PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9526}
7,6 16 015
ocen
7,6 10 1 16015
7,6 8
ocen krytyków
Siekierezada
powrót do forum filmu Siekierezada

czy mi się wydaje, czy Janek nieco zadrwił z wypowiedzi Pana Bartoszko podczas gdy tamten tłumaczył mu sens życia w kategorii drogi którą przemierzamy? Bartoszko powiedział coś takiego "się idzie i się rozmawia", Janek odparł dziwnym tonem "taaak się idzie i się rozmawia, się... się." Czy to odruch poetycki jako że Janek był poetą czy może jakaś manifestacja młodości w sensie "mów sobie tam stary dziadu ja swoje wiem".
Pierwsze spotkanie z Selpką, stanowiło istotny dowód na różnicę charakterów i podejścia do kobiet, gdy Janek spojrzał na niego dając do zrozumienia że nie interesują go jakieś lokalne chętne i łatwe kobiety, ogrzewając sobie ręce sam powiedział do siebie o gałązce. Scenarzysta powinien wtrącić jego wewnętrzne przemyślenie bardziej dosadnie sformułowane a mianowicie " ty idioto, ty chamie co ty wiesz co w moim sercu siedzi, rąb tam drzewo i stul morde, prostaku ty" , czy nie brzmiałoby to lepiej ?

ocenił(a) film na 9
Bawidamek_filmaniak

Ad. "się": Słowo się jest dosyć ważne w życiu Stachury, nawet książkę o nim był napisał:
Się
Edward Stachura
Wydawnictwo: Replika
7,58 (361 ocen i 26 opinii) Zobacz oceny
Gdzie kupić
Edytuj książkę
szczegółowe informacje

Zbiór opowiadań Się ukazał się w 1977 roku. Oryginalność tej książki polega na kreacji głównego bohatera.
W każdym opowiadaniu pojawia się bowiem bezosobowe i anonimowe Się. Taka kreacja posłużyła Stachurze do konstruowania takich zdań jak: Się patrzy w ogień zwyczajnie naturalnie, się nie tęskni, się nie dyszy w kosmos nieprzenikalnie, się nie lęka się poczytalnie i niepoczytalnie, się nie cierpi w proch ścieralnie, w ruinę, w obłęd obracalnie.

W ten sposób czytelnik odnosi wrażenie, że wszystko robi się samo, bez człowieka. Zabieg ten badacze nazwali „pułapką się”. Według Stachury wpadają w nią ludzie współcześni, którzy nie potrafią już właściwie przeżywać swojego życia.

Ad. Selpka
To właśnie najpewniej powiedział... w myślach, do siebie. A Selpki nie musiał obrażać, przecież on mu z dobrego serca radził ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones