast w Koranie są zapisy świadczące o tym, że mężczyźni są wyżej nad kobietami. Właściwie stąd wszystkie kłopoty. Jest też trochę sprzecznych zapisów w Islamie.

A jeśli chodzi o film to rewelacja. Dla mnie to jeden z najlepszych filmów ostatnich lat jakie widziałem. Największe wrażenie to, to że z pozoru niegroźnego wypchnięcia za drzwi rodzą się tak wielkie emocje. Moje zapiski: http://kulnaro.pl/rozstanie-recenzja/

ocenił(a) film na 9
golkas0

Wiele takich filmów było. I nie były to tylko filmy europejskie i azjatyckie, a także amerykańskie.
Oczywiście nie umniejszam wartości tego filmu. Ten reżyser stworzył już 3 świetne filmy.
Ostatnio nakręcił podobny film do "Rozstania" , mianowicie "Przeszłość" , ale pewnie już widziałaś.

ocenił(a) film na 8
returner

Całkowicie podpisuję się pod tym postem... Rewelacja. Film z najwyższej półki (9-/10 <3)

ocenił(a) film na 6
golkas0

@golkas0, odnośnie sytuacji kobiet w islamie:

Koran podkreśla różnice między płciami, wyraźnie określając kobiety jako gorsze od mężczyzn:
- Mężczyzna pod każdym względem przewyższa kobietę: ...niewiasty postępować powinny ze wszelką, przystojnością, a mężowie tak samo z niemi, ale mężowie mają stopień wyżej nad niewiastami (2:228).

- Kobieta jest istotą pustą i bezmyślną: Czyż powiedzą, że Przedwieczny jest ojcem tak wymyślnego stworzenia jako jest córka, której młodość przebiega na ubieraniu się i przyozdabianiu i która zawsze spiera się bezzasadnie? (43:17).

- Kobieta nie jest zdolna do samodzielnego życia bez pomocy mężczyzny: Mężczyźni mają pierwszeństwo nad kobietami, ponieważ Bóg dał im wyższość nad niemi i wyposaża je przez mężczyzn (4:38).

- Kobieta musi być posłuszna mężczyźnie i może być zmuszona do tego biciem, jeśli inne środki okażą się niewystarczające: Żony powinny być posłuszne, zachowywać tajemnice mężów swoich, gdyż pod ich straż niebo je oddało; mężowie doznający ich nieposłuszeństwa, mogą je karać, zostawić w osobnych lożach, a nawet bić je; uległość niewiast powinna dla nich być ochroną od złego z niemi obchodzenia się (4:34). We współczesnych tłumaczeniach Koranu słowo „bić” jest tłumaczone jako „odsuwać się (od nich)”.

- Kobiety muszą zakrywać ciała, a według niektórych interpretacji także twarze (jednak w samym Koranie nie ma dosłownego nakazu zakrywania twarzy ani włosów): Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości; i żeby pokazywały jedynie te ozdoby, które są widoczne na zewnątrz; i żeby narzucały zasłony na piersi, i pokazywały swoje ozdoby jedynie swoim mężom lub ojcom, albo ojcom swoich mężów, albo swoim synom lub synom swoich mężów, albo swoim braciom, albo synom braci, lub synom swoich sióstr; lub ich żonom, lub tym, którymi zawładnęły ich prawice; albo swoim służącym spośród mężczyzn, którzy nie są owładnięci pożądaniem cielesnym; albo też chłopcom, którzy nie poznali nagości kobiet (24:31).

- Muzułmanka nie może poślubić „niewiernego”, podczas gdy muzułmanin może pojąć za żonę żydówkę, chrześcijankę lub czcicielkę ognia (2:221).

- Mężczyzna może (poza okresem menstruacji i okołoporodowym) zawsze wymagać od żony współżycia seksualnego: Wasze żony są to wasze pola, uprawiajcie je, ilekroć wam podobać się będzie (2:223).

- Kobieta dziedziczy znacznie mniej majątku, niż mężczyzna: Bóg ci zaleca; abyś podzielając majątek swój między swe dzieci, synom dwa razy tyle dawał, co dajesz córkom (4:12).

-Kobieta ma przed sądami mniej praw, niż mężczyzna: Niech wezmą dwóch ludzi za świadków, albo w niedostatku jednego lub dwie niewiasty, wybrane według waszej woli; jeżeli by jedna z nich pomyliła się przez zapomnienie, druga jej przypomni prawdę (2:282).


Jakie teraz jest twoje zdanie?

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kobieta_w_islamie

ocenił(a) film na 9
dariusgromnicki

Nie chodziło mi o to, że koran nie dyskryminuje kobiety, bo wiadomo, ze dyskryminuje tylko o to, że w krajach muzułmańskich są bardziej i mniej radykalne odmiany islamu i rodzina przedstawiona w filmie była jakby mniej zradykalizowna pod względem religijnym i dobrze, bo to daje inne światło.

ocenił(a) film na 6
golkas0

Były 2 rodziny i Razieh była bardzo religijna. Dzwoniła na "religijne pogotowie", żeby sprawdzić czy umycie starego człowieka to grzech i gdyby nie jej radykalizm to przysięgłaby na Koran i dostała pieniądze.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones