PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9990}
7,8 1 083
oceny
7,8 10 1 1083
Sąsiedzi
powrót do forum filmu Sąsiedzi

Film mimo swojej poprawności politycznej PRL ogląda siew miarę dobrze.
Twórcy nie tylko przedstawiają walki w mieście jakie maiły miejsce 3 i 4 września.
Starają się pokazać podział społeczny uwidoczniony wmieście między Polakami i Niemcami.
W miarę dobrze im to wychodzi.
Najbardziej kują w oczy naleciałości i zwroty rodem z PRL w stylu towarzysze i przodownik.
Jednak na plus dla tego filmu trzeba zapisać niewielkie ilości zakłamanej propagandy powojennej.
Film wydany w serii klasyka polskiego kina wojennego.
Niestety wydawca pod patronatem telewizji polskiej i filmoteki narodowej.
Obraz kompletnie nie dostosowany do rozdzielczości telewizorów i monitorów nie wspominając już o jego jakości. Jest to niestety bolączka prawie wszystkich filmów z tej serii.
A szkoda bo choćby taki film czy chociaż świetny Hubal zasługują na odnowienie tzw remastering co uprzyjemniło by oglądanie (dialogi po niemiecku niestety w wielu przypadkach z nieczytelnymi napisami).
Może wymagam zbyt dużo ale skoro udowodniono że nawet klasykę komedii jak sami swoi i jak rozpętałem II wojnę światową da się odnowić i nawet pokolorować to czemu nie zabrać się za inne filmy.

rony123

Nie jestem pewien, w jakim kontekście pada w filmie słowo "przodownik", bo zwyczajnie nie pamiętam, ale przypominam, że przodownik to także przedwojenny stopień policyjny, trzeci od dołu według rangi.

ocenił(a) film na 6
Elvus

Jest taka scena w kościele, gdy aktor Kalinowski każe Matałowskiemu mówić do siebie 'przodownik'. Ale dlaczego na kolejarza Mareckiego mówią 'towarzyszu'?

ocenił(a) film na 7
qqryqu

Obydwoje panowie (przodownik i kolejarz) się nie lubią i chyba dobrze znają, tak wydedukowałem. Kolejarz Marecki może był w PPS albo innej lewicowej partii i podpadł lokalnym władza. Z tad ten towarzysz.

ocenił(a) film na 9
wark1

Dokładnie takie wrażenie odniosłem.

Elvus

Masz rację. Przodownik to w przedwojennej policji odpowiednik sierżanta.

ocenił(a) film na 7
rony123

Fajnie obejrzeć rodzinne miasto. Zauważyłem jednak jeden błąd. Oddział Wojska Polskiego, który dostał się pod ostrzał niemieckich bojówkarzy przy spichlerzach nad Brdą wkracza do miasta ulicą Długą od strony Wełnianego Rynku, a powinien wkraczać do miasta od ulicy Gdańskiej (tak jak oddziały zaatakowane z kościoła), skoro walczył na przedmościu bydgoskim i w Borach Tucholskich.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones