PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=545891}

Selma

6,7 16 154
oceny
6,7 10 1 16154
6,3 16
ocen krytyków
Selma
powrót do forum filmu Selma

...zobaczcie czym w praktyce kończyła się nienawiść do ludzi innych... Nie ważne czy innych z powodu rasy, preferencji seksualnych, poglądów, po prostu innych... Na samym końcu tej drogi był biały osiłek, który, tylko uważając się za kogoś lepszego tylko z tego powodu, że miał biały kolor skóry bił 84 letniego dziadka, albo 50 letnią kobietę - i tak bił aby zabić. Na początku były tylko słowa jacy to murzyni czy żydzi są szkodnikami a potem kończyło się to obozami lub tak jak w Selmie biciem. Dzisiaj też tylko narodowcy głośno mówią o tym, że geje chcą za dużo, ludzi z KODu nazywają lewicową chołotą, a jednym z haseł mają: "raz sierpem, raz młotem bić czerwoną hołotę" i krzyczą to nie tylko do ludzi w manifestacjach gejów czy lesbijek, ale także do sympatyków PO czy Nowoczesnej. Jeszcze nie tak dawno wydawało mi się, że takie czasy jak te pokazywane w filmie Selma czy w "Liście Szindlera" minęły bezpowrotnie, ale oto wyrosło nowe pokolenie, które się obecnie w ten sposób dowartościowuje i głosi takie właśnie poglądy. Poczytajcie sobie dział polityczny forum bukmacherskiego, wejdzie na fora prawicowe czy narodowe. (ostatnio ta nagonka na ambasadora RP w USA). To jest naprawdę niepokojące i powoduje, że nie teraz, nawet nie za rok czy dwa, ale przy większej burzy (czytaj kryzysie) - łatwo będzie pokazać wroga: żyda, geja, czarnego, araba, ateistę i popchnąć ludzi do takiego zła jakie było wcześniej. W filmie Selma zapadł mi w pamięć jedna z mów dr Kinga - "jeśli nie masz nic, jesteś na samym dnie społeczeństwa, ale masz biały kolor skóry wmówiono ci, że z tego powodu jesteś lepszy, od czarnych, wmówiono ci abyś się dowartościował, ale to nieprawda bo w oczach Boga wszyscy jesteśmy równi". To nie jest dosłowny cytat, trochę to upiększyłem, ale oddałem sens słów dr Kinga, który mam nadzieję - tam z nieba się za to na mnie nie pogniewa.

hubio

Popieram! Obawiam się jednak, że taki film do tych ludzi nie dotrze... Niestety ludzie niewiele się uczą z historii. Smutne :(

Sylwia_sp

Dokładnie, teraz to biali sa mordowani za kolor skory (RPA)

Pawlovsky

Zgadza się. Rasizm jest po obu stronach, ale jestem ciekaw jakby teraz świat wyglądał jakby nie było rasizmu w USA - tego pierwotnego ze strony białych oraz apartheidu.

Pawlovsky

Bzdura. Nie są mordowani za kolor skóry, ale za kilkaset lat wyzyskiwania czarnoskórych. Nie żebym popierał, ale tu powody są inne.

hubio

Podpisuję się pod tym w 100% !

HugoMaserati

Dokładnie

ocenił(a) film na 5
hubio

Nie wierz we wszystko co robił i mówił King Był on tylko marionetką sterowaną przez tajne służby Hoover gdyby tylko chciał mógł go zmiażdżyć na każdym etapie jego drogi A co do reszty twojej wypowiedzi to zawsze będzie istniał jakiś wróg bądź zagrożenie które zostanie stworzone tylko po to by ludzi podzielić i nimi sterować A w dzisiejszych czasach przy tym stopniu kontroli społeczeństwa jest to tak łatwe jak nigdy w historii

ocenił(a) film na 9
ryan45

Nie był żadną marionetką ! Dzisiaj w internecie łatwo o manipulacje i kłamstwa. Dlatego tacy ludzie jak Trump, Kaczyński, May, Le Pen wygrywają. Wszyscy lansują różne teorie spiskowe, a dzieci 18-28 lat łykają. Chce mi się już rzygać od tych wszystkich teorii spiskowych: smoleńskiej, o śmierci Kennediego, układy Magdalenki itd. Nawet w necie można przeczytać, że nasz Papież Ojciec Święty Jan Paweł II też był marionetką służb. Dość !!!

hubio

Marine Le Pen wygrywa, bo ludzie maja dosc palenia aut, islamizacji, zamieszek wywolanych przez kolorowych, pojedz do Francji lewaku, a potem pisz takie bzdety.

ocenił(a) film na 9
Pawlovsky

Mieszkałem we Francji wiele lat... Mam tam bliską rodzinę... I nie jestem lewakiem, a Le Pen wg żadnego z sondaży nie wygrywa i nie wygra w wyborach, a za paleniem aut i zamieszkami nie jestem i obecny rząd nawet czasami wbrew prawu, a nawet prawami człowieka walczy z terrorystami. Kwestia ta jest wykorzystywana tylko populistycznie przez Front Narodowy i zresztą jak u wszystkich populistów: PiS, Trump, brexitowcy w sposób kłamliwy. Przykłady: Trump obiecał, że w ciągu 2 tyg zniesie wizy do USA dla Polaków, a wprowadził większe ograniczenia niż były za Obamy, Macierewicz mówił, że generałowie mieli się Panu Misiewczowi raz meldować, a meldowali się kilka razy na co są nagrania itd, it, itd.

Matką ksenofobii, rasizmu i bicia starszego Pana przez białego osiłka jest ignorancja, niewiedza i brak wykształcenia i dawanie wiary przeróżnym teoriom.

Pamiętaj jednak ty i inni prawicowi poparańcy, że tym razem w obronie takich wartości: jak demokracja, wolność, wielokulturowość, tolerancja stanie połowa ludzi bo tak miej więcej było w Polsce, USA, UK - ok połowa głosowała przeciwko prawicy. I nie będzie już nigdy więcej zabijania kogoś bo jest żydem albo muzułmaninem albo czarnym lub gejem. Teraz w ich obronie stanie połowa ludzi. A wszystko może zakończyć się kolejną wojną światową bo linia podziału idzie coraz wyraźniej, a obie strony nie zawahają się użyć siły więc kto wie może kiedyś spotkamy się w innych okolicznościach niż grzeczna dyskusja na forum filmowym !!! Dalsze twoje wypowiedzi pozostaną przeze mnie zignorowane bo takich łebków już wiele przerabiałem i wiem, że do nich nic nie trafia, a dyskusja nie ma sensu !

hubio

Mi bardziej chodziło o jej partię. Trump nie może sam znieść wiz, od tego jest kongres, ale większość Republikanów będzie głosować za, żeby nie podpaść, jeśli taka ustawa będzie. Co Brexitu, Anglicy mają dość imigrantów a problem Calais tez ich dotyczyl, Anglicy atakuja Polakow, bo boja sie kolorowych. "Matką ksenofobii, rasizmu i bicia starszego Pana przez białego osiłka jest ignorancja, niewiedza i brak wykształcenia i dawanie wiary przeróżnym teoriom.
" To samo tyczy sie, gdy ofiara jest biala, znow we Francji sa zamieszki, zgadnij kto je wywolal? Jak czarny policjant pobije bialego we Francji, USA, to biali nie wywoluja zamieszek. Popaprancem jestes ty, ze swoim naiwnym tokiem myslenia. W Stanach np. liczy sie kraj, ojczyzna, religia i wiesz co, maja gdzies ze muzulmanie czuja sie obrazeni, na poludniu Stanow, malo kto lubi muzulmanow. "więc kto wie może kiedyś spotkamy się w innych okolicznościach niż grzeczna dyskusja na forum filmowym" Grozisz mi, mam sie bac? Nie badz smieszny, kto by sie ciebie bal.

ocenił(a) film na 9
Pawlovsky

Nie chodzi o Kongres !!!!! Trump zaostrzył przyznawanie wiz dla Polaków i nie będzie żadnego jego wniosku w tej sprawie w Kongresie !!! Okłamał nas w tej kwestii i pewno swoich w wielu innych. Nigdy nie uwierzę w to, że białe ofiary w Europie czy USA są gorzej traktowane niż nie białe bo 80% policji, wymiaru spr. to biali. Wszyscy są zazwyczaj równo traktowani chyba, że zdarzy się jakiś rasista. Oczywiście jak od każdej reguły i tu są wyjątki i wyobrażam sobie czarnego sędziego z Manhattanu, który chce dowalić białemu tylko dlatego, że jest biały - ALE TO SĄ WYJĄTKI, które rozdmuchują prawicowe media i robią z tego wielkie hallo. Nie miałem na myśli, że my się spotkamy jako my. Czytaj ze zrozumieniem. Pisałem, że może dojść do sytuacji, że ludzie spotkają się po 2 stronach barykady i będzie wojna domowa w Polsce, albo wojna światowa i że wtedy możemy się spotkać. Nie miałem na myśli dokładnie siebie i ciebie, to była przenośnia.

hubio

W takim razie mój błąd, przepraszam, za szybko przeczytałem, bez zrozumienia. Nie dojdzie do takiej sytuacji, że staniemy po dwóch stronach barykady, poza tym po jakich stronach Lewica i Prawica? Co do Trumpa, na razie ten "fakt" w sprawie wiz podają lewicowe gazety, poza tym Trump mowil ze zaostrzy prawo w kwestii wiz, wszystkim, bo ma dosc emigrantow, a populistyczne gazety wymyslili, wmowily ze takze chodzi o nas.

ocenił(a) film na 9
Pawlovsky

Nic nie wmówiły... Uważasz, że prawicowe media nic nie wmawiają ? wystarczy włączyć zawsze dziennik telewizyjny w TVPiS aby się przekonać. I proszę nie pisz mi za chwilę o TVN bo różnica jest jak między wiertarką udarową, a małym młoteczkiem jeśli chodzi o manipulacje tych 2 stacji. Co do wiz zadzwoń do konsulatu albo ambasady USA. Akurat pewne fakty są takie, że nie da się ich zmanipulować i można samemu sprawdzić. Dotąd było tak, że ktoś kto miał wcześniej wizę nie musiał odbywać kolejnej rozmowy z konsulem. Obecnie rozmowa z konsulem jest obowiązkowa zawsze. I Trump nie ma żadnego zamiaru znosić dla nas wiz. Okłamał nas i tyle.

hubio

Obrażasz PIS itd, a może porozmawiajmy o ludzi, którzy głosowali na Petru? Wielki ekonom, który radził brać kredyty we frankach, hahah, albo jego pomyłki w stylu "6 króli" czy o polskiej konstytucji, to utwierdza mnie, że zna się na polityce, jak ja na transporcie mydła z Kazachstanu i to nie są gafy, bo gafa może być jedna, dwie, a on pokazuje swój brak wiedzy. Ludzie popierający KOD to też ludzie, którymi da się łatwo manipulować, swoją pierwszą wypowiedź kierowałeś do narodowców itd, ale czego? Przecież akcja filmu rozgrywa się w USA, a nie w Europie, ja wiem, że ty twierdzisz, że polscy narodowcy wzorują się na rasistach z Ameryki, Polacy uchodzą za antysemitów, rasistów, ale przed wojną Polska była multikulturowym krajem, ale wtedy nikt nie palił aut, gdy w całej Europie prześladowano Żydów, to polski król ich przyjął, Polska była bodajże jedynym krajem, gdzie za ukrywanie żydów groziła śmierć, jesteśmy pierwsi na liście sprawiedliwych, ale i tak żydzi powiedzą, że ich mordowaliśmy i okradliśmy, a potem się dziwią, że ich nie lubimy za te kłamstwa. Co do partii PIS, dekomunizacja jest zła? 500 plus? Jak go nie było, było źle, że państwo nie inwestuje w dzieci, jak jest to też źle, dzięki znienawidzonemu PISOWI, nikt nie może odebrać dzieci z powodu biedy, nie głodu, lecz biedy. Platforma? Pozwalała obrażać Polskę, w imię nie psucia stosunków, co za żenada, ale co się dziwić, skoro co druga osoba w tej partii nie ma polskiego nazwiska. Co do prezydenta Dudy, w przeciwieństwie do jego poprzednika jest przystojny, elegancki, we wszystko co robi wkłada serce, ale jest także wyluzowany, lepiej się wypowiada, przemawia, odkąd Duda jest prezydentem to już spotkał się więcej razy z polskimi bohaterami niż Bronek. Duda także nie ośmiesza polski i nie chce nikogo obrażać, ale popatrz na jego żonę, a na żonę byłego prezydenta:) Oraz Duda nikomu się nie podlizuje. Podsumowując - Duda lepiej się prezentuje, lepiej przemawia, jak dotąd nie ośmieszył polski i dużo mówi na temat patriotyzmu.

ocenił(a) film na 9
Pawlovsky

Człowieku to jest forum filmowe i wątek o filmie "Selma". Coś chyba ci się pomieszały fora. Forum młodych pisiewiczów i narodowców jest gdzie indziej :) Tam się dowartościowujcie jaka to PO i N. zła, a PiS - najlepsza katolicko-narodowa władza od czasów Mieszka I

hubio

To ty zacząłeś ten temat, co zaniki pamięci lewaku? Zamiast pisać o filmie zacząłeś pić do narodowców i prawicy. Co za hipokryzja. Dowartościowujesz się ty, tymi wypocinami i kłamstwami, brak argumentów i zwalasz na mnie to co robisz sam. Ucho prezesa? Kiedyś dobry kabaret, a teraz wszystko by tylko zabłysnąć, to nawet śmieszne nie jest. Poza tym to są chorągiewki, kiedyś wychwalali PIS i krytykowali PO, dziś odwrotnie, może bawią się w opozycję, tak czy siak, Nacjonalzim, narodowcy, prawicowcy rosną siłę w całej Europie, Orban, Le Pen, bo ludzie mają dość nieudolnej władzy lewaków, zamiast bombardować ISIS, to wolą malować kredkami i mówić o solidarności, gadają zamiast coś robić. Masz rację nie ma co dyskutować z kimś kto nie ma argumentów. Więc odbijam od ciebie.

ocenił(a) film na 9
Pawlovsky

Jak wiadą kiedyś co ciebie ruskie czołgi i zabiją ci rodziców, a siostrę lub dziewczynę zgwałcą bo nie będzie NATO i UE bo właśnie ci narodowcy to rozwalą w imię swoich własnych interesów to WTEDY przypomnij sobie za te 20 lub 10 lat tą polemikę :) Oj straszne to młode pokolenie... Pojęcia nie mają o niczym, a na głowę sobie ściągają piekło... Polska armia jest w stanie bronić nas przez 2 tyg. przed rosyjską agresją... Bez odbioru.

hubio

Rosja nas nie zaatakuje, bo nie chce. Nawet nie ma pretekstu, ale śmieszne jest to, że lewak straszy rosyjską agresją, poza tym każdy na świecie ci powie (ekspert), że Rosja nie zaatakuje polski, bo to już byłoby przegięcie i takie kraje jak Niemcy, Szwecja, Norwegia już by coś z tym zrobiła, nie dla nas, tylko dla siebie. Poza tym popatrz na bazy rozmieszczone kolo Rosji, Ukraine maja bardziej w dupie niz nas, a atak na nas bylby glupota i Putin o tym wie.

ocenił(a) film na 9
Pawlovsky

Oraz Duda nikomu się nie podlizuje. - to jest najlepsze zdanie z tej wypowiedzi. Bezcenne :) Wiesz co zacznij oglądać "Ucho Prezesa", może jakoś prawda o rządach PiSu do ciebie dojdzie. I dalej już nie dyskutuję bo oczywiście nie ma to sensu.

użytkownik usunięty
hubio

Hahhaha, ucho prezesa to prawda o PIS? Pawlovsky napisał 100% prawdy.

ocenił(a) film na 8
Pawlovsky

Pawoloski czy jak ci tam , jesteś zwykłym pisowskim kretynem , ale to nie twoja wina tylko brak wiedzy i odpowiedniej edukacji. Śmiejesz się z petru , ok jest troche śmieszy , a co powiesz na to że premier polski mowi że polska weszła do uni w 1982 roku , albo san escobar tego debila waszczykowskiego.

użytkownik usunięty
Goldencar

Oh tolerancja aż z ciebie wypływa ! Petru ma minimum kilkanaście wypowiedzi kompromitujących go, 6 króli, Konstytucja ma 225 lat i kilkanaście innych, wielki ekonomista - bierzcie kredyty we Frankach, tak walczy o Polskę, a wyjechał wtedy na wakacje <3 Broni demokracji, która ma się świetnie, kolejny co atakuje PIS, bardziej śmieszne niż żałosne, albo PO - shogunie, wszedł na krzesło, nie mówiąc o Kopaczowej, gdy spotkała się z Merkel. Szkoda, że Polska to nie Rosja, bo donosiciele mieli by smutne zakończenie :)

ocenił(a) film na 8

Kopaczowa spotkała się z merkel , straszne ! Nie twierdze ze rysiek petru czy reszta bandy z Po jest SUPER i zawsze bedę na nich głosował , to są skończone matoły wiadomo , ale żeby głosować na pis to już trzeba mieć zrytą głowę , niczym macierewicz , kaczor , pawłowicz , terlecki , piotrowicz - to są dopiero stare KOMUCHY ! Poseł pięta albo suski to są wybitne inteligencje Polskiego narodu! Nie rozśmieszaj mnie jak uważasz że oni powinni rządzić krajem , Po to banda złodziei ale Pis to też banda złodziei ale i banda Świrów , to jest najgorsze.

użytkownik usunięty
Goldencar

Człowieku wpisz "Kopacz nie wie co się wokól niej dzieje" o to chodzi z Merkel i Kopacz... Przynajmniej chcą zmienić patologię w sądzie, odkupują polski majątek, który sprzedali ich poprzednicy i nie wyrzucają ludzi z kamienic :) Pis gorszy od PO, dobre, dobre :) Nie ma to jak głosować przeciwko własnemu państwu <3 6 posłów PO.

ocenił(a) film na 8

zdrajcy narodu hahaha , zajmij się czymś pożytecznym a nie wypisujesz tu te pierdoły o zdrajcach narodu ble ble ble sprzedali Polske ble ble ble , głosuj sobie na tych starych komuchów pod nazwą Pis ;) NALEŻAŁO NAM SIĘ !!! ZA CIĘŻKĄ PRACE !!!

użytkownik usunięty
Goldencar

Ty niczym nie różnisz się ode mnie, ty ich hejtujesz, a ja ich bronię, dla mnie jak ktoś głosuję jawnie przeciwko Polsce, to zdrajca, ale może dla ciebie to słowo ma inną definicję. Zakończmy tą jałową dyskusję. PS. Stocznie, huty, kopalnie - sprzedane i kupowali droższy, gorszy węgiel od Rosji, a mieliśmy własny. Nie prowokuję jbc bo jesteś ogarniętym gościem:)

Pawlovsky

Nie istnieje coś takiego jak "islamizacja". Śmierdzisz propagandą, a dowodem na to używanie leninowskiego określenia "lewak". :)

hubio

Skoro uwazasz, ze "prawicowcy" narodowcy to popaprancy i rasisci, to masz cos z glowa nie tak. Pewnie jestes lewakiem i wychwalasz komunizm. Moze poczytasz sobie o mordowaniu bialych w RPA maczetami? Kazdy milczy o tym. KOD? Ci ludzie bronia demokracji, ktora jest, tam dzialaja ludzie, ktorych odsunieto od koryta, alimenciarz mowi o prawach kobiet, co za ironia.

Pawlovsky

Bzdura pogania bzdurę w twoim wykonaniu. Nawet zdołałeś tam KOD wcisnąć. Jakie koryto? człowieku masz siano we łbie czy co? Gadasz jak jakaś sekta. Dobrze, że takich ignorantów jak ty jest mniejszość w Polsce

użytkownik usunięty
moscu

"Dobrze, że takich ignorantów jak ty jest mniejszość w Polsce"

Optymista.

hubio

Chciałbym przeprosić za poprzednie moje wypowiedzi, nie wiem co we mnie wstąpiło (znów), że pisałem takie rzeczy.

ocenił(a) film na 9
Pawlovsky

Jasne. Dzięki. Jak by więcej ludzi miało podobną refleksję może by się w końcu zakończyła ta wojna polsko-polska w każdej rodzinie, szkole, pracy, mieście i wsi. Rujnuje nas to wszystkich jako naród i najgorsze, że nie ma nikogo kto by nas mógł zjednoczyć.

użytkownik usunięty
Pawlovsky

Nie przepraszaj za prawdę bracie !

hubio

Za to komuniości z rekordowymi milionami pomordowanych ofiar są ok. dlatego nie dedykujesz go popaprańcu z KOD własnie im. TCzerwoni zwyrole mysla że zawsze beda mogli kłamać, na pohybel czerwonej zarazie, bandzie morderców i zboczeńców

ocenił(a) film na 9
ataman76

Tak oczywiście masz rację. Ten film można zadedykować absolutnie wszystkim którzy nienawidzą kogoś innego z powodu: koloru skóry, wyznania, preferencji seksualnych, religii, a także pochodzenia klasowego czy majątku. W sumie mechanizm rewolucji październikowej był podobny, bardzo podobny do tego co było opisywane w filmie Selma. Niewykształceni zdemobilizowani żołnierze z równie niewykształconymi robotnikami w myśl: ukarać i zabrać bogatemu w imię sprawiedliwości społecznej czyli dlaczego on ma więcej, a ja mniej dokonali krwawego przewrotu, a potem przez prawie całe stulecie konsekwentnie mordowali wszystkich w celu utrzymania władzy. Tak jak i biała hołota w USA gnębiąca czarnych była faszerowana ideologią prawicową tak tam w Rosji: Marks czy Engels - "wielcy" intelektualiści stworzyli w założeniach piękną teorię, która po wcieleniu w życie stała się masowym mordem. Z reguły intelektualiści wymyślają i uzasadniają bardzo niebezpieczne teorie, a potem zamieniają się one w koszmar. Zasady segregacji rasowej były naprawdę bardzo argumentowane przez kilkaset lat. Ich zwolennicy twierdzili, że to zapewni ład społeczeństwu, że to dobre rozwiązanie zarówno dla białych jak i czarnych, a komunizm to miała być niemal sielanka. Martwi mnie to, że jest o wiele za mało filmów takich choćby jak Selma pokazujących te miliony ofiar komunizmu. Z 2 strony dzisiaj z wyjątkiem KRLD nie ma na świecie ani ruchów ani państw, które by były komunistycznymi sensie totalitarnym, za to odżywają ruchy narodowe i dlatego ten film zadedykowałem właśnie takim osobom.

hubio

Zgodzę się a z racji braku czasu nie napisałem zbyt emocjonalny i prosty w swym przekazie post.

ocenił(a) film na 8
hubio

Ładnie ujęte, ale nie zapomnijmy przy tej całej antykomunistycznej nagonce, ile dobrego socjalizm i komunizm zrobił dla ludzi pracy. Nie jestem jakimś "lewakiem" ale zdaję sobie sprawę, że gdyby nie ruchu socjalistyczne to byśmy teraz tyrali w pracy 6 dni w tygodniu po 12 godzin i to bez jakichkolwiek ubezpieczeń czy opieki zdrowotnej. Kapitalizm XIX w. był nastawiony tylko na zysk, a ludzi traktował jak tryby w maszynie (często dosłownie).
Niestety idee komunistyczne przejęli ludzie dążący do władzy totalitarnej wypaczając ich podstawowy sens i cele, a nawet gorzej - zbudowali na tej podstawie reżimy i państwa totalitarne. Tak na marginesie, nawet faszyzm wnosił dobre pomysły jak np. walka z mafią , ale ludzie są tylko ludźmi i nawet najbardziej szczytne założenia zbrukają , przeinaczą i wykorzystując je do swoich egoistycznych celów (najlepszy przykład to historia kościoła katolickiego).

ocenił(a) film na 9
OmniModo

To niestety nie jest prawda. Pierwsze ruchy walki o prawa robotników nie miały nic wspólnego z socjalizmem i komunizmem. To były różne oddolne inicjatywy najczęściej ruchów religijnych. Nagłaśniali te problemy pisarze, gazety, stowarzyszenia filantropijne. Problem polegał na tym, że ludzie nie byli przygotowani na rewolucję przemysłową. Jak dzieciak tyrał na gospodarstwie 12 godz. to było zupełnie inaczej niż jak tyrał w zakładzie, a ludzie myśleli, że to jest to samo. Co do czasu pracy to pierwszym krajem, który to wprowadził była Anglia z tego co pamiętam. Komuniści i socjaliści nie walczyli o prawa robotników tylko o równość klas czyli żeby każdy miał tyle samo w myśl zabrać bogatemu, podzielić i dać biednemu.

ocenił(a) film na 8
hubio

No może komunizm (który zbudowano na podstawie idei socjalistycznych) faktycznie miał za zadanie dać każdemu po równo, ale sam socjalizm dążył w pierwszej kolejności do usunięcia wyzysku, czyli koncentracji władzy i bogactw dla niewielkiej grupy ludzi kontrolującej produkcję i czerpiącej zyski z wyzysku pracowników.
Interes właściciela fabryk/manufaktur zawsze wiązał się z wykorzystaniem ponad miarę pracowników, a ruchy socjalistyczne zmusiły właścicieli do ustępstw wobec robotników, zmniejszaniu liczby godzin , nie zatrudnieniu dzieci itp. Powstała później idea socjaldemokracji która nie chciała obalenia kapitalizmu lecz jego stopniowego reformowania.
Krótsza praca tylko 5 dni w tygodniu po 8 h za te same pieniądze to też zabieranie bogatemu i dawanie biedniejszemu :)

ocenił(a) film na 9
OmniModo

Ruchy socjalistyczne nikogo do niczego nie zmusiły. W Anglii od 1840r do 1910r nie istniały takie ruchy, a Anglia jako pierwsza wprowadziła ochronę czasu pracy i ochronę dzieci.

ocenił(a) film na 8
hubio

Czyli wprowadzili ochronę SOCJALNĄ
Zresztą socjalizm zaczął się właśnie w tamtych czasach kształtować (Saint-Simon zm.1825 r. , Owen zm. 1858 , Engels zm. 1895)

Może na początku nie było to ruchy czysto socjalistyczne, ale ruchy robotnicze i na pewno miały olbrzymi wpływ na skrócenie czasu pracy i zakaz zatrudnienia dzieci.
NIGDY NIE UWIERZĘ w dobroć ówczesnych właścicieli , częstokroć arystokratów (którzy uważali się za ludzi wysoko urodzonych , lepszej krwi), że sami od siebie wprowadzali zmiany na swoją niekorzyść (czytaj zmniejszenie zysków).
Zgadzam się w pełni ze słowami Jezusa Chrystusa z Nazeretu , że prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogacz przejdzie do królestwa niebieskiego. Ludzie są jakby z natury chciwy i zachłanni (oraz leniwi) i dlatego dążą do wykorzystywania innych , a XVIII-XIX kapitalizm to była mordęga dla zwykłych ludzi pracy. Na całe szczęście powoli wchodziły przemiany wywołane ideami socjalistycznymi.

Tak czy siaka cała ta dyskusja odbiegła mocno od tematu filmu, podsumowując, każdej filozofii, obojętnie czy to socjalizm czy ateizm czy renesans albo anty-rasizm (temat filmu), coś zawdzięczamy i z każdej warto czerpać to , co pożyteczne i przydatne do poprawy bytu ludzkości.

OmniModo

Jako pierwszy, prywatny program zabezpieczenia społecznego i poprawy warunków pracy wprowadził przemysłowiec George Cadbury w 1879. Zbudował osiedle robotnicze złożone z budynków otoczonych ogrodami. Dlatego, że nie chciał, żeby jego robotnicy żyli w złych warunkach.
Podobnie, Andrew Carnegie w USA przyczynił się do poprawy warunków robotników.
Ani jeden, ani drugi, nie mieli nic wspólnego z ruchem socjalistycznym ani komunistycznym.

ocenił(a) film na 8
Trojden

Ale są to pojedyncze wyjątki, większość przemysłowców nastawiona była na wyzysk pracowników. Tylko ruchy i idee socjalistyczne powstrzymały / ograniczyły bezwzględny wyzysk ludzi, dzięki czemu mamy teraz wolne weekendy , 8h pracy i jaką-taką opiekę socjalną.

hubio

Popaprancy, dla ciebie prawica ma sie rozumiec i narodowcy, a lewica taka wspaniala? Komunisci tez? Zgadnij jaki ustroj zabil na swiecie 150mln ludzi. Rasizm, wojny, morderstwa, sa, byly i beda.... NIESTETY.

ocenił(a) film na 9
kejsik

Radzę czytać moje WSZYSTKIE wypowiedzi w tym wątku, a nie tylko pierwszy lub sam tytuł :) Dokładnie się do tego odniosłem w odpowiedzi na post: ataman76 | 4 kwi 21:50 . Nie będę powtarzać. To tak niestety jest jak się czyta coś po łebkach.

hubio

Co z tego skoro dla ciebie największym wrogiem są nacjonaliści, prawica, skrajna prawica, konserwatyści, choć to nie oni podkładają bomby.

ocenił(a) film na 9
kejsik

Jeśli chodzi o stopniowanie w mojej ocenie obecnych zagrożeń świata, zagrożenie terroryzmem jest w ogóle nie współmierne do zagrożenia nacjonalizmem. Tzn. nie istnieje problem zagrożenia nacjonalizmem. To oczywiście tak w warstwie fizycznej tu i teraz. Natomiast w warstwie idei owszem jest takie zagrożenie. Nie rozumiem jednak po co to w ogóle podajesz jako przykład. Przeciw podkładaniu bomb jest praktycznie cały świat łącznie z muzułmanami. Podkładają je terroryści, ludzie z wypranymi mózgami, fanatycy... przed którymi uciekają uchodźcy przeciw którym protestują narodowcy. Jak widzę takiego jednego z drugim "odważnego" dzieciaka (bo dla mnie 18-29 lat to dzieci) to zastanawiam się zawsze dlaczego nie weźmie d. w troki i nie pojedzie do Syrii z bronią walczyć przeciw ISIS. Tam by się pos......ł ze strachu, ale w Europie podpalać ośrodki dla uchodźców z kobietami i dziećmi to jest odważny. Reasumując terroryzm to jest zło, przestępstwo, ludobójstwo - nie ma słów na to więc nie ma żadnego porównania do skrajnej prawicy, nacjonalistów bo to są zupełnie dwie inne sprawy. Z tego co wiem nacjonaliści cieszą się z demokracji i nikt ich nie ściga, natomiast terrorystów albo zabija się na miejscu jak robi CIA albo wsadza do więzień.

Problem jednak polega na tym, że tacy "odważni" narodowcy to szczególnie po wypiciu kilku piw potrafią jedynie napaść 50 letniego Pakistańczyka prowadzącego bar, czasami może być nawet Hiszpan :). I to jest właśnie zagrożenie - bo takie idee padają na "podatny grunt" wszystkich niedowartościowanych, niewykształtowanych, młodych ludzi. To zawsze oni w historii stali za wszelkimi prześladowaniami czy to murzynów czy żydów. Hitler najmniejsze stosunkowo poparcie miał wśród niemieckiej inteligencji, a za linczami murzynów stała właśnie głównie tzw biała hołota z południa USA.

hubio

Prawdziwi uchodźcy nie są w Europie, lecz przede wszystkim w Libanie, Turcji, Jordanii i Tunezji. Po co jakiś Narodowiec ma jechać do Syrii? Nie jego wojna, jakoś nasi przodkowie walczyli, a nie uciekali. Bomby podkładają przede wszystkim fanatyczni MUZUŁMANIE. Większość terrorystów to muzułmanie, więc proszę cię na przyszłość nie wyskakuj z Breivikiem czy pojedynczymi przypadkami z USA czy Rosji. PS. To co robiła biała chołota z USA, z południa to było straszne, wstyd napisać, ale dzięki temu mają mniej przestępstw na południu, u siebie niż na północy, bo biali w tych rejonach potrafią żyć tylko w swoim gronie.

OmniModo

Gdyby USA nie wygralo zimnej wojny, co w duzej mierze przyczynilo sie do upadku ZSRR to bys mial wyprany mozg i robil to co kaza ci ludzie odpowiedzialni za smierc 150mln na calym swiecie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones