PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=139742}
6,6 166 040
ocen
6,6 10 1 166040
4,8 13
ocen krytyków
Silent Hill
powrót do forum filmu Silent Hill


Dawno już nie oglądałem Silent Hill, ale wczoraj znowu zrobiłem sobie seans. No i naszła mnie
znów masa pytań.


Dlaczego Cybil Bennet trafia do Silent Hill - siedliska zla? Bo wiadomo ze Rose Da Silva trafila
dlatego ze sama tak wybrala - podczas wyboru dziecka podpisala jakby sobie przeznaczenie.


Kim byla wlasciwie Alessa? Czyim prwdziwym dzieckiem? Bo film w pewnym momencie
odsłania dawną historię Silent Hill gdzie widzimy Dahlie Gillespie, która ma córkę Alesse i
zostaje ta córka spalona a później okazuje się, że ma około 40 lat i to właśnie ona zabija całą
sektę tymi drutami. Wtedy już stara jakby wiedźma - Dahlia Gillespie - pyta się retorycznie
patrząc na nią: "co sie z toba stało"
A czyim dzieckiem jest dobra Alessa? Że niby tej Alessy z drutami, która była kiedys niemal
identyczna jak ona? W jaki sposób tak spalona osoba mogła mieć potomstwo?
Ale jest jeszcze mała zła Alessa, która wygląda identycznie jak córka Rose. Czy to właśnie jest
jakby zło, taki diabeł? Widzimy jak na końcu filmu właśnie ta zła mała Alessa, ten devil, tańczy
podczas gdy nad jej głową rozszarpywane są ciała i spływa z nich krew prosto na nią.


A teraz koniec filmu:
zastanawialem sie czesto czy zla Alessa weszla w cialo tej dobrej? Wydawalo mi sie ze tak, ale
czy ma to wplyw z tym otwieraniem oczu córki Rose podczas gdy matka mowila jej by tego nie
robila? W domu dziwie sie Alessa zachowala jakby nie byla soba.

Następnie:
Otwierala Rose drzwi w domu a jej maz zszedl i takze byly otwarte - oczywiscie musiala to zrobic
jego zona. Zawsze zastanawialem sie jak pozniej wygladaloby zycie w dalszym ciaglu filmu, czy
gdyby Rose otwierała lodowke to jej maz tez mialby otwarta? Albo czy szynka ktora kupil na
sniadanie takze bylaby w tym innym szarym swiecie w ktorym znajdowala sie Rose?

Gra jak i film ma 3 swiaty. Pierewszy to normalny. Pozniej po wypadku sa w Silent Hill w swiecie
zwyklym ale innym - bo nie ma w nim tych ktorzy zyja w normalnym jak maz Rose gdy trafila do
Silent Hill. Np gdy przechodzil w Silent Hill kolo budynku poczul perfumy zony ktora wlasnie
przebiegala obok w innym swiecie ale jej w swiecie meza nie bylo. No i ten 3 swiat to wlasnie
dziwne Silent Hill ale wersja alternattywna, calkowicie juz piekielna, gdzie wszystko plonie i
pojawiaja sie dziwne stwory.
Właśnie tu pojawia się pierwsza sugestia, że niby Silent Hill to miejsce między zyciem a
śmiercią.

Wiem, że Silent Hill nie da się do końca wyjaśnic, chodzi mi tu o ogól całości pomysłu, ale czy
film zosttal zrobiony tak by go w ogole nie zrozumiec? Bo nie da sie wyjasnic racjonalnie wielu
sutuacji.

Jeszcze jedno, jesli w dziwnym swiecie Silent Hill gineli ludzie to co sie z nimi dzialo? Bo sprawa
wygląda tak, ze ci co sa w Silent Hill juz nie zyja. Tak jak to mialo miejsce w kosciele gdy Rose
mowila ze sekta splonela w pozarze ktory sami wywolali i sa potepieni.
Naszla mnie druga sugestia, ze moze Silent Hill to takie miejsce miedzy pieklem a niebem, ale
to bez sensu. Wiec jest to cos w rodzaju piekla, tylko dlaczego zginela w nim dobra policjantka,
która prawdę mówiąc nie wiem w ogóle dlaczego się tam znalazła.

To juz gra wydaje sie byc prostsza w odbioze niz film.


No i czarownica z filmu Dahlia Gillespie matka tej chorej Allesy ktora na koncu zabija wszystkich,
sama przywolywala ta postac ktora zerwala skore z tej kobiety z sekty? Bo w tej scenie gdy tamta
rzucałą w nia kamieniami, ta wskazala palcami na nia wedy pojawil sie ten olbzym.


Okropna scena z paleniem Cybil Bennet na drabinie. I to wolanie do swojej matki by ja nie
zostawiala. W tej scenie przypomnialy mi sie slowa ktore ona wczsniej wypowiedziala, ze matka
jest Bogiem w oczach dziecka.


No i ciekawa uwaga, uwazm, ze glowna role mozna bylo zagrac lepiej. Pewne sceny byly
zagrane malo naturalnie co zauwazylem dopiero teraz choc ogladalem wiele razy.

benburney

Jeszcze jedno, policjant mowil do meza Rose ze znalezli jej samochod, ale nie bylo go w filmie. Mimo to, ciekawe ze znalezli jej samochod a ona nim pozniej w innym swiecie wracala do domu.

ocenił(a) film na 4
benburney

Zacznijmy od tego
1. "Wiem, że Silent Hill nie da się do końca wyjaśnic, chodzi mi tu o ogól całości pomysłu, ale czy
film zosttal zrobiony tak by go w ogole nie zrozumiec? Bo nie da sie wyjasnic racjonalnie wielu
sutuacji."

Dlaczego nie da się do końca wyjaśnić? Da się choć nie zawsze jest to logicznie uzasadnione. To wszystko dlatego, że scenariusz jest średnio napisany i zawiera w sobie nonsensy, na które ani reżyser, ani producenci nie zwrócili uwagi - bądź było im to obojętne. (scenariusz przechodził spore zmiany, na życzenie Konami).

2. Nie ma 3 światów. Masz rzeczywistość gdzie pozostaje mąż Rose, i świat Alessy - to Silent Hill wyrwane i zamknięte w czasie i przestrzeni przez Alessę (dzięki demonowi oczywiście), ale to szczegół. Jeśli ludzie giną - to giną. Niezależnie od tego gdzie są. Po prostu dla ludzi zamkniętych w Silent Hill ten koszmar to rzeczywistość. Dla nich to jedyny realny świat - ziemia po końcu świata, który przeżyli. Ale obie rzeczywistości są obok siebie dlatego w jakiś tam sposób się przenikają (zapach). To nie świat pomiędzy piekłem a niebem, ani między życiem a śmiercią - tylko jakby to fizycy określili równoległy wszechświat (stworzony przez nienawiść Alessy). PS. w grze nie ma nawet dwóch światów jest tylko jeden, prawdziwy - rzeczywisty, w którym wszystkie wydarzenia się dzieją.

3. Alessa to córka Dahlii, Sharon to część Alessy więc też jest biologicznie córką Dahlii (Alessa i Sharon to jedna osoba). Alessa w filmie ma 40 lat bo od czasu spalenia minęło już 30 lat (10 miała w czasie spalenia, 20 lat minęło do rozdzielenia Alessy i Sharon, 10 lat ma Sharon <----- to nie jest logiczne, ale tak jest).

4. Cybil jest w drugim Silent Hill bo znalazła się tam przeniesiona przez przypadek razem z Rose lub też została specjalnie przeniesiona jako ochroniarz Rose (do wyboru).

5. Dahlia nie przywołuje żadnych potworów, one ją po prostu ignorują. Cały świat, więc też i potwory są zrodzone z nienawiści Alessy, ale jak mantra w tym filmie powtarzane jest zdanie, że matka jest dla dziecka bogiem - więc Alessa nie może przecież zabić własnej matki.

6. Tak na końcu wszystkie formy Alessy ulegają połączeniu, dlatego też Rose i Sharon nie wychodzą z tego wymiaru - teraz to świat Sharon a ona (w/g reżysera) chce w nim pozostać ze swoim bogiem - matką "na zawsze". Dlatego też Wychodzą poza Silent Hill, ale ten drugi świat jest w Sharon.

7. "To juz gra wydaje sie byc prostsza w odbioze niz film." oczywiście bo gra na swój pokręcony sposób jest logiczna i wszystko da się tam ułożyć w całość - po prostu cała historia nie jest podana w sposób oczywisty. Natomiast po pierwsze: reżyser i scenarzysta nie bardzo wiedzieli o co w grze chodzi, po drugie: mieli swoje własne wizje, po trzecie: wtrącało się w to wszystko "Konami", które też nie bardzo już wie o czym Silent Hill był (smutna prawda ale prawda). Więc wyszedł z tego nielogiczny misz-masz.

SadoMisio

To jest właśnie cały Silent Hill - świat, który każdy rozumie po swojemu. Świat, który mnie przeraża (głownie mam tu na myśli grę) Muzyka to już coś niesamowitego. Skośnoocy mają pomieszane w głowach, że coś takiego stworzyli, ale udało im się jak diabli. Chyba diabli to słowo w sam raz by podkreślić całość tej produkcji.

Szkoda, że głównej roli nie zagrał mężczyzna wtedy film bardziej byłby zbliżony do gry. Ale rola matek w filmie była bardzo ważna i chyba tak musiało być.

Nie żebym się kochał w diabelskich klimatach wręcz przeciwnie, ale Silent Hill ma w sobie coś ciekawego, inny świat, takie zagubienie człowieka, smutek, ból, dramat, horror, brak powrotu do lepszego stanu albo może inaczej - brak nadziei. Takie negatywne emocje, z którymi warto się zmierzyć, No, ale grając każdy odczuwa po swojemu. To tak jakby umrzeć i trafić bezpowrotnie w miejsce, które nas przeraża i z którego nigdy nie powrócimy, czas stoi w miejscu. To można coś podobnego właśnie odczuć psychicznie w produkcji Konami. Bo fizycznie bym nie chciał się znaleźć w Silent Hill ;) Choć dla mnie to klimat :)
A pewnie mało ludzi zastanawia się nad śmiercią, co może nas czekać, dlatego polecam Silent Hill. Choć pewnie to tylko moje urojenia :---)

Dzięki za odpowiedzi.

ocenił(a) film na 8
benburney

https://silenthillpage.pl/sh_data/scenariusz.htm oto wyjaśnienie i prawdzwa fabuła z gry

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones