PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34890}

Siostry Magdalenki

The Magdalene Sisters
7,6 18 910
ocen
7,6 10 1 18910
6,2 4
oceny krytyków
Siostry Magdalenki
powrót do forum filmu Siostry Magdalenki

Siostry Magdalenki nie jest filmem antykatolickim ! Z drugiej jednak strony czytałem gdzieś opinie że jest to jeden z 10 bardziej znanych filmów zakazanych przez kościół i chyba to głównie mnie skusiło. Nie chodzi o to że nie jestem religijny, (bo jest wręcz przeciwnie) ... lecz tematyka przekonuje że warto obejrzeć, bez względu na upodobania religijne. Film oglądałem w towarzystwie osób wierzących, jednak po seansie moge śmiało powiedzieć że NIE zniechęca do wiary ... dobitnie obrazuje fakty jakie miały miejsce w Irlandii w latach 60tych.
Weźmy pod uwagę że co jakiś czas wychodzą filmy o ludziach uprowadzonych, przetrzymywanych, którym zabrano część życia. Tutaj sytuacja jest podobna. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że losy bohaterów działy się 50 lat wstecz i nie można na to spojrzeć tak samo jakby działy się współcześnie.
Weźmy też pod uwagę fakt, że najwięcej ludzi w historii zginęło w imię Boga, podczas krucjat ... a tego faktu nikt nie tuszuje i nie traktuje go jako zniechęcający do wiary. Tak samo było w Magdalenkach!

Co do filmu ... trzymający w napięciu dramat. momentami łapiący za serce, świetne kino oparte na autentycznych wydarzeniach. Kapitalne role Geraldine McEwan oraz Nora-Jane Noone i Eileen Walsh (która na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej irytująca niż interesująca :)
Generalnie uważam że warto obejrzeć ... a nawet bardzo. Mocne 8/10

ps. jeśli ktoś naprawdę chce obejrzeć film zniechęcający do religii i Boga ... to polecam Żywot Briana - dziadostwo jakich mało!

Adash

Ostatnie takie zakony zamknięto w 1996 roku, także to miało miejsce jeszcze 20 lat temu

ocenił(a) film na 10
5476

Nie do końca. Już wcześniej te ośrodki przestały pełnić swoją funkcję (nie wiem dokładnie, kiedy), a ostatni z nich zamknięto w 1996, jak zmarła ostatnia z przebywających tam kobiet. Część z nich spędziła w tym syfie całe życie i jak wreszcie mogły opuścić to miejsce, to już nie miały dokąd pójść. Może przez to, że już nie potrafiły żyć inaczej, a może na zewnątrz nie miały już żadnej rodziny. Tego nie wiem. Nie wiem też, ile lat przed zamknięciem ostatniego ośrodka pralnie sióstr magdalenek przestały pełnić swoją funkcję.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones