PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1198}
7,5 8 248
ocen
7,5 10 1 8248
7,6 17
ocen krytyków
Sól ziemi czarnej
powrót do forum filmu Sól ziemi czarnej

Nie chciałbym zionąć nienawiścią dla sąsiadów za zachodniej granicy, jednak film idealnie pokazuje jak my Ślązacy "jesteśmy proniemieccy" *. Taka z nas ukryta "opcja niemiecka" , że stanęliśmy do walki z nimi w latach 1919-1921, aby należeć do Państwa Polskiego. Sądzę, że stosunek wciąż aktualny, choć już nie z taką żarliwością, jak sprzed prawie stu lat.Świetna praca panie Kutz.

* Choć do aktualnych Niemców nic nie mam. : )

DWIGHT_DWAIN

nie wiem ile z tego prawdy ale coś w tym jest, że wy hanysy lubujecie niemiaszków, przykładowo u nas na pomorzu po prostu ich nie lubimy i jesteśmy w stosunku do nich nieufni w 100% i bardzo dobrze, bo na Niemca trzeba uważać co historia nie raz pokazała a jak stare przysłowie mówi historia lubi się powtarzać..

ocenił(a) film na 8
800dpi

Uważam, że obecnie mamy takie czasy, że jeśli nie chodzi o politykę, o interesy (np. gospodarcze) to każdego człowieka należałoby rozpatrywać indywidualnie, nie zależnie od pochodzenia, wyznania religijnego, koloru skóry itd. To już nie te czasy kiedy walczymy o wolność, o terytorium państwa (choć niektórzy twierdzą, że nadal jesteśmy w "niewoli", ale to ich sprawa). Czy my Ślązacy lubimy Niemców (albo jak czasym godoją u nos "helmutów"), stereotypowo chyba... nie, za właśnie historię, ale to trzeba byłoby zrobić jakieś "wyższe badania socjologiczne przeprowadzone przez... humanistów" aby to potwierdzić : ) : )
Polecałbym ostrożnie operować słowem "hanys". Niech posłużę swoją skromną osobą za przykład: urodzony na Górnym Śląsku, wychowywany od początku do dnia dzisiejszego (nie całe 30 lat) w kulturze śląskiej, jako-tako potrafię godoć po naszymy, ale hanysem nie jestem : )

DWIGHT_DWAIN

no nie znam tamtych stron za bardzo także przepraszam,ja jestem kaszub. Fakt, że jest trochę stereotypu w tym, ale jakieś ruchy tam u was powstają, było kiedyś, że kilku jakiś oszołomów chciało autonomii, coś się obiło o uszy, to wszystko jakoś wpływa na postrzeganie ślązaków przez resztę Polski.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones