PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9352}
7,9 18 374
oceny
7,9 10 1 18374
7,9 19
ocen krytyków
Sanatorium pod klepsydrą
powrót do forum filmu Sanatorium pod klepsydrą

FILM UCZTA

ocenił(a) film na 8

Wg mnie, w drugiej połowie swej twórczości, Has wypracował sobie niezwykle rozpoznawalny styl, który przypomina mi
nawet styl Felliniego. Metaforyczność, surrealizm, podróż bohatera przez własną psychikę. Wszystko u Hasa współgra,
jest ważne na tym samym poziomie i wspólnie tworzy niezapomnianą atmosferę- od zdjęć, przez scenografię, muzykę, i
na aktorstwie kończąc. W przypadku „Sanatorium…” jest to niezwykle smutna, pełna samotności i gdzieś pod spodem
chłodna atmosfera. Studium tego, co przeminęło i nigdy nie wróci. Tego, co leży gdzieś powoli zapominane, ulegające
rozkładowi, będące powodem tęsknoty, westchnień, łez. Nasza przeszłość, dzieciństwo pełne magii, niepowtarzalne
chwile. Ból, który przychodzi z wiekiem. Bo ten wiek nas od tego oddala, a czasem tylko te wspomnienia potrafią nam
dać szczęście, gdy nie potrafimy go znaleźć w teraźniejszości. Chyba tylko człowiek na tej planecie ma tą umiejętność
powrotów do przeszłości, ale płaci za to cenę. Bo im mocniej zapuszcza się w tamte rejony tym boleśniej wraca się do
Teraz. Jest to rodzaj uzależnienia. Temat może banalny, ale pokazany w sposób tak przejmujący, sugestywny i pełen
zrozumienia, że ze wzruszeniem i zachwytem patrzyłem na kolejne minuty filmu. Film Hasa pokazuje też, jak dla mnie,
ułomność ludzkiej pamięci, jej zużywalność i niedoskonałość. Iście Freud’owsko porusza tematy rodziców i seksu, które
to mają wielki wpływ na kształtowanie się osobowości ludzkiej. Jest zrobiony z niezwykłym kunsztem, wyobraźnią,
rozmachem i magią. Był dla mnie jak uczta. Pewnym minusem, w tych czasach, może być tylko nieco przestarzałe już
aktorstwo.

ocenił(a) film na 8
lysak

Otóż to.

ocenił(a) film na 8
lysak

świetna refleksja nad filmem, brawo!

lysak

To przepiękna recenzja, dziękuję

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones