PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=473659}
4,2 5 766
ocen
4,2 10 1 5766
2,3 6
ocen krytyków
Serce na dłoni
powrót do forum filmu Serce na dłoni

Oglądając kolejny polski obawiałem się kolejnego dna, jednak zauważyłem niesamowicie czarną, przesiąkniętą ciężkim dowcipem historię, która w pewien sposób świetnie odzwierciedla nasz zasrany kraj.
Oto mamy młodego sierotę, którego co drugi gimnazjalista nazwałby emo. Facet jest dobroduszny, przez co traci pracę i chęć do życia. Z drugiej strony mamy parszywego starca - szefa supermarketów. Facet ma kasy jak lodu i jak z takimi ludźmi bywa - ma ciągoty do ekscentrycznego trybu życia. Jednak podczas cielesnych uciech dostaje zawału serca i trafia do kliniki, gdzie również trafia młodziak zaraz po nieudanej próbie samobójczej. Kiedy starzec jest zmuszony do transplantacji serca przypomina sobie o młodym, który chce szybko zejść z padołu ziemskiego i postanawia pomóc mu, by dostać jego serce.
Historia brzmi dziwacznie, jednak w moim odczuciu to rzadki przykład w polskim kinie, gdzie ukryło się prawdę o rzeczywistości w krzywym zwierciadle. Nawet kolorystyka zdjęć i muzyka i zdają się podpowiadać, że to wygląda jak koszmar. Koszmar, który oddaje beznadzieję polskiej rzeczywistości.
Film nie przyjął się moim zdaniem, bowiem historia ma raczej wydźwięk mityczny - to chora i czarna do cna historia i w gruncie rzeczy podsumowanie zepsucia świata. Żal dupę ściska, że wszyscy cytują kurewskie cytaty z filmów Lubaszenki a nie potrafią dostrzec ciężkiej ironii Serca Na Dłoni. Oczywiście, finał zbyt amerykański i można było uciąć nieco wcześniej. Mimo wszystko jednak to film, który ani na chwilę mnie nie znudził, zaskoczył świetną obsadą, grą aktorską i czarnym humorem. W przeciwieństwie do ogromnej większości innych polskich produkcji ta ma coś do powiedzenia i obywa się bez przeklinania. No i świetne dialogi.

8/10

BTW: Doda była tutaj zupełnie niepotrzebna, chociaż ładnie wyszła :P.

ocenił(a) film na 7
ARM_y

Przyjacielu, dobrze mowisz :) Obecna od samego poczatku mistrzowska reka, bez wzgledu na fakt, ze film bynajmniej do arcydziel nie nalezy. Warsztat Zanussiego w zupelnosci wystarcza. Oddech profesjonalizmu.

ocenił(a) film na 5
ARM_y

ZGADZAM SIE Z WYPOWIEDZIA-NONSENSEM JEST TYLKO SZUKAC I
OGLADAC REKLAMOWANE FILMY Z FAJNYMI TEKSTAMI ,KTÓRE SIE
POTEM PO ULICY 'WALAJA'
CÓZ - JA LUBIE OGLADAC FILMY Z SENSEM.
TAK JAK FILMY PANA ZANUSSIEGO
WIEC,CHYBA OCENA FILU JEST TROCHE ZANIZONA-BEZ URAZY
MARIUSZ

ARM_y

Ja tez uwazam ze ocena jest stanowczo za niska. Ale napewne jest wiele uzytkownikow ktory zaglosowali nisko bez ogladniecia, tylko dlatego bo nie lubia Dody. Film, z Doda lub bez niej, ona nic nie dodala a wiec uwazam ze to ze tam zagrala nie swiadczy ze film beznadziejny. Ten film mial sens i bardzo mi sie podobal.

ocenił(a) film na 5
ARM_y

Zgadzam sie z Tobą.
Zastanawiałem się nawet nad wyższą oceną, choć ostatecznie dałem niższą (może za niską)... ale i tak moja ocena jest powyżej średniej.

ARM_y

Mnie ten film ujął swoją oryginalnością (ok, wykorzystano znane schematy ale w ciekawy sposób). Rzeczywistość w krzywym zwierciadle ale ukazana dobitnie jak mało gdzie. Ten "happy end" trochę amerykański ale znosny. Aktorstwo dobre (zapomnijmy o Dodzie ;) ). Ten film ma zdecydowanie za niską ocenę. Podobał mi się o wiele bardziej niż takie "przeboje" jak "Testosteron" czy "Idealny chłopak dla mojej dziewczyny".

ocenił(a) film na 7
ARM_y

Dopiero co oglądałem i muszę wyznać, że dawno się na polskiej komedii, nawet tego rodzaju, nie ubawiłem. Nie rozumiem tych w większości krytycznych głosów. Przecież to nie nudzi ani na chwilę mimo pozornie sennej atmosfery. Jeśli ktoś się nastawi na czarną komedię w rodzaju amerykańskich przebojowych "Porąbanych" czy "Gorzej być nie może", będzie zawiedziony. Te kolejne i kolejne zaskakujące konieczności odwlekania tego, co miało być nieuniknione:-) Ten film taki miał być i tyle.

PS Polska to nie jest zasrany kraj, to moja Ojczyzna, więc pohamuj się trochę z takimi lekkomyślnymi wstawkami. Jeśli coś jest tutaj zasrane to nie kraj, tylko państwo jako cały ten postPRLowski biurokratyczny, administracyjny rozdęty aparat i polityczny smród. Kraj zaś to ludzie, to my, te bociany, rzeki, drzewa i bożonarodzeniowy karp.

ARM_y

Mnie też się podobał; cieszę się, że nie tylko mnie:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones