PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1113}
7,8 263 597
ocen
7,8 10 1 263597
7,2 18
ocen krytyków
Sami swoi
powrót do forum filmu Sami swoi

Mam prawo nie śmiać się na tym filmie i tak też czynię

ocenił(a) film na 8
mateuszziomal

Ja jestem z 1995 roku, a ile razy to oglądam nie moge się powstrzymać od śmiechu, najlepszy polski film. Myślę że pokolenie nie ma tutaj nic do rzeczy.

amary

Najlepszy polski film? -no comment
pokolenie nie ma nic do rzeczy?- ktoś kto nie żył w tamtych czasach ma prawo nie rozumiec wielu zachowań a to że ty się smiejesz na tym filmie to super ale nie mierz wszystkich swoją miarą

ocenił(a) film na 8
mateuszziomal

Podaj mi chociaż jeden przykład zachowania którego ''człowiek który nie żył w tamtych czasach ma prawo nie rozumieć''.

amary

OK chodzi mi o zachowania ludzi z lat w jakich ten film powstał a co się z tym wiąże z humorem jaki jest ukazany na ekranie. Zastanawiałeś(aś) się kiedyś dlaczego starsi ludzie nie smieja sie z tego samego co młodzi (czasami czuja się wręcz zgorszeni).Jest tak dlatego,żedorastali w innej rzeczywistości. Analogicznie sprawa ma się w przypadku który opisałem.

ocenił(a) film na 8
mateuszziomal

A może tak jakieś konkrety, bo jak na razie to bardzo uogólniasz, moim zdaniem fenomen tego filmu polega właśnie na tym że podoba się pokoleniom, tym bardziej, że wielu moim znajomym film ten również bardzo się podoba.
Tak więc tak jak napisałam w pierwszym poście - pokolenie nie ma tu nic do rzeczy, tylko gust.

amary

zle zrozumiałas moje pierwsze stwierdzenie na temat pokolenia, więc ci je wyjasniłem w mojej 2 wypowiedzi. Jak widac bez skutku. Czytanie ze zrozumieniem -pała.

ocenił(a) film na 8
mateuszziomal

Nie chodzi o to że źle zrozumiałam, tylko mam inne zdanie na ten temat, a ty wymigujesz się od podania konkretnej odpowiedzi i wyśmiewasz moje zdanie w poście poniżej, naprawdę nie wiem o co ci chodzi

amary

"fenomen tego filmu polega właśnie na tym że podoba się pokoleniom"
"Tak więc tak jak napisałam w pierwszym poście - pokolenie nie ma tu nic do rzeczy, tylko gust"

haha

ocenił(a) film na 8
mateuszziomal

Teraz to ty źle zrozumiałeś, chodzi o to że pokolenie nie ma tu nic do rzeczy pod względem tego czy film cię śmieszy czy nie a nie czy ci się podoba czy nie a to różnica

amary

mateuszziomal chyba zaplątał się w tym co pisze. I owszem, zgadzam się z tym iż pokolenie nie ma tu nic do rzeczy.
jak można nie rozumieć zachowań czy śmiesznych momentów?

Ofeflia

to oczywiste- różne pokolenia smieja sie z różnych rzeczy i jest to fakt zaobserwowany i udokumentowany

ocenił(a) film na 9
mateuszziomal

Kto to udokumentował??? Rzuć linkiem, bardzo ciekawe.

ocenił(a) film na 8
mateuszziomal

Jestem z rocznika 92 i uwielbiam ten film. Mogę oglądać go codziennie i dalej będzie dla mnie tak samo zabawny. Więc nie pisz głupot o pokoleniu bo to jest żałosne.. Wszystko zależy od gustu i tyle. A Ty oglądaj filmy na swoim poziomie np. "Kevin sam w Nowym Jorku' którego tak cenisz.. Kretyn.

hothead_

Nie przekonałeś mnie, ponadto czytanie ze zrozumieniem się kłania i kultura osobista. Aby rozjasnic ci w twoim mózgu zwracam uwagę na to, że od poczatku wypowiadam się na temat własnego zdania o tymże zabawnym filmie a nie w imieniu wszystkich młodocianych. Probuje wyjasnic dlaczego nie jest on według mnie smieszny dla kazdego- pozdrawiam serdecznie

ocenił(a) film na 10
mateuszziomal

srutu tutu....a konkretów zero...

Ofeflia

Może dlatego, że one wcale nie są śmieszne?

Sasayaki

Najwyraźniej kogoś śmieszą.
Zresztą całe sporo grono ludzi. I starszych i młodszych.

Sasayaki

Obejrzałam wszystkie 3 części i przyznam, że tylko raz się uśmiechnęłam i to w czasi I części. Pozostałe dwie to tragedia. Nudna, nieśmieszna, męcząca.
III cześc jest warta jedynie uwagi przz Shirley.

Ofeflia

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości.
Uważam, że ten film wcale się nie zestarzał i mnie jako młodego człowieka bardzo śmieszy.

ocenił(a) film na 9
mateuszziomal

Nie rozumiem co w tych dwóch zdaniach jest śmiesznego. Chyba się trochę pogubiłeś. Powiedziała przecież, że film podoba się wszystkim pokoleniom, bez względu na to jakie to pokolenie, bo to sprawa indywidualna dla każdego człowieka jaki ma gust.
Mi osobiście film się podoba.

Knight_fw

Mnie też się podobał, a lubię stare filmy. Dobry film jak na tamte lata.

ocenił(a) film na 10
Kane777_filmweb

To jest komedia wszechpokoleniowa dla wnuczka i dla dziadka

ocenił(a) film na 10
giovanni50

Żeby śmiać się podczas oglądania tego filmu, wcale nie trzeba pamiętać tamtych czasów. Przecież komizm wcale nie polega na realiach powojennych, ale na walce sąsiedzkiej, komizmie sytuacyjnym i dialogach, które przeszły do historii.

Gerbera07301

Nie pamiętać ale rozumieć ówczesne realia, zachowania, reakcje ludzi. Dla mnie to z czego sie śmiejemy wynika z otoczenia w jakim dorastalismy i zyjemy. Anglik nie bedzie się smiał z tego co Polak i odwrotnie(statystyczny). Jeżeli dla większości takie zachowania jak na filmie są zrozumiałe i zabawne to ok. Ja widocznie jestem z innej bajki.

mateuszziomal

A co tu nie jest śmiesznego w "(..) i wstyd będzie bo bez portek wyskoczyłeś", albo "słyszałaś? Naszemu sąsiadowi konia ukradli, A taki był ładny, amerykański. Szkoda!" :D :D
Co do tego ma pokolenie??

ocenił(a) film na 10
mateuszziomal

Realia mówisz? To powiedz mi, co uważasz osobiście w tym filmie za nie śmieszne, wbrew panującej opinii, a co związane jest z owymi realiami. Zastawiam się też, które komedie są wg Ciebie śmieszne. W najnowszych polskich komediach może i są aktualne "realia" (bo mają komórki, nowoczesne samochody itd.), ale czy one są śmieszne? Nie dotyczą one z resztą w głównej mierze dzisiejszego świata, nie bazują na tym, co w nim może być śmiesznego, czy absurdalnego.

Gerbera07301

Np smianie się z tematów o wojnie, język jakim posługuja się bohaterowie, wiekszość dialogów właściwie jest z tamtej epoki ,to w jaki sposób młodzi ludzie muszą ukrywać swoje uczucia przed starszymi-wszystko co w filmie przedstawiono jest powiązane z ówczesnymi realiami). Gdy moj dziadek śmieje się na tym filmie doskonale to rozumiem ponieważ on wie o co chodzi

ocenił(a) film na 9
mateuszziomal

wybacz ale wszystko co tu powiedziałeś nie miało być śmieszne więc sorry ..... Śmieszne miło być scena z tłuczeniem garnkowa i darciem koszul albo gdy kargul kota do sznurka przywiązał lub moment w którym pawlak przyłapał syna przy bimbrze ikazał mu chuchać a później sam chuchnął

ocenił(a) film na 8
mateuszziomal

To teraz dla porównania Vabank który oceniłeś na 10.
Premiera Samych Swoich odbyła się w 1967 roku, akcja w filmie toczy się kilka lat po zakończeniu wojny, może 1947rok?
Premiera Vabank odbyła się w 1981 roku, akcja filmu toczy się (o ile dobrze pamiętam jeszcze przed rozpoczęciem II Wojny Światowej)
Czyli jaki jest sens twojej gadaniny na temat pokoleń?

amary

Ale płycizna hahahahah- skad wniosek, że w Vabank oceniałem tylko poziom śmiesznosci to po pierwsze. Po drugie -nie ma znaczenia w jakim okresie toczy sie akcja filmu ale jakich środkow uzyl rezyser aby pokazac realia filmu i te z vabank sa dla mnie ciekawsze i zabawniejsze po prostu. No musiałem stracić 2 min życia.

ocenił(a) film na 8
mateuszziomal

Czyli kwestia gustu, a nie pokolenia. Ale z toba nawet nie ma sensu dyskutować...

ocenił(a) film na 10
mateuszziomal

to, że nie wiesz o co chodzi, tylko źle świadczy o twoich nauczycielach, bo to cęśc polskiej historii, j.pol aż tak się nie zmienił, to co mozna wybaczyć Anglikowi (że nie rozumie) nie wybacza się Polakowi, choćby był z "innej bajki" jak sam się określiłes np. bajki o wampirach....

ika_17

nie rozumieć humoru to nie znaczy nie rozumieć ówczesnych wydarzen i zachowań (większość ma problem z rozgraniczeniem tych dwóch kwestii)

ocenił(a) film na 10
mateuszziomal

a co tam jest takiego co cię nie śmieszy? czego w tym humorze nie rozumiesz? relacje międzyludzkie, konflikty międzyąsiedzkie są uniwersalne w każdym pokoleniu, realia mogą się tylko różnić (ale historię znasz), to tak trochę brzmi w twoim wydaniu jakby ktoś powiedział że nie rozumie Romea i Julii, bo to nie jego epoka, tak ciekawości daj przykład jakiejś komedii, która wg ciebie jest śmieszna, pytam na serio

ika_17

ostatnie dzieło z brzegu- "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy"

amary

Zgadzam się z mateuszziomal, chociaż jestem pewnie starszy. Sami swoi są dla mnie okrutnie nieśmieszni, po prostu oglądm wszystkie filmy z serii (kiedy jestem już zmuszony, bo rodzina albo puszczają w podróży) jedyne co czuję to zażenowanie.
Czy może to być dlatego, że nigdy nie miałem do czynienia z ludźmi pokroju Kargula i Pawlaka?

ocenił(a) film na 8
GarciaGomez

Nie.
To zalezy tylko i wyłącznie od twojego gusty, masz prawo nie śmiać się z komedii naszych czasów Kac Vegas czy American Pie, jak również starsi ludzie oglądając to mają prawo się śmiać.

ocenił(a) film na 10
mateuszziomal

Mam 17 lat i zawsze z przyjemnością oglądam ten film. Jest świetny. Pokolenie nie ma nic do rzeczy. Jak byłam młodsza też oglądałam tą najlepszą polską komedię i zawsze się smiałam.

zoriia

Mam kolezanke, ma 18 lat i nic jej nie smieszy w tym filmie -dalej pokolenie nie ma nic do rzeczy? Ponadto czytaj dokładnie a pozniej odpowiadaj

mateuszziomal

Widocznie to nie jej gust. Równie dobrze film mógł nie śmieszyć kogoś kto żył w tamtych latach. Nie trzeba znać wszystkie niuanse tamtych czasów żeby się dobrze przy tym filmie bawić, film zdecydowanie ponad czasowy.

mateuszziomal

Po części się z Tobą zgadzam, ale nie wziąłeś pod uwagę, że film dla kogoś z innego pokolenia również może nie być śmieszny.
Oglądałem ten film i nie ma w nim kompletnie nic śmiesznego, zresztą śmiać się do telewizora to jak pić wódkę do lustra.
Strasznie męczący film.

Poza tym oceniasz filmy bardzo skrajnie i podchodzisz do tematu gustów i pokolenia również skrajnie.

dolohow

Ogólnie o gustach się nie dyskutuje, starsze pokolenie z pewnością lepiej zrozumie wiele rzeczy z filmu co nie zmienia że film jest przez wszystkie pokolenia na ogół dobrze odbierany. A tak poza tym co jest złego w śmianiu się podczas oglądania dobrych komedii ? Przecież taki jest ogólnie cel komedii.

kopek1942

Nic nie ma złego w śmianiu się przed telewizorem podobnie jak z obieraniem ziemniaków podczas mycia podłogi.

dolohow

pierwsza osoba ktora zrozumiała o co mi chodzi

ocenił(a) film na 10
mateuszziomal

To która ze śmiesznych dla wielu osób scen oparta jest na wydarzeniach wojennych? Nie przypominam sobie takiej. A co do języka, to nie jest język staropolski przecież, a dialekt jakim posługiwali się ludzie na wschodzie. Zresztą dziś jest on zrozumiały, a jeżeli śmieszy to właśnie dlatego, że patrzymy na niego z naszej dzisiejszej perspektywy, porównując go do języka, którym się porozumiewamy. Co do ukrywania uczuć przed rodzicami, to przecież dalej aktualne problem. Wystarczy, że chłopak nie podoba się rodzicom dziewczyny, a ona spotyka się z nim po kryjomu. Oto i analogia.
Sporo jestem młodsza od Twojego dziadka, ale zarówno mnie, jak i wielu moich znajomych (nie powiem, że wszystkich, bo to kwestia gustu, jak sądzę ) śmieszy ta komedia, a nawiązania do cytatów, czy scen z filmu, również się w naszych rozmowach zdarzają.

mateuszziomal

A Vabank to masz oceniony że rewelacyjna komedia Mnóstwo polskich komedii z tamtej epoki m.in. Barei miało swój dobry klimat i są ponadczasowe Nie to co dzisiejsze komedie.

ocenił(a) film na 7
mateuszziomal

Uznaję się za młodego (22 lata na karku) i dziś obejrzałem ten film pierwszy raz w całości. O dziwo miejscami naprawdę bawili mnie Sami Swoi, głównie dzięki świetnym tekstom. To potwierdza tylko moją teorię, iż kiedyś Polacy robili lepsze filmy.

ocenił(a) film na 10
mateuszziomal

współczuje ci

piotrek1112

ale tylko na pokaz

ocenił(a) film na 10
mateuszziomal

totalne bezguście

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones